• Yukarıda yer alan hiçbir bilgi kesinlik içermez. Esigara kullanımını düşünüyorsanız doktorunuzla görüşünüz.

Yardım | E-Likit Likitin SKT’si ne olmalıdır?

Koba 

Admin
Nation
Tedarik sistemiyle ilgili konuda kararsız kaldık. Likitte SKT ne olmalıdır, yurtdışı ürünlerde uygulama nedir? Bilgiler şelale olsun lütfen...

Saklanma koşulları çok önemli bildiğim kadarıyla.
Oksitlenme oluyor zamanla o yüzden, saklanma koşulları iyi ortamda (Düşük sıcaklık ve karanlık olmalı.) ve nikotini tamamen temiz olursa 2 yıla çıkabilir, yoksa 1 yıl.
O ortamlarda üretimi/depolanması kolay olay olmayacağı için 1 yıl denmesini öneririm.

Net olarak verilebilecek bilgilerin hiçbiri sonuca götürmeyecek türden ama fikir verebilir.

- PG neredeyse evladiyelik,
- VG daha çabuk bırakıyor kendini,
- Nikotin havayla temas ettiği anda geri sayıma başlıyorsunuz diyor otorite.

Base'i oluşturan bu kısım için uygun koşullarda (Işığa maruz kalmaması ilk öncelik sonra da yüksek ısı geliyor) max 2 yıl öneriliyor, kimisinde 17 ay kimisinde 1 yıl.

Aroma işin içine girdiğinde olay başka bir boyut alıyor, içerik çok önemli. Eğer demlediğiniz yada satın aldığınız likidi açarsanız en fazla 1-1,5 ay içerisinde tüketmek gerekiyor. Likidin kapalı koşuılda renk değiştirmesi (koyulaşması) bozulduğu anlamına gelmiyor, bu yine likidin içeriğiyle alakalı.

Eminim bazı arkadaşlar çıkıp ben 3 yıllık likit içtim daha da iyi oldu diyebilirler, bunun bende mümkün olduğunu düşünüyorum hatta aromanın daha da tesirli olaağını söyleyebilirim ama hazır liktlerde bu çok da mümkün değil.

Kendi adıma tedarikçilerin 2 yıl üzerinde bir SKT belierleyebilmek için sağlam kanıtlara ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. 1 yıl derse tedarikçi ona olan güvenimi artırır.

Konuya tam hakim olmamakla birlikte gliserin in uygun saklama koşullarında 2 - 3 sene dayanabildiğini biliyorum, fakat işin içinde sadece gliserin yok aromalar ile birlikte bazı tatlandırıcılarda var bu işi değiştirirmi değiştirmezmi ancak kimyacılar bilebilir.
Küçük bir araştırma ile bir makaleye denk geldim, yazıda bizim merak ettiğimiz likitlerin son kullanma tarihleri ile ilgili bilgi verilmiş.

Lütfen, Giriş Yap veya Kayıt Ol URL içeriğini görüntülemek için!

Kısaca şöyle deniliyor: bu konu vape camiasında hep tartışılan fakat cevabı bulunmayan bir konu, anladığım kadarıyla likitlerin son kullanma tarihi yurtdışında merak edilen fakat çok kafaya takılmayan bir konu, her ne kadar yurtdışı likitlerin hepsinin şişelerinde son kullanma tarihi basılı olsada, Makalede herşey size bağlı kısaca ister içersin ister içmezsin denilmiş.

@Nasreddin Hoca üstadım nerdesiniz çıkalım bu işin içinden yıllardır aynı sorulara cevap vermişinizdir ama yine gündeme geldi,

1. Likitlerin skt si nasıl belirlenir?
  2. Yeni üretilen bir likitin 3 veya 4 sene skt tarihinin belirlenmesi doğru mudur?
  3. Skt si geçen bir likiti tüketebilir miyiz?

Samimiyetine inandığım,
güven konusunda hiç şüphe duymadığım, sürekli alış verişte olduğum güzel insandan aldığım likittir.
Son kullanma Tarihi 28/05/2021
Üretim Tarihi yok ama güvendiğim ve aldığım kişi, daha doğrusu dost desem yeridir, 2019 demişti. O dediyse benim için tamamdır. IMG_20191003_222940.jpg

2 sene biraz daha güvenli tarafta kalmak için yazılıyor sanırım. Bunları zamanında çok araştırmıştım ama aklımda bile kalmamış. pg bozulmuyor. İçinde pg olan şişede bakteri de üremiyor. Nikotin bozunabiliyor ama bu sadece hava almasına bağlı bir şey değil. Sıcak ortamdan, güneşle temastan da bozunabiliyor. Aroma bozulabiliyor. Bozulma dediği tadının değişip acılaşması veya tamamen kaybolması. Bu durumda skt'yi aromaya göre baz alıp belirlenen süre geçtiğinde sağlığa zararlı hale geliyor değil de, keyfi kalmıyor diyebilir miyiz? Ne düşünüyorsunuz?

Lütfen, Giriş Yap veya Kayıt Ol Alıntı içeriğini görüntülemek için!
Ekleyeyim: çözüm olarak -tepkimeyi yavaşlatmak adına- aroma ve nbase buzdolabında saklanmalıdır sonucuna varmıştım. Nikotinli base buzdolabında gerçekten de çok uzun süre saklanabiliyor (2-2,5 yıl). Aroma da aynı şekilde saklanabilir fakat her aroma soğuğa aynı tepkiyi vermiyor: mesela kendi deneyimimde acetyl pyrazine kristalleşti. Pinkman 2,5 senede acılaştı. Fa sicily lemon karakteristik ekşiliğini kaybetti. Muhakkak farklı aromalar farklı tepki verir. Bu sebeple likitler için buzdolabında uzun yıllar güvenle saklanabilir diyemeyiz.

Likitlerin aslında raf ömrünü, içerisindeki aromanın yaşlanma sonuçları etkiliyor. Pg/Vg ve nikotin için ortalama bir değer konuşulabilir ama X markasının A likitinin raf ömrünü belirlemek için, içerisindeki aromanın Hızlı Yaşlandırma Testine sokulması gerekli diye düşünüyorum. He kim yapar onu da düşünmüyor değilim ama cevap bulamıyorum :)

Merhabalar, öncelikle genel olarak ve özel olarak değerlendirmek gerekir. Burada saklanma koşulu olarak en önemli faktörlerden birisi nikotin. Malumunuz nikotin toksik bir madde. zaman içinde bozulmalara yol açabilmektedir. Eğer yüksek nikotinli bir likit muhafaza edecekseniz bunu buzdolabında muhafaza etmek en doğru yöntemdir. Eğer nikotinsiz bir vg, pg muhafaza edecekseniz farklı bakmak gerek. Vg pg gibi maddelerin moleküler yapısından dolayı nikotin gibi değerlendirmemek gerek. Örneğin; vg karanlık serin bir yerde saklanması yeterli olacaktır. Ortalama raf ömrü ise 2-3 yıl diyebiliriz. Ama dediğim gibi saklama koşuluna bağlı olarak süre uzar ya da kısalır.
Gelelim likitlerde son kullanım zamanına. Malumunuz gün içinde kapaklarını açtığımız,yanımızda taşırken ısıya maruz kalmış bir ürün olarak düşündüğümüzde zaten raf ömrüne gerek kalmadan tükeneceği için büyük etkiler yaratmaz. Ama; aldık ve bir köşeye bıraktık. Bu zamanla nikotinin etkisi sebebiyle viskozite de değişiklikler olacaktır. Bu durumda ürünü kullanmayacak iseniz dolapta saklamak en doğru yöntemdir. Likiti demlemek gibi bir durum söz konusu ise bu durumda gün ışığına maruz bırakmadan karanlık bir ortamda ve oda sıcaklığında demlemeye bırakabilirsiniz. Zaman zaman havalandırmanız da da fayda vardır.
Gelelim aromalar ile ilgili saklama ve kullanma koşullarına. Aromaların genel yapısı her aromaya göre değişmekle birlikte farklı ısı ve ortamlar gerektirebilir. Aslına bakarsanız tavsiye edilen saklama koşulları +4 +6 derecelerde muhafaza etmektir. Her ne koşulda olursa olsun 0 altında hiç bir şekilde saklanmamalıdır. Bu doğal olarak kristalleşme, katı hale dönme ve çözülmelerden dolayı ortaya acı bir tat çıkabilir. Bu nedenle buzdolabında saklamak yerine serin bir tercih edilmelidir.

arkadaslar ben son 1 yildir londra'da yasiyorum. burada her mahallede e-sigara dukkanlari var. dun konuyu gorunce mahalledeki dukkana sordum dilim dondugunce. yeni gelen bir likit sisesini gosterdi ve uzerinde 08/09/2022 yaziyordu (tutun aromaliydi), ayni seride gelen bir baska vanilya/kremali likitte ise 25/08/2020 yazmaktaydi. adamin bilgi ve tecrube duzeyini bilmiyorum ama skt maksimum 2 yil olmadi dedi ama 4 yildir bekleyen likitlerim var renkleri bile degismedi diye ekledi. ayrica bazen internet uzerinden de likit aldigim oluyor ve bazi firmalar sadece dolum tarihini yaziyorlar bilgi kisminda.
bende olusan fikir ise aromasina ve saklama kosullarina gore raf omru degisiyor. ozellikle saklama kosullari cok onemli. bende foruma ayak uydurmak icin turkbuhardan cesitli aromalar alip demlemistim. grandmaster, tribeca, nut tobacco, castle long ve boss reserve aromalarini ayni gun ve ayni sekilde demledim fakat ne oldu bilmiyorum castle ve boss 1 aya kalmadan siyaha yakin kahverengi oldu ve tatlari epey kotulesti. digerleri acik sari renge sahip ve gayet lezzetliler.

Araştırmama göre en fazla vg 2, aroma 2 yıl muhafaza edilebilirmiş uygun şartlar altında. Diğerlerine bakmaya gerek bile kalmadı.
Şahsen benim oyum likit son kullanma tarihinin 18 ay olması üzerine.
Not: buna aroma ve vg son kullanma tarihi dahil. Yani likit hazırlandıktsn sonra değil, üreticinin kullandığı aroma ve vg üretildiktrn 18ay sonra.

Tamam adam likit yapıp satıyor da elindeki malzemenin skt durumu nedir?

@Turk aslında doğru likitin son kullanmasını şöyle hesaplamak gerek, örneğin; ürün yapılmış ve satışa hazır maksimum bekletilme süreci bence 6 ay olmalıdır. Bazı arkadaşlarımız başkalarına ürün yaptırıp kendisi de rafa koyup satmaya başlıyor.
Şimdi sen birisine içeriklerini hazırlatıyorsun x bir fasoncuya, x fasoncusunun gliserinin tarihi, nikotini, vs.vs. bunların ne zaman alındığı ve raf süresinin ne olduğu belli değil. Sen şimdi tuttun bir de bu adamlara likit yaptırdın ve etiketi de yaptırdın bastın şişeye :) sen de bekletiyorsun ee nerde bizim son kullanma tarihi ? Yani velhasılı aldığın ürünün ne olduğunu, üretici mi yoksa fasoncu mu olduğunu, kendi mi yapıyor yoksa bana yaptırıp sana mı satıyor :) Bunlar önemli noktalar işte. Dönüyor dolaşıyor vicdan mahkemesine düşüyor. Etikete yazıyor 2056 son kullanma tarihi diye ne diyeceksin ki :)

Bazı yabancı markaların üstünde sadece Born Date yazıyor, SKT belirtilmemiş oluyor. Ben skt geçmiş yada gelmesine yakın çok likit içtim. Bazıları tazesinden daha güzeldi. :)

1,930Konular
128,742Mesajlar
9,874Kullanıcılar
kadirer01Son Üye
Geri
Üst Alt