• Yukarıda yer alan hiçbir bilgi kesinlik içermez. Esigara kullanımını düşünüyorsanız doktorunuzla görüşünüz.

Yardım | Esigara Yeni̇ Setup Ve Mtl'ye Dair Sorular?

orcunesf

Yeni Üye
Selam dostlar, geçtiğimiz günlerde sizden aldığım tavsiyeler doğrultusunda Penadot v2 + Pico 75W setup'ı kurmuştum.
Görsel: IMG_20240116_010723.jpg
Ato geldi, kurulumu yaptım ilk sarımda OHM tutturamadım ama ikinci tel sarımımda ohm tutturdum 0.88 geldi. İlk pamuklamamda akıtma yaptı, ikincide biraz daha iyi oldu gibi. Fakat bir kaç sorum olacak. MTL için buhar sıcaklığıyla ilgili bir sorun yok fakat likitlerim hala gelmediği için ilk denemelerimi dandik likitle yaptığım için tam ayırt edemiyorum. Bunun kaç watta içilmesi daha iyi performans sağlar bana 0.80-1.05 ohm arasındaki sarımlarda.
İkinci bir sorum ilk başta buharı çekerken fışfışıf ses geliyor, ama şu an kesildi bunun sebebi ne olabilir?
28GA Kanthal tel ile 4 tur sarımda 0.88'i yakaladım. Bu noktada önerileriniz ne yönde olabilir?
Diğer bir sorum evet buhar fena değil ama bunu biraz daha artırmak için ne yapabilirim? (Şuan maximum en büyük delik açık şekilde kullanmama rağmen buhar biraz az geldi bana)
Mevcutta 28 GA KANTHAL kullanan arkadaşlar kaç sarım yaptıklarında iyi performans aldıklarını belirtirlerse ben de sırayla her deneyişimde birininkini deneyerek kendime uygun olanı bulabilirim diye düşünüyorum.
Diğer bir sorum uzun bacada mı daha çok buhar geliyor kısa bacada mı?
Bir başka soru daha, yüksek ohmda mı daha yüksek buhar yoksa düşük ohmda mı? Ohm aroma-buhar dengesi nasıl oluyor bu konuda da bir aydınlatabilirseniz harika olur. Bununla birlikte böyle buharı çekerken sanki zorluyormuşum zorla geliyormuş gibi bir his oldu sigara vari bu normal midir? (Alışılır mı buna :D Melo ato'da çektiğim gibi takır tukur geliyodu çok abanmadan)
Bununla birlikte pamuklama konusunda da önerilerinize ihtiyacım var. Eğer olur da MTL'cilerden tekrar bir sarım yapacak olurlarsa görsel bırakabilirlerse tel ve pamuklamaya dair harika olur. Videolardan yararlanarak yaptım ama biraz el alışkanlığı gerekiyor devam ettikçe elim alışacaktır. Ama asla şunu yapma ya da bunu kesinlikle yap dediğiniz bir şeyler varsa bu yeni MTL'ciye belirtin lütfen. Şimdiden çok teşekkürler:)
''Pek fazla soru oldu, yeniyim mazur görünüz efenim.:)''

Bir de MTL'de tercihen nasıl vg-pg tercih ediyorsunuz? (Genellikle nikotinsiz ya da az nikotinli kullanacağım)

Merhaba 👋🏻
İlk başlarda 1 ohm ideal gibidir 28 ga tel
2 sorun ise sarımınla alakalı bir şey beslemen çok fazla zorlanipta içmen ses gelmesi ondan kaynaklı elimde RTA yok şuan deneme örnekleri atmak isterdim formun eski kaynaklarına bak işine yarayan görselleri rastlarsin büyük ihtimal likit ise 70-30 çoğu kişi tercih eder

Merhabalar, hayırlı olsun.
Ohm'a takılmayın, mekanik mod kullanmıyorsanız ohm dikkat edilmesi gereken bir değer değil. (Tabi atıyorum 0.40 ohm coille tütün aroması içerseniz tütünden fazla baharat tadı alırsınız).
4 tur 28GA içim olarak keyifsiz olur. 2.5 mm kılavuza aralıklı 6 tur sararak, 13-14 wattlarda deneyin. Aroma ve içim keyfi olarak daha iyi olacaktır.
Steam-engine sitesine girip coil wrapping sekmesinde sarım bilgilerinizi girdikten sonra, sağ altta heat flux sekmesi göreceksiniz. Burada heatfluxu 170-230 değerleri arasında kontrol edip kaç watt ile içim yapmanız gerektiğine bakabilirsiniz. Düşük heatflux = soğuk buhar, daha az aroma, yüksek heatflux = sıcak buhar, daha fazla aroma. Ek olarak heatflux değişimi iyi tat reseptörlerine sahipseniz aromadan farklı notalar alabilmenizi de sağlayabilir.
VG/PG oranı tankın beslemesi ve hava sıcaklığıyla ilgili olsa da, yaz kış çoğu atomizer için 70/30 idealdir. Aroma da PG'dir. Nbase'e aroma eklediğinizde PG içeriği yükselir.
İlk başta gelen ses büyük ihtimal pamuğu fazla likitlediğiniz için gelmiştir. Pamuğu likite boğmayın.
Buhar çokluğunun ohm ile pek bir ilgisi yok, en önemli etken hava girişidir. Ne kadar fazla hava girerse, o kadar buhar çıkar ancak MTL'de çok fazla buhar beklemeyin, özellikle Penodat'ta.
Melo RDL içim bir tank sayılabilir, şu an MTL içiyorsunuz. Hava girişi dar olduğu için çekim de Melo'ya göre biraz zor olur. Zamanla alışırsınız. DL'den MTL'e geçtiğimde yürürken çekim yapmaya çalışırsam yoruluyordum, şimdi o halinden daha da sıkı içiyorum :)
Atladığım soru varsa, ayrıca sorabilirsiniz.

Üstadım yazınıza sağlık hemen
Lütfen, Giriş Yap veya Kayıt Ol Alıntı içeriğini görüntülemek için!
Üstadım yazınıza kaleminze sağlık. Detaylarla yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim. Şimdi ben sarım yaparken jige yapıştırıp çevire çevire sarıyorum. Bu aralıklı sarım nasıl oluyor aparat falan mı gerekli acaba? İlk sarımımda 7 tur atmıştım 3.3e yakın ohm gösterdi ve modum teli kızartamadı kırmızı olmadı. O sebeple tur sayısını düşürmüştüm.
Elimde penadotun seti olduğu için iki adet baca var biri uzun biri kısa baca bunlar içimde nasıl bir fark yaratıyor?
Pamuk sıkı da olmamalı sanırım sarımlarda. Bu noktada tüm akıtma, fış fış sesleri, vucuk vucuk sesler sarımla alakalı di mi???? Bu siteye bakacagim

Lütfen, Giriş Yap veya Kayıt Ol URL içeriğini görüntülemek için!
klavuzundaki ilk yöntem yeterli. Yanlız bunu yaparken arkadaş teli birbirine birleşik sarmaya çalışıp daha sonra teli esneterek aralık vermeye çalışıyor. Bunu yapmaya da gerek yok. Teli sararken aralıklı sarın çok düzenli olmasına gerek yok. Daha sonra teli iki taraftan bastırarak yay gibi ortada birleştirdiği kısım yani 2:10 saniyede uyguladığı yöntemle zaten telin nizami şekilde aralıklı olmasına yetiyor.
Vida yöntemi iyidir bende kullanıyorum fakat vida yivleri sebebi ile sarım sonunda tel bacakları normalden ters oluyor yani sadece Bishop atomizerde sarım yapacağım zaman kullanıyorum çünkü vida yerleri bishopta da ters. Vida da sarım yapsam bile illaki sarım jigine takıp bir elden geçiyorum.
28 ga ile 2.5 mm çap yada 3 mm çap ikisinde de 6 tur sarıp geçiyorum. 1.0-1.30 arası değerler alıyorum ve 14-15W ile yoluma devam ediyorum çok ince hesaplara hiç girmedim. Teli sarıp Dry Brun yaptıktan sonra pamuklamadan önce cihazın doğru değeri okuması için deck kısmını cihazdan ayırın tekrar takın. Bunu yapmamak yanlış değer göstermesine sebep olabiliyor.
Ben 70/30 oran kullandığım her seferinde çok zorlandım Pod Mod kullandığım dönemde dahil. VG nin yoğun bir sıvı olması ve çok sık çekim yapmam sebebi ile sanırım pamuk yeterince beslenemiyor gibi bir izlenime kapıldım şu an elimdeki 70/30 lar bitti ve 60/40 a döndümde rahat ettim.
Penodat bazı detayları olan bir atomizer aşağıdaki resimde dikkat edersen hava çemberindeki delik yukarıya daha yakın, doğru takma şekli bu, yeşil ile çizdiğim. Eğer delik aşağıya yakın olacak şekilde takarsan delikler tam denk gelmeyeceği için hava kanalı yapması gerekeni tam olarak yapamaz.
Ayrıca hava deliğini mavi ile çizdiğim yere çevirmen gerekiyor. Muhtemelen zaten fark etmişsindir ama her ihtimale karşı.
61444f6acd742.png

Son düzenleme:
Kanthal 28GA 7 turda 1.35-1.40 civarı bir direnç vermeli. Vidaları tam sıktığınıza emin misiniz?
Uzun bacada buhar soğur, aroma düşer. Kısa bacada tam tersi.
Pamuk çok sıkı da olmamalı, ince de hocam.
Aralıklı için yine jige yapıştırıp saracaksınız, sararken nizami olmayan aralıklar bırakın sadece hocam. Daha sonra tel jigin üstündeyken yandan bastırıp duvara sıkışmasını sağlayarak nizami aralıklar oluşur, pense ile ayaklardan tutup çekerek boşluğunu da alırsanız gayet iyi bir coil çıkar.

Eyvallah hocam çok bilgilendirici oldu benim için teşekkür ediyorum. İlk likitlerimi ve NBase'imi 80-20 aldım 0ng. Bundan sonrakileri art8k 70-30 tercih edebilirim duruma göre. Şimdilik bu şekil devam edeceğim tüketene kadar. Hava kanalında ufak bir sorunum var sanırım bı kontrol edeceğim tekrar, hava kanalındaki kullandığım delik piconun pil kapağı tarafına denk geliyor tam cıkış saglayamiyorum sanırım ama tam emin değilim???
Tel sarımlarım ve pamuklamam umarım gün geçtikce düzelir yoksa büyük sıkıntı....

Hocam valla 7 turda 3lere kadar verdi ne yalan söyliyim ilk tellemem olduğu için her şeyi yanlış yapmış bile olabilirim??? Yanlış oluşunu anlamam için iki parametrem var biri yanık tadı ikincisi akıtma. Yanık tadı ve akıtma yoktu ama fuşfuş sesine devam. Şu likitler kargoda gelirken kaybolduğu için hala deneyemiyorum düzgün likitle. Ondan sonra verdiğim 3 sipariş geldi likit transfer merkezinde hala kayıp. Tel ile ilgili ilginç videolar izledim. Yavaş yavaş olayı ayıktım gibi ama pamuklama işi bı tık hassas. Son yaptığım pamuklama Allah'a emanetti. Millet çiçek gibi yapıyor???

Bunun yanında videolarda ilginç telleri gördüm epey kalınlar bulaşık makinesi rezistantı kadar desem yeridir... Çift teller falan var ama bana biraz şov gibi geldi...
Biraz araştırdım 2.5mm'de 6-7 tur iyi gibi David Bey'in yolladığı şu tablodan referans alıyorum.
Fakat sanırım deneme yanılma yaparak kendime uygun sarım tekniğini bulmalıyım. Çünkü izlediğim yerli yabancı tüm videolarda adamlar pamuğu şak diye tekte sokuyor benim pamuk girmiyo tel arasına. Telim dar kalıyor galiba. Bir de bu sarım işi biraz acayip??? Tur sayısını üstten sayınca 6 jigi çevirip sayınca 7 çıkıyor?????

Ekli dosyalar

• IMG-20240112-WA0008.jpg
    IMG-20240112-WA0008.jpg
    78.6 KB · Görüldü: 3
Az sonra penadot'un kutusundan çıkan oringlerin olduğu paketten bir şeyler de sormak istiyorum. Bikaç parça bı şey çıktı sanırım bunlar bı işe yarıyor. Onları öğrenmeliyim. @B.Kadem

Telin bacakları alttayken sizi ilgilendiren üstte kaç sarım olduğu, yani yukarıda verdiğin örnekte 6 sarım. Telin dar gelmiyor pamuğu kalın ayarlıyorsun. ihtiyacın kadar pamuk kalınlığı ayarla.

1,930Konular
128,743Mesajlar
9,875Kullanıcılar
davuttt37Son Üye
Geri
Üst Alt