• Yukarıda yer alan hiçbir bilgi kesinlik içermez. Esigara kullanımını düşünüyorsanız doktorunuzla görüşünüz.

Gündem Elektronik Sigaralar Yeni Bir Hastalık Doğurdu

AKUT SAĞLIK SORUNLARINA NEDEN OLUYOR​

Elektronik sigaraların, kanser, zatürre, astım, kalp ve damar hastalıkları gibi kronik sağlık sorunlarına ek olarak ani akut hasarlara yol açtığını söyleyen Akçay, ısıtılmış tütün ürünlerinin bataryanın patlaması durumunda yanıklara, içindeki yağlı bileşenlerin ise akciğer hasarına neden olduğunu belirtti. Yalnızca
Lütfen, Giriş Yap veya Kayıt Ol URL içeriğini görüntülemek için!
tüketenlerde görülen yeni bir hastalığın tanımlandığını ifade eden Akçay, bu hastalığın adının "EVALI" olarak belirlendiğini sözlerine ekledi. Elektronik sigaranın, kronik yan etkilerinin yanı sıra akut sağlık sorunlarına da sebep olduğunu belirtti.

17 YAŞINDAKİ BİR ÖĞRENCİDE GÖRÜLDÜ​

17 yaşındaki bir Amerikalı öğrencide tespit edilen EVALI, akut solunum yetmezliği ile hastaneye başvuran gençte her iki akciğerinde yaygın zatürre saptanmasıyla ortaya çıktı. Detaylı bir öykü alındığında, genç bireyin yakın zamanda elektronik sigara kullandığı anlaşıldı. Birçok başka
elendiğinde, elektronik sigara ile ilişkilendirilen özel bir hastalık olduğu belirlendi ve buna "EVALI" adı verildi.

BELİRTİLERİ SIRALANDI​

Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Şule Akçay, elektronik sigara kullanımına bağlı akut akciğer hasarının belirtilerini paylaştı. Son 90 gün içinde elektronik sigara ve türevlerinin kullanılması durumunda, bireyde balgam, öksürük, nefes darlığı, ateş, bulantı, kusma, ishal, kilo kaybı, iştahsızlık semptomlarının yanı sıra akciğer grafisinde zatürre görünümü olduğunda "EVALI" tanısı konulduğunu açıkladı.
Akçay, tedavi sürecinde en kritik adımın tütün maruziyetinin sonlandırılması olduğunu vurgulayarak, elektronik sigara kullanımının devam etmesi durumunda akciğerde kalıcı hasarlar gelişebileceği uyarısında bulundu. Elektronik sigaranın geleneksel sigara kadar zararlı olduğunun unutulmaması gerektiğini belirten Akçay, elektronik sigaraların sadece sigarayı bırakma aracı olmadığını, aksine sigara içmenin ve bağımlılık gelişmesinin başka bir kapısı olduğunu vurguladı ve bunun hastalık nedeni olarak kabul edilemeyeceğini söyledi.

(AA)

Peki değerli forumdaşlarım siz ne düşünüyorsunuz?

FDA bunun esigara'dan değil, kriminal maddelerin kullanımı nedeniyle oluşan bir hastalık olduğunu kabullenmek zorunda kaldı. EVALI adı verilen sözde salgın ve bu fırsatı kullanmaya çalışan esigara karşıtı tüm lobilerin iddiaları birer birer çöktü. Adına salgın denilen EVALI salgını ABD dışında hiçbir ülkede görülmedi.

Lütfen, Giriş Yap veya Kayıt Ol Alıntı içeriğini görüntülemek için!
Bizim tr halkıda özellikle yakın çevremin ağzında hep aynı söz var “daha zararlıymış hep sağda solda haberleri okuyoruz”
Bizim bülten de konuşulacak şey kalmamış gibi yarım yamalak ve yanlış bilgilerle haber yapıyorlar işte…

Bu haber ya çok eski, ya da Şule hanıma yeni malum olmuş. ABD başkanı Trump tüm baskılara rağmen o dönem esigara'yı yasaklamadı ve sözde salgının nedenini öğrenmek istedi. Sonrasında anlaşıldıki ABD polisi yıllardır bu tür kriminal ürünlerden haberdarmış ve mücadele ediyormuş.

Kahve ağzıyla bir belge sunulmuş bilimsel veri yok sadece kuru yazılar bunlar.
2 yıldır kullanıyorum yazılı etkilerden birtanesi bile yok. demekki çöp gibi organlarım var gerçi birgün olacak o ayrıda. :unsure:

dünde aşı olmayanları cahil ilan ediyorlardı şimdi aşıdan millet korku içinde.
abimde aşı oldu 2 hafta önce kısmi felç geçirdi doktor pıhtı atmış dedi. şuan düzeliyor yavaşca ama yılmaz özdil söylemese bende bilmiyordum konuyu.

şule hanım bu makama gelmiş ve prof dr olmuşsa cahil değildir
bir bildiği vardır ama o bilgi nereden nasıl edinilmiş biz alt tabaka insanlar bilemeyiz, aklımız ermez
hemen e sigara malzemelerini çöpe attım bu haberle
yaktım winston içiyorum
teşekkürler şule hanım

Şahsi fikrim e-sigaranın da kaliteli kimyasallarla doğru oranlarda kullanılması gerektiğidir. Merdiven altı ucuz pufflar veya ucuz likitler ile kullanılan e-sigara da vücuda mutlaka zararı olacaktır. Ayrıca sıcak buhar, zincir çekim de zararı arttırıcı etkenler olabilir. E-sigaraya geçmek isteyen biri öncelikle ve mutlaka bilgilendirilmelidir, e-sigara içmesinin amacı sorulmalıdır, vereceği cevaplara göre ona reçete sunulmalıdır.

Haber tamamen yalan bir haber. E-sigara ile kimyasal likit kullanan tek bir insanda görülen hastalığı, herkeste görülecek gibi yaymak ancak ateşli sigara üreticilerinin kendilerine yöneltmek için yaptığı bir haber olabilir. Benim düşüncem bu yönde.

Lütfen, Giriş Yap veya Kayıt Ol Alıntı içeriğini görüntülemek için!
Patron Sağlık ana başlığı niye yok? kahveye mi yazayım gogoy a mı nereye.. Dün telegram grubumuzda mevzusu oldu.. Şu dinazor dedenin 11 yıllık ceryanlı macerasındaki sağlık raporlarının ilkinşi ve sonuncuyu atacaktım .. Atamadım.

En azından diğerlerine göre daha insaflı ve yanlı olmayan yorumlar yapmış. Belli ki adam gibi araştırmış. İşin kötü yanı son bir iki aydır buhardan iyice keyif alamaz hale gelmişken bir yandan da göğsümde ufak bir ağrı (ağrıdan ziyade rahatsızlık hissi), boğazımda tahriş olmuş gibi bir rahatsızlık hissi, ara ara nefesimde ve kalp atışımda düzensizlik hissi yaşıyorum. Bunların tamamı psikolojikte olabilir ama sanki iyice buhara karşı soğuma yaşıyorum. Doyuma ulaşmadığımdan sürekli çekim yapmamın etkisidir bütün bunlar diye umuyorum ama ona da engel olabilmeyi başarmış değilim. Tellerim çok çabuk kararıyor ve sürekli değişim yapamadığımdan bunu soluyup duruyorum belki budur sorun, hiçbir şeyden emin olmadan göçüp gidecez dünyadan yahu.

Öyle de şu an hiçbir şeyden eminde değilim, bir iki aydır pimpirikli bir hal var üzerimde. bir süre daha gözlem yapayım da bakalım sonumuz ne olacak. Sigaraya bir daha dönmeyeceğimi biliyorum imkanı yok ama bunu nasıl bırakırım onu bilmiyorum. Çekim sıklığımı bile dengeleyemedim henüz. Görecez bakalım

1,894Konular
128,278Mesajlar
9,834Kullanıcılar
YankeSon Üye
Geri
Üst Alt