• Yukarıda yer alan hiçbir bilgi kesinlik içermez. Esigara kullanımını düşünüyorsanız doktorunuzla görüşünüz.

Nedir? | Nasıl Yapılır? | E-Sigara Orjinal Atomizerler ve Klonları Arasındaki Farklar

Servet33 

Doğrulanmış
Orjinal atomizer ve clonunu aynı anda deneyen arkadaşlarımız muhakkak vardır.
Orjinal bir ato nun farklı clonları olduğunu da biliyoruz, hatta bu clonlar arasındaki farkları da bilen arkadaşlarımız vardır.
Malzeme, kurulum, kullanım, buhar ve aroma yorumu gibi farkları yazarsanız benim gibi merak eden arkadaşlarımıza da faydası olacaktır.

Örneğin; Flash e Vapor V4 ve V4.5
Benim bildiğim 4 farklı clonu var:
1-Ulton
2-ShenRay
3-YFTK
4-Sub Two (İki farklı üretimi var, ss304 ve ss316)

İlk üçü yani Ulyon, ShenRay ve YFTK clonları elimde mevcut. Sub Two clonlarının sadece resimlerini gördüm,

Ulton ve ShenRay clonları ss304 ve yazısız, YFTK clonu ss316, yazılı ve 1/1 clon.
YFTK clonu ambalj kutusuna kadar orjinali ile aynı ve kalite ve görünüm olarak diğerlerinden bir adım öne çıkıyor.
Kurulum ve kullanım olarak orjinal de dahil hepsi aynı, bir fark yok. Orjinalin oring kalitesini söylemeye gerek yok, değerlerinde oringler kalitesiz.
Orjinal olanı bir arkadaşımda gördüm ve sadece beş on dakika kadar kullandım. İlk üç sıradaki clonları bir yıldır kullanıyorum.
Buharlamada ve aromada ben bir fark göremedim, aroma orta düzeyde, boğaz vurumu dengeli. Tabi kuruluma göre farklılaşır.

Orjinal hava vidaları Ulton ve Shenray clonlarına uyumlu, YFTK clonunda biraz çıkıntılı kalıyor ve yivler tam oturmuyor. Diğer tüm parçalar birbirleriyle uyumlu.

Herkese keyifli buharlar dilerim.

Clon prime ile orjinal prime arasında sıkılık farkı var onun dışında pek fark göremedim. Klon v3 mini ile orj. arasında yine hava giriş yerlerinden kaynaklı olarak farklılıklar mevcut iki adet v3 mini klonu denedim ikisi de başarısızdı. Flash vs nin orj. Ve klonunu birlikte kullandım ben de bir fark görmedim içim kalitesi açısından. Gus klonları çok başarısız olmakla birlikte elime markasını bilmediğim bir zest klonu var ve orjinalinden ayrımak çok zor. Kalitelisi denk gelirse kaçırmayın.

Bir kaç sene önce orijinal atomizerler ile klonlar arasında bariz kalite farkı vardı ama artık işçilik bakımından bire bir yapıyorlar. Yine de ufak tefek sıkıntılar çıkabiliyor ama genelde klonlar oldukça başarılı oluyor. Görünen en büyük sıkıntı o-ring kaliteleri. Artık orijinal takıntısı olanlar, bütçe sıkıntısı olmayanlar yada üreticinin emeğine saygısı olup klonunu almak istemeyenler orijinalleri alıyor. Benim izlenimime göre genelde klonlar tercih ediliyor ve yeterli tatmin oluşursa o şekilde kullanılıyor. Ama bazen de atomizer çok beğenilirse ve bire bir olduğu söyleniyorsa ve sadece o-ring'ler sorun ise, orijinal üreticisinden yada forumlardaki high end yedek parçaları satan satıcılardan o-ring seti temin edilip orijinali düzeyinde maksimum parformans alınabiliyor.

Klonlarini deneyip beğenip aldığım ,
Prime, lpv2 , tile armed , tile armed eagle ve fivepawns var,
Hepsinin klonlari da gayet başarılıydı, icim olarak size fikir verebiliyorlar,( 3 d ölçüm ve freze ile artık 1:1 yapılamayacak şey yok ve teknolojiyle birlikte maliyetler de çok düşüyor)
Farkları:
1 .Orjinal olanlarin dislilerin, birleşim yerlerinin uyumu, Keskin köşe olmaması, ( klonlarda muhtemelen frezeden çıkıp paketleme yapılırken, orjinallerde ekstra islemler de yapılıyor)
2.Malzeme analizine gondermedigim için aradaki kalite farkı ile ilgili bir yorum yapamıyorum
3. Orjinallerde deck vidalarinin kesinlikle problemsiz çalışması
4. Orjinallerde hareketli parçaların ( afc , likit kontrol vs ) problemsiz çalışmasi
5. Tabiki o- ring farkları ( gerçi bu çok önemli bir olay degil, klonlardaki o - ringleri viton o-ring ile değiştirince gayet de güzel oluyor)
6. Klonlardaki o-ring yuvalarının 1:1 yapılmaması ( beni asıl şaşırtan nokta bu oluyor, 1:1 kopyalama yaparken yuvaları nasıl tam yapamıyorlar anlamak mümkün değil)

Arada, bazilarinda, 10 kata kadar fiyat farkı niye var peki?
Ss316 veya ss304 ve hatta titanyum pahalı malzemeler degil, burada asıl fark orjinal üreticinin mühendislik ile üretim yaparken ve yasal sorumlulukları varken, klon olayının yukarıda bahsettiğim şekilde artık kolayca yapilabilmesinden
Lazer olcumlu freze tezgahı olan Çin deki vangyu usta 1 saat icinde klonlama yapabiliyor

Lütfen, Giriş Yap veya Kayıt Ol Alıntı içeriğini görüntülemek için!

Size katılıyorum. orjinalin vermiş olduğu tadı ve kullanımı vermeyeceğini düşünüyorum. 1 e 1 klon olsa da maddi olarak zorlamıyacak bir ürünse eğer herne olursa olsun orjinalini almak emeğe saygı ve yeni üretilecek ürünlerin devamlılığını sağlaması için orjinal alınması taraftarıyım . clon ürünlere karşı değilim elbette 1000 tl lik atomizer alamıyacağım için clonu tercih edermiyim evet ederim ancak clonların bile şu gün 200 den aşağı olmadığını düşünürsek o civarda olan 2. el seçeneğini değerlendirir yada 300 civarında olan atomizerlere yönelirdim. tamamen şahsi fikrim clon sevenlere saygılar :) özellikle @Servet33 ağabeyim sevgi ve saygılar :)

:) anladım üstadım o zaman bende ilk ve tek clon maceramı yazayım :)

zest v2 clon aldım takasla diğer mahallede zamanında herkesin öve öve bitiremediği atomizer sonuçta insan merak ediyor neyin klonuydu onu bilmiyorum clondu işte :D
neyse geldi anam foşur foşur hadiii dedim sıkıntı oringtedir aldık bir yerden set 3 -4 set geldi niye bu kadar fazla dedim clondan clona fark ediyormuş onuda öyle öğrendik neyse uyanları bulduk taktık bir şekilde :)
ardından baktım ki yine sıkıntı tankta sıkışma oluyor falan hadi orjinal bellcap alayım gittim onuda aldım :D
anammmm bu seferde girerken şak diye giren bellcap belli süre sonra çıkmıyor sanırım oringlerden di ardından hava kanallarını kapatmıyordu :) yarım yamalak bişi oluyordu tövbe ettirdi beni artık servet ağabeyim zest clonu :)

clonu aldık :100 tl +7 tl kargo
oring aldık : 20 +7 tl civarı kargoydu sanırım
bellcap aldık : 80 ( yada 90 tam hatırlamıyorum ) +7 civarı kargo
toplam bana maliyeti 220-225 civarında oldu şimdiki aklım olsa alırmıydım tabiki hayır :)

sonrasında satışa koyacağım anammm bu ne fiyatlar yüksek geliyor takasa gittik biriyle gittiğim atoda expro v3 :D:D:D
oda orjinal ama nasıl orjinal :D exvape den soğuttu beni en son onuda verdim kurtuldum bunlar benim en büyük maceralarım oldum 2 atomizer :D

Bende zamanında kullanmıştım.
Taifun gts, gt2 ve kayfun v4 ile 3.1 ama çok inanılmaz kalite farkı vardı. En az fark kayfun v4 teydi ki onda bile hemen herkes eline aldığında anlayacaktır arasındaki farkı. Sonra Taifun GT3 geçti elime, takasla geldi. Bir iki defa kullanıp koydum kenara. Bunlar 3-4 sene önce olmuştu. O zamandan beri klon atomizer almıyorum ve almayıda düşünmüyorum.
Aradaki farklar ise çok fazla değil ama en bariz herkesin değindiği fark ise o-ringler. O-ringler baya kötü.
Hava ayarları ve/veya MTL kitler diyebiliriz ki bunlarla alakalı da sürekli sorun çıkmakta.
İnce işçilik, fiyatı uygun tutmak için işçiliği minimum düzeyde tutmak gerek; O sebeple detaylı atolarda genelde problem çıkar.
Temizlik, yedek parça, kutu, ekstra parçalarla uyumluluk gibi sıkıntıları mevcut. Temizlikle alakalı mesela arkadaşlarımdan bazı klonlar biliyorum, çelikteki o fabrika kokusu hiç çıkmadı. Hani bir kezzap kaldı kullanmadıkları :)

Ama yinede arada çok büyük bir fark olduğunu düşünmüyorum, hatta bu forumda ve diğer mecralarda sadece içiminden orijinal ile klonunu ayıracak çok fazla kullanıcı olduğunuda düşünmüyorum.
Orijinal alanların ve klon alanların ayrı ayrı amaç ve sebepleri var ve bence verdiğiniz paranın karşılığını alabiliyorsanız sıkıntı yok. Orijinal atomizer ikinci el aldıysanız bence klondan iyi çünkü her zaman belirli bir para ediyor.
Bence en güzeli ikinci el temiz orijinal ato almak :)

Ayrıntılara bende dikkat çektim zaten ama klon kullanan arkadaşlar orijinal aldığında büyük beklenti içine girerse hayal kırıklığına uğrar. Asıl demek istediğim bu, yoksa illa ki farklar var ve ben onlara değindim :)

Genelde orjinal ürün kullanmayı tercih ederim, Clone kullanmışlığımda var sxk prime ile orjinali arasında aroma yorumlamasından buharına kadar dünya kadar fark var özellikle tcr modunda kullanırsanız bunu bariz anlarsınız kantaldada fark anlaşılmakta, orinal ile clone primeda hava kanallarından likit besleme deliklerine kadar farklı, dvarw 22mm de orjinal ve clone arasında gene bariz fark var, clone dvarwlarda ekseri ses problemi çok oluyor buda afc kitlerin çapaklı olmasından kaynaklanıyor onun dışında mühendislik gerektiren başka bir şey göremedim ben, flash 17 de clone 17 ler ile arasında gene büyük farklar var, inceleyiniz göreceksiniz deck içinde coil vidalarının konumu bile farklı bunlar içime çok etki ediyor, ytfk 23 orjinaline baya benziyor çok uzun kullanmadım aroma buhar yorumu hakkında bir şey diyemeyeceğim, kayfun v4 orjinali ile en kaliteli dedikleri clone v4 ler bırakın benzemeyi aynı gezegende bile değiller, gene kayfun mini v3 orjinal ve clone kullandım dünyaları bir değil ince işçiliğe bakınız, malzeme kalitesi işçilik ve sağlık açısından orjinal tercih ederim edilmesinide öneririrm, 1/1 sözüne kesinlikle katılmıyorum piyasanın uydurmasıdır, bir ürünün 1/1 olabilmesi için aynı üretim bandından çıkması gerekir çok benzer üretim clone vb denilebilir fakat 1/1 değiller kesinlikle, ayrına ürünlerdeki ölçümlerde en ufak mm farklar kullanımda ciddi derecede fark yaratmakta, bir mtl kit kullandığınızda 1.2 ve 1.3 mm arasındaki fark bile neler değiştiriyor biliyoruz, sözün özü az olsun öz olsun, taklitten kaçının keyifli buharlar...

Yani evet 600-700 TL bandında bir atomizerin orjinalini alamayıp çok merak edenler clone alıyor fakat sonrada çıkıp bu ato beş para etmez diyor :))) fakat flash23 ytfk clone olanlar ne yalan söyleyim baya baya benziyor orjinaline ha ben alsam gene orjinalini alırım :)

Uzun süredir klon kullanmiyordum, kullanmamaya da kesin kararlıydım. Hicbir klonun orijinali kadar iyi olamayacağını da tabii ki kabul ediyorum. Ama kullanmak için değil de kolleksiyonluk diye aldığım vaporfreak klonu bir Taifun GT beni çok şaşırttı. Orjinali kadar iyi demeyeceğim, orijinalinden de iyi olduğunu iddia ediyorum. Sanirim Almanya'da yasayan bir Türk arkadaş tarafından yıllar önce sınırlı sayıda üretilmiş bu klonu bulmak zor ama denk gelen olursa kaçırmasın, bana hak vereceğinden eminim.

1,928Konular
128,716Mesajlar
9,872Kullanıcılar
KehironSon Üye
Geri
Üst Alt