• Yukarıda yer alan hiçbir bilgi kesinlik içermez. Esigara kullanımını düşünüyorsanız doktorunuzla görüşünüz.

Soru? | Esigara Pico Plus ile Vandy Vape Berserker 3 Setup

lafons

Yeni Üye
Sizden öğrendiklerim sayesinde Pico plus ile Vandy Vape Berserker 3 set-up ile aranıza katıldım. Öğrenme aşamasında size sorduğum sorulara nazikçe cevap veren arkadaşlara çok teşekkür ederim. Bu setup için yine sizin tavsiyenizle temco avm den 28 ga (0.32 mm) tel aldım. Gerçi henüz bu teli sarmadım atomizerden çıkan hazır teli kullanıyorum. Sizden daha çok öğreneceğim şeyler var;
1. Kaç watt da içmem gerekiyor? Şuan ekranda 7.0 W , 0.58 ve 2.01 v görüyorum, bunlar nedir?
2. DL tarzında mı yoksa MTL tarzında mı içmeliyim?
3. Tank boşalmadan likit ekleme yapılıyor mu yoksa bitmesi şart mı?
4. İçime çekerken tuşa basıyorum çekim bitince de bırakıyorum doğru mu yapıyorum?
5. Tel değiştirmem gerektiğini nerden anlayacağım?
6. Pamuk yenilemem gerektiğini nerden anlayacağım?

Sorularım şimdilik bunlar. Teşekkürler.

Berserker B3 MTL bir cihazdır.

0.58 olan ohm değeridir ve muhtemelen şu an yanlış ölçüyor, o ohm ye sahip bir tel koyacaklarını sanmıyorum kutuya. Atomizeri Pico plustan söküp tekrar takın, muhtemelen doğru değeri ölçecektir. Kabaca baktığımda kutu içeriğinde 0.74 ohm de 2 tane tel olduğunu gördüm. Bu civarda bir değer verecektir sök tak yaptığınızda.

Yani sarım yaptığınız zaman, sardığınız telin durumuna göre alacağınız değer ohm değeridir. Aşağıdaki resimde kabaca değerler mevcut. Kaç GA tel ile kaç mm çapta kaç tur sardığınıza göre değişir ohm değeri.

W değeri konusunda net bilgi sahibi olmamakla birlikte 10-15 arasında kullanıyorum ki aldığınız Ohm değeri ile de doğru orantılı bu. Ben genelde 14W olarak kullanıp geçiyorum. V değeri ise yanlış hatılrmalıyorsam Pico Plusta ohm değeri ve sizin ayarladığınız W değerine bağlı olarak kendisi gösteriyor bu değeri.

Dolum kısmında, üstten dolum bir cihaz olduğu için bitmeye yakın yeniden doldurabilirsiniz diye tahmin ediyorum.

Düğmeye bastığınız zaman çekim yapıyorsunuz çekimi de düğme ile birlikte bırakıyorsunuz ama aynı anda yapmak zorunda değilsiniz. Sonuçta düğmeye bastığınızda telin ısınması saniyelikte olsa geç olacaktır. Zamanla alışırsınız. Çok şiddetli bir çekim yapmanıza gerek yok, sadece çıkan buharı çekebilmek için belli belirsiz çekim yapsanız yeter.

Çekim kalitesi düştüğünde yanık tadı aldığınızda pamuğu değiştirebilirsiniz. Pamuğu her değiştirdiğinizde teli de değiştirmek zorunda değilsiniz DryBurn yaparak teli temiz bir hale getirip tekrar pamuklayıp devam edebilirsiniz. Sağlık anlamında değiştirmek tabi ki faydalı olabilir ama sanırım kimse bu şekilde yapmıyor, yorumlara bakmak lazım.
Siz şu an hazır tel kullandığınız için bunların ömürleri bizim kendi sardıklarımızdan dahauzun ömürlü oluyor diye de biliyorum.

Tel Çapları.jpg

2 paket sigara içen biri olarak bu set-up ile e-sigaraya geçiş yaptım ve 2 gündür ateşli kullanmıyorum, likit olarak merak ettiğim şeyler var, dışardan aldığımız likite diyelim kargo dahil 500 lira ödedik bu paraya malzemeleri alıp evde kendimiz yaparsak dışardan gelen diyelim x ml ise evde 2x ml mi yoksa 3x ml mi hazırlarız? yani uğraştığımıza değecek mi?

Son düzenleme:
Bu konuda net cevap vermek çok zor. Nbase nereden aldığınız hangi PG VG ve nikotin markalarından kombinasyon yaptığınız, hangi nikotin değerini seçtiğiniz , hatta hangi oranla VG PG seçtiğinize göre bile Nabse fiyatları değişiyor.
Örnek olması açısından, uygun fiyatları sebebi ile hala kafalarda soru işareti olan ama benim bir süredir alım yaptığım wogensten örneklendirelim.
Lütfen, Giriş Yap veya Kayıt Ol URL içeriğini görüntülemek için!
299 TL yapıyor.

516 TL yapıyor

Yukarıdaki örnekte değerlerin hepsi aynıyken sadece şişe ölçüsü değiştirilerek değişen fiyatı gösteriyor.

370 TL yapıyor

667 TL yapıyor

Yukarıda ki örnekte ise içerikteki markalardan bir tanesi değişince fiyata nasıl etki ettiği gösteriliyor. Nikotin oranı değişince de fiyat değişecek. Başka bir siteden alımlarda zaten fiyatlar çok daha farklı olacaktır, ilk başta belirttiğim gibi Wogens genel olarak fiyatları diğer firmalara göre uygun ama aynı şekilde de insanların içinde kuşkuya sebep oluyor bu durum. Bazı firmalarda VG/PG oranı değiştirdiğinizde de fiyat değişir. Bu nbase ile alacağınız likiti nereden ve kaç tl ye aldığını etki edecek, hangi oranla demlediğiniz de elbet etki edecek.

Çok detaya girmeden üstün körü bir hesap yapalım.
500 ml Nbase ile 70 ml aroma karıştırıp yani kabaca %12 oran ile demleme yaparak 570 ml likite sahip olursunuz. Yukarıda verdiğim örneklerden 299 TL lik Nbase alındığını ve 70 ml aromanın da kabaca 450 TL tuttuğunu varsayalım. Yani 570 ML likit = 750 TL tutuyor kargo bedeli varsa hariç olarak.
570 ml likiti kaç paraya alabilirsiniz bunu karşılaştırmak gerekiyor. Tabi bu alacağınız likitin Sigma Merck Merck 6mg olduğunu varsaymak gerekiyor.
Yani hesabımda bir hata var mı emin değilim açıkçası ama ben bu şekilde karşılaştırma yapardım sanırım. Yada önce nereden likit alacağımdan emin olup orada kullanılan markaların Nbase olarak alırsam ne kadara mal olduğu yolu ile ilerlerdim. Ustalarda bir baksın ben matematik sevmem. Ben kimya da sevmem ne işim var buralarda hiç bilmiyorum.

Tam kendimi ifade edemediğimi düşünüyorum, 500 TL lik hazır likit almak ile (likitmerkezi.com gibi sitelerden) malzemeleri ilkeli yerlerden alıp kendimiz yaparsak bu uğraşmaya değer mi? Dışardan yemek mi söyleyelim, marketten malzeme alıp evde mi pişirelim gibisinden merak ediyorum. ( Ben bu mesajı yazarken siz cevap yazmışsınız )

Bu sorunun cevabı da yukarıdakine benzer hesaplar yaparsanız belirlenir.
Likit aldığınız firma likiti hazırlarken hangi Nbase kombinasyonunu kullanıyor. Bu likiti hangi vg pg oranıyla ve Nikotin değeri ile aldığınıza bağlı ilkeden aynı kombinasyonu kaça mal edebileceğiniz hesaplamanız gerekiyor. İlke deki fiyatlar ve Wogensteki fiyatlar büyük farklılık gösterir. Çok fazla değişken var ve bu hesabı siz yapabilirsiniz.

işin ilerleyen bölümü evyap olur ..
cevabı evde yaptığın yemeğemi yoksa lokantadan sipariş etdiğin yemeğemi güvenirsin. lokanta lezzetli yemek yapıyor olabilir ama içeriliği belirsiz.
evde kendin yapınca ne koyduğunu ne yediğini bilirsin.

Bu olaya güven olarak bakmamak gerekiyor çünkü likiti yapacak herhangi bir malzemeyi de yine kim olduğunu bilmediğin insanlardan alıyorsun. Şahsım adına Wogensten Nbase alıyorum bana ne gönderdiğini mi biliyorum, hayır. Likit aldığım yerin bana ne gönderdiğini bilmediğim kadar onunda ne olduğunu bilmiyorum.

ben güvenirim bu benim zayıflığım olabilir. wogens ve aromaburada adreslerinde güvenle alışveriş yapıyorum şahsımca. :D (y)

Tabi canım bende aynı firmaları kullanıyorum sonuçta birilerine güvenmek zorundayız, ama hazır likit güvenilmez, malzemeleri alıp yapmak daha güvenli gibi bir mantık da çok doğruyu yansıtmıyor onu demek istedim ikisi de aynı şey yani.

Lütfen, Giriş Yap veya Kayıt Ol Alıntı içeriğini görüntülemek için!
1. + ve - tuşlarına basınca Watt değerinin değiştiğini göreceksiniz. Kutudan çıkan teller için önerilen değer nedir bilemiyorum ama düşük bir değerden (misal 10W) başlayıp kademe kademe arttıtabilir ve doğru düzgün buhar çıktığı zaman durabilirsiniz. Diğer aldığınız 28ga tel için de aynını yapabilir veya Watt vereceğinizi steam-engine sayfasından hesaplayabilirsiniz. Belirli bir Watt değil de Watt aralığı mevcut telin istediği.
2. Atomizeriniz MTL yani sigara içimi, DL olarak çekemezsiniz. Normal sigarayı nasıl içiyorsanız öyle çekim yapacaksınız.
3. Dolumu istediğiniz zaman yaparsınız.
4. Evet.
5. Kutudan çıkan girift bir tel, değişim süresi Watt/Likit/Tüketim miktarı vb. ile çok değişkenlik gösterir. Siz yine de ortalama 100mL civarı bir tüketime yaklaşınca gözlemleyin. Tel iyice gevrekleşecek, zaten her türlü değiştirin.
6. Pamuğu her tank bitiminde değişin.

Bir de
okursanız biraz aklınızdaki sorulara cevap bulursunuz gibime geliyor.

Son düzenleme:
Pico plus ve berserker b3 setup ile forum üyelerinin tavsiyesiyle likitmerkezinden aldığım Berlin Vape 12 mg 30 ml lik normal likitlerden çeşit yaptım ve kullanmaya başladım. Fakat nikotin ihtiyacımı ateşlideki gibi alamadığım için cihaz gün boyu elimden düşmüyor, 9 - 15 watt arasında sürekli mtl olsun, dl olsun çekip duruyorum. 3 gündür ateşli sigara içmiyorum ama bu cihazın da elimden düşmemesi beni farklı arayışlara itiyor. Amacım e-sigarayı da tıpkı ateşlide olduğu gibi yarım saatte bir açmak ve 3 - 5 dakika ateşli içer gibi içmek ve kenara koymak. Bunu başarmak için ilkeli kimyadan forumdaki bir abimin tavsiyesiyle ekli resimdeki ürünü aldım. Şırıngayla normal likitime ekleme yaparak nikotin oranını artırarak ateşli kullanım gibi bir kullanım amaçlıyorum. Henüz ekleme metoduyla istediğim nikotin doyumuna ulaşamadım. Bu esnada da forumları gezerek salt likit ile normal likit nedir pg vg oranları nedir bunları araştırıp notlar alıyorum.

Bu bilgiler ışığında siz tecrübeli üyelerden tavsiye bekliyorum, şu aşamada ben ne yapmalıyım, elimde likit merkezinden alınmış 5 adet daha 30 ml lik 12 mg oranlı normal likitlerim var bir de ekli resimdeki 100 ml lik ilkeliden alınma ürün var. İlk olarak amacım eldeki malzemeleri bitirmek adına ne tavsiye edersiniz, ikinci olarak da normal likitleri bitirdikten sonra (muhtemelen ilkeliden gelen bitmemiş olacak) salt likite mi geçmeliyim ne yapmalıyım?

Ayrıca salt likit hakkında nette araştırdığım kadarıyla olumlu yorum yapanlar da var uzak durun "taşikardi" adında bir rahatsızlığı tetiklediğini söyleyen de var, siz böyle bir şey duydunuz mu?

Ekli dosyalar

• ilke siparişim.PNG
    ilke siparişim.PNG
    129.2 KB · Görüldü: 5
Son düzenleme:
Sadece PG nin, hazırlanmış likite eklenebilirliği ile ilgili bilgi sahibi değilim maalesef. 36 mg değeri ben sadece Salt olarak gördüm, Normal olarak böyle bir nikotin değeri varmı bilmiyorum. Yani aldığınız Normal Nbase mi onu bilemedim.

PG yi size tavsiye eden kimdi hatırlayamadım ama kendisi ile mesaj yolu ile iletişime geçin. Günde kaç paket sigara içtiğinizi ve bunun için elinizdeki 30ml şişeye ne kadar pg eklemeniz gerektiğini sorun.

Salt likit daha çabuk doyuma ulaştırır bu hep söylenen bir detaydır. Ciğere çekilen hiçbirşey zararsız değil sonuç itibari ile ama birçoğumuz zaten ciğerimize zararlı birşey çekiyoruz bunu bir de Salt likit ile daha da riskli olabilecek birşeyle değiştirmemeyi tavsiye ediyoruz. Atomizer ile Salt içmeyi ben mesela hiç cesaret edemedim. Pod Mod ve Salt likit ile sigara bıraktım ama sonrasında Normal likite geçtim. Bende şu an çok fazla likit tüketiyorum ama ben direk 3mg lere düşürdüm nikotini, olmadı 5 mg ye çıkardım hala çok içiyorum ama ne yalan söyleyim çokta umursamıyorum belki ilerde çözüm arayışına girerim. Şu an sigara içmiyor olmak ve aklıma bile gelmiyor olması benim için yeterli.
Sigara bırakma kısmı hiçbir zaman aldığınız cihazın yada likitin başarabileceği bir şey değildi, mutlaka ki sizin de sabrınız inatçılığınız en büyük etken olacak. 3 gün sigara içmemek büyük başarı bunu çöpe atmayın

Eklenir , sonuçları ise eklenen miktarla ters orantılı olarak aromada nikotinde azalma olur likitin VG/PG oranıda doğal olarak değişicektir.
Freebase lerde 36mg şeçeneği hemen hemen her satıcıda mevcut bazılarında 50mg ve 100mg gibi şeçenekler bulunuyor ama doğrudan tüketilemez seyretmek için kullanılır

Evyapçılar her değeri ve ürün tercihini kendine göre ayarlamak ister
Aynı nbase ile isterse 9mg ister 3mg likit yapar, aroma oranlarıyla oynar aynı zamanda nik ve aroma oranlarını istediği gibi değiştirdiği gibi VG/PG oranınında istediği değere sabitleyebilir

1,930Konular
128,740Mesajlar
9,874Kullanıcılar
kadirer01Son Üye
Geri
Üst Alt