• Yukarıda yer alan hiçbir bilgi kesinlik içermez. Esigara kullanımını düşünüyorsanız doktorunuzla görüşünüz.

Nedir? | Nasıl Yapılır? | E-Sigara Kaliteli Bir Likit Demleme Yolları ve Karışımın Hazırlanma Süreci

emreonal

Community
Likitlerin iyi demlenmiş olması, kaliteli bir içim açısından büyük önem sağlamaktadır.
Çünkü likit içinde birden fazla madde bulunur.
Bunların birbiriyle karışması ve bütünlük oluşturması gerekir.
Bu bütünlüğün sağlanması için likit hazırlandıktan sonra bir süre demlenme sürecine bırakılması gerekir.
İyi bir içimli likit nasıl demlenir sorusunun cevabı süre ile doğru orantılıdır.
Likit karışımı yapıldıktan sonra belirli bir süre beklemeye bırakılır.
Eğer süre zarfında hızlı bir demleme isteniliyorsa bunun sağlamak için bazı yöntemler kullanılabilir.
Bu yöntemlerden en bilinen şey; uygun sıcaklıkta su dolu bir kaba belirli bir süre likit şişenizi bırakmaktır. Bu sayede likitiniz daha hızlı birbirine karışacaktır.
Suyun çok kaynar olması likitinizin tamamen içilemez duruma gelmesine neden olabilir.
Likitler demlendiği zamanlarda ısı ve ışığın büyük bir önemi vardır. Likitinizin direk ışığa maruz bırakılması kötü sonuçlara yol açar.
Isının ise yüksek seviyelerde olmaması gerekir.
Demleme işlemlerini sağlık açısından cam şişelerde veya HDPE şişelerde yapılmalıdır.
Aromaların likitinizin demlenme süresinde büyük önemi vardır.
Çikolatalı aromalar, yaklaşık olarak 5 veya 6 gün süre bekletildiğine güzel içim sağlarlar.
Ayrıca mentollü aromalarda aynı durum söz konusudur.
Meyveli aromalar tütün aromalarına nazaran daha çabuk demlenirler.
Bir tütün aromasının demlenmesi için en az 1 aya ihtiyaç vardır.
Likitinizin demlendiğini anlama yöntemi öncelikle kokusu, sonrasında damak tadınızdır.
Kimisine göre likitiniz demlenmiş, kimisine göre demlenmemiş görünebilir.
Alkol kokusu gelen likitler henüz demlenmemiştir ve beklemesi gerekir.
Likitiniz demlenirken kapağını ara sıra açma konusuna henüz kesin bir cevap alınamamıştır. Ama şunu iyi biliyoruz ki likit demlenirken ara sıra çakalamanız süreci en hızlandıran etkenlerdenir.
Keyifli içimler..

Karışımdan alkol kokusu geliyorsa 10-15 dakika havalandırırsınız. Ertesi gün yine geliyorsa bir 10 dakika daha havalandırırsınız. Benim tecrübeme göre kesin cevap budur.

Lütfen, Giriş Yap veya Kayıt Ol Alıntı içeriğini görüntülemek için!
Çok sıcak olmadığı sürece bence hiçbir sorun olmayacağını düşünüyorum. El yakacak derecede ve şişeyi eritecek değilde, yüzümüzü yıkadığımız gibi diyelim :) Sonuçta etkileşime girmeleri için sıcaklıkla bence biraz ön ayak olunması gerekiyor.

Sıcaklık nikotin oranında değişime sebep olacağı için eğer sıcakta demleme yapacaksanız nikotini sonradan eklemenizi tavsiye ederim. Yazıyor olması lazım internet makalelerinde.

Likit demlemek biraz sabır ve tecrübe gerektirir. likitinizde kullanacagınız hangi aroma olursa olsun ilkönce kullanacagınız pg oranında aromayı karıştırın ve agzı pecete ile kapalı şekilde birkac gün oda sıcaklıgında bekletin. Sonra nbase veya salt base ile birleştirin. Oranlar icin hesap makinesi ve hassas terazi işinizi kolaylaştırır. Demleme süresince sabırla kapağını acmadan sabah akşam bilek gücü ile birkaç dakika calkalamanız kafi gelecekyir. Demleme suresi bitmeye yakın havalandırma işlemine geçin ama fazla abartmayın. Son bir iki gun 3-5 dk işinizi görür. Dogalın dışında bir ısı işlemi uygulamayın. Eskilerin bir sözu vardır cay demlenmeden kapak acılmaz

ASUS_Z01KD cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Demlemeye bıraktığınız karışımı sık ve uzun havalandırmak aromanın azalmasına ve nikotinin oksitlenmesine sebep olur, açıkçası ben havalandırma hiçbir zaman yapmıyorum (2 yıldan uzun zamandır kendim yapıyorum) ve havalandırma tavsiye etmiyorum. Alkol kokusu olan aromalara gelirsek genel olarak demlendikçe koku azalıyor

İlk önce alınan nbase yada bileşenler, likit yapmadan önce az biraz içilip test edilmeli , Niko bozukmu vg pg de bir şey varmı ? Deme sonra geri dönüşü olmaz , moraller bozulmasın.
Elimizde bileşen kalırsa ,ileride likit yaparken tekrar bir kontrol/test yapmak da dikkat edilmesi gereken bir durum.
Evyap demlemede işin bütün sırrı "zamanda" , bütün demleme yolları/yöntemleri bu zamanı kısaltmak yada uzatmak ile alâkalı diye düşünüyorum.

karışım yapılmadan önce nbase i de çalkalamak veya karıştırmakda gerekli
500ml n base elimde mevcut 100ml kullanacaksam karışıma başlamadan önce tüm n base i behere boşaltıp süt kıvamına gelene kadar karıştırdıktan sonra bi müddet durulaşmasını bekleyip içinden kullanacağım miktarı alıp karışıma başlıyorum

çok az miktarda etil alkol eklemeden içime sinmiyor
tabi bunu önermem.alkol içmeyenler zaten yapmaz
ama az miktarda etil alkol olunca aroma daha iyi hissediliyor
tabi buda 100 mlye 3 max 5 damlayı gecmeyecek şekilde
ben karıstırırken ekstra bir aletle bembeyaz yapmayı sevmiyorum
elimle iyice karıstırdıgım yetiyor
arada aklıma geldikce tekrar elimle calkalıyorum gün aşırı

Usta yahut iyi bir karışımcı değilim. Kendi deneyimlerimi paylaşmam gerekirse, kaliteli ve nötr PG/VG/Nikotin kullanımı, ve nikotin eklemeden yapılmış bir homojenleştirme işlemi benim için önem sıralamasında en tepede.

Kullanmadan önce hafifçe çalkalamak dışında, olgunlaşma süreci içerisinde neredeyse hiç müdahale etmiyorum.

Endüstriyel bir tat yakalamak istediğim vakit, tatlandırıcı (Sweetener), WS-23, vs., kullandığım oluyor. Aynı amaç doğrultusunda, aroma oranlarını yukarı çektiğimde de olumlu sonuçlar almıştım.

Sek nbase üzerine üçte bir aromalı kilit ekleyerek kullanıyorum... Bir yıl bekletiyorum... Nikotinsiz demliyorum, havalandırma yapmadan, oda sıcaklığında,ışık almayan bir çekmecede, Meyveli likitler dahil tadın pürüzsüzleştiğini gördüm, psikolojik olabilir diye yorum yapmadan eski ve yeni demlenmişleri denettim şimdilik durum sandığım gibi... E tabii bu arada aroma ya da vg bozuluyor mudur bilemiyorum maalesef...!

1,928Konular
128,711Mesajlar
9,870Kullanıcılar
drragonSon Üye
Geri
Üst Alt