• Yukarıda yer alan hiçbir bilgi kesinlik içermez. Esigara kullanımını düşünüyorsanız doktorunuzla görüşünüz.

Nedir? | Nasıl Yapılır? | E-Sigara Sigarayı bıraktık buna başladık ama sonu ne olacak?

pantera

Community
Bugün zat-ı şahanem zat-ı alilerinize nikotin oranı nasıl düşürülür onu anlatıcak.
Nikotin malumunuz bağımlılık yapar, sigara veya vape bırakmada azaltarak bırakmak bir yöntemdir, çaat diye bırakabilecek olsak vaper olmazdık diye düşündüm ve azaltarak bırakmayı öğreteyim istedim.
Öncelikle ne olursa olsun eeen yüksek ama baya baya eeen yüksek nikotin oranı ile bu işe başlıyoruz, zaten başladıysanız bu kısmı es geçin. Neden yüksek nikotin? Sigarayı bırakma evresinde yüksek nic ile başlamak çok yardımcı oluyor, böylece "abi bu beni kesmiyo yaa" bahanesine sığınamıyoruz. Dl için 6mg mtl için 18mg hatta 35/50mg salt öneriyorum ama dl ile bıraktıysak da hemencecik mtl dönüyoruz dl cigeri böbreği yorar pazar esnafı ile pazarlık eder eve gelen ustanın parasını verene kadar para pul olur malzemeye gelen zam parasını kurtarmaz ama dl rahatsanız ondan devam en sonunda anlatıcam.
Buharlamaya başladık sigarayı bıraktık herşey çok güzel. Aklıma bir hikaye geldi varyasyonları vardır; bir oyun vardı travian adında, eski bir oyuncuya başlamak isteyen arkadaş soruyor, abi travian bağımlılık yapıyo diyorlar doğru mu? Yok be kardeş diyor eleman biz hergün saatlerce oynuyoruz ne bağımlılığı:)
Hah sigarayı bıraktık ve yeni aşkımız e sigara ile evlendik herşey güzel ama cicim ayları elbet bitecek, bu süreçte ne yapmalıyız? Öncelikle kendimizi dinlemeliyiz planlı olmalıyız ne zaman nikotini azaltabiliriz onu kestiricez, aha gün bu gündür gardaşlar dediğimiz an hoop azaltıcaz ama eccük eccük. Dl içn bu sistem çok zor ben mtl için devam edeyim; 18/35/50 başladık ve dedik ki biz bunu azaltıyoruz ufak ufak baby steps devam edicez.
50mg - 35e, 35mg - freebase 18, 18mg - 15e 3'er 3'er hoplaya zıplaya azaltıyoruz. Bu alışma sürecinde 18-15-12mg merck 9-6mg siegfried ve 3mg chem öneriyorum hatta 3mg için basf pg öneriyorum 9mg üzerine sigma/carlo öneriyorum çok ciddiyim maksat vurumla kendimizi kandırıcaz kesmiyo yaa dememek için tabii ki. Peki bizi kesmezse?? Arkadaşım abim ablam bacım hele önyargını bir kenara bırak insan vücudu manyak bişey sen bilinçli yönlendirmezsen o alışır endişe etme. Ben ilk 1-2 şişemi ciddi aromalardan içtim yumoş yumoş kanzi içmedim ne bileyim cdd 309 içmedim baharatlı tütün içtim tobacco absolute kattım azcık felan, vurum almak için hava kanalını kıstım da içtim:) Sabah 6mg nbase ile yapılmış kanzi içerken öksürdüm hemen hava kanalını açtım alıştım baya:) Peki kaç ay içip azaltıcaz? Dedim ya o sana bağlı kendini dinle ben 6ay içtim sen 3ay iç onu ben bilemem. Bu süreçte puff sayımızı ve içilen gün sayısını takip edicez, zamanla göreceğiz ki aynı puff aynı gün içiyoruz bir süre içip azaltıcaz. En sonunda aşağıya kendi sayılarımı yazıcam örnek olması için.
Dlci dostlar, siz maalesef içilen ml azaltarak gidebilirsiniz, peki bunu nasıl yapıcaz? Öncelikle sek nbase deneyin, aroma hoşunuza gidiyor ve çok tüketiyor olabilirsiniz. Aromasız içemediyseniz sevmediğiniz aromaları içeceksiniz, hiç tütün sevmiyor musunuz alın cdd 1-4-8 meyveli aromalardan nefret mi ediyorsunuz çilekli milkshake demleyin yani kendimizi zorlicaz, bu kısım mtl içenler için de geçerli yeni düşük nikotinde ilk 2-3şişe için yapılabilir.
Ben yüksek mg likitin son şişesini hafif bir aroma seçtim yeni düşük mg nikotinin ilk şişelerini daha boğaz yoran likitlerden seçtim bende işe yaradı.
Bu süreçte puff sayım %10azaldı 60mg şişede, demek bi bi tık daha uzun süre çekmişim her puff'u, gün olarak 15gün giden şişem 14gün gitti hepsi bu, 12mgdan çaat diye sieg 6mg geçtim çok etkilemedi ama bu sürede gün içinde 1-2saat iki elimi de kullandığım oyun oynadım dota 2 wild rift felan böylece az içtim ve vücudumu alıştırdım:)
6mg 1litre yaptım o bitince sıradaki hedefim 3mg 1litre sonra 1mg 1litre ve kapanış vape bırakıcam hani düzenli içmicem ama akşam keyif için 1-2saat elime alırım heralde
umarım hepimiz bırakırız:) sorularınız varsa yazabilirsiniz

Eline emeğine sağlık hocam yazdıklarınıza katılıyorum bende 2 sene önce bıraktım e sigarayı azaltarak sonradan kökten kestim ama insan bir süre sonra sigaraya dönüyor zaten iradeliyim 1 taneden bişey olmaz diyip yakıyor ortam arkadaşlar vs vs sonra tekrar başlıyor döngü buharlayalım zaten daha az zararlı arada bir keyfine içerim diyor insan bir bakmısım atomizerler podlar modlar arasında kaybolmuşum kökten bırakmak en güzeli ama geri dönmemekte önemli bırakırsak temelllli dönmemek üzerine bırakılmalı yada dediğiniz gibi sadece boğaz vurumu ve aroma ile devam edilmeli

Lütfen, Giriş Yap veya Kayıt Ol Alıntı içeriğini görüntülemek için!
hocam tek zararlı nikotin değildir o işin bağımlılık kısmı sadece
vg pg coilden ve pamuktan gelen parçacıklar ve aroma da zararlı, evet sigaradan daha az zararlı olduğu kabulü ile içiyoruz ancak bizler gönüllü denekleriz bunu aklınızdan çıkarmayın, ketçabın ilaç olarak satıldığı, biranın kilo aldırır diye çocuklara içirildiği, the flintstones çizgi filminde winston sigara reklamı yapıldığı bir dünyadayız biz daha az zararlı diyerek sigarayı bıraktık buna başladık hepsi bu
bu işin sonu yok bir yerden sonra kendimiz için sigara buhar ne varsa bırakmamız lazım, evet kan sayımlarımız ciğer röntgenlerimiz çok daha iyi durumda olduğumuzu gösteriyor ama bırakmak şart...
geri döneceğini düşünen zaten bırakmasın içebildiği en az şekilde içmeye çabalasın zira günde 5dal sigara içerken bırakıp 2paket içerek sahalara geri döndüğüm oldu...
cidden bir taneden birşey olmaz eğer iradeniz sağlamsa ama değilse maalesef bunu her türlü içeceksiniz zaten pek kaçarı yok...

esigarayı bırakırsam ateşliye öyle ya da böyle döneceğimi biliyorum, o yüzden zorlamıyorum kendimi bırakayım bunu da diye. Zaten hayatımda çapkınlık, kumar, alkol vb. yok; ot gibi yaşıyorum özetle, bari bu kalsın. :ROFLMAO: En azından işi hobiye çevirme konusunu abartmadım hiç.

En iyisi kökten bırakmak ama nikotinin verdiği keyifi akıldan cıkarmadıkca cok zor görünüyor heleki sabah kalkıp kahvaltı sonrası buharlayınca nikotinin o verdiği keyif .... nikotin bağımlılığı azaldıkça keyfî de azalıyor sadece aromalı buharlamak da boş geliyor bir süre sonra diyorsunki niye içiyorum haliyle elden çıkarıyorsun olan ne varsa bırakıyorsun asıl önemli olan nikotinin hissiyatını beyinde sıfırlamak zor olan bu nüksediyor kendini zaman zaman o an düşünmeyip bırakırsan bırakıyorsun ha azcıkdan bşşi olmaza gitti mi devamı geliyor hertürlü.....

Ben sigarayı kendi irademle bıraktım arada bir keyfine nargile içerdim öyle zahmetli geldiği için e sigara cazip geldi derken bununda bağımlısı olduk cıktık zamanla bir taneden bişey olmuyor ama yeri geliyor yav dur bi tanedaha yakayım nolacak diyor insan :) o bi tane işte arkası ister istemez yakalıyor adamı bu bir gün olmasada elbet bir zaman oluyor o bir taneyi bile almamak gerekiyor işin sırrı kilit noktası burası
Gel zaman git zaman insan e sigaraya dönüyor hocam e sigaranın uğraşı keyifi insanı cezbediyor bağımlı haline getiriyor bıraksamda bende yine aynı döngüye döneceğimi bildiğim için günlük kullanımı minumuna indirdim gelgitlerle uğraşmaktan daha cazip geliyor standarta bindirmek

Geçenlerde bir abimle dertleşmiştik bu konuda: tamam ateşliyi bıraktık da buhar sütten çıkmış ak kaşık mı arkadaş? Bir dünya zararlısı var, efektörüydü bilmem neler, Abd'de pod cihazla TFC içip nalları dikenleri hatırlayın, çok tartışıldı ama rta'larla aynı naneyi yiyenlere bir halt olmadı, ne iş? Demek ki pod da netameli bence.

Dl'ci olarak tüketim ve nikotin azaltmaya birkaç deneyim de ben ekleyeyim.
9mg ile dl tükettime başladım, sonra 12mg dl tükettim 1.5 -2 yıl kadar, kimse inanmıyor ama mtl içemeyen biri olarak mecburen 1 ohm civarı bir sarım 35-40w 12mg mtdl içim ancak kesti beni.
12-9-6 ve 4.yılıma girmeden 3mg'ye kadar düştüm, litrelik nbase aldığımdan 2-3 siparişte bir mg düşürdüm 6'dan sonra.
Bu şekilde 1er 1er düşünce insan fark etmiyor bile, hatta kazara yüksek nic.li likit içersem rahatsız oluyorum, şu an 6mg likitleri içemiyorum.
Pg oranını yükselterek de şike yaptım bu arada :) 60/40

Tüketimi azaltmanın bir yolu da sevdiğiniz aromalardan az tüketmek; 2-3 tane var öyle tankı emesim gelen likit onlardan 100ml iki hafta dayanmaz eminim, o yüzden siparişlerime mutlaka günlük az içeceğim aromalardan oluyor (genelde s&v düşük oranlı can kurtaran aromalardan).

Bir başka teknik de"caydırıcı likit", kendim uydurdum, tavsiye veya merak üzere aldığım aromalardan yapılma beğenmediğim (ama içebileceğim) likitleri ziyan etmiyorum, birden fazla setup kullandığım için de sorun olmuyor, sevdiğim likidi höpür höpür içtiğimi fark edince o setubu masanın uzak kısmına kaldırıp elimin altına caydırıcı likitli setupları alıyorum :D

Nikotin açlığını bastırmak için bir tavsiyem de rda kullanmak, sek içebilirseniz daha alâ. Gün içerisinde bile insanın nikotin isteği değişiyor, elimdeki güzel likitli tank kesmezse hemen rda'ya geçiyorum, üç nefes bilemedin bir üç daha yetiyor, sabah aç karnına içilen ateşli gibi eli ayağı titriyor adamın :D
12mg dl içen adama bunu yapan 3mg likit burası önemli :D

1,894Konular
128,277Mesajlar
9,834Kullanıcılar
YankeSon Üye
Geri
Üst Alt