Genel Sohbet Aidiyet.esb

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Lütfen, Giriş Yap veya Kayıt Ol Alıntı içeriğini görüntülemek için!
Mümkünse niyet okumayalım söylenmemiş sözleri beyan edilmemiş fikirleri olmuş gibi yaparak üstüne de savunma yapmayalım

Gıgıla yazdım cariyelik nedir diye bu çıktı
Yanlışsa doğrusunu söyle yönlendir okuyalım öğrenelim
Üzüm helal
Şarap haram
Sen üzüme bazı maddeler katıp üzüm vasfından çıkardığında o üzüm olmaktan çıkıyor hali ile helallik vasfınıda kaybediyor
Bunudamı bilmiyoruz

Konuyu baştan sona okuyunca aklıma geldi...Dostlar, 2011 in son günlerinde bir dergide yayınlanan şu yazımı buraya bırakmak isterim. Herkese saygı ve hürmetler...

İMMA NEDİR?

KONU KADIN: Haklar, hukuklar, hürriyet ve eşitlikler ve serbestlik.
NEDEN? Muasır medeniyet/yani herkes.
İMMA ne der? : Camide de Cumada da olsun da… Cenazede ön safta bulunsun da

Seni Binamazlar da ilgilendiriyor mu?
O mu? Bireysel sorun. Dinde zorlama yok. Görevimiz ‘Haydın bayanlar
Camiye’ Kampanyası…
KONU EĞİTİM: O her şeyden önemli. Özellikle Kızlar ’Haydin Kızlar Okula’
NEDEN? Çağdaş eğitim, Feminizm, Ekonomik bağımsızlık, Koca baskısından kurtulmak / herkes
İMMA ne der? Dinin ilk emri ’Oku’ İlim çinde de olsa….İlim erkeğe de kadına da …
Kadın ve eğitim konusunda aşılması gereken engeller var; Din, Gelenek ve Aile. Aslında dinin kendisi doğrudan engel teşkil etmiyor. Sorun din anlayışı ve Dini yorumda… Kırılması gereken 1400 yıllık zincir ‘Ha gayret’
KONU YÖNETİM: İnsanca yaşamak, Muasır Medeniyetler seviyesi, Avrupa İnsan Hakları kriterleri, Çoğulculuk….
NEDEN ? Demokrasi, Özgürlük / Herkes
İMMA ne der? Meşveret, Şura, Adalet, Hoşgörü….

KONU DİNLER: Din ve Vicdan özgürlüğü, Laiklik…
NEDEN ? : İnanç özgürlüğü / herkes
İMMA ne der? : Dinde zorlama yoktur, isteyen inanır isteyen inanmaz, Üç din bir arada sorunsuz yaşadı…
KONU EKONOMİ: Üretmek, Çalışmak, zengin olmak, kalkınmak
NEDEN? Muasır seviye, Avrupa / Herkes
İMMA ne der? İnsan için çalıştığından başkası yoktur...Tevekkül tembelce oturmak değildir. Çöp ile yeri çizene selam…
KONU DÜNYA: Dünya kırk kuplu kazan…Dört elle sarıl…
NEDEN? Global konum.
İMMA ne der? Hiç ölmeyecekmiş gibi Dünya…Dünya da Hasene, Airette Hasene. Önce dünya,Top Tüfek…

Ezilmişlik psikolojisi bizi her konuda İMMA yaptı. Hal bu ki; Allah’a (cc) Abd ve Asker olmak öyle şerefli bir rütbe idi ki…
Güneşi ceketinin astarında kaybeden adam gibi elması kaybedip, dünya şişelerine ağız suyu akıtan İMMA’lar gerçek Müslümanlığı temsil edebilir mi?
Muttakilerin ekonomik güç kaybı sorunu yok. Harbi kaybetseler de dinden pişmanlık göstermek anlamına gelen, Düşmanın gücü karşısında mehdiye okumaz.
Onların sorunu kabuğu inciye tercih edenler ve onu kaybetmek ile ağlayan aşağılık kaselistlerdir.
Allah(cc) ehli İman’a intibah versin…Amin

Ahat Mırıdlıy (27.12.2011)

Son düzenleme:

cariyeyi sadece cinsel obje olarak goruyorsan ne soyliyim sana ? Cariye icin degil nihakli
Hanimin bile bir gecerli bahane gostermeden iliskiye girmekten kacinamaz.

cariyeye kole ve cinsel isci olarak degil. Hizmetci gozuyle bakmani tavsiye ederim.

cok uzun detayli bir konu. Cimbizlayarak suclanilmayacagi gibi
Cimbizlayarak anltilmazda. Olayin temeline nedenine inmek gerekiyor. İslam cariyelik ve kolelige tesvik etmemis tam tersine onlari azad etmeye tesvik etmistir.

cariye savas koleli dul ve yetimlerden olusuyor. Zaten ortada kalmis birini evine alip sahipleniyorsun. Detayli olarak cocuklarindan ayirt etmeyip ne yiyorsan onu yiyip ne giyiyorsan onu giydirmen gerek. Sahipsiz basi bos kalip kotu yola dusmemesi icin cariyelik sistemi eski donemlerde var olmustur. Bir yere Savasa gidiyorsun. Savasiyorsun ve kimsesiz kalanlari kole cariye olarak aliyorsun. Pozitif tarafindan bakarsan. İs as ve barinak sagliyorsun. Eski donemdeki savaslari ve sartlari ele alinirsan anlayabilirsin. Bu kadar basit bi aciklama ile cozulecek bir konuda degil. Uzerine cilt cilt kitaplar yazilmis cok detayli bi konu. Allah’in ayetlerinde evlendirilmelerini iyi bakilmalarini emretttigi yerleri gozunden kacirdin heralde.

Derin ve narin konular bunlar. İstismara açıktır.
Din, Günümüzde olduğu gibi önceleri de yoğun istismara maruz kalmıştır.
Okumak ve anlamak önemli.

Canim kardesim. Sen hic samimi degilsin. Emin ol ne yapmaya calistiginin farkindayim. Her dedigin cevabi mevcut. Bende degil İslam’da. Allah’ta . Ben nakil ediyorum elimden geldigince. Seninde tarafin var. Herkesin olmak zorunda. Birseyleri savunmak zorundasin ki savunuyorsun. Bana gercek gorusunu soyle ona gore konusalim. Musluman misin degilmisin ? . İtilaf yaratilmaya calislan konulari desmeye calisman iyi niyet degil. Sorudugun veya soracagin her sorunun cevabi mevcut. Sen inanmak istemedigin icin kestirip atiyorsun. Farkli konulara geciyorsun durmadan. Taksitli vadeli satis caiz mi degil mi ? Benim inadigim dine gore ? Sana kaynaklarini attim okuduysan anlamissindir. İnananip inanmaman umrumda degil. Benim kaynagima gore caiz ise konuda ben hakliyim demektir

Oo hocma hayirli olsun soru cevap sinav teste dokmussun isi. Direk cep numarami yaziyim. Sana bulusalim konusalim istersen ? Uzun uzadiya. İman problemin varsa yardimci olup
Yonlendirlebilirim. Sen isi iyice civkini cikardin cunku ????. Teknoloji kaynaklar mevcut. İstedigin ehl-i sunnet kaynaga bak. Diyanete bak oku ogren. Bende nakil yapiyorum sonucta. Hem baksana sen daha kivrak zekali ciktin ????

Suan bulunmayan bir sistemi tartismaya acmak ne kadar dogru. Daes ornegine gore gidiyorsun. Onlar harici selefi goruse sahip. Bizimle alakasi İslam la alakasi yok. Sen her inancsizin yaptigi bir yanlisi butun inancsizlara yoruyormusun ?

cariye ile cinsel ilişkiye girmek yasaklanmış mıdır? cariye satılabilir mi?

köleliğin pozitif tarafından bakamıyorum. iş aş ve barınak sağlamazsanız ölür zaten köle olarak çalıştıramazsınız.

eski dönemdeki şartlara uygun olduğu konusunda hemfikiriz, ben konunun geneline bu şekilde yaklaşıyorum ama :)

İslamda cariye satimina tesvik yoktur. Bilhassa azad etmeye vardir. Kac kere daha soyleyecegim bilmiyorum ama . Allah’in iyi bakin ve evlendirin ayetlerine bakarsan. Evlenidirin dedigi seyleri nasil saticaksin. Efendimiz satmazdi. Satin alip azat ettigi , hizmetlisi olarak gorevlendirdigi de var. Suan ki donem ve sartlar cariyelik icin musait degil. Kalkmis bi muessese. Arkadas herhalde cariyeleri simdiki dunyadaki insalara gore yorumlayip satin alinip satilan , iliskiye girilen seks iscileri gibi yorumladigi icin problem yasiyor.

telefondan yaziyorum bende ctrl yok ????. Sende anlama sorunu var ama ???? kaynak istiyorsan yaz google amcaya cikar. Ehl-i Sunent Kaynaklarina gore cariyelik sistemi usulu yaz. Gerekli ayetlere hadislere. Ayet mealine ve tefsirlerine bak. Anlamak istersen anlarsin . Lakin senin amacin anlamak degil ki ? Kusur bulmaya calismak.

Olaylar iyice sarmala
Dondu. Aklima yasar nuri ozturk sorulan bi soru geldi. Ramazan ayinda adam aradi soruyor. Diyorki ezan okdun. Orucumu acmadan hanimimla cinsel iliskiye girebilirmiyim diye ? Yasar nuride durur mu yapistirdi cevabi. Sen zaten tutma niye tutuyorsun ki ? Bu konuda ayni misal. sen zaten inanma. İnanmiyorsan inanma. Zorunda degilsin ki ... ????

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
1,901Konular
128,364Mesajlar
9,845Kullanıcılar
karogluSon Üye
Geri
Üst Alt