• Yukarıda yer alan hiçbir bilgi kesinlik içermez. Esigara kullanımını düşünüyorsanız doktorunuzla görüşünüz.

Blog Avustralya elektronik sigarayı yasaklıyor...

Avustralya keyif amaçlı elektronik sigarayı yasaklayacak. Elektronik sigaralar için asgari kalite standartları getirilecek ve bu ürünler sadece eczanelerde satılabilecek.

avusturalyaesigara.jpg

Ülkede halen nikotin içeren elektronik sigaralar reçeteyle alınabiliyor. Ancak bu sigaralarla ilgili yasal mevzuatın yetersiz olduğu belirtiliyor. Ayrıca ülkede büyük bir elektronik sigara karaborsası var.

Avustralya Sağlık Bakanı Mark Butler, bu ürünlerin ülkesinde yeni nesil bir nikotin bağımlılığı yaratığını söyledi.

E-sigara da olarak bilinen elektronik sigaralarda, içinde nikotin, çeşitli aroma ve katkı maddeleri olan bir sıvı, ısıtılarak solunabilecek bir buhar haline getiriliyor. Bu buhar, nefesle çekilerek akciğerlere ulaşıyor.

Elektronik sigaralar, genelde sigarayı bırakmaya yardımcı araçlar olarak kabul ediliyor.

Komplo teorisi olarak düşünülebilir ama e-sigara, dünyadaki tütün firmalarını derinden sarstı, ateşli tüketimi azaldı... Karaborsadan da bahsedilmiş zaten, olay devletin iktidarına dokunmuş sonuç olarak.

Ben bu tarz yaptırımların tamamen hümanist çatı altında olduğunu düşünmüyorum. Yani neden tütün eczanelerde kontrollü olarak satılmıyor?

Lütfen, Giriş Yap veya Kayıt Ol Alıntı içeriğini görüntülemek için!

üstad tam tersi, elektronik sigara 2013 yılından beri zaten tütün devlerinin projesi. sarsıldıkları tek şey, olayın bazen planlarının dışında gelişmesi. onun dışında planları tıkır tıkır işliyor. dikkat edersen, yasaklayın, sattırmayın itirazlarının yerini kontrollü sattırın itirazlarına bıraktı. aroma yasakları zaten tamamen bu planın şah-mat kısmı. eczane vs. hikaye, tütün devleri, sigara dağıtır gibi bu cihazları dağıtıp, son kullanıcıya ulaştırdığı gün bu gölge oyunu bitecek.

Proje kısmına katılıyorum üstadım, gayet makul. Planın kontrolden çıkması da olağan bir şey. Benim takıldığım husus ateşli sigaraların yani tütünün neden daha kontrollü satılmadığı :)

Hollanda ve uyuşturucu örneği mesela. Ya da ileri seviye bağımlılara belirli miktarda kullanım izni ( devlet kontrolünde) verilmesi.

Ek olarak bu, sonuçta bir "ikame" operasyonu olmuyor mu?

Kesinlikle öyle, zaten artık bunu gizlemiyorlar, tütün devlerinin sitelerinde artık gelecek planlama beyanları mevcut. Atıyorum, PMI diyor 3 senede, JTI diyor 5 senede biz bu tütün olayından çıkacağız. Peki yerine ne koyacaksınız? Zarar azaltma ürünlerini, yani ısıtılmış tütün ürünleri, elektronik sigara ve snus. Bunları ikame ediyor şu an zaten, ama korkunç bir tütün pazarını ve onun karını garantiye almadan bu yolu yürürler mi? Asla. O nedenle iki konu üzerinden gidiyorlar, gençler ve aromalar. Ha bu cihazlar, gençler üzerinde de sigara alışkanlığını bitiriyor ve evet aromalar bunu daha cazip kılıyor, ama kimin umurundaki bu. Hasılı şimdi son perdeyi izliyoruz, aromalar yasaklanacak, ki bu durum bağımsız üreticilerin %90'nın batması demek, sonra tütün ve kontrollü dağıtım muhabbeti başlayacak, dağıtım lisansı olmayanlar zaten dağıtamayacak, oldu ki lisansı aldın, dağıtmaya çalışıyorsun, tütün devlerine bağlı market, bakkal tüm noktalar " bunu alırsan, bunları alamazsın" tehditiyle zaten senden ürün almayacak.

Eczane mevzuda yedek plan. Örneğin hadi işler kötü gitti, bakkala, markete dağıtamıyor PMI, hemen kesin şu an kuruludur, yine örnek KMI devreye girip, o dağıtmaya başlayacak.

PMI'ın şu makalesi bir yerde dursun:

Lütfen, Giriş Yap veya Kayıt Ol URL içeriğini görüntülemek için!

:D Komik ama, ironik.

Fikirlerinize katılıyorum bu arada. Ama tünelin sonunu göremiyorum. Bazı çevrelerin deri altı çalışmaları da mevcut, bir yandan bu tür gelişmeler... Mesela sinir sistemini etkileyen kimyasallarda "XR" (Extended Release) çalışmaları gün geçtikçe artıyor. Yan etkilerinden bahsetmiyorum bile. Okumak bile dehşete düşürüyor insanı.

Nikotin ya da sigara içme ihtiyacını da bu konuma getirirlerse kötü.

Baya dolmuşum ben de, neler geçiyor aklımdan toparlayamıyorum. :)

1,930Konular
128,741Mesajlar
9,874Kullanıcılar
kadirer01Son Üye
Geri
Üst Alt