Genel Sohbet D.I.Y kahve öğütücü yol yordam

samet177 

Doğrulanmış
Selamlar herkese ,

Elimde manuel kahve öğütücü var saat yönünde çevirerek kahve öğütüyorum ve bunu motorluya çevirmek istiyorum.
Kullanacağım motor hangi tür olmalı dc , ac vb ?
Araştırdığım kadarıyla ideal 120 rpm fakat kaç v olmalı ?
Ayrıca bu tarz bir şey yapan biri varsa ya da şu güçteki bir motor yeterli gelecektir diyen varsa benimle paylaşabilir mi acaba.
Şimdiden teşekkürler :D

Hangi ölçekte düşünüyorsunuz? Hani el değirmeni boyutlarında ergonomik olsun mu dersiniz yoksa profesyonel makineler gibi büyük olmasında mahsur var mı?
Ergonomik derseniz çok zor, fark etmez derseniz biraz kolaylaşır.
Ben el değirmeni kullandığımda aklıma hep pres matkaba bağlamak gelirdi :D O açıdan eski (kısmi arızalı falan) matkabınız varsa iş görür (iri öğütürken deviri düşürebilme olanağı işe yarar).
Değirmenin dik çalışması gerektiğinden motorun ya üstünde dik durması gerekiyor ya da bir aktarma kutusu ile yataya çevirmeniz gerekecek o detay mühim.
Piyasada deneylere falan kullanılan motorlarla öyle bir sistemi çalıştırmak mümkün değil zira çekirdek aksi bir konumda dişlilere geldiğinde epey güç gerektiriyor ki bu motorun direkt yanmasına sebep olur.
Hidrofor sistemde kullanılan 0.5 hp (0.37 kw) dinamoları düşünüyorum, tam devirde (2700-3000 rpm civarı olması lazım) aktarma kutusuyla devri düşürülmüş olsa bile sıkışma esnasında ya aktarma işini beceremez (dişli sıyırır yahut kayışlı ise kayışı yakar) ya da kendi yanar.

Bu bağlamda bana en mantıklı gelen (madreni büyük) bir şarjlı matkaba bağlamak olur; hem tork ayarı sayesinde sıkışma sorunu olmaz hem de öğütme şekline göre hızı ayarlama seçeneği olur.

muhtemelen daha önce izlemissinizdir ama ben izlemeyenler icin tekrar paylasmis olayim.

burda yapilmisi var ????

1,901Konular
128,366Mesajlar
9,845Kullanıcılar
karogluSon Üye
Geri
Üst Alt