• Yukarıda yer alan hiçbir bilgi kesinlik içermez. Esigara kullanımını düşünüyorsanız doktorunuzla görüşünüz.

İncelemeler Fakirsmods ion v2 i̇ncelemesi - serbest stilde

serbest 

Doğrulanmış
fakirsmods ION v2’yi elimden geldiğince inceledim, incelememde fotoğraflar ya da görseller yok. Ürün zaten bilinen ve uzun süredir satışta olan bir ürün, internette sarım videolarından ayrıntılı parça incelemelerine kadar görseller bulabilirsiniz. Yazı çok dağınık çünkü ürün artık bende değil asıl sahibinde, eski aldığım notlarla kafamdakileri ancak toparlayıp bir araya getirdim. Hataları gösterin birlikte düzeltelim :).

ION serisinin dördüncü atomizeri, eğer benim gibi ION Jr. ve ION S’i sayıyorsanız. 23mm çapında, fakirsmods’un özen gösterdiği atomizerlerinde kullandığı SS 316TI isimli malzemeden üretilmiş. Tank fakirsmods’un sürekli tercih ettiği Tecason marka - sanırım Alman menşeli - polikarbonattan üretilmiş ve hem deck’e hem topcap’e vidalı sistemle tutturuluyor. PEEK izolatörler yine Tecason marka.

Ürünün 2ml ve 4ml olmak üzere iki farklı sürümü var, bunları ayıran detaylardan birisi tank kapasitesi iken diğeri baca boyu. Tasarım çizgisi olarak ION’dan ziyade ION Jr. ve S serisine benziyor. Hava ayar ve likit dolum yüzüğünde bu serinin benzeri oyuklar bulunuyor. Ancak topcap’teki işlemeler ilk ION RBA ve ION mech mod’larla arada bir bağ kuruyor.

Ürün deck değişimi yoluyla hem tek bobin DL, hem MTL olarak kullanılabiliyor. Tek bobinli DL deck kenarları yuvarlatılmış slot şeklinde bir hava deliğine sahip, bu deliğin eni 2.5mm; boyunu yuvarlatılmış kenarları olduğundan ölçmekle uğraşmadım. Hava ayar yüzüğündeki slot hava kanalı ile birlikte kullanıldığında kısıtlı DL’nin bir derece daha üzerine çıkan güzel bir tek bobinli DL içimi verebiliyor. Ülkemizde ciğer çekimi ile ilgili pek fazla ürün yapılmamasına ya da daha çok MTL ürünlerinin ciğer (ya da kısıtlı ciğer) çekimi olarak kullanabilmek üzere parçalarla değiştirilerek kullanılmasına alışık olduğumdan özellikle DL için deck üretilmiş olmasına sevindim. Ama kutuda gelen uzun ya da kısa baca ile DL içiminden çok Taifun GT3 ve benzeri tankların yarı DL – yarı MTL içimine daha yakın bir sonuç veriyor. Sonradan üretilen ve üreticinin RDA benzeri aroma almak için önerdiği kalın ve bence DL için daha kullanılabilir olan bacalarla ise geleneksele uygun bir ciğer çekim aroması ve buhar hissiyatı sağlanıyor.

MTL deck 3 adet 0,8mm yuvarlak hava kanalı içeriyor ve bunlar aynı sırada dizilmişler; Siren 2’nin hava çıkışı gibi düşünebilirsiniz ancak slotlar değil yuvarlak delikler var yanyana ( ... -> gibi). Böylece daha geniş hava yayılım alanı oluşmuş oluyor ancak ince teller 7 tura çıkmayı gerektirebiliyor uzun bir bobin elde etmek için. Hele 28 ve üstü teller ile aralıksız 5 – 6 tur sarım yapıyorsanız hava akımının tamamını bobin yüzeyinde yakalamak için birkaç tur arttırmanız gerekiyor. Diğer yandan 26’lık bir tel ile aralıklı 5 tur sarım sorunsuz çalışıyor.

Deck’ler fakirsmods’un benim pek sevmediğim U aparatının pamuk yuvalarına yerleştirilmesiyle tabana vidalanarak takılıyor ve çıkarılıyor. ION v2’de taban tasarımını boyut ve işlev açısından ileri götürdüklerini belirtmek istiyorum, artık U şekilli aparatı deck değişimi ya da temizlik işlemleri dışında kullanmaya gerek kalmamış çünkü deck’in yapısından dolayı tabana kilitlenip kalması ya da bacaya takılıp tabanı geride bırakması gibi sorunlar aşılmış (bu sorun ION Jr.’da da yoktu, kullanmasam da aynı tasarım olduğu için S’de de olmadığını düşünüyorum.

ION v2’nin kutupları asimetrik, sanırım fakirsmods’un ilk ürünü bu özellikle gelen; satışa çıktığında kutuplar şu andaki satılan halinin tam tersi konumdaydı, yani sarım yaparken ters sarım yapmak gerekiyordu ancak gelen yorumlarla bu durum kısa zamanda düzeltildi (Uzak Doğu klonları ilk sürümü temel aldığı için kutuplar halen ters olarak satılıyor). Benim hem DL hem MTL deck’im çoğu atomizerden alışık olduğumuz düz sarıma uygun kutup yönleri ile geldiler. Kutup yönleri asimetrik olsa da tel bağlamak için kutuplar ve kutup vidaları ile ilgili özel bir çalışma ya da tasarım olmadığı için fakirsmods ve Gus gibi markalarda alışık olduğumuz iki vida başının arasına yerleştiriyoruz bobinimizi. Her iki markanın ismini örnek olarak geçirdiysem bile Troya’lar ya da Gus’larda uğraştığımız işlemlere - aşırı abartılı boyutlarda bobinler kullanmadığımız zaman - ION v2’de gerek kalmıyor. İki kutbun arası gayet rahat çalışılabilir genişlikte, MTL’cilerin gözlerini ekrandan ayırmadan sarım yapıp bağlayabilecekleri rahatlıkta. DL’de de durum fena değil çünkü 26*2+30 ölçülerinde Ni80 fused clapton’u 2.5mm genişliğinde sarıp sığdırabildim. Daha ince Clapton tellerle eminim 3mm rahatça kullanılabilir.

Pamuk yuvaları hem DL hem MTL için güzel boyutlarda, evet DL’de belki çok çok az taramak gerekebilir ama alışkın olduğunuz pamuk ile MTL’de hiç işlemsiz hafif kabartıp pamukları yerleştirip arkanıza bakmadan günü çıkarabilirsiniz. Acemiler sarıma değil belki ama birkaç defa pamuklamaya çalışmak zorunda kalabilir. Yeni başlayan arkadaşım ilk birkaç sarımında sorun yaşadı, gerekenden az pamuk bırakıp yuvayı boş bıraktı ya da fazla tıkıp besleme sorununa neden oldu ama sonrasında benim müdahalem olmadan çözdü ve şu anda gündelik olarak ürünü kullanıyor.

Vidalar, klasik fakirsmods vidası. Çoğu atomizerde kullanılandan daha büyük ve etli hatta göze kaba gelebilir ancak sorunsuzlar. Özellikle acemiyken ben tel tutturmakta en az sorunu hep fakirsmods ürünleri ile yaşamışımdır.

Oring’lerin marka, tip, malzeme bilgilerine sahip değilim ama yine vidalarda olduğu gibi fakirsmods’un atomizerlerinde kopan oring’im olmamıştır ya da koku gibi durumlarla karşılaşmadım uzun vadeli kullanımlarda. Bu üründe de muhtemelen aynıları var, sorunsuz ancak birazcık gereğinden kalın oring’ler kullanılmış olabilir. Kullandıkça rahatlar diye bekledim ama halen hava ayar ya da dolum yüzüğünü çevirebilmek için parmak derilerimden bir kısmını feda etmek zorunda kalıyorum.

Hava ayar yüzüğünde tek göz var, slot şeklinde. Deck üzerinde ise sanırım 0,8 ile 1mm civarı gibi görünen (ölçmedim), sırayla; bir tekli, bir ikili, bir üçlü delik ve son olarak daha çok ciğer çekime uygun olan tam yüzükteki gözle birebir ölçülerde geniş slot hava girişi var. Sanırım 2,5mm genişliğinde. Tam kapalı konumdayken çok çok az bir hava girişi oluyor ama içim yapılacak kadar bir hava kaçağı beklemeyin. Tek delik açık olarak sıkı içim seven herkesi tatmin edecektir, ben genelde iki delik birden açık şekilde MTL olarak kullandım ya da slot hava girişini tam açık şekilde DL olarak. Üç delik açık şekilde de ürün yine çok havadar olmuyor ama kalın bobinleri biraz daha soğutmak amaçlı kullanılabilir MTL içimde, elimde olmadığından maalesef MTL Clapton denemesi yapamadım üründe ama olsa bu seçenek ile kullanırdım.

Bacalar tank boyutları ile orantılı, ben her boyut için çelik bacaların hem DL hem MTL olanları test etme imkanı buldum. Daha kalabalık bir kesimin merak ettiğini düşündüğüm, uzun 4ml sürümün bacasından bahsederek başlayacağım.

İnce (ben MTL diye devam edeceğim) bacaların dış tasarımları malzeme ve üretim kaynaklı olarak bence göze güzel geliyor. Bacaların üzerinde lazerle oyulmuş, sekiz köşeli yıldızlı fakirsmods logosu mevcut ve genelde dikkatle bakılmazsa göze çarpmıyor. Parlak, düzgün işlenmiş. Jr serisindeki bacalardan farklı olarak içerideki engebe ya da kıvrımlı kısımlar dış tasarıma da yansıtılmış. Muhtemelen çok ihmal edilebilir bile olsa bunun ısıya ve likit kapasitesine etkisi olmuştur. Elimde Troya ya da Ion Jr. olmadığından açıkçası baca içindeki engebeler eskilerle aynı mı yoksa farklı mı gözlemleme şansım olmadı. Ama bana aynı gibi geldiler :).

İki adet Jr almış ve bir süre kullanmış birisi olarak işçilik Jr’dan daha iyi; bacanın deck etrafına oturması ve kavraması, likit kontrolü için rahatça hareket ettirilebiliyor olmasından durum anlaşılıyor. Jr’larımı ilk geldiklerinde yalnızca bacayı deck’e monte edip birkaç yüz tur bir sağa bir sola hareket ettirerek (törpüleyerek?) kullanılabilir hale getirmek zorunda kalmıştım.

Bacaların topcap’le birleştiği noktalardaki oring’ler sanki biraz kalın hissettiriyor ama döndürülemiyor değil ki ben zaman içinde kullanırken yavaş ama kontrollü döndürmenin daha iyi olduğunu fark ettim. Ancak bacaların tepede bittiği noktadan tutup likit ayarı yapmak imkansız, belirtmem gerekiyor. Elimdeki hiçbir driptip ile sorun çıkarmadan çalışan likit kontrolüm olsa da birçok kişiye bu kısmın sorun çıkardığını forumlarda okuduğumu hatırlatırım. Bu arada ürünün yanında gelen DL ve MTL olsun driptiplerle, maalesef, likit ayarı yapamadım. 1 ULTEM MTL, 1 ULTEM DL ve kutularından çıkan 1 PC MTL ve 1 ULTEM DL driptiplerinin tamamında da 510 girişini tam kavrayamayan oring’ler vardı ve likit ayarı yapmak bir yana dursun özellikle MTL driptipler bazen içerken ağzımda kaldılar ya da yere düştüler.

Ayrıca DL için olan driptipleri oring’lerini değiştirdikten sonra MTL içimde bile kullanıp memnun kaldım. Fakat MTL için olan yarı metal yarı plastik driptipler iç çaplarından dolayı birkaç çekimden sonra maalesef ağıza likit taşıdıkları için kutularına döndüler.

Gelelim DL içim için kullanılan bacalarımıza, tasarım olarak çok hoşuma giden hatları olan bu bacalarda yine uzun ve kısa olarak ayrılıyor. Topcap’la temas eden kısımları aynı olsa bile birincisi yanma odalarında engebeler yok, tamamen bombeli şekilde hem içeriden hem dışarıdan ve bacanın içi piyasadaki tek ve çift bobinli DL atomizerler gibi çok geniş. Bobininizi driptipinizden bakarak görmeniz mümkün dersem durumu özetlemiş olurum sanıyorum. Bacaların üzerinde yine sekiz yıldızlı fakirsmods logosu ve tam arkasında kalbin içinden geçen buhar diye tasvir edeceğim lazerle işlenmiş bir logo var. Bacaların ve driptiplerin tamamındaki işçilik belki de gelmiş geçmiş en iyi fakirsmods işi olabilir. Sorunsuz ve pürüzsüz.

Ben bestbuhar’daki resimlere dikkat etmediğimden ve “kendine özgü driptip” ile sadece geniş olabileceğini düşünerek aldığımdan bacalar elime ulaşınca çok şaşırdım çünkü driptipler maalesef vidalı. Açıkçası epey bir 510 DL driptipi olan birisi olarak bu beni üzdü ama halihazırdaki ULTEM driptipleri de bence ağıza oturuyor ve güzel bir için sağlıyor.

Fiziksel ayrıntılara eklemek istediğim son birkaç kalem var; topcap’in alt kısmında ION v2 logosu ve şerit halinde bir grup sekiz köşeli yıldız deseni var ve logonun tam arkasında ara verip ürünün seri numarasını yazdıktan sonra tekrar şerit halinde logoya kadar devam ediyor. Atomizer genel olarak tüm fakirsmods ürünleri gibi çok etli bir yapıda, bunu sağlamlık olarakta yorumlayabilirsiniz daha ince iş yapmanın çok zor olmasıyla da ya da her ikisinin belirli ölçülerde bir arada bir ürünü oluşturuyor olmasıyla da.

Ancak bu etli yapı bana sorarsanız bütün atomizerlerdeki kaba ve akranlarından biraz daha büyük görünme sorunun arkasında yatan ana neden. Diğer yandan bu basit yaklaşım fakirsmods atomizerlerini bir nebze daha dayanıklı yapan bir etken. Elimde birçok Uzak Doğu atomizerini kullanırken sıkıştırmış ya da parçalamış birisi olarak fakirsmods ürünlerini fiziksel açıdan çok dayanıklı buluyorum.

Birde boyut meselesi var, ION v2 özellikle 4ml sürümü ile büyük bir atomizer oluyor genelgeçer kullanıcı kitlesi için, ancak gündelik donanımı FeV içeren kişiler için sorun olacak bir boy ya da genişlik değil bu. Ancak tasarımdaki yaklaşım atomizeri FeV’lerden biraz daha kalın ve kaba duruyor gibi gösteriyor bence. Belki ben endüstriyel tasarımları daha çok beğendiğim için FeV daha estetik geliyor. Ama atomizer aslında FeV kadar uzun ve kaba değil, böyle görünüyor sadece :). Ama Spica Pro ya da Millenium tarzında bir atomizer gibi görsel bir incelik ve kibarlık maalesef sergileyemiyor.

Şimdi doğrudan kullanım ve içim ile ilgili daha göreceli kısma geleceğim. MTL ve DL olarak ikiye ayırdım:

MTL içim

MTL içimde DL deck’i hiç kullanmadım.

Uzun Baca: Ni80 26 ile başladım, Kanthal 28 ve 30 ile devam ettim. 26 ile ılık bir buhar alırken, 28’e geçer geçmez buhar soğumaya başlıyor hatta 28 ile aralıklı 6 tur çoğu soğuk buhar kullanıcısına yeterli gelecektir. 28 ve üstünde dikkat etmeniz gereken en az 6 tur gerekmesi, başka türlü üç hava deliği birden bobine bakmıyor. 30 ile 7 ya da 8 tur yapınca soğuk buhar vermeyi düzenli kullandığım nikotin miktarındaki boğaz vurumunu vermeyi sürdürdü. Aroma yoğunluğu olarak aslında fena değil, en azından likitin içindeki farklı tatları kendince yorumlayıp duyularımıza getirme işinin altından kalkıyor. Soğuk buharından yine de FeV soğuk buharı beklemeyin diye belirtmek istiyorum, yine boğaz vurumunu da bu ölçülerde beklemeyin. Orta seviyenin üst kısımlarına tekabül edecek bir boğaz vurumu var, oyucu değil hissettirici.

Kısa Baca: Aynı ölçü tellerle denemeler yaptım, bu boyutta daha bir Troya M v2 havası yakaladım ben. Buhar ısınıyor biraz daha, boğaz vurumunda gözle görülür bir azalma oluyor ama aroma yoğunluğunda doğrudan bir artış oluyor. Ancak aroma profili benim sevdiğim M v2 ya da Ion Jr 2ml seviyesini tam yakalayamıyor nedense. Kısa bacada da tam bir bücür atomizer sıcaklığı ve etkisi beklemeyin diye belirteceğim, bu bir Berserker ya da MD MTL benzeri MTL’de komple aromaya yatırım yapayım ürünü değil. Çoğu 2ml atomizerden daha iyi boğaz vurumu var.

MTL’de kısa ya da uzun sentetik tütünleri içmeyi beceremedim kendisiyle, bunu da normal karşıladım çünkü benzer şekilde Ion Jr büyük ya da küçük haliyle benim sentetik tütünleri tüketemediğim tarzda yorumlayan bir atomizerdi, baca ve deck yapısındaki benzerlikler göz önüne alındığında bekliyordum. Örneğin Efkar 216 koyduğumda tütün hissiyatından ziyade şekerli baharat tadı alırken, French Pipe’da da pipo tütünü tadından çok ekşilik hissettim. Silahlı Kuvvetler’de yeşil ot – çimensi tat verdi. Bu konuda iddialı mıydı bilmiyorum ama bence ION Jr gibi bu da bir aroma atomizeri, tütün değil. Tabii tütün yorumunu bu şekilde seviyorsanız, sizin için vazgeçilmez olacaktır.

Kısa ve uzun haliyle bir süre Capella Vanilla Custard v1 tekil olarak tükettim ve yorumunu çok beğendim. Bence tütün ve bazı karışımlardaki şekerli tadı arttırmasına rağmen custard’lardaki şekerli hissiyatı ve vanilya ağırlığını tam tersi azalttı.

Orijinal ve evyap Castle Long denemelerimde bilhassa 2ml ile evyap tüm gün içilebilir hatta birkaç daha içilebilir ayarında giderken orijinal hem uzun hem kısa baca ile fazlasıyla şekerli yorumlamasından dolayı biraz itici bir deneyim oldu.

Tribeca denemelerimde orijinali diğer tütünlü aromalar gibi aşırı şekerli ve çimensi tatları öne çıkararak yorumlaması nedeni ile içemedim. Ancak evyap Tribeca’larda ve genel olarak RY4 Double içeren her türlü karışımda başarılı bir soğuk buhar performansı olduğunu belirtmek isterim. Evyap Tribeca içmek için güzel bir atomizer, arkadaşıma verdiğim son güne kadar hep Tribeca içtim. Tribeca’da hep aradığım tütün tadını ortaya çıkarttı bence.

Orijinal Lemon Tart ile kısa bacada çok iyi anlaştı, benzer şekilde evyap Muffin Man ile de güzel bir uyum yakaladı. Ancak uzun bacada sanki meyve aromalarının kaybolup ortada sadece hamur ve tereyağ benzeri bir tadın kaldığını gözlemledim.

Son olarak elimdeki Stixx Mixx NET tütün aromaları ile yaptığım denemelerde de çok tatmin edici sonuçlar alamadım. Ama durum diğer NET aromalarla nasıl olur bilemiyorum.

Genel olarak MTL’de şekerli tatları öne çıkaran bir atomizer olduğunu, pastane ve meyve tatlarında tatmin edici sonuçlar çıkardığını söyleyebilirim. Pastane ve tütün diyebileceğimiz Tribeca’yı bence ne kadar güzel yorumladığını yukarıda yazmıştım zaten.

DL İçim

DL içimde MTL deck’i hiç kullanmadım. Tüm denemelerimi Kanthal 24 ve Ni80 26*2+30 Fused Clapton tellerle gerçekleştirdim.

Uzun Baca: Clapton’un ısısı ile tam anlamı ile bence baş edemiyor ince bacalar ki bu olumsuzluk olarak algılanmamalı. Sonuçta öyle ya da böyle bence bu bacalar kısıtlı DL ile MTL’de kullanmak için yapılmış. Kanthal 24ga için konuşmam gerekirse, bana ilk nesil DL RTA’ları anımsattı tecrübelerim. Slot hava aralığını tam açsam bile ciğer çekimim ısısını tam karşılayamayan baca ile sanki Billow benzeri bir ürün oldu. Bacaya rağmen sıcak buhar aromayı yok etti. Burada önemli nokta MTL kit’leri olmadan eğer Taifun GT3 kullanmışsanız atomizerin aroma ve buhar profili olarak bu ürüne yakınsadığını söyleyebilirim. Ben severek ve uzun süre MTL kit olmadan düz 24 tel ile daha kısıtlı DL gibi kullanmıştım, 26 ile yine kit’siz MTL benzeri içim yapıyordum. O ürüne benzer bir performans beklentiniz varsa hoşnut kalırsınız.

Kısa Baca: Bu haliyle de uzundan çok farkı olmadı, 24 yerine 26 sardım sıcaklık için ama maalesef DL’den çok uzaklaştı içim ve aroma bu şekilde. Bu haliyle kısıtlı DL’cilere daha çok hitap edebilen bir ürün olabilir belki.

DL Uzun Baca: En sevdiğim bölüm burası, uzun DL baca ve tank ile bence ION v2 küçük bir seviye atlıyor. Özellikle 2.5mm’lik sarımlı bir fused clapton ile çok havadarlık merakı olmayan her DL’ciyi tatmin edecektir. Evet hava akımı tek yönden girişli olsa bile bence iyi bir ciğer nefesi çekmek için yeterli oluyor ve slotun tam açık durması uzun bacada bile aromayı öldürmüyor. Ayrıca sıcaklığı da bence güzel dağıtıyor. Bobin tam driptinizin altında ve tüm hava alttan vuruyor, geniş baca ve dar yanma odası sayesinde aroma dağılmadan ama soğuyarak ağıza iletiliyor.

DL Kısa Baca: Bu baca ve tank kombinasyonu ile artık atomizer gerçekten yarı DL RDA havası yakalıyor bence. Bir Gear RTA kadar hava akımı olmasa da ki bu aromayı daha da çok yoğunlaştırıyor belki Wasp Nano’nun bir tık altı performans gösteriyor. Hemde tanklı.

DL’de favorim uzun DL baca ve tank; custard custard custard, basın muhallebili kremalı vanilyalı tatlılı pastalı içerikleri her türlü mutlu eden ve sıcaklıkla rahatsız etmeyen keyifli bir içim sunuyor. Hele 2.5 fused clapton ile Calipitter Cow ve benzeri şeyler denerseniz çok memnun eder diye düşünüyorum.

Sadece meyveli likitlerde uzun DL baca ve tank bence başarısız oldular, evyap dünyasının sevilen tekillerinden CDD Mango ya da Inawera Cactus gibi tatlar içilebilir ama soğuma yüzünden sanırım tatlarından kaybediyorlar.

Pastaneli meyvelilerde görece daha iyiyken çilek ve krema karışımı olan reçetelerde yine çileğin tadı ya azalıyor, ya gölgeleniyor ya da bozuluyor. Ama DL evyap Castle Long örneğin gayet keyifli oluyor.

Birde cookie ağırlıklı ya da doughnut gibi hamur ağırlıklı likitlerde, Muffin Man ya da Lemon Tart gibi uzun bacalı DL çok iyi.

Kısa bacada bilhassa çilek ve krema karışımları gayet iyi sonuçlar verdi. Tekil meyvelerin meyve tatları diyeceğim fresh kısımları daha iyi alınıyor.

Buhar sıcak ve daha direk alındığından çoğu DL likiti aslında 2ml baca tank kurulumunda daha başarılı oluyor ama bence her türlü içimde hava slotu tam olarak açık olmak şartıyla.

İçim kısmını da böyle bitirerek inceleme ve yorumlarımın sonuna geliyorum...

ION v2 benim puan vermek zorunda kalsaydım DL bacalarının işçiliği haricinde hiçbir yönüne tam puan vereceğim bir atomizer olmazdı. Ama hiçbir yönüne on üzerinden 6’nın altında da puan vermezdim. Ülkemizde soğuk buhar konseptine bu derece yaklaşabilen ilk ürün olabilir kendisi, bu bence güzel bir gelişme MTL açısından. Değişebilen deck ile DL ve MTL arasında gidip gelmesi ve bunu sorunsuz yapabilmesi diğer bir artı. DL olabilen çoğu MTL sıkı olmaz ya da MTL olabilen DL bir ürün genelde havadar olamaz. Bunu bence iyi halletmiş.

Sarımı kolay, bakım ve temizliği nispeten kolay bir ürün. Dolumu sorunsuz. Hava ayar yüzüğü korkunç sıkı olsa da biraz hava kaçağına tolerans gösterilirse ince oring ile sorun çözülür. Yeni sarıma geçecek arkadaşların gözünü korkutmasın, bende ilk defa sarıma başlayan birine aldım atomizeri, sorunsuz geçişi sağladı.

Ben normalde fakirsmods ürünleri kullanmadığımı sanırım forumda dile getirmiştim, bazı nedenlerden ve davranışlardan dolayı markadan uzaklaştım. Ancak arkadaşıma ürünü satın alırken gerek iletişim gerek destek konusunda fakirsmods’un önemli adımlar atmış olduğunu görmek yüzümü güldürdü. Whatsapp ve elektronik posta iletilerine dönüş hızı olsun, çözüm odaklı yaklaşım olsun beni mutlu etti. Belki de üreticinin kullanıcı ile iletişim konusunu başka birine bırakması burada önemli bir fayda etkenidir, belirtmeliyim.

Eski sorunları tekrar tekrar buraya yazmak yerine fakirsmods’un bu iletişim ve müşteri yaklaşımını daha da geliştirerek başarısını arttırmasını diliyorum.

Arada bir internette yorumlarını okuduğum ama adına hiç dikkat etmediğim bir yorumcusunun yaptığı gibi bitirmek istiyorum. Bu atomizer kaybolsa, çalınsa ya da tamir edilemez derecede bozulsa yerine yenisini alır mıyım? Hayır almazdım ama durum atomizerin niteliklerinden ziyade fakirsmods’un eski ticari tutumu üzerine inşa edildiğinden almazdım. Yoruma konu atomizeri yirmi gün kadar düzenli olarak kullanıp arkadaşıma iade ettim.

Ama bitirmeden önce, birkaç bin defa dile getirilmiş ve bazı yerli üreticilerin üzerine çalışıyoruz demesine rağmen halen bir arpa boyu yol katedilmemiş bir konudan bahsedeceğim. Bu kısmın yukarıda yaptığım hayır yorumu ile ilgisi yok, genel bir uyarı ve şikayet üreticilerimize:

MAKİNE YAĞI ve TORNA ÇAPAĞI, evet. Maalesef DL bacaları hariç, atomizerlerin kutularının üstleride dahil olmak üzere makine yağıyla kaplıydı. Ürünün elimize ulaşması ile kullanmaya başlamamız arasındaki 48 saat maalesef yivlerden çapak ayıklamakla ve makine yağını yok etmek için insan sağlığına zarar vermeyeceğini umut ettiğimiz yollar denemekle geçti. Kısa MTL bacasının içerisinde koparamadığımız bir çapak maalesef halen duruyor.

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

suraya rez yapayim… acemi bir buhardasiniz olarak nacizane bir iki not eklemek isterim musadenizle…

Defaatle belirttiğim bir noktayı yeniden hatırlatmak isterim: Ben hala acemi bir mtl buharcıyım... Mtl derya gibi maşallah...

Öncelikle tercih sebebim:
Mtl'e geçiş döneminde atomizer ararken; klon ya da çinli üreticinin ürününden almaktansa yerli üreticiden ürün almak bir derdim olursa anadilimde yazarak çözüm bulmak beni çok etkiledi. Ürün ararken farkettim ki ürün gamı geniş önceki modellerinden tercih edilenleri devam ettiren ve bulunabilirlik açısından güncelliğini yitirtmediğini düşündüğüm bir firmadan almak en mantıklı harekteim oldu.

Kullanımda yaşadığım tecrübelere gelirsem:
Acemilerin bile rahatça kullanabileceği bir atomizer olduğunu ilk sarımımda (teli de ilk kez kendim sardım) anladım. O dönem aroma benim için ön plandaydı ve 2ml versiyonunu aldım...

2ml veriyonunda:
sıcak buhar gerçekten bir kaç aydan sonra benim dişlerimi sızlattı... rahatsız etmeye başladı... ama bu bana özgü bir durum olabilir.
metal chimneyden; zincir çekimde ya da düşük ohmda, yani sıcak buharı ciddi bir şekilde hissedeceğiniz durumda hafiften metal tadı geliyor... (çok geriden bir tattı ve sek nbase içtiğimden alıyordum sanırım)
üzerinde gelen driptip: benim için en büyük handikap driptipin iki parça olması ve driptipteki metal parça ile policarbon parça arasıda da likit birip bunu ağza atmasıydı. yani chimney ile driptip arasında yoğuşmadan kaynaklı birikime ek olduğu için bu sorun oldu sanırım... ayrıca pc parça metal parçaya yivlerle oturduğundan 1-2 ay sonra yiv attı ve driptipi kullanamadım. bir de temizlerken topcapin altındaki metal parçayı pc tanktan ayırmak zordu benim için.

denediğim dirptipler:
Ida Rba (pc+ metal); geniş bir deliği olduğu için ion v2 orjinal driptipinden daha çok keyif verdi. metal olan dirptiler bana göre değil metal tadı veriyor
Ultem s driptip: daha etli biraz daha kısa Ida rba driptipinden etli olduğu için bir tık dar gibi geldi ama sanırım iç çapı aynı...

4ml versiyonuda:
Metal chimneyden kaynaklandığını düşündüğüm metal chimney yerine ultem chimney 4ml versiyonu + ultem chimney pc tankta olmaz diyerek ultem custom tank + etli uzun bir dirptip olduğu için troya eltem driptip tercih ettim...
artık kadife gibi diye bahsedilen, metal tadı olmayan, likit sıçraması yaşamadığım, gayet keyifli bir içim keyfine ulaştım. bu arada diş sızlaması bitti artık...

sarım konusunda bana göre tek eksik vidalar:
şöyle ki vidaları sıkarken coil dönüyor nedenini üstadlar daha iyi bilir. coil jig ile düzgün tutamazsam kayıyor ya da yamuluyor. bir de vidalar duvarlı olsa coil sabit kalsa hem daha kolay olur hem de ilk kullanacak kişi çok çok rahat sarım yapar...

benim deneyimlerim %99 (elim ona alıştı değişmiyor kolay kolay)
2,5 mm klavuza 6 tur hafif aralıklı sarım
0,92 - 1,03 ohm arası
kanthal 27 ga (nadiren 28ga)

dilim döndüğünce yaşadıklarımı aktarmaya çalıştım... öneri ya da inceleme yapabilecek yetide olmadığımı yeninden belirtmek isterim.

tecrubelerini paylastigin icin tesekkurler. ????

Lütfen, Giriş Yap veya Kayıt Ol Alıntı içeriğini görüntülemek için!

bobin bacaklarini biraz uzun tutup vidanin ekseninden gecip, uc kismini jige bir tur dolarsan daha kolay vidalarsin. en azindan kayma yada varsa vidanin teli disari atma olayindan kurtulursun.

ayni tank degil ama teknik ayni
Lütfen, Giriş Yap veya Kayıt Ol URL içeriğini görüntülemek için!

hayat ne kadar garip yazdıklarımda bir kaç küçük edit yapma ihtiyacı duydum... olgunlaşmadan bir konu hakkında yorum yapmak doğru değilmiş demek ki (olgunlaşmak: zaman geçtikçe, deneyimlendikçe, kıyaslayabildikçe oluyormuş)

2 gündür yeniden 2ml versiyonu kullanıyorum bu sefer modum değişti. dicodes bf60 çipli illusia c mini kullanıyorum. sanırım o dönemde kullandığım aegis solo'nun hızlı ateşlemesinden kaynaklı bir durum olabileceğini düşündüm. 4ml metal chimneye göre bir tık daha sıcak buhar var benim sarımıma göre ama o zamanki kadar sıcak gelmiyor nedense.

4ml metal chimney+pc tank da aldım ultem chimneye göre daha soğuk bir buhar elde ettim. elimde bulunan ulton fev'in soğukluğuna yakın bir soğuk buhar alıyorum

"beterin beteri varmış" anlamında kesinlikle değil; ama fev sarmak bana zulüm geldi haksızlık etmişim canım ion v2'ciğime
???? ???? ????

belki bir kaç ay sonra yine güncellerim...

Gerçek mana da kıymeti bilinemiyor bu tankın. Sıraya girip almistim tankimi her zamanda söylerim hatta ovunurum bundan ilk 100 tanktan birine sahibim aldığım günden beri yerini dolduracak bir tanka sahip olamadım. Denemedim değil denedim ama bulamadım buna flash 23 ve 4.5s+ da dahil.

Zaten asırlık yedeği var. Tankın dan, vidasina , vidası dan oringine kadar.

Velhasıl kelam teşekkürler Oktay abim ❤️

Ion V2 şu zamana kadar karşılaştığım en yakışıklı, en iyi işçiliğe sahip ve neredeyse kusursuza yakın işleyişi ve parçaları olan yerli ato oldu.
Üreticiyi ve emeği geçenleri kutlarım.

Performans kısmı göreceli olmakla beraber kendi beklentimin altında kaldığını söyleyebilirim fakat yine de rotasyonumda bolca yer vermekteyim.

Oktay Bey’le tanışamadık ama sağolsun Murat Abi çok sevdiğim bir abim oldu bu camiada.

Yedek konusunda da 6 driptip - 3 tank+chimney - oringler… ancaaak deck tek yahu . Geçen hesapladim bir atomizer daha almam lazım tek deck yetmiyor gibi…

1,915Konular
128,470Mesajlar
9,853Kullanıcılar
canözdmrSon Üye
Geri
Üst Alt