• Yukarıda yer alan hiçbir bilgi kesinlik içermez. Esigara kullanımını düşünüyorsanız doktorunuzla görüşünüz.

Nedir? | Nasıl Yapılır? | E-Sigara Clapton Teller Hk. (Daha Çok MTL Clapton)

Kınamayan Adam 

Doğrulanmış
Hikaye, meraklı bir kullanıcının, ki bunlardan bizde de epey mevcut, gitarist bir arkadaşının gitarının tellerini değiştirdiği gün başlıyor. Kendi kendine "Acaba," diye soruyor, "gitar teli gibi bir teli atomizerime sarsam olur mu?". "Eğer olursa," diyor, "fitille temas eden sıcak tel yüzeyi artmış olacağından aroma da artar" diye de ekliyor. Tahmin edebileceğiniz üzere sormakla kalmıyor, yapıyor da. Bir şekilde elindeki Kanthal telin üzerine, gitar tellerine benzeterek, daha ince bir Kanthal sarıyor ve atomizerine bağlıyor.

(Aşina olmayanlar için bir cümleyle açayım. Gitar tellerinin kalın olanları, ipek liflerden veya metal telden çeşitli kalınlıklarda bir çekirdek üzerine daha ince tellerin sarılmasıyla elde edilir.)

Olumlu sonuç elde eden arkadaşımız, "bu tele bir de isim vereyim" diyor ve çok sevdiği ünlü gitarist Eric Clapton'a ithafen bu tele Clapton diyor. Bunu sosyal ortamlarda camiayla paylaşmasıyla birlikte de vape camiası yepyeni bir dünyaya yelken açıyor.

İnsanoğlu, merakıyla keşfeden bir varlık. Bu konuda da bu değişmiyor haliyle. Arkadaşımızdan daha meraklı bir sürü arkadaş, fantezilerini teller üzerinde uygulayarak envai çeşit teller ortaya çıkarıyorlar. Bu durum hala devam ediyor; sağda solda, forumlarda, sosyal medyada eciş bücüş görünen bir sürü teller görüyorum.

Ben MTL kullanıcısıyım, DL hiç kullanmadım. Furya ilk başladığı zamanlarda, üst üste tel sarmakla elde edilen yeni telin direnç değerleri daha düşük olduğundan, DL kullanıcılarının tercih ettiği bir şeydi clapton teller. Çünkü biz MTL kullanıcıları, genel olarak çok sıcak buhar sevmeyiz, çok güç vermeyiz, ama aynı zamanda telimiz hızlı ısınsın çabuk soğusun isteriz, hem de zincir çekim yaparız, bütün bunlar yetmiyormuş gibi üstüne bir de utanmadan buharlı lokomotif olarak gezmeyi değil buharın boğazımıza tekme atmasını isteriz. O yüzden clapton teller bize uymaz... dı...

Aynen "3.7 V'u geçme, ensenden kol çıkar" ya da "1 ohm altında MTL yapılmaz" gibi yanlış bildiklerimiz ve sonradan öğrendiklerimiz gibi bu genelleme de tarihin tozlu sayfalarında yerini aldı.

Kalın tellerin üzerine (22GA, 24GA gibi) daha ince teller (28GA, 30GA gibi) sarmak çok zahmetli değildir. Çekirdek olarak kullanılacak olan telin kalın olması işi kolaylaştırır. Ama ince tellerin üzerine daha da ince teller (36GA, 39GA, 42GA gibi) sarmak ya da sarmaya çalışmak zorlar. Her konuda olduğu gibi bu konuda da meraklı arkadaşlar çıktı tabii ki. MTL Clapton dediğimiz teller de bu şekilde doğmuş oldu. "Müjdeler olsun ki artık MTL kullanıcıları da clapton tel kullanabilir" dediler, "Küçük Emrah gibi boynunuzu bükmeyin, siz de aromanın dibine dibine vurabilirsiniz" dediler, "boğaza tekme yemekle yetinmeyin, aynı zamanda aroma da alabilirsiniz" dediler, "hatta bunun için %30 aroma eklemenize ve boğaza tekme yiyeyim derken böbrekleri feda etmenize gerek yok" dediler, sevindik biz de...

Biraz uzun bir girizgah oldu ama hikayenin özeti ( :) ) bu. Gelelim çeşitlerine...

Yukarıda değindiğim gibi dur durak yok. Habire değişik değişik teller yapıp çıkarıyorlar, ancak tahmin edebileceğiniz gibi çoğu, genel olarak tel karmaşıklaştıkça direnç değerleri düştüğünden, DL kullanım için daha uygun. Dolayısıyla benim ilgi alanımın (ve bu yazının konusunun) biraz dışında kalıyor. Zaten içinde de kalsa hakim olduğum bir konu değil, yorum yapmam veya bahsetmem doğru olmaz. Ben, MTL kullanımda yoğun olarak tercih edilen tellerden bahsedeyim istedim; en basitinden karmaşığına doğru. Buyrun...

Clapton

En temel olanı. Düz bir tek teli çekirdek olarak kullanarak üzerine daha ince bir tel sarılarak elde edilen, gitarist arkadaşından esinlenen arkadaşımızın ilk yapıp buhar dünyasına armağan ettiği tel çeşidi. Çekirdek olarak 28GA - 32GA arası teller, sarım olarak ise 36GA - 42GA teller ile yapılanlar MTL'de olumlu sonuç verir. DL için ne alt ne de üst sınır yok diyebilirim.

28GA üzerine 36GA sarılmış olanını öneririm, bu grupta kendimce en keyifli sonucu aldığım tel. Çekirdekteki tel inceldikçe direnç artıyor, bu sefer gücü düşürüyoruz, o zaman pil kullanımı da uzuyor ama aroma düşüyor vs. vs., hepsi birbirine bağlı olarak gidiyor. 2.54 ohm aldığımı hatırlıyorum bir sarımda, çok keyifsizdi...

01_Clapton-Coil-3.jpg
(Kaynak:
Lütfen, Giriş Yap veya Kayıt Ol URL içeriğini görüntülemek için!
)

Fused Clapton

Üsttekinin, çekirdek olarak 2 veya daha fazla tel kullanılmış olanı. Mantık aynı mantık, kalın olan 2 adet telin üzerine daha ince bir telin sarılmış hali, o yüzden adına "fused" demişler. Aslında temelinde paralel coil üzerine sarılmış ince tel. Düz clapton'a göre tepki süresi daha azdır, daha çabuk ısınır-soğur. Çekirdekte 30GA veya 32GA, MTL kullanımda daha olumlu sonuç veriyor. 28GA kullanılması durumunda direnç değerleri düşüyor haliyle, ısınma daha geç olmaya başlıyor. Gücü arttırdığımızda ise buhar sıcaklaşıyor. Sanki MTL'den çok MDTL için daha uygun gibi şahsi fikrim. Sarım olarak kullanılan ince tellerin çapları yine aynı, 36GA-42GA.

Bu grupta önerim 2x30GA üzerine 36GA. Plase 2x32GA üzerine 36GA. 2'den fazla çekirdeğe sahip versiyonlarını kullanmadım, yorum yapamam.

02_fused-clapton.jpg
(Kaynak:
)

Staggered Fused Clapton

Bunu basitçe nasıl anlatayım bilemedim, deniyorum. 2 adet, ince olan teli aralıklı sarılmış düz clapton teli yanyana koyup çekirdek olarak kullanmak suretiyle, bu aralıklardan aynı çaptaki ince teli kullanarak sarılmış fused clapton (anlayamayan fotoğrafa bakabilir :) ). Adı, boşluklu olmasından geliyor. Teller arasındaki boşlukların fazlalığı sebebiyle likitle temas eden yüzey alanı oldukça fazla, dolayısıyla konu ettiğim bu üç çeşit telden (aynı likiti kullanmak şartıyla) en fazla aroma alınanı. Ancak "üç kuruşa beş köfte" yok her zamanki gibi, likit tüketimi de bu yüzden en fazla olanı. Bir nevi Fused Clapton olduğu için kullanılabilecek (ve önerebileceğim) tel çapları aynı; çekirdekte 30GA - 32GA, sarım olarak ise 36GA ve üstü.

Bu grupta ise önerim 2x30GA üzerine 36GA. Plase yok, çünkü daha ince çekirdek yüksek dirençle sonuçlannıyor, bu sefer gücü düşürü... (yukarıda var aynısı, tekrar yazmaya üşendim).

03_staggerred-fused.jpg
(Kaynak:
)

Egzotik, tropikal (ya da adı her neyse) teller, yukarıda da bahsettiğim gibi bunlarla sınırlı değil. Ben sadece kendi kullandıklarımdan bahsetmek istedim. Dolayısıyla kendi yorumlarımı ve tecrübelerimi katabildim. Daha fazlasını merak edenleriniz mutlaka olacaktır, onlar için en azından birkaçının isimlerini yazayım; Alien, Tiger, Stapled, Staggered, Mohawk, Stapled Staggered, Stapled Staggered Fused vs. vs.

"Clapton ile MTL yapılmaz!" mı dediniz? Haha...

Sağlıcakla...;)

Elinize sağlık hocam.
Mtl kullanıcısı olarak ilgi alanımda olan bir konu. Ancak kullandığım atoların decklerinin küçük olması sebebi ile daha deneme fırsatım olmadı. Genelde hazır coil halinde olanlara denk geliyorum. Metraj almak için de hangisinin doğru olacağına tam karar veremedim. Kullanan arkadaşlar konu altında deneyimlerini paylaşırlarsa çok güzel olur.

Lütfen, Giriş Yap veya Kayıt Ol Alıntı içeriğini görüntülemek için!
Pek sayılmaz aslında :)
Yapmaya pek zaman bulamadığım ama çok severek kullandığım bir ürün clapton ve fused clapton. En kötü ihtimal twisted kullanmaya çalışıyorum. Aromayı artırsa da buna paralel ısı da artıyor :)

En en en en minimum gereksinimler:

Twisted: Sapı olan herhangi bir kalem (şaka yapmıyorum)
Clapton: Şarjlı tornavida
Fused Clapton: Şarjlı tornavida + fırdöndü
Staggered Fused Clapton: Şarjlı tornavida + fırdöndü

Biraz uğraştırır, zahmetli olur, ama bunlarla yapılabilir...;)

Lütfen, Giriş Yap veya Kayıt Ol Alıntı içeriğini görüntülemek için!
Şu patinosu bir araştırayım dedim. Küçük içi delik toplar galiba :) telin kalınlığına göre küçük toplardan seçip tele takıyosun ve düzgünce dönmesini sağlıyor anladığım kadarıyla :D bir de deadalus vardı clapton tel yapan bi alet ama alien tel yapılmaz heralde onla. Benim evde şarjlı tornavidam olsa neler neler yaparımda işte yoh :D bende geekvape in zamanında aliden makara olarak aldığım 3x28ga üzeri 36ga Ni80 tellerini kullanıyorum. Memnunumda ama kendi yaptığım teli kullanmak ayrı haz verirdi doğrusu :)

1,928Konular
128,716Mesajlar
9,872Kullanıcılar
KehironSon Üye
Geri
Üst Alt