• Yukarıda yer alan hiçbir bilgi kesinlik içermez. Esigara kullanımını düşünüyorsanız doktorunuzla görüşünüz.

İncelemeler Beklediğime Değen Atomizer MINOR

GaziHazar 

Moderatör
Council
Doğrulanmış
Öncelikle hala acemi bir buhardaşınız olduğumu hatırlatmak isterim...

Yapısal olarak baktığımda atomizer çok az parçaya sahip: Deck - Baca - Bellcap - Driptip.

22mm olması, benim gibi tombul parmakları olan biri için bile çok rahat kurulabilmesine engel değil.

Metal parçalar çok temiz; çapak vs gibi her hangi bir kusura denk gelmedim, ayrıca oldukça kaliteli.

Genel merak konusu olan Bellcap gerçekten çok sağlam duruyor: atomizerin üzerinde zıplamak ya da atomizeri duvara vurmak gibi bir eyleminiz olmadığı sürece uzun süre dayanabileceğini size ilk ele alışınızda kanıtlıyor. Bellcap'in deck bağlandığı yivler ekstra güçlendirilmiş sanırım, yiv atma/atlama/yeme gibi durumlarla karşılaşmak zora yakın diyebilirim.
Bellcap ile bacanin bağlandığı yerden driptipin yukarıda kalan ucuyla biraz ittirince chimney decke tam oturuyor. Bu boşluk genleşmeyi ve/veya sürtünmeyi göz önüne alınarak yapılmış olmalı diye düşünüyorum. Driptipleriin malzemeleri de kaliteli PC ve ultemden üretim olduğu belli. Baca ile driptip arasında likit birikme sorunu yaşamadım.

Hava delikleri (eğer yanlış bilmiyorsam): 0,8 - 1,0 - 1,2 mm

Oringler gayet stabil tutuş sağlıyor.

Hava ayar yüzüğünde stoper yok. Bu kullanımda zorluk yaratacak gibi düşünülse de aksine hiç bir zorluk çıkarmadan bellcapten ayrılıyor. Ama sanırım esas amaç gereksiz fazlalıkta sıkarak decki bellcape zımbalamayı engellemek ki bu konuda da gayet başarılı.

Sarım konusuna gelecek olursak;

Deck yapısında vidaların çevresindeki küçük duvarlar gayet yeterli. İlk başta küçük gibi gelmişti gözüme ama kurulum yaparken gerekli kolaylıkları sağladı o küçücük duvar.

2,5mm coil sarımına da uygun olan decki ben 2mm ile sardım. Bu aralar 2mm çok keyifli gelmeye başladı.

Pamuklama konusunda ise; küçük pamuk yuvaları kendisine yetecek kadar pamuk alıyor. Diğer kullandığım atomizerlerde tiftikleme ve pamuğu inceltme işlemi yapmadım ama Minor de bu gerekli ve besleme kısmındaki pamuklamada size hata yapma imkanı sunmuyor. Pamuk kanallarından geçecek pamuk miktarını ayarladığınızda besleme sıkıntısı ya da akıtma ile karşılaşmayacağınız garanti sayılır. Her ne kadar tabana pamuk değmesin uyarıları alsam da bu konuda çok dikkat etmeden bir taraf tabana değiyor diğer taraf ise değmiyor pozisyonda 3 tank bitirdim geceden şu ana kadar. Her atomizerde olduğu gibi pamuğu deck-belcap vidasına ya da deck-chimney arasına kaptırmadığınız sürece akıtma neredeyse imkansız.

Kullanım konusunda ise:

Basit bir kullanıma ve kuruluma sahip olan atomizer gündelik kullanımda yormadan tam bir MTL içim keyfi sunuyor.
Sıkılık hakkında da RDL ile MTL arası bir atomizer değil kelimenin tam anlamıyla Mouth to Lounge içim sunuyor.
En geniş delikte aromayı gayet iyi alırken orta genişlikteki delikte vurum artarken aroma dengeleniyor (azalıyor diyemem çünkü bir çok notayı detaylı olarak almaya devam ediyorsunuz). En küçük hava deliğinde de aroma kaybı neredeyse yok diyebilirim. Ama daha önemlisi en küçük delikte ıslık sesi yaşamadım.

Sonuç olarak;

Beklediğime değen; ilk zamanlarda görmeden yükseldiğim bu atomizer tam olarak beklediğim keyfi bana sundu. @Uzi Mods ' a teşekkürlerimi sunarım.
Atomizer kesinlikle hem yeni başlayanlar için hem de profesyoneller için çok iyi tasarlanmış keyifli bir atomizer.
Ayrıca yedek 2 belcap daha mevcut kutuda, turuncu ve siyah olarak. İçeriği dolu bir kutu hazırlamış.

Sarımım: 2mm klavuz - 6 tur - 30ga Kanthal - 1,20 ohm - 11 watt

PS: Bu yazıda Minor yalın olarak ve kendine has özellikleriyle değerlendirilmesi gerektiğini düşündüğüm için her hangi bir başka atomizerle kıyaslamaktan kaçındım, umarım becerebilmişimdir.

Yazıdaki her şey benim bilgim, görüşüm ve düşüncemdir. Yani özneldir.

1.jpg2.jpg3.jpg4.jpg5.jpg6.jpg7.jpg9.jpg

Son düzenleme:
@GaziHazar Teşekkürler notlar için ☕

ben de minör RTA hakkında daha önce paylaşmış olduğum notlarımı ve yeni yorumlari harmanlayip ekleyeyim.

başlıklar halinde ilerleyelim;
Sıkılık:
minör epey sıkı bir ato. bobin altında sanırım 1.2mm kullanılmış ve 0.8 / 1.0 / 1.2mm hava girişi sağlanmış. yüzük için kullanılan o-ring bana göre tam uyumlu ve yüzük olması gerektiği sertlikte dönüyor, kolayca çıkmıyor. yüzük tarafında hava kaçağı minimal düzeyde. minör çok çok sessiz bir ato olmuş. hava akışı çok iyi, türbülans hissedilmiyor.

Deck:
post vidaları uygun çapta ve tel tutma tırnakları eklendiği için bobin takmak oldukça kolay. özellikle micro performans telleri kullananlar için büyük destek sağlayacak bir yapıda. pamuk yuvaları da gayet kullanışlı. kendi tecrübeme göre 2mm çap bobinler daha uygun, 2.5 mm çap bobin kullanımda pamuk uçlarını biraz seyreltmek gerekiyor. likit besleme oldukça iyi. işçilik çok iyi. Ohm stabilitesi ve TC performansi kararli.

Baca ve bellcap
Minör'ün yanma odası majör e kıyasla dar ve küçük. aroma endeksli bir yapıda. baca çift oring ile iç kısımdan bellcaple birleşiyor. driptip ile bastırıp çıkarılabilir. temizliği de pratik.

Buhar
buhar doygun ve yoğunluğu çok iyi.
serinlik aynı sarımla majör 10/10 ise minör 7/10.
boğaz vurumu çoğu tanktan yüksek, majör normal bacadan az geride, drop kitten az ötede.

Aroma verimliligi
yeterli seviyede aroma hissiyatı var, şekerleme huyu gözlemlemedim. fazladan bir yorum katmiyor. likitin icerigi ile alinan performans paralel. pastane tatlarında çok keyifli. biskuvi, krema, vanilya tarafinda harika. denediğim likitler arasında "bunu beceremedi" dediğim hic olmadı.
aromatik tütünlerle de gayet iyi çalışıyor. Cured tarafinda vasat uzeri. sert net tütünde bana çok uymadı. aroma iyi olsa da serinlik kısmında alıştığım noktadaki içim keyfini bulamadım.

bana göre negatif yönler:
stoper olamamasi,

(herhangi bir bellcap sikismasi durumunda sorunu cozerdi)
baca / bell cap / drip-tip toleranslari
(bacayi tamamen bellcap icine ittirirseniz yanma odasi ve deck arasinda 1mm gibi aciklik kalabiliyor. normalde driptipi taktiginizda yerine oturtmasi beklenirdi. bunu telafi etmek icin driptipi ters cevirip ustten bastirabilirsiniz)

bana göre pozitif yönler:
Kolay kurulum
Basit ve pratik yapi
ohm stabilitesi
lezzetli ve yogun buhar
bogaz vurumu
puruzsuz hava akisi

Kurulum

6f57c0ff-1f47-4bd2-9217-9322b216135d.jpgde68c517-4c5f-493a-b6a6-0405b36d1ee3.jpgdcd094e3-f602-4a18-9fa5-af02b561030a.jpg3005b48e-2fc1-48a9-9e26-e48250cf60df.jpg671b4669-37ac-42e8-b8ed-183b96882112.jpg0e16d133-b42b-4ae3-9f81-f7fe00b6aa19.jpg83d97c9b-7a38-4cf2-a13b-f8d2f35b654a.jpg46b29d3a-ceff-44c3-818d-d26fc7973efd.jpg

Uzun kullanim sonrasi ilave edeceklerim şöyle;

Kesinlikle kurulumu kullanıcı dostu pratik bir ato ve acemi ellerde bile sorun yaşatmayacak bir yapıda.

Her tank bitimi komple temizlemeye üşenmediğim nadir atolardan minör. Defalarca sök/tak yapmama rağmen bellcap dişlerinde deformasyon gözlemlemedim, hatta yiv toleransı bana göre o kadar iyi ayarlanmış ki bir kere bile yanlış diş kapma tehlikesi bile yaşatmadı. Fakat unutulmamalı ki bu çelik değil. Çelik yivlere vidalanan plastik bir aksam. O nedenle dikkat edilmesi şart. Çünkü bir kere yanlış giderse devamı gelecektir.

Yiv miktarı yeterli olduğu için Bell capin altında o-ring olmadan kullanımda herhangi bir sızma yaşamadım.

Kullanıcı için tüyolar;

Baca çift o-ring ile bellcap içindeki yuvasına sıkıca oturduğu için iç kısımdan tutup çıkarmaya uğraşmak yerine driptipi ters cevirip bacaya üstten bastırırsaniz baca rahatlıkla çıkacaktır.

bacayı bell cap'e takarken dibine kadar oturtmaz, ikinci o-ring de içeri girdiği noktada bırakırsanız ve bu halde likit doldurursanız tank maksimum likitle boşluksuz dolacaktır. bunun bir diğer avantajı ise bellcapi takarken yanma odası da deck üzerindeki yerini kusursuz bir şekilde alacak olmasıdır.

Yüzük kısmında stoper olmadığı için eldeyken bellcapi sökmek zor olacaktır, bunun yerine mod yada tab üzerinde 510 tamamen vidalandiktan sonra açmak çok kolay ve sorunsuz. eğer ki yine de sorun yaşayan olursa hava yüzünü çıkartıp o-ring kısmından tutarak bellcapi çıkartabilir.

Ayrica bu postun ozellikle kullanici tuyolari kismini gelebilecek soru ve sorunlara gore guncelleyebilirim.

ed3441f6-7369-49cf-9b4e-e2302e059a3c.jpg

Son düzenleme:
Umut ile beklemedeyiz,eline diline sağlık @GaziHazar ,umarım tedarik zincirinin kısıtlı olduğu piyasa ortamında (her ne kadar yurt dışında yaşayan @murcix ve @Kanthal gibi arkadaşlarımız bundan etkilenmiyor olsa da :)) beklenti içinde olan arkadaşlarımızın ihtiyaçlarını karşılıyor olur diye düşünüyorum.:love:

Lütfen, Giriş Yap veya Kayıt Ol Alıntı içeriğini görüntülemek için!
Siz benden çok yaşacakmışınız hocam ben yazıcaktım. Siz yazmışınız

@GaziHazar eline, klavyene sağlık güzel bir inceleme olmuş.
@murcix eline, klavyene sağlık derli toplu bir anlatım olmuş.

Bir kaç kez inceleme başlığı açmak istesem de beceremedim. İnceleme başlıklarının artması foruma güzellik katar

Teşekkürler @GaziHazar ve @murcix
Ve de @comandante
Biz bekleyenlere olumlu olumsuz akla gelecek tüm yönlerden bahsederek bilgi gectiginiz için.

Bundan sonrası kişisel tercihler noktasına kalıyor.

Bizim ailede, hanıma sustason Drop kiti biraktiracak, bende ise Majore yoldaş olacak bir atomizer beklentisi oluştu.

1,915Konular
128,482Mesajlar
9,853Kullanıcılar
canözdmrSon Üye
Geri
Üst Alt