• Yukarıda yer alan hiçbir bilgi kesinlik içermez. Esigara kullanımını düşünüyorsanız doktorunuzla görüşünüz.

Nedir? | Nasıl Yapılır? | E-Sigara Coil Sarım Aparatı (Kendin Yap-DIY)

Kınamayan Adam 

Doğrulanmış
Normal şartlarda (görece ucuz olmasına rağmen), deyimi yerindeyse "şiir gibi" coiller sarabilelim diye coil sarma aparatları satın alıyoruz. Halbuki buna gerek yok. Zaten elimizde / evimizde bulunan ve elektronik sigara maceramızda öyle ya da böyle sürekli kullandıklarımıza "ufak" bir ilave yaparak, hem de oldukça pratik bir coil sarma aparatımız olabilir. İlla almak isteyene "alma" diyecek halimiz yok tabii ki, ama kısıtlı zamanda kullanmak üzere çok kullanışlı olabilecek bir tel sarma aparatı yapabiliriz.

Malzemelerimiz basit, her zaman yanımızda olan/olabilecek şeyler:

• Saatçi tornavidası (sarmak istediğiniz coil iç çapına uygun çapta)
  • Sıra klemens (sadece plastik klemensin içerisindeki metal iletken parça, vidaları ile birlikte)
550

547

Yapacağınız şey çok basit. Sıra klemensin bir sırasındaki karşılıklı vidaları söküp çıkarın. Fotoğrafta da gördüğünüz metal iletken kısım boşa çıkacak, bu metal parçayı plastik hazneden çıkarın. Coil'i saracağınız çaptaki tornavidanın üzerine bu metal parçayı takın ve tornavida sapına yakın olan deliğe, söktüğünüz vidalardan birini takarak metal parçayı sabitleyin. Metal parçanın diğer deliğinin içerisinden telinizin bir ucunu geçirip sabitleyin (elinizle sabit tutabilir ya da metal parçanın üzerindeki vidaya dönüş yönünün tersi tarafına yaslayabilirsiniz). Tornavidayı döndürmeye başlayın, tel kendi kendine sarılıp coil haline dönüşecektir.

Bu şekilde bitişik bir coiliniz mükemmel bir şekilde sarılmış olacak. Ayrık (ama eşit aralıklı) sarım istiyorsanız coil'i metal parçadan ayırın, metal parçayı ve coil'i tornavidadan çıkarın, coil'i tekrar takın. Coil'in sap tarafındaki ucu sabit tutarken diğer ucundan elinizle veya pense yardımıyla çekerek tornavida ucuna doğru sarımı birbirinden geniş bir şekilde ayırın. Sonra tekrar sap yönünde bastırın. Hepsi eşit aralıklı bir sarıma sahip mükemmel bir ayrık sarımlı coil'iniz olacak. Yalnız bu işlemden sonra uzama/kısalma sebebiyle coil çapınız bir miktar genişleyecektir. Bunu çözmek için coil halen tornavida üzerindeyken sırayla bir bacağı sabit tutup diğer bacağını çekmek suretiyle coil'inizi tekrar tornavida çapına getirebilirsiniz.

Niye bu kadar uzun uzun yazdım ki? Videosu da vardı...

Kolay gelsin.

Selametle...;)

Ben sanayide kalıpçıyım. Kalıplarda kullanmak için itici pimler satın alıyoruz. 0,01mm hassasiyetli çap ölçüleri vardır. Kısaca 2mm diyorsa 2mm’dir. :) bunlardan birinin dışına torna tezgahında polyemit malzemeden tutacak işleyip, diğer tarafına da tek bacağını söküp ortasını deldiğim bozuk floresan starteri takmış, ilk coillerimi öyle sarmıştım. Sene 1926 falan tabii :D

Lütfen, Giriş Yap veya Kayıt Ol Alıntı içeriğini görüntülemek için!

Hocam o biraz da kullandığınız tel malzemesi, tel kalınlığı ve sarım çapınıza bağlı...;)

Valla sizin elinize sağlık, harika görünüyor coil...(y)

Ben elime geçmesi için o kadar stres yaptığım sarım aparatının yerini unuttum desem yeridir...:)

Lütfen, Giriş Yap veya Kayıt Ol URL içeriğini görüntülemek için!
Hocam bu siteyi google çeviri türkçe ye çeviriyor bayağı kolay hesap yapabilirsiniz.
awg yazan seçenekten 24 ga 26 ga hangisi ise teliniz seçin sonra tek mi çift mi bobin sayısı onu seçin hedef direnç kutucuğuna da 0,4 mü 0,3 mü 0,2 mi kaç ohm istiyorsanız yazın bobin iç çapı ben pamuk kolay geçsin diye hep 3mm seçiyorum bacak uzunluğuda orda direk 5 yazıyor onu 3 yapıyorum aşağıda sarma sayısı diyor o rakam kaç ise o kadar tur sararsanız telinizi doğru ohm alıyorsunuz tabi minik ufak tefek sapmalar yaşayabiliriz her zaman olağan bu.

Merhaba , geç yazıyorum anca boşa çıktım.

Genelde kullandığım teller : Kanthal A1 - 28 ga ve 26 ga /// Vandy Vape ni80 mtl clapton : 30ga*2+38ga

28ga: 2 mm, 6 tur çok hafif aralıklı 0.90-0.92 ohm
26ga: 2.5 mm, 6 tur çok hafif aralıklı 0.72-0.74 ohm
ni80 clapton : 2.5 mm , 6 tur aralıksız, 0.70 ohm

Rta atomizerlerde kullanabiliriz.
Rta kelime anlamı (Re-buildable tank atomizer) , yeniden kurulabilen tanklı atomizer demek. Kullandığımız teller de bu tarz atomizerleri yeniden sarmak için edindiğimiz teller.

1,928Konular
128,713Mesajlar
9,870Kullanıcılar
drragonSon Üye
Geri
Üst Alt