• Yukarıda yer alan hiçbir bilgi kesinlik içermez. Esigara kullanımını düşünüyorsanız doktorunuzla görüşünüz.

Blog Su Bazlı Vaping: Büyük Bir Sıçramaya Neden Olacak mı?

Su bazlı buhar nedir?
Su bazlı buhar, suyu standart VG/PG formülasyonu ile birleştiren esigara likiti kullanır. Şu anda mevcut çözüm %30 suyla, bitkisel gliserin (VG) ve propilen glikol (PG) birleştiriyor, ancak gelecekte bunların içindeki su miktarını artırma umutları var.

Sour-Apple.png

Su bazlı buhar nasıl çalışır?
Esasen normal bir vape gibi – e-likit ısıtılır ve kullanıcının soluduğu bir buhara dönüşür.

Su bazlı buharın avantajları nelerdir?
E-sıvılarda PG, boğazın arkasında daha sert bir darbe oluşturabilirken, VG, buharın tadını etkileyebilecek tatlı bir tat taşır. Üreticiler, su bazlı bir formülasyonun daha saf bir tat verdiğini iddia ediyor. Merkez ofiste numuneleri test ederken, tadın kesinlikle mükemmel olduğunu gördük - çok temiz ve standart e-likitlerden çok daha pürüzsüz.

Başka avantajlar da olabilir. Propilen glikol, susuz kalmanıza veya boğazınızın kurumasına neden olarak kuruma etkisine sahip olabilir – su ekleyerek bu etki azaltılabilir. Bazı insanlar da PG'ye duyarlı olabilir ve azaltılmış bir PG konsantrasyonu, bu insanlar için vapingi daha erişilebilir hale getirmelidir.

Su bazlı buharın dezavantajları nelerdir?
Bulduğumuz bir dezavantaj, cihazın pil ömrünün, denediğimiz ilk örneklerde oldukça kısa olmasıydı. Bu, e-sıvının ısıtma noktasının düşük olduğu ve cihazın getirmesi beklenen ekstra verimlilik için aşırı bir telafiye kadar düşebileceği düşünüldüğünde şaşırtıcıdır.

Raf ömrü de azalabilir. Teknolojinin ilk aşamalarında geliştirilmesine yardımcı olan Michael Lovedale, suyun aroma maddelerinin ve nikotinin oksidasyonunu hızlandırdığını ve bunun da bazı kullanıcıların itici bulduğu daha koyu e-likit rengine yol açtığını söyledi. Dikkatli aroma formülasyonu bunu dengeleyebilse de, aromayı da biraz etkileyebilir.

Son olarak, birçok kullanıcı, normal vape cihazları ve geleneksel e-likit tarafından üretilen yoğun buharı takdir ediyor. Su bazlı vaping, standart cihazlardan daha az buhar üretir. Yine de bunu önemli bir sorun olarak görmüyorum – su bazlı cihazlar, buhar yerine daha yumuşak, daha saf bir tada öncelik veren kullanıcılar için başka bir seçenek ekliyor.

Su bazlı buhar güvenli midir?
MTL vape cihazlarında kullanılan standart e-likit formülasyonu binlerce test ve yüzlerce çalışmadan geçmiştir. Mükemmel olmasalar da, sigara içmekten çok daha güvenlidirler .

Diğer cihazlarda olduğu gibi, su bazlı cihazların da emisyon testinden geçmesi ve ardından MHRA'ya sunulması gerekiyor. Bu, rutin emisyon testlerinde test ettiğimiz şey söz konusu olduğunda, su bazlı vape cihazlarının en az standart muadilleri kadar güvenli olduğu anlamına gelmelidir.

Su bazlı elektronik sigara cihazlarının bakteri barındırma potansiyelinin daha yüksek olabileceğine dair endişeler duydum. COEHAR'ın 2021 tarihli bir makalesi, e-sıvıdaki propilen glikol ve bitkisel gliserinin anti-bakteriyel etkilere sahip olabileceğini göstermiştir . Çözeltiyi seyrelterek teorik olarak cihazlarda bakteri olasılığını artırabilirsiniz.

Ancak Michael Lovedale, PG'nin minimum %30'da tutulduğu sürece antibakteriyel özelliklerinin yerinde kaldığını belirtiyor. Bu , Kinnun ve Koskela'nın 1991 tarihli ve %30'luk bir PG solüsyonunun Streptococcus mitis ve E. coli de dahil olmak üzere bir dizi bakteri suşunu öldürmek için yeterli olduğunu bulan 1991 tarihli bir makalesiyle destekleniyor gibi görünüyor. %25 ve üzeri çözeltilerde PG biyostatiktir , yani mikroorganizmaların büyümesini ve çoğalmasını engeller.

Michael ayrıca nikotin ve ekşi tatlar gibi bileşenlerin de antibakteriyel özellikleri artırabileceğine dikkat çekti. COEHAR tarafından yapılan çalışmada ayrıca bazı tatların anti-bakteriyel özellikleri önemli ölçüde artırabileceği bulundu. Bir dizi çalışma da nikotinin antibakteriyel etkisini vurgulamıştır. Örneğin, 2000 yılında yapılan bir çalışmada Pavia, Pierre ve Nowakowski , "nikotinin bakteri ve mantarlar üzerinde (sic) açık bir antibiyotik etkisi olduğunu" belirtti.

Toksinler zaten buharda sigara dumanından çok daha düşüktür. Teorik olarak, ısıtma noktası standart e-sıvı için olduğundan daha düşük olduğundan, su bazlı vaping cihazlarından tekrar daha düşük olmalıdır. Michael bana %5 su ile emisyon testi yapıldığında, karbonil sayımlarının şaşırtıcı olduğunu söyledi (iyi bir şekilde!)

Yine de, %30 su ile e-sıvı için emisyon testi (ve ideal olarak bazı bağımsız araştırmalar) görmek isterim. AQUIOS laboratuvarları (teknolojiyi geliştiren), su bazlı vaping konusunda uzman olan tek şirket olduğunu iddia ediyor, ancak emisyon testi verilerini talep etmek için onlarla iletişime geçemedim.

Hangi su bazlı vaping markaları var?
AQUIOS laboratuvarları, teknolojiyi geliştiren tek şirket olduğunu iddia ediyor. Innokin , su bazlı buharların ilk IOTA serisini geliştirmek için AQUIOS ile birlikte çalıştı . Bunların geri dönüştürülebilir olma ek avantajı vardır.

173-lota-k3500-_-_Blueberry-Bubble-Gum.png

Bir Innokin marka yöneticisine göre bu cihazlar %30 PG, %30 VG, %30 su ve %10 aroma içerir. Ancak, gelecekte su içeriğini daha da artırma planları var.

Lütfen, Giriş Yap veya Kayıt Ol URL içeriğini görüntülemek için!

Kaynak: AB

Lütfen, Giriş Yap veya Kayıt Ol Alıntı içeriğini görüntülemek için!
Benzer noktaları, gözlem olarak, başka bir başlığa aktarmıştım. Şaşırmadım şimdi! ???? Konu dışı olacak fakat kendi likitini hazırlayan için, bence, en makulu sonradan eklemek suyu. Yap-stokla pek hoş olmuyor. ????

İlk zamanlar birçok vaper pg alerjisinden,petrolkimya ürün zararlarından evyap ta saf su kullanıyorlardı,fa nın likitlerinde yüzde 5 su vardı bildiğim kadarıyla ama pek tutmadı herhalde şimdilerde pek kullanan yok tekrar tutarmı bilmiyorum ama şunu biliyorum suyun aroma taşıması iyi değil ayrıca likiti bozuyor genede bi yenilik getirirlerse kullanılır diye düşünüyorum.
İzotonik'li likit yapıp onu bile içiyorduk.????.

acaba bunu base olarak piyasaya sürecekler mi? shortfill benzeri bir sistemle(her tanktan önce nic ekleme gibi) güzel olabilir aslında. vgden ziyade tercih edileceğini düşünüyorum.

30/30/30/10 aslında 40pg tekabül ediyor diye düşünüyorum ama 60/40 base bana güven veriyordu bu ürünü de deneyebiliriz
vg antibakteriyel etki nasıl yapıyor o kısmı çözemedim mübarek maddeyi petri kabına koysan koloniler 3gün bayram ederler diye düşünmekteyim
stok sorunu varken bunu disposable pod'a nasıl koydular aklım halen almıyor
sentetik nic de mantıklı değil içinde salt var oranı çok yüksek
zamanla kokusu çıkar:)

VG değilde PG antibakteriyal sanki. Su yapısı itibariyle bakteriyel zaten.
Onun etkisini PG ilemi dengelediler bende onu merak ettim esasında.
Geçmiş zamanda okuduğum bir yazıyı aşağıda ekliyorum

Lütfen, Giriş Yap veya Kayıt Ol URL içeriğini görüntülemek için!

Ekleme : Bu yazıyı okuduktan sonra pandemi sürecinde her asansöre veya kapalı yere girdiğimde (yalnızsam) buharlamayı adet haline getirmiştim. :cool: Ebuhar kullananlardaki pandemi oranıyla ilgili bir çalışma yapsalar keşke :unsure:

Hiçbir bilimsel dayanak olmadan tamamen kendi sallamasyonum. :D
70/30-60/40-50/50 gibi yüksek ve fazla PG tüketenlerin ebuhar kullanmayanlara göre daha düşük bulaşı riskine sahip olduğunu düşünüyorum. ???? ( @murcix hariç, o bahtsız ???? )

mtl günde 10ml????
ben 4ml geçince noluyo laaaayn diye mahallede 4 tur koşarım o nasıl bir mtl içişidir dl gibin:)
pg virüslere karşı bakterildeki kadar etkili olmayabiliyor, hele ki bazı mikroorganizma arkadaşlar var utanmasalar güneşte yaşayacak manyaklar (volkanik dağda yaşayan var)
bu virüs arkadaşımız da pg karşı biraz dayanıklı diye hatırlıyorum

1,904Konular
128,413Mesajlar
9,849Kullanıcılar
karizma44Son Üye
Geri
Üst Alt