• Yukarıda yer alan hiçbir bilgi kesinlik içermez. Esigara kullanımını düşünüyorsanız doktorunuzla görüşünüz.

Nedir? | Nasıl Yapılır? | E-Sigara YiHi Chipsetlerde Sıcaklık Kontrolü (MANUAL TCR)

Denklem2a 

Council
Doğrulanmış
Not; diger forumdan kendi konumu caldim, yeni yihi cip kullanicilari konuyu zenginlestirsin zira bana yeni chip kullanmak nasip olmadi

POXyYQ.jpg

Merhaba arkadaslar, nasil olduysa son gunlerde bazi modlarda ve tellerde sicaklik kontrolu aldi basini gidiyor
:D

Bu konuyu, Yihi chipli cihazlarda sicaklik kontrolu yapmak isteyenlerin faydalanabilecegi bir kaynak olmasi niyetiyle degil ama @sucukludondurma ustaya soz verdigim icin aciyorum. Kime niyet kime kismet diyelim
:LOL.:

Yihi watt modda kullanmayi sevdigim chiplere sahip, her ne kadar watt mod ile bagdastirsam da tc modda da oldukca basarili cipler oldugunu soylemeliyim. Baslamadan once bu konuyu hazirlarken yaptigim denemeler sirasinda karsilastitim bir sorunun da altini cizmek istiyorum: Kullandigim mod SX Q Mini ve Tungsten tel ile 0.07 ohma sahip bir rezistan sardigimda bu modun atesleme yapmadigini fark ettim, muhtemelen atomizerden kaynaklidir diyip baska bir atomizer ile ayni sarimi denedim ama sonuc degismedi, uzun lafin kisasi SX450J-BT chipi tc modda 0.07 ohmaj da atesleme yapmadi, kullanma kilavuzuna gore tc mod 0.05 ohma kadar guya destekliyor.

Konuya donecek olursam, kullandigim ekipman:
  • Mod; daha once de yazdigim gibi SX Q Mini
  • Tel; NiFe30 27awg (Zivipf)
  • Sarim; 2.5mm ustune 6/7 tur
  • Ohmaj final; 0.15
  • Atomizer; Tilemahos Armed Eagle 25mm
Ilk olarak sarimdan basladim, 27awg nife30 u 2,5mm aks ustune 6/7 tur yaptim.
Dikkat edilmesi gereken konu; bu coile kesinlikle dry burn felan yapmayin, teli sarin, atomizere takin, omajina bir goz atin, pamuklayin, likitle islatin ve cikarin. Dry burn felan yok
:)

9Dkn9Q.jpg

Gelelim mod'a, mod ilk acildiginda bir onceki sefer hangi modda kapattiysaniz o modda acilacak, bendekini watt modda kapatmistim. Bu arada mod ayarlarini yaparken atomizeri takmadigimi belirteyim, atomizer mod ile ilgili ayarlari bitirdikten sonra takmak uzure hazirda bekliyor.
qJ75mW.jpg

Atesleme tusuna 5 kez arka, arkaya basarak menuye girin, arti (+) ve eksi (-) tuslarini kullanarak menu gorunumunu "NOVICE" ten "ADVANCED" durumuna getirin, du durum daha fazla degiskeni kontrol etmenize yani menude daha fazla seceenegin acilmasini saglayacak, daha sonra bu degisikligi kayit edip devam etmek icin atesleme tusuna bir kere basmaniz yeterli olacak
MaqOPa.jpg

Menu "ADVANCED" durumunda size 5 ayri "CONFIGURE" sunacak, ben ilkkini watt mod, "CONFIGURE2" yi de nife30 icin ayarladim, "CONFIGURE3" u SS304 icin ayarladim, boylece tel materyeli degistirdigimde bir cok degisiklik yapmak yerine sadece "CONFIGURE" ler arasinda daha once ayarladigim bolumu kullanip daha hizli ayar yapabiliyorum. Hangi configure' u secmek istiyorsaniz onun ustundeyken atesleme tusunu bir kere basarak ayarlara devam ediyoruz.
Qpb64V.jpg

"CONFIGURE2" yi sekillendirirken bunun tc modda calismasini istedigimiz icin power degil arti (+) ve eksi (-) tuslariyla "JOULE" modu seciyoruz. Bu onemli aksi taktirde ileriki bolumlerde yapmamiz gereken degisiklikleri yapamayiz. Ayarlayip yine atesleme tusu ile onaylayip bir sonraki ayara gecebilirsiniz.
XEOaD6.jpg

Bundan sonraki kisimlar sadece "JOULE" mode seciliyken cikacak bolumler. Arti (+) ve eksi (-) tuslari ile yaptigimiz sarima ne kadar joule verilecegini belirliyoruz ve yine atesleme tusuna basarak kayit edip devam ediyoruz.
nJ1Xkl.jpg

Burada da coilin istenilen en yuksek sicakligini ayarliyoruz, tahmin edebileceginiz gibi bu ayari da arti (+) ve eksi (-) tuslari yardimiyla yapiyoruz. Bu bolum tamamen kisisel, ben 210 derecenin yeterli oldugunu dusunuyorum ama daha serin buhar severler 190, daha sicak buhar severler de 230 dereceye ayarlayabilir.
Bu ayari yaptiktan sonra kayit etmek icin yine atesleme tusuna basmak yeterli olacaktir
vJMOm6.jpg

Bir sonraki ayar ise "MANUAL TCR", bu ayara gelmeden once "SS316", "TI01", "NI200" ve "SX PURE" gibi ayarlari goreceksiniz arti (+) ve eksi (-) tuslari ile "MANUAL TCR" yi secip atesleme tusuna bir kere basin.
1Gz84p.jpg

Ve TCR degerini manuel olarak girebilecegimiz bolum aciliyor, burada kucuk bir hatirlatma yapmakta fayda var, sicaklik kontrolunde kullanilan her telinin farkli bir TCR degeri var, daha once bu konuda bir baslik acmistim linkini buraya da ekliyorum
Lütfen, Giriş Yap veya Kayıt Ol URL içeriğini görüntülemek için!

Kullandigim tel Zivipf' in nife30' u ve bu telin tcr degeri 0.00520 ya da 0.00525 kici kirik "5" puan icin bir birimizi kirmaya degmez istediginizi kullanin ama cok da sey etmeyin.
Girmek istediginiz degeri arti (+) ve eksi (-) tuslari ayarlayin ve onaylamak icin yine atesleme tusuna bir kere basin.
LO9B2G.jpg

Butun bu ayarlari yapip "EXIT ON" bolumune gelip arti (+) ya da eksi (-) tusu ile ayarlardan cikabilirsiniz.

Ardindan atomizeri takip atesleme yapmadan, arti (+) ve eksi (-) tuslarina ayni anda basili tutarak ohmu kilitleyin, bu asamada assagidaki gibi bir ekran ile karsilasacaksiniz, bu durumda hicbir tusa basmadan bu ekranin kararmasini bekleyin. Isimiz neredeyse bitti
:)

rJPAjN.jpg

Eger herseyi doru yaptiysaniz bir iki puf cekip atomizeri kenara birakin ve coilin sogumasini bekleyin bu yaklasik 5 dakika kadar surebilir, coil yeterince sogudugunda ohmaji tekrar arti (+) ve eksi (-) tuslarina ayni anda basarak kilitleyin. Benim yaptigim sarimda ilk olarak 0.17 ohm verdi ama bu durumda istedigim sicakliga hic cikamadi, kenarda bekletip coil soguduktan sonra ohmu tekrar kilitleyince ohmaj 0.15 e dustu ve coil istedigim sicakliga cikti.

Eger yaptiginiz sarim uygun joule ile istediginiz sicakliga cikiyorsa ne alla, keyfini cikarin, eger istenilen sicakliga cikmiyorsa coili sogutup tekrar ohmu kilitlemeyi deneyin buna ragmen halen istediginiz sicakliga erisemiyorsaniz telinizi duzgun SIKISTIRMAMIS olabilirsiniz, vidalar gevsemis olabilir coili kontrol etmekte fayda var. Eger sorununuz coil de degilse tcr degerinin tele uygun oldugunudan ya da telinizin dogru tel oldugundan emin olun, butun bu bilesenler dogru ise sorun yasamamaniz gerekir.

Not:
Bu konunun Yihi nin "yeni" diye tabir edebilecegim MX Class ve G Class icin kullandigi chipleri kapsamadiginin altini cizmeliyim cunku heniz bu chiplerle hasir nesir olamadim ve konunun girisinde de yazdigim gibi konu, @sucukludondurma ustanin nazik talebi ustune hazirlandi.

Lütfen, Giriş Yap veya Kayıt Ol Alıntı içeriğini görüntülemek için!
Bende yeni yeni icat cikardim girdik bakalım yihi deryasina ????
Henuz elime ulasmadi ancak hem turkce inceleme bulamadim video olarak hemde
Senin gibi onden bi okumak icin aklima geldi forumda sorayim dedim
Sağolsun ustad etiketledi musait animda okuyup on bilgi sahibi olacagim

Sıcaklik kontrolu zaten kullandim hem ti hem ss diger elimden gecen modlarda
yihi hic kullanmadım simdiye dek,sadece arkadaslardan alip oyle kendi atomla takilmisligim var
5 senedir ilk defa kendime ait yihi modum olacak bakalım ????

Modum geldi mx class ancak bir turlu pc ye baglayamadim bi yerlerde bir hata var ama nerde ????
Pes ettim uzerinden manuel giris yapicam artik ????

Bir iki profil olusturmakti amacim hem bi goz atayim istedim,nafile
Oyle yapacağım ustad....dna dan epey farkli evet ilk etapta daha acik geldi, dna daha kapali bi sistem (mod ustunde ) biraz kurcalamam lazim neyse ki yarindan sonra haftasonu epey zamanım olacak ????

Başını simdilik ağrıtmayayım ilgin icin teşekkürler ????
Ama kurtuldugunu sanma ????????????
Saka bi yana aksam geldi bir de misafirlik olayi vardi hic bakamadim..
Tek yaptigim acilis videosu kaydetmek.
Bugun de is var ????boşluklarda kurcalamaya devam ????

Elinize sağlık hocam..geçen sene vsticking kullanmıştım compensate temp diye bir ayar vardı bazı yabancı yerlerde dış ortam sıcaklığı diyordu o zaman dna75c de vardı oradaki ortam sıcaklığı değerini girince içim daha güzel oluyordu sanki.. Yada bana öyle geliyordu ilk başladığım zamanlardı... Böyle bir şey olabilir mi?

Ekleme şeysi edeyim;
Yeni nesil yihi çipsetlerde (850 idi sanırım) bluetooth ile ( yihi SXİ app ) uygulama üzerinden tüm bu ayarları telefon ile daha şekilde Escribe benzeri ama daha sade bir ara yüz ile de yapabilirsiniz.

Yalnız Yihi çipsetleri ateşleme performansından ötürü watt modda daha çok beğeniyorum.
Şu NiFe30 teli çok merak ediyorum açıkcası, fırsat bulursam deneyeceğim.

1,894Konular
128,277Mesajlar
9,834Kullanıcılar
YankeSon Üye
Geri
Üst Alt