• Yukarıda yer alan hiçbir bilgi kesinlik içermez. Esigara kullanımını düşünüyorsanız doktorunuzla görüşünüz.

Nedir? | Nasıl Yapılır? | E-Sigara YiHi Chipsetlerde Sıcaklık Kontrolü (MANUAL TCR)

Denklem2a 

Council
Doğrulanmış
Not; diger forumdan kendi konumu caldim, yeni yihi cip kullanicilari konuyu zenginlestirsin zira bana yeni chip kullanmak nasip olmadi

POXyYQ.jpg

Merhaba arkadaslar, nasil olduysa son gunlerde bazi modlarda ve tellerde sicaklik kontrolu aldi basini gidiyor
:D

Bu konuyu, Yihi chipli cihazlarda sicaklik kontrolu yapmak isteyenlerin faydalanabilecegi bir kaynak olmasi niyetiyle degil ama @sucukludondurma ustaya soz verdigim icin aciyorum. Kime niyet kime kismet diyelim
:LOL.:

Yihi watt modda kullanmayi sevdigim chiplere sahip, her ne kadar watt mod ile bagdastirsam da tc modda da oldukca basarili cipler oldugunu soylemeliyim. Baslamadan once bu konuyu hazirlarken yaptigim denemeler sirasinda karsilastitim bir sorunun da altini cizmek istiyorum: Kullandigim mod SX Q Mini ve Tungsten tel ile 0.07 ohma sahip bir rezistan sardigimda bu modun atesleme yapmadigini fark ettim, muhtemelen atomizerden kaynaklidir diyip baska bir atomizer ile ayni sarimi denedim ama sonuc degismedi, uzun lafin kisasi SX450J-BT chipi tc modda 0.07 ohmaj da atesleme yapmadi, kullanma kilavuzuna gore tc mod 0.05 ohma kadar guya destekliyor.

Konuya donecek olursam, kullandigim ekipman:
  • Mod; daha once de yazdigim gibi SX Q Mini
  • Tel; NiFe30 27awg (Zivipf)
  • Sarim; 2.5mm ustune 6/7 tur
  • Ohmaj final; 0.15
  • Atomizer; Tilemahos Armed Eagle 25mm
Ilk olarak sarimdan basladim, 27awg nife30 u 2,5mm aks ustune 6/7 tur yaptim.
Dikkat edilmesi gereken konu; bu coile kesinlikle dry burn felan yapmayin, teli sarin, atomizere takin, omajina bir goz atin, pamuklayin, likitle islatin ve cikarin. Dry burn felan yok
:)

9Dkn9Q.jpg

Gelelim mod'a, mod ilk acildiginda bir onceki sefer hangi modda kapattiysaniz o modda acilacak, bendekini watt modda kapatmistim. Bu arada mod ayarlarini yaparken atomizeri takmadigimi belirteyim, atomizer mod ile ilgili ayarlari bitirdikten sonra takmak uzure hazirda bekliyor.
qJ75mW.jpg

Atesleme tusuna 5 kez arka, arkaya basarak menuye girin, arti (+) ve eksi (-) tuslarini kullanarak menu gorunumunu "NOVICE" ten "ADVANCED" durumuna getirin, du durum daha fazla degiskeni kontrol etmenize yani menude daha fazla seceenegin acilmasini saglayacak, daha sonra bu degisikligi kayit edip devam etmek icin atesleme tusuna bir kere basmaniz yeterli olacak
MaqOPa.jpg

Menu "ADVANCED" durumunda size 5 ayri "CONFIGURE" sunacak, ben ilkkini watt mod, "CONFIGURE2" yi de nife30 icin ayarladim, "CONFIGURE3" u SS304 icin ayarladim, boylece tel materyeli degistirdigimde bir cok degisiklik yapmak yerine sadece "CONFIGURE" ler arasinda daha once ayarladigim bolumu kullanip daha hizli ayar yapabiliyorum. Hangi configure' u secmek istiyorsaniz onun ustundeyken atesleme tusunu bir kere basarak ayarlara devam ediyoruz.
Qpb64V.jpg

"CONFIGURE2" yi sekillendirirken bunun tc modda calismasini istedigimiz icin power degil arti (+) ve eksi (-) tuslariyla "JOULE" modu seciyoruz. Bu onemli aksi taktirde ileriki bolumlerde yapmamiz gereken degisiklikleri yapamayiz. Ayarlayip yine atesleme tusu ile onaylayip bir sonraki ayara gecebilirsiniz.
XEOaD6.jpg

Bundan sonraki kisimlar sadece "JOULE" mode seciliyken cikacak bolumler. Arti (+) ve eksi (-) tuslari ile yaptigimiz sarima ne kadar joule verilecegini belirliyoruz ve yine atesleme tusuna basarak kayit edip devam ediyoruz.
nJ1Xkl.jpg

Burada da coilin istenilen en yuksek sicakligini ayarliyoruz, tahmin edebileceginiz gibi bu ayari da arti (+) ve eksi (-) tuslari yardimiyla yapiyoruz. Bu bolum tamamen kisisel, ben 210 derecenin yeterli oldugunu dusunuyorum ama daha serin buhar severler 190, daha sicak buhar severler de 230 dereceye ayarlayabilir.
Bu ayari yaptiktan sonra kayit etmek icin yine atesleme tusuna basmak yeterli olacaktir
vJMOm6.jpg

Bir sonraki ayar ise "MANUAL TCR", bu ayara gelmeden once "SS316", "TI01", "NI200" ve "SX PURE" gibi ayarlari goreceksiniz arti (+) ve eksi (-) tuslari ile "MANUAL TCR" yi secip atesleme tusuna bir kere basin.
1Gz84p.jpg

Ve TCR degerini manuel olarak girebilecegimiz bolum aciliyor, burada kucuk bir hatirlatma yapmakta fayda var, sicaklik kontrolunde kullanilan her telinin farkli bir TCR degeri var, daha once bu konuda bir baslik acmistim linkini buraya da ekliyorum
Lütfen, Giriş Yap veya Kayıt Ol URL içeriğini görüntülemek için!

Kullandigim tel Zivipf' in nife30' u ve bu telin tcr degeri 0.00520 ya da 0.00525 kici kirik "5" puan icin bir birimizi kirmaya degmez istediginizi kullanin ama cok da sey etmeyin.
Girmek istediginiz degeri arti (+) ve eksi (-) tuslari ayarlayin ve onaylamak icin yine atesleme tusuna bir kere basin.
LO9B2G.jpg

Butun bu ayarlari yapip "EXIT ON" bolumune gelip arti (+) ya da eksi (-) tusu ile ayarlardan cikabilirsiniz.

Ardindan atomizeri takip atesleme yapmadan, arti (+) ve eksi (-) tuslarina ayni anda basili tutarak ohmu kilitleyin, bu asamada assagidaki gibi bir ekran ile karsilasacaksiniz, bu durumda hicbir tusa basmadan bu ekranin kararmasini bekleyin. Isimiz neredeyse bitti
:)

rJPAjN.jpg

Eger herseyi doru yaptiysaniz bir iki puf cekip atomizeri kenara birakin ve coilin sogumasini bekleyin bu yaklasik 5 dakika kadar surebilir, coil yeterince sogudugunda ohmaji tekrar arti (+) ve eksi (-) tuslarina ayni anda basarak kilitleyin. Benim yaptigim sarimda ilk olarak 0.17 ohm verdi ama bu durumda istedigim sicakliga hic cikamadi, kenarda bekletip coil soguduktan sonra ohmu tekrar kilitleyince ohmaj 0.15 e dustu ve coil istedigim sicakliga cikti.

Eger yaptiginiz sarim uygun joule ile istediginiz sicakliga cikiyorsa ne alla, keyfini cikarin, eger istenilen sicakliga cikmiyorsa coili sogutup tekrar ohmu kilitlemeyi deneyin buna ragmen halen istediginiz sicakliga erisemiyorsaniz telinizi duzgun SIKISTIRMAMIS olabilirsiniz, vidalar gevsemis olabilir coili kontrol etmekte fayda var. Eger sorununuz coil de degilse tcr degerinin tele uygun oldugunudan ya da telinizin dogru tel oldugundan emin olun, butun bu bilesenler dogru ise sorun yasamamaniz gerekir.

Not:
Bu konunun Yihi nin "yeni" diye tabir edebilecegim MX Class ve G Class icin kullandigi chipleri kapsamadiginin altini cizmeliyim cunku heniz bu chiplerle hasir nesir olamadim ve konunun girisinde de yazdigim gibi konu, @sucukludondurma ustanin nazik talebi ustune hazirlandi.

Bir de memory ler icin tc secim yaptigim da diger memory e gecince yine ayni materyal kaliyor (orn ss 316) her birine ayri materyal ekleme yapamiyorum bu pek hosuma gitmedi
Tc nin binbir cesidini kullandigimdan degil elbet ama boyle bi kolaylik beklerdim belki var ben bilmiyorum ????

Lütfen, Giriş Yap veya Kayıt Ol Alıntı içeriğini görüntülemek için!
s1-2-... bölümleri kendine göre özelleştirip kullanman için var olan ayarlar, ben pek memnun kalmadığım için kullanmıyorum. Bunların ayarı da ancak ya bluetooth ile telefondan ya da bilgisayar üzerinden yapılabiliyor .

Bilgisayar baglantisi yapamadigim icin anlamamam gayet normal ???? ozaman
Az onceki mesajimdaki gibi tc materyal atamasi yapilabiliyorsa harika mesela
Bu baglanti olayini cozmem gerek acilen
Yoksa her defasinda mod uzerinden ayar yapmak bi sure sonra sıkıcı olmaya baslayacak

Bu konu da haklısın yihi chiplerin hiçbiri DNA gibi hafızaya sahip değil.Bazen kaydettiğin ayarları hafıza da tutuyor bazen siliyor. Zaten bu yüzden telefona bağlanmayı da kesmiştim.Sabit kalan sadece TCR değeri oluyordu , diğer bütün değerler değişiyordu.

Telefon veya bilgisayar üzerinden hiç bağlanmadan sadece mod üzerinden kullanmanı tavsiye ederim. Özellikle TC olayında çeşitlilik sağlayacaksan M1-M2-... ile ayarları yapıp tekrardan başka bağlantı kurmazsan sıkıntı çıkmaz.

Yeni konu açmak yerine, mümkünse konu sahibinin de izni ile ilk mesaja da tutturulursa, ek olarak SL Class ( SX 485J chip ) için TC kurulumunu da bu başlıkta bulabilir arkadaşlar.

Kurulum Kayfun V3 mini üzerine Nife30 ( TCR 520 ) 28 GA 2,5 mm 6 tur olarak yaptım, olması gereken 0,167 iken cihaz 0,170 okudu ki bu çok ufak bir fark ama ben yine de düzeltmesini yaptım.

WhatsApp Image 2022-01-24 at 08.32.56.jpeg
WhatsApp Image 2022-01-24 at 08.33.33.jpeg

Yukarıdan Steam Engine den alınan değerlere göre yanlışım varsa düzeltisn arkadaşlar, istenilen sıcaklığa ulaşmanız için cihazın watt değeri 15,4 olmalı, yihi de ancak biz watt değerini Joule olarak giriyorsunuz, aynı marulun mavisi yani :D

Kurulumu yapıp dire pamukladım. @Denklem2a da belirtmişti ancak tekrarda fayda var, teller asla bir birine değmeyecek.
Atomizeri cihaza bağlamadan önce power tuşuna 5 defa arka arkaya basarak aşağıdaki çıkan menüden TCR bölümünü joystic yardımıyla seçiyoruz ve TCR değerini 0,00520 olarak joystick ile yukarı aşağı yaparak ayarlayıp, joystick üzerine basarak ayarlıyoruz.

WhatsApp Image 2022-01-24 at 08.32.56 (1).jpeg

Daha sonra ana ekran üzerinde joysticke basarak SL yazısının altında TCR yi görene kadar basıyoruz. İlk bastığınızda Watt değeri olan kısım kırmızıya döner.

WhatsApp Image 2022-01-24 at 08.32.57.jpeg

Bir sonraki basmanızda orası Joule a döner, buradan cihazınıza yukarıda yazdığım gibi 15 J +- 2 gibi düşünün değeri giriyorsunuz. Joystik e bir kere daha bastığınızda sıcaklık ayarlama kısmınıza geliyorsunuz ve joystiki yukarıu aşağı yaparak kendinize bir başlangıç sıcaklığı belirlersiniz, ben genelde 210 derece seçerim.

Atomizeri cihaza bağlamadan önce, güzelce likitleyin ve cihaza bağlayın. Bağladıktan sonra ateşleme yapmadan Joystike basılı tutun, karşınıza cihazın okuduğu oğm değeri gelecektir. İlk okuma bende 0,170 okudu, bu şekildede bıraksam çok problem olmazdı ama ben yine de 0,167 ye joystik ile aşağı doğru basarak olması gereken değere getirdim ve Joystik üzerine basarak ohm' u kitlemiş oldum.

WhatsApp Image 2022-01-24 at 08.32.57 (1).jpeg

Siz 0,167 yapsanız dahi, cihaz onu 0,16 olarak gösterecek, çünkü virgülden sonraki 3. haneyi göstermiyor ve yuvarlama yapmıyor nedense. Daha sonra sıcaklığı 210 dereceye getirip atomizeri kapatmadan ateşleme yaptım ve sıcaklık +- 7-8 derecede değiştiğini gördüm. Bunun üzerine Joule değerini 12 lere getirğim ve yine sıcaklık +-4-5 derece oynayınca Standart olan ateşlemeyi Softa aldım ve sıcaklığım +- 2-3 derece değişkenlik gösterinde atomizerimi kapatıp, puff lamaya başladım.

Yihilerin ateşlemesi agresif olduğu için steam-engine de verilen watt değerinin 2 hatta 3 watt altını seçesiniz dahi istenilen sıcaklığa ulaşabiliyorsunuz, içim modunuzu Softa alırsanız çok stabil bir içime ulaşabilirsiniz. Keyifli buharlar.

WhatsApp Image 2022-01-24 at 08.32.57 (2).jpeg

Ayrıca menüyü talan etmeme rağmen ortam sıcaklığı girişi bulamadım, varsa bulan bana da söylesin ama yok. SXI üzerinden varsa bilemem ama :)

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2022-01-24 at 08.32.58.jpeg
    WhatsApp Image 2022-01-24 at 08.32.58.jpeg
    22.3 KB · Görüldü: 9
  • WhatsApp Image 2022-01-24 at 08.32.58 (1).jpeg
    WhatsApp Image 2022-01-24 at 08.32.58 (1).jpeg
    20.7 KB · Görüldü: 14
Merhabalar konuyu hortlatayim şu ekran ne işe yariyor acaba?

Ekli dosyalar

• IMG_20220424_162436.jpg
    IMG_20220424_162436.jpg
    12.5 KB · Görüldü: 18
1,894Konular
128,278Mesajlar
9,834Kullanıcılar
YankeSon Üye
Geri
Üst Alt