• Yukarıda yer alan hiçbir bilgi kesinlik içermez. Esigara kullanımını düşünüyorsanız doktorunuzla görüşünüz.

Kendin Yap | E-Likit Yeni Evyapçılar İçin Nbase ml-gr Basit Dönüştürme Tablosu

Lütfen, Giriş Yap veya Kayıt Ol Alıntı içeriğini görüntülemek için!
Merhaba,
Yaklaşık 10 dakika boyunca sorunuza izahatlı cevap hazılıyordum. Sonlara gelmiştim artık ve neredeyse yazıyı bağlamak üzereyken yanlış bir parmak hareketi ile yazının tamamı uçtu gitti. Özür dileyerek açıklama faslını atlayıp kısaca kendi cenahımdan cevap vereyim.
Bana göre evyap işinde tartı kullanmak, enjektör-ml yönteminden çok daha kolay.
Kısaca sebebi; Bulaşık, peçete (bol bol peçete) , eldiven (gıcık oluyorum) derdi yok. Yukarıda yazdığım tablodaki değerler ortalama değerler oluyor. Markalara göre ürünler arasında yoğunluk-ağırlık yönüden kısmi sapmalar olsa da bu sapmaların minimum seviyede olduğunu ve bu sapmanın hazırladığımız reçete üzerinde ciddi etkisi olmayacağını düşünüyorum. (Not: tabloda verdiğim, aromalar için olan ml-gr dönüşüm değerleri taşıyıcı sıvısı PG olan aromalar içindi. Taşıyıcı VG veya başka bir madde olduğunda bu değerler geçerli olmaz.)
Kullandığım tartı cihazını 17 liraya almıştım. Minik bir cihaz ve 500 grama kadar hassas tartı yapabiliyor. (Benim için yeterli)
Pille çalışıyor.
Tartı ile uygulamam şöyle.
Masayı hazırlamadan önce elime kağıdı kalemi alıp reçetelerimi önce ml cinsinden yazıyorum. Sonra hesap makinesi yardımıyla gram değerlerini hesaplayıp karşılarına yazıyorum. (Not: demleme işini 4-5 ayda bir yaparım ve en az 5 farklı reçetem olur. Tester mixlerle bazen bir kerede 10'un üzerine çıktığı da oluyor.)
Neyse; tabloyu hazırladıktan sonra masayı hazırlarım. Nbase, VG, PG, aromalar, demleme şişeleri, teraziciğim (altında tek kat peçete)
1 numaradan başlarım: teraziyi aç, boş şişeyi üzerine koy darasını al sıfırla (ikisi bir seferde tek tuş), sonra 1'inci aroma 3 gr damlat damlat tamam sıfırla, sonra 2"nci aroma 0,5 gr damlat damlat tamam sıfırla...
Efendim geldik VG şu kadar gram, bocala tamam darasını al sıfırla, PG bu kadar bocala darasını al sıfırla, nbase kaç gram koyacaksan bocala.(sıfırlamaya gerek yok bitti zaten). Kapağı kapat çalkala.
Kısa yazacaktım sözde, bu da uzadı gibi. Kestim bu kadar.
Selam, sevgi.

Lütfen, Giriş Yap veya Kayıt Ol Alıntı içeriğini görüntülemek için!
Hocam o kadar güzel yazmışsınız ki özendim bir an için sonra döndüm düşündüm dedim ki sen değilmisin aromadaki yada nbase de ki küsaratlardan kurtulup tam sayıya yuvarlayan
Ama işin hakkını veren sen gibi uzmanlara helal olsun demek düşer banada

1,897Konular
128,337Mesajlar
9,843Kullanıcılar
HalitSon Üye
Geri
Üst Alt