• Yukarıda yer alan hiçbir bilgi kesinlik içermez. Esigara kullanımını düşünüyorsanız doktorunuzla görüşünüz.

Kendin Yap | E-Likit Evyap DIY LIKIT

Anıl

Community
Merhabalar DIY LIKIT Yapımı aşamasındayım 7. gunumde 1 lıkıtımı kullanmaya basladım karanlık yerde oda sıcaklıgında bırakıp 10 dakıka kadar el ile calkalama yapıyorum fakat aroma tatlarını ıcerken tam alamıyorum elimde mini cırpıcı var karıstırmayı bununla mı yapmam lazım her gun yapmam lazımmı beni bilgilendirirseniz sevinirim.

Ekli dosyalar

• pilli cırpıcı.PNG
    pilli cırpıcı.PNG
    39.9 KB · Görüldü: 3
Lütfen, Giriş Yap veya Kayıt Ol Alıntı içeriğini görüntülemek için!

çırpıcıya falan hiç gerek yok. aklına geldikçe 1-2 dk. elle çalkala yeterli.

tatlar daha oturmamıştırki. az alman gayet normal.
aromalar shakeandvape değilse pastane ve meyvede 2 hafta tütünde asgari 3 haftada ancak oturur tatlar.

çırpıcının likit demlenmesinde çok bir faktörü olmadığına inanıyorum. ilk karıştırmada da, sonrasında da.
zaten en az 15 gün demliyoruz. minik hava kabarcıkları oluşana kadar elle çalkalama yeterli bana göre.
bende ilk zamanlar kimyager titizliğiyle yaptım herseyi. tartılar ölçekler enjektörler. damlayla milimle çalıştık. sonra çokta birşey değiştirmediğini gördüm.
ilkel usullere döndüm. 60 lık şişe olsun diğer şişeler olsun hacmini öğrendikçe göz kararı yapmaya başladım.
çok ince bi mix olmadıkça da hala göz kararı yapıyorum,
şimdiye kadar milimlik yaptığımla göz kararı arasında tat olarak hiçbir fark görmedim ;)

Diğer konuda adım adım paylaştığımız CubaCracker daha dün son halini aldı ve yayınladık. Bugüne kadar bir hayli fazla tester likit demledim o yüzden. Ufak çaplı denemeler yaptım ve sonuçları şu şekilde;

- Çırpıcı kullanmadan, belirli zaman aralıklarında bilek kuvveti ile sallayarak karıştırdığım likit ilk etapta şeffaf-açık sarı arasında bir renk aldı.

-Çırpıcı ile 5-7 dakika kadar karıştırarak demlenmesini başlattığım likit ise, çırpıcının verdiği ayrana benzeyen renk ortadan kaybolduktan sonra neredeyse demlenmiş halindeki rengini aldı. Yani bayağı koyuydu.

Renk ile aromaların geçişi arasında doğru orantı kurarsak, orantı kurmak yanlış olabilir, çırpılan likitin demlenme süreci 3-6 gün kadar erken bitiyor.

Çırpıcı ayrıca sizi aklınıza geldiğinde çalkalamak derdinden kurtarır, ilk başta sağlam çırpılmış bir likit sonradan çalkalanmaya ihtiyaç duymuyor.

Elinizdeki Çırpıcının ucu çıkıyor sert bir plastikten motorun yükünü hafifletip köpürüne kadar karıştırın sert plastik (Temiz kullanılmamış kulak çöpü :) pamuklu kısmını çıkarabilirsiniz.) . Aromanın oturması zaman alır hatta köpürme sonrası normale dönüp renk alması bir kaç gün. Ben şahsım olarak beherde yaptığımdan beher iç duvarındakiler tabanda birikince şişe alıp kaldırıyorum.

Bence de çırpıcının herhangi bir yararı yok, hatta tersine zararı olabilir diye düşünüyorum; hem ortamdan nik uzaklaşmasını arttırmış hem de karışıma istenmeyecek miktarda oksijen eklemesi yapmış olunuyor. Demleme kimyasal bir olay sonuçta, o yüzden hadi ılık su banyosunun süre açısından yararı olacaktır mutlaka ama tüm bu yöntemlerle atılan taşların ürkütülen kuşlara değmeyeceğini düşünüyorum.

çırpıcı likit içerisine daha fazla oksijen girmesini sağlıyor. buda nikotinin oksidasyon sürecini hızlandırıyor. renk değişmesi bu yüzden.
mümkünse aroma ve nbase karışımını yaptıktan sonra şişeyi hemen kapatıp elle çalkalama yapmak.
oksijenle temasta ne kadar az olursa oksidasyon ve acılaşma o kadar az olur.

bilginize ;)

2015 den bu yana kullanmadığım yöntem yoktur hava taşından tutunda manyetik karıştırıcıda ılık su dahil olmak üzere oksidasyon dediğiniz yerde kaçırdığınız nokta mevcut. Manyetik karıştırıcı ve süt köpürtücüden aldığım performansı başka birşeyden almadım elle manuel sallamak da dahil olmak üzere benim görüşüm bu yönde ve sağlıklı sonuçlar almaktayım :)

kısa özet geçelim
çırpıcı süt gibi yapar, doğrudur... bu görüntü size aha likit mükemmel karıştı hissiyatı verir (isteyen fe tütün çırpıp denesin sonra çalkalayıp denesin 1ay beklesin fark yok, hemen içmeyi denesin ve gene fark yok)
şişede 20ml boşluk bırakın, elle çalkalayın yine süt gibi olacaktır bir süre sonra...
aroma diyelim ki %5
bakın %5 aromayı 60/40 base içinde homojenize etmeniz en fazla ama en fazla 20saniye sürer (ben 60ml şişede yaparım hava boşluğu 0 o yüzden az uzun sürüyor), kalanı demleme süreci...
hani pandispanya yapmıyoruz, aromayı nbase içine homojen dağıtıyoruz hepsi bu
demleme süreci hızlandırmak isterseniz çare sıcak su veya sıcak su + ultrasonik
ben zamanında pipetle çırptım (nbase'e metal değmesine karşıyım) sıcak suda beklettim (o zamanla amber cam şişe var eczaneden alıyoruz) bir daha çırptım verdim ultrasoniğe (ona da sıcak su koyduk) 180saniye x 3
bir daha çırptık, sıcak su sonra ultrasonik
bu şekilde inatla 5 tur döndük (1 saat sürdü)
evet az çok demlenmiş oldu likit (meyvelide denedik, belki de shake&vape aromaydı o zamanlar acemiyiz) peki gerek var mı?
aceleniz yoksa, çalka karanlık serin yere koy, ilk hafta her gün/gin aşırı sonra aklına geldikçe çalkala bitti
10 dakika ne çalkalıyosun hocam, biz pasta yaparken bile yumurtayı en fazla 4dk çırpıyoruz... emin ol 1dk çalkala 1ay bekle ile 10dk çalkala 1ay bekle arasında fark yok, ha büyük üretimdir onlar makinede çalkalar şişeler bizim öyle dertlerimiz yok

;) Benim bir derdim yok ki arkadaş yazmış adamın elinde un var şeker var helva için yorum yazmış bende cevapladım. Yukarıdaki yazdıklarımı gene yazarım bir çoğunuzdan mutlaka tanışmışlığımda vardır malum yerden. Hala mutfak robotuda kullananı vardır manyetikde hala saatlerce bekletip dinletende vardır günlük çalkalayıp kapağı açık bekletende vardır yada yoktur. Arkadaş kullanılabilir mi diye sormuş sadece cevap verdim. Bir çok oksitlenme olayına değinipte pekmez gibi likit içinide gördüm saygılarımla...

Herkese Değerli yorumları için teşekkür ederim , güclü bi traş makinasının motoru sayaesınde kendım yaptıgım kulak cubuguyla karıstırma yaptım diğer likitlerimde karıştırma yapmama kararı aldım

1,897Konular
128,337Mesajlar
9,843Kullanıcılar
HalitSon Üye
Geri
Üst Alt