• Yukarıda yer alan hiçbir bilgi kesinlik içermez. Esigara kullanımını düşünüyorsanız doktorunuzla görüşünüz.

Öneri İstiyorum? | E-Sigara Sizce Hangi Podu Almalıyım ?

Joe Doe

Community
Web Sitesi
www.fasttech.com
Marka

Bilinen bir marka üreticisi yedek parça temini, aksesuar (kılıf, kutu vb.) ve coil temininde daha çabuk ulaşılabilir olacaktır.

İçim Tipi

DL (Direct Lungh) veya MTL (Mouth to Lungh) olup olmaması kullanım modelinizi etkileyecektir.
Esasen DL tip pod’lar batarya, likit tüketimini arttırdığı gibi kütlesel olarak da fazlalık taşırlar.
Ekonomik anlamda daha da masraflıdırlar.

Coil Tipi

Telin pamuk altında gizli kaldığı coil’lerin kullanım ömrü maksimum seviyeye çıkabilmektedir.

Yenilenebilir Coil

Büyük ekonomik avantaj sağlamakla beraber, kullanıcının re-build ettiği coil’ler fabrikasyon üretimi kadar uzun ömürlü olmamaktadırlar.
Çünkü çok ince teli çok dar alanlara sığdırabilmek genelde oldukça efor gerektiren bir süreçtir ve ancak makinalar bunun hatasız halledebilir.

Yinede kendi coil’inizi kendiniz sarmak isteyebilirsiniz.
Sarılabilir coil’li pod cihazları nispeten hantal olurlar.
Bununla beraber birkaç kere dolaylı şekillerde müdahale edip re-build ya da re-wick edebildiğiniz coil tip’leri olabilir; ancak performansları genelde ilk günki gibi olmaz.
Dolayısıyla pod fikrine aykırı bir girişim olmakla beraber performans anlamında efor-mobilite göz önüne alındığında gerekli değildir.

Çalışma Prensibi

Kullanıcı mekanik gücüyle (power buton’u yoluyla) çalışan pod cihazlar ve nefes sensörlü cihazlar olmak üzere kullanım alışkanlığınıza göre seçim yapabilirsiniz.
Nefes sensörlü cihazlar sigara simülede daha başarılı olup kullanımları daha kolaydır. Ne varki mekanik aksamlı pod’lara göre arıza gösterme olasılıkları daha yüksektir.

Ağırlık

Ortalama 30-50 gram arası makul kabul edilirken 70-100 gram ve üstü ağırlıklar fark edilebilir şekilde varlıklarını belli etmektedirler.
Pod felsefesine göre ergonomik ölçüler ne kadar limitin altına çekilebilirse kullanım kolaylığı ona paralel artmaktadır.

Batarya Kapasitesi

320 mAh ve aşağı kapasiteler için günde 2 kereden fazla şarj etme ihtiyacı doğacını hatırlamalısınız. Artan kapasite ile beraber ağırlık ve hacim doğru orantıda artıp genişlemektedir.
Sektörde kabul edilebilen ve günü rahatça çıkarabilecek kapasite yaklaşık 550-650 mAh arasındadır ve neredeyse tek şarj ile gününüzü rahatça geçirebilirsiniz.

Şarj Konnektörü

Piyasada kullanımda olan pod cihazlarının tümünün soket bağlantılarının Micro USB olduğunu söyleyebiliriz.
Yaygın konnektörlerin yine piyasada mobil cihazları baz alarak 8-Pin (iPhone) ve Micro USB olduğunu göz önüne alırsak, aldığınız pod cihazının farklı bir konnektöre sahip olması (örneğin Shanlaan firması standartlar dışında bir soket kullanım girişi sunmaktadır) demek, şarjınız bittiğinde pod’unuzu tekrar şarj etmek için kendine has şarj kablosunu da yanınızda bulundurmanız demektir.

Değiştirebilir Kartuş

Bir takım pod üreticileri (Bo, Juul...) kartuşun değiştirilmesine izin verir ancak yeni alınan kartuşlardaki önceden doldurulmuş likit dışında kendi belirlediğiniz likiti doldurma opsiyonunu devre dışı bırakır.
Bu opsiyon her ne kadar kolaylık tanısa da serbest ve özgür kullanım seçeneklerini kısıtlar.

Kasa Tipi

Kalem, boru, silindir, kutu, halka... aklınıza gelebilecek çeşitlerde kasa tipleri mevcuttur.
Kalem tipi pod’lar sigaraya daha çok benzediği için taşıma ve kullanımları kolaydır.

Genelde işaret ve baş parmakla kavrayış sağlanıp kullanılabilen pod’lar başarılı sayılırlar.

Isı Kontrolü

Bu seçenek birkaç üretici dışında genelde standart oluşturmaz (Lost Vape Orion). Ancak daha sağlıklı tüketim ve daha uzun ömürlü coil için tercih edilebilir.

Renk

Bordo, siyah, gri, beyaz vb. mono renkler daha az dikkat çekip siz ve çevreyle daha uyumlu bir görüntü oluştururlar.
Genelde pod kullanıcıları daha az dikkat çekip daha az fark edilmek isterler.

Arttırılabilir Güç

Isı kontrollü cihazlarla beraber standart olarak var olan ve opsiyonel olarak çeşitli Uzakdoğu üreticilerinin de sunduğu başka bir seçenek.
Elzem olmamakla beraber ideal içim noktasını (pink spot) yakalamak için deneyimli kullanıcılar tarafından tercih edilirler.

Coil Bedeli

Pod cihazınıza ödediğiniz bedel dayanıklı mal düşüncesine göre ilk etapta önem arz etmez.
Periyodik olarak ödeme yapacağınız en temel bileşen coil’dir.
Ortalama 30 milim tükettiğiniz bir coil başarılı sayılır.
Ancak çeşitli sebeplerden (fabrikasyon ya da kullanıcı hatası) bir coil dry-hit vermeye başladığından itibaren başarısız ve sağlıksız addedilir, değiştirilmesi gerekir.

20-30 Lira bandındaki coil adet bedeli orta-makul sayılırken üstü ekonomik anlamda zorunluluk halleri yaratır.
Bu yüzden coil’inin mümkün şekilde ekonomik olduğu üreticiler her zaman daha fazla kolaylık sağlayacaktır.

Notlar

— Anket seçeneği kısıtlı olduğu için butik firmalar yerine endüstriyel firmalar ön plana alındı.

— Coil OHM’u gibi parametrik değerler uzun ve girift olduğu için değerlendirmeye alınmadı.

Son düzenleme:
Oyla 0
Arkadaşlar Merhaba,
Forumda yeniyim bu ilk mesajım. 1 yıldır nord 4 kullanıyorum sürekli bir miktar akıtıyor içine ayrıca çekim esnasında ağzıma likit geliyor aşırı rahatsız edici bir durum. Aslında siteye kartuş ve coil alabileceğim güvenilir site bulmak için üye oldum ama benzer şikayetleri görünce acaba cihaz mı değiştirmeliyim diye düşünmeye başladım.

Kullandığım cihazı kullanmış olan birisi muzdarip olduğum konulardan beni muzdarip etmeyecek bir cihaz önerebilir mi?

Nord4 ü genelde rpm2 coille kullandım. Artı yanı bence pil günü çıkarıyor duman aramo beni tatmin ediyor (acemi olduğum için öyle zannediyor olabilirim), coil içinden çıkanlar neredeyse 4 er ay gitti. Sonradan aldıklarım 2 aydan fazla gitmiyor.

Buna devam et diyebilirsiniz coil masrafı bence makul seviyede.

Coilini rahat bulabileceğim bir cihaz önemli, mevcut cihazda çokta zorlanmıyorum ama sonradan aldıklarımda galiba orjinal değildi. Pod kullanıyorum çünkü kendim sarmakla uğraşamam bana göre değil.
Likit olarak 70/30 12 mg evyap kullanıyorum.
Aynı zamanda azda olsa sigarayıda hala kullanıyorum.

Tavsiye ve yorumlar için şimdiden teşekkürler.

Lütfen, Giriş Yap veya Kayıt Ol Alıntı içeriğini görüntülemek için!
Bende nord 4'ü birkaç gün önce rpm rba ile beraber aldım. Elimde 30 ga olmadığı için 29 ga temco kantal ile 2.5 mm çapta 5 tur sardım. 1.34 ohm 7 watt kullanıyorum henüz daha 1 kartuş (4.5ml) bitmedi 80/20 16.5 mg nbase içiyorum. Test sürüşü ara ara çekiyorum tank yarıya geldi sayılır az önce bi baş aşağı çevirdim 4'5 damla sıvı aktı ağız kısmından ama kartuş altında henüz nemlenme olmadı. Rpm rba nın içinden çıkan silikon 1 tıpa var hava kanalına takılan mtl için hava kanalları full açıkken ve tıpa takılıyken beni mutlu etti. Çok sıkı mtl sevmiyorum. Senin akıtma sorunu muhtemelen hazır coil kaynaklı. 12 mg dan 15 e çıkmanı öneririm hatta belki 18 de deneyebilirsin. Nikotin yeterince doyurmadığı içim atesliye yoneliyorsundur.16510213652695133220366429166255.jpg

kısa özet geçelim
öncelikle sigarayı bırakmak uzun bir süreç çoğumuz için (ben kaç kere bıraktım 2001 2003 2007 2011 2014 denemelerim oldu sanırım)
buhara başlayınca arada içmek normal ama çok sürmemesi lazım yine de kahvenin vs yanında haftada üç beş içerim bende bazı haftalar hiç içmem
coil orjinalse bile akıtabilir bazı partiler sorunlu çıkabilir, komşuda güvenilir satıcılar var onlardan alıp deneyebilirsiniz
yüksek nic ile başlayıp sigarayı bırakıp zamanla oranı azalmak daha iyi sonuç verdi bende, son parti demlemem 6mg nbase ile yapıldı hedef 3mg mtl içmek:)
driptip kartuş yapısında yoğunlaşmadan kaynaklı ağıza likit gelmesi bazı ürünlerde oluyor smok pod incelemediğim için bişe diyemem ama caliburng g/g2 ve renova zerolarda görmedim bunu
coil 2ay gidiyorsa siz kutsanmış biri olabilirsiniz ben 60ml içince atıyorum coillerimi
illa para harcamak istiyorum diyene caliburn g2 öneririm, likit dolumu üstten, aroma iyi, hava ayarı var gayet iyi sayılır...

novo 2 hakkındaki düşünceleriniz nedir ?

Ayrıca novo 2 kartuşlarını sarabilen var mı ? (sarıldığını biliyorum ama deneyimleyen var mı)

hazır coili ile içilecekse alınabilir bir ürün, yeni coillerinde 1.4ohm vs değerler yok alayı dl pod olmuş durumda
sarılabilir bir rba ile kullanacaksanız 3 yıllık cihaza bakmak yerine güncel cihazlara yönelin derim, milletin elinde kalana niye güncel cihazla aynı parayı verelim ki?

Muhtemelen son sahibi olursunuz ve kısa zamanda sizi bezdirecektir. Kartuşunu saranlar var fakat çok ince işçilik istiyor. Sıkılıp kartuşunu alayım deseniz bu seferde kartuş bulmakta zorlanabilirsiniz. Bence sarıma müsait ve en azından daha az uğraştıracak(daha az kanser edercek :D ) Caliburn x öneririm. Tabii nord4+rba coil daha uygun ama sizin novo 2 demenizden dolayı emsal model önerdim :)

Nefes sensörlü tercih ederim
Caliburn x 850 mah. Batarya.

Pod içeceğime sıgara içerim daha iyi

1,930Konular
128,746Mesajlar
9,876Kullanıcılar
devransagelSon Üye
Geri
Üst Alt