Genel Sohbet Covid-19 Önlemleri Kapsamında Açık Alanlarda Sigara İçme Yasağı

Anton 

Council
Doğrulanmış
Son bir - iki haftalık süreç içerisinde öncelikle Muş Valiliği'nin il çapında yürürlüğe aldığı, sonrasında bunu Denizli, vb bazı illerin izlediği, en nihayetinde ise olaya İç İşleri Bakanlığı tarafından el atılarak yurt çapına yayılan "Covid-19 Önlemleri Kapsamında Açık Alanlarda Sigara İçmenin Yasaklanması" dün ilan edildiğinden beridir pek çok farklı sosyal mecrada insanlar arasında tartışmalara neden olmakta.

Bakanlığın konu hakkında yayınladığı genelgesini bu linklerden okuyabilirsiniz:
Lütfen, Giriş Yap veya Kayıt Ol URL içeriğini görüntülemek için!
-
Lütfen, Giriş Yap veya Kayıt Ol URL içeriğini görüntülemek için!

E-sigara ülke yönetimi nezdinde bir tütün ürünü olarak muamele gördüğünden ötürü biz e-sigara kullanıcıları da bu yasağa tabii durumdayız.

Sizlerin bu konudaki görüşleri nelerdir? Örneğin bunu özgürlüklere bir müdahale olarak mı algılıyorsunuz? Ya da virüsün neden olduğu hastalıkla mücadelede faydalı bir önlem olduğunu mu düşünüyorsunuz?

Lütfen, Giriş Yap veya Kayıt Ol Alıntı içeriğini görüntülemek için!
Cok güzel bir konuya değinmişsin ustat ????
Ben yararli buluyorum esasen,söyle ki;
Yolda yürürken sigara kullanicisi olmadigi;maskesi takili oldugu halde çıkarıp aksıranlar tıksıranlar hepinizin malûmudur
Bir de üstüne hohhhh!????Diye cektigi sigaranin dumanını suratina suratına ufleyen düşüncesiz tipler var ki!Keske ölseler diyorum İlber hoca misali ????
Bunlari birçok ornek eklenebilir,ben en can alicilarini seçtim sanırım.
E tabi acik hava dışında kullanabilme ihtimali olmayanlar da illa ki olacaktır.Onlar icin durumun biraz sıkıcı olacagini tahmin ediyorum...
Saygılar ☺️

Aslinda ben @MoNoT10 ustadin soyledigi mevzu ile ilgili bir farkindaligimi ekleyecegim.

icimize cektigimiz duman/buhar i tahliye ederken olusan minik bulutlar aslinda nefes verirken de cevreye ne kadar partikul sactigimizin gorunen versiyonu.
tamam ufler gibi nefes alip vermiyoruz sonucta ama ozellikle toplu tasimalarda derin nefes alip ufler gibi milletin ensesini serinleten tipler mevcut.

beri yandan buhar yada duman tuketmeye bagimli olan bizler illaki icecegiz bunu fakat nerede? kapali alan zaten yasak, acik alanlarda yasaklandi.
Iste bu noktada da ozgurluge mudahale basliyor. bu acidan da yasagin uygulanabilir olup olmadigi ya da faydasi tartisilir hale geliyor. ????‍♂️

"Olağanüstü şartlarda, olağanüstü kararlar uygulanır" kapsamında şimdilik sorun yok bence.
Sigara bahanesi ile bile olsa maske indirmeyi engeller.
Üzüm-Bağcı olayı ise pandemi bitiminde netleşir.
O zamanda sigara fabrikalarını da kapat öyleyse deriz ;)

Son cümlen bizi hedef alan bir yaptirim çağrışımı yapıyor abi ????
Aslina bakilirsa bizimle(ecig kullanicilari)dogrudan iliskilendirilip kararlastirilmis bir durum olduğunu düşünmüyorum
Yürür vaziyette sigara kullanan birini hayal edin! ????
Maskesi acik olarak bir adet bitene dek ne kadar insan ile nefes yollu temasini tasvir etmeye calissak bunlarin dolaylilari da farzedilirse sayi 100 leri aşar bence
Bu açıdan bakilirsa 10/1 bile tesir altinda kalsa 10 kisinin risk altinda oldugunu kabul etmek gerek malesef
Hal böyleyken durumun ciddiyeti uzerine/ki elimizdeki deger “saglik” bence herhangi bir paha ile ölçülmez;kafa yoran saglik kurullari iste bu onlarca risk unsurundan bir tanesiyle alakalı yaptirima başvurdu diye düşünmek daha iyidir
Kaldi ki insanimizin bu denli düşüncesiz oldugu da düşünülürse ????
Ha başlık dugunlerin iptali/ diskolarin sabahlara dek devami
Sahillerin açik/ isyerlerinin kapanmasi uzerine olsaydi
Uzum bağcı olayı icin sana hak verirdim????
Not olarak ekliyeyim de daşlama beni
Gercekci bakilinca
Hem zaman hem sartlar değişir
Degisen sartlar oldugu zamani kapsar
Kurali mevcut ????????????

ilk satırda yazdığım ile aynı şeyleri demişsin işte. :D
mevcut durum olağanüstü şu an. o yüzden pandemi önlemi kapsamında alınan bütün tedbirlere lafım yok.
hatta daha da ağırlaştırılmasını, arttırılması gerektiğini düşünüyorum ;)
taşlamam merak etme. direkt haydarla girişirim :D

Toplumsal sağlık nedeniyle mantıklı buluyorum ama @comandante gibi ihtimalleri de düşünmedim değil :).

Bunun dışında ben tütün ve tütün ürünleri ile ilgili çoğu yasağı sistemin halkı dolandırması olarak görüyorum. Yıllar içinde başta Amerika Birleşik Devletleri ve meşhur özgürlük düşkünlüğü sağolsun, dünyaya lezzetli bir tütün düşmanlığı ithal edildi. Yani kimseyi rahatsız etmiyorsanız bile sigara içmek yasak, ABD'de müstakil evinizde yangın alarmı, havalandırma sistemi vb. dahi olsa sigara içemeyeceğiniz bölgeler mevcut. Ya da benzer şekilde buhar işinde aromalar yasaklandı.

Çocuklara pazarlanmaması kısmına katılıyorum da kanun önünde reşit olmuş insanlara da sigaraya zorla başlatılmış gibi davranılmasını anlamıyorum. Üstüne akciğer basmışsın, hidrojensiyanit yazmışsın, bunlar hep nitelikli dolandırıcılık.

Ben buhar sağolsun içmiyorum ama kimse içmesin diye düşünmek yerine tütün kullanıcılarının haklarının gözetilmesi taraftarıyım kişisel hak ve özgürlükler açısından buhar konusunda olduğu gibi.

Abi kuzu pirzola yemioz ki ,sicakken kokusu geliyor bazen insanın canı simit çekiyor valla:)örnek verdim yav tamam yemem :)şaka bı yana bende bgn Sultanahmet kapalicarsi bolgesindeydim akşam üstü ,dikkat ettim genel olarak insanlar yeni kurala çok aykırı davranmıyor(gerçi çok fazla polis vardı heryerde) ,sınırlı sürede olması gereken yanlış kararname değil kanımca.

katılıyorum. yukarıda da yazdım, bence alınan tedbirler az bile.
daha keskin daha ağır tedbirler bile konula bilinir.
bizim halkımız insani tedbirlerden anlamıyor maalesef.
hep neresinden delebiliriz yırtabiliriz derdindeyiz.
o yüzdende bir türlü düşüremedik şu illeti
sen bizim köye gel yasak listesinde değiliz. sana topkek alırım söz :D

1,930Konular
128,741Mesajlar
9,874Kullanıcılar
kadirer01Son Üye
Geri
Üst Alt