• Yukarıda yer alan hiçbir bilgi kesinlik içermez. Esigara kullanımını düşünüyorsanız doktorunuzla görüşünüz.

Nedir? | Nasıl Yapılır? | E-Sigara Modları Folyo ile Kaplama

Kınamayan Adam 

Doğrulanmış
Herkese merhaba,

Malumunuz, modlarımız türlü sebeplerle kullandıkça yıpranıyor, çiziliyor, boyası kalkıyor vs. Görüntüden rahatsız olmaya başladığımızda bunu çözecek çareler arıyoruz. Ya da tek sebep olarak canımız sıkılıyor, modumuz farklı görünsün istiyoruz. Bunu yapmanın bir yolu da modları folyo ile kaplama. Bu yazıda bunun nasıl yapılabileceğimden bahsetmek istiyorum. Çok zor bir işlem değil, ben de hasbelkader birkaç tüyo vermek istedim. Daha da kolaylaştıracak ipuçları/tüyolar her zaman kabulümdür, paylaşmaktan çekinmeyin.

Ama önce uyarılarımızı yapıp kendimizi sağlama alalım.

- Bu yöntem, eli yatkın olan, nispeten tecrübeli kullanıcılar için önerilir; çocukluğunda teyp (yanlış okumadınız, eskiden "teyp, radyoteyp" diye şeyler vardı) tamir etmemiş, eline tornavida, pense, falçata gibi el aletleri almamış kullanıcılara şimdilik bu tarz işlemlerden uzak durmalarını öneririm.

- Bu yöntemle kaplama yapabilmeniz için modunuzu tamamen söküp gövdeyi ayırmanız ve sadece gövde üzerinde çalışmanız gerekir. O yüzden garantisi henüz bitmemiş (garantiden bahsetmek komik ama yine de bahsetmekte fayda var), bir gün satmayı düşündüğünüz bir mod ise elinizdeki, modunuz kurcalanmış olduğu hemen anlaşılacaktır, bilginiz olsun (benim gibi ihtiyaçtan değil de can sıkıntısından kaplamayı düşünenler için söylüyorum).

- Her modun iç yapısı farklıdır. Bazı modları sökmesi kolay olmayabilir. Ya da sökerken dikkat etmeniz gereken noktalar olabilir. Sökerken ekran, kablo vb. iç yapılara dikkat etmek zorunda olabilirsiniz. Ya da sökerken ekrana kablolara zarar verme ihtimaliniz olabilir. O yüzden elinizdeki modu hasarsız olarak geri toplayabileceğinize güvenmiyorsanız hiç bulaşmayın.

- İşlemleriniz sırasında gözlük, eldiven, baret, 5 noktalı emniyet kemeri, çelik burunlu iş ayakkabısı, reflektörlü neon yelek, ses engelleyici kulaklık vb. bilumum güvenlik ekipmanlarınızı mutlaka kullanın. Ben sadece fotoğrafları çekerken ve sadece eldivenlerimi çıkardım, o da fotoğraflar komik çıkmasın diye. Siz yapmayın.

- Bu mesajda anlatılanları yapmaya kalkmanız ve olası sonuçları tamamen kendi sorumluluğunuzdadır, asla sorumluluk kabul etmem. Sonra "vay efendim ben duymadım, ben görmedim, bana kimse bişicikler demedi" durumu olmasın.

İlave etmek istediğim bir diğer nokta da kaplama işleminin çeşitli ortamlarda bulabileceğiniz şablonları yapışkanlı kağıt üzerine bastırmak suretiyle de yapılabileceği. O da kolay bir yöntem, ancak ben özellikle tamamı düz bir yüzeye sahip olmayan modlarda istediğim verimi alamadım. Herhangi bir girinti-çıkıntı, eğik yüzey içermeyen dümdüz modlarda eğer şablonda delikler, ekranın denk geldiği boşluk vs. de doğru olarak yerleşmişse herhangi bir problem olmuyor, rahatlıkla kullanılabilir. Ona da başka bir yazıda değinelim, bu yazının konusu değil.

Öncelikle ihtiyacımız olan malzemeleri görelim ve üzerlerine birkaç cümle yazalım.

384

- Mod: Haliyle kaplamak istediğimiz modun gövdesine ihtiyacımız var. Yukarıda değinmiştim, ama burada tekrar altını çizmek istiyorum. Modunuzu sökerken azami dikkat gösterin. Ekrana, ekran-PCB bağlantısınna, kablolara, 510 pinine vs. zarar verme riskiniz her daim mevcut. En ufak bir tereddütte modunuzu tekrar geri toplayın, o da kullanmaya devam edebilmek için başka bir sebepten değil. Zaten bu aşamaya geldiyseniz geçmiş olsun, modunuz çoktan (varsa bile) garanti dışı!!!

- Folyo: Temin etmesi çok zor değil. Araç kaplamada kullanılan folyolar, kendinden yapışkanlı kağıtlar, duvar-mobilya kaplamada kullanılan folyolar vb. bir sürü seçenek var. Her bir türün de envai çeşit desenleri var; renk renk ahşap, taş, mermer, karbon fiber, Pokemon, Miki Maus, seçenekler neredeyse sınırsız. Benim önerim araç kaplama folyoları. Hem sıkıldığınızda çıkartması kolay çünkü arkasında fazla iz bırakmıyor, hem de ısıyla kolay şekil alıyorlar. Özellikle detaylı yüzeylere sahip bir modunuzu kaplayacaksanız önceliğiniz araç kaplamada kullanılan folyolar olmalı. Online satış yapan sitelerde bulunabiliyor rahatlıkla, ancak haliyle 1 m genişliğinde rulolardan en az 1 metre boyunda keserek gönderiyorlar. Sülaleniz e-sigara bağımlısı değilse ve hepsinin modlarını kaplamak gibi bir niyetiniz yoksa fazla gelir. En yakınınızdaki araç modifiye dükkanlarından birine gidin "aracım folyo kaplı, ama bir yeri yırtıldı, yama yapacağım" gibi beyaz bir yalan söyleyerek çöpe atmak için ayırdıkları firelerden bir miktar isteyin. Muhtemelen para bile istemeden vereceklerdir. Bunun tek dezavantajı, seçenekleriniz sınırlı. Kimse aracını Örümcek Adam desenli bir folyoyla kaplatmıyor neticede (Karbon Fiber istiyorsanız bolca bulursunuz, aklınızda olsun).

- Alet-Edevat: Kesici olarak makas, ince detaylarda çalışmak için küçük boy falçata (veya bistüri) kullanacaksınız. Başka bir el aletine muhtemelen ihtiyacınız olmayacak. Kesicilerin çok keskin olduğundan emin olun, özellikle ince detaylarda çalışırken buna çok ihtiyacınız olacak. Ufak bir hata tüm işlemi baştan yapmak zorunda kalmanıza sebebiyet verebilir. Güvenlik önlemleri konusunda tekrar uyaralım; tüm tedbirlerinizi alın ve sakince ve sabırla çalışın. Özellikle falçata kesiği kolay kapanmıyor (ve acıyor ya).

388

- Saç Kurutma Makinesi: Şaka değil, ciddiyim. Belki de pürüzsüz bir işlem için en önemli ihtiyacınız olacak. Folyoyu şekillendirmek için ısıtacaksınız, bunun için lazım. Çok güçlü bir şey olmasına gerek yok, seyahat tipi olanlar bile yeterli. En düşük ayarda bile saniyeler içerisinde folyoyu hamur kıvamına getirebiliyorsunuz. Alternatif olarak Isı Tabancası da kullanılabilir.

İşlemin yapılmasına geçelim (sonunda):

- Modun yüzeyini güzelce temizliyoruz, herhangi bir yabancı madde kalmasın. Siz görüp de boşverseniz bile yapıştırma esnasında folyo anında ortaya çıkarıyor, hiç şüpheniz olmasın...

389

- Uygun ölçülerde önceden kestiğiniz folyoyu modun üzerine yapıştırın. Simetrik motiflere sahip bir desen kullanacaksanız ve simetri hastalığınız varsa resimde gördüğünüz gibi önce zor olacağını düşündüğünüz kıvrımlı yüzeylerden başlayıp dışa doğru devam etmeniz daha mantıklı olur. Düz yüzeylerde hataları düzeltmek daha kolay oluyor. Ben genelde böyle yapıyorum. Düz renk folyo kullanıyorsanız kafanıza göre takılın başlarken.

390

(Fotoğraf sınırı mesaj başına 5 adetmiş :(. Burada kesip 2. mesaja geçiyorum... Yönetici arkadaşlardan bir tanesini sevabına iki mesajı birleştiriverse ne güzel olur...)

1,928Konular
128,709Mesajlar
9,870Kullanıcılar
drragonSon Üye
Geri
Üst Alt