Genel Sohbet Aidiyet.esb

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Lütfen, Giriş Yap veya Kayıt Ol Alıntı içeriğini görüntülemek için!
Diyanet işlerinin fetvasını paylaşarak baya dolu konuşuyorsun sende. Seni ithamda bırakan yok okuduğunu anlamaya çalış önce. Kafama göre yorumlamıyorum sen kafana göre yorumluyorsun. Hala aradaki 50 lira farka faiz değil diyebiliyorsun. Sana vadeli satış yapıyorsun diyen de yok. Bankada orda burda paran var da demiyorum düzgün oku önce. Bildirim kapadım diyende ben değilim benden önce yazan arkadaş sinirden saçmalıyorsun. Vadeli satışa faiz diyemiyorsun diyanetini onu bunu ortaya atıp bir şeyler anlatıyosun. Senden ben öldürsen özür de dilemem. Sen faizin adına vadeli satış diyip hayatına devam et. Bana numara atıpta delikanlılık taslama. Hala saygı çerçevesi falan komiksin. Diyanetin söylediği her şey doğru dimi güzel insan :) alttan üstten yazdığım yok açık açık yazıyorum. Diyanetin söylediği 100 liralık ürün 3 ay taksitli vadeli satış 150 olursa caizdir diyor ya sen nakil ediyosun ya hani, ben diyorum ki diyanet işine geleni yapıyor bazen. Sende buna evet caizdir diyorsun. Senin doğrı gördüğün nokta diyanet ise olduğun yolda sana başarılar diyorum. O numaranı düzenle kaldır bence. Etrafındaki insanların iyi olup olmadığını bilemezsin sonra başın ağrır canın sıkılır işleten olur eder benden bilme. Ben sana iyiliğimi yapayım dedim. İstersen kalsın kafana göre.

ben 53 detayını çok geç gördüm, gözden kaçıran varsa dikkat çekmek isterim. :rolleyes:

bu arada esf'ye giriliyor sanırım normal url ile, düzelmiş gibi?

Bak
bak arkadas delikanlilik taslamiyorum o konuda rahat ol. Acik biriyim numarami atmamdaki niyet o. Yazisarak anlasamicaz heralde cunku ithamda bulunuyorsun. Diyanetin pesinden gidersin gitmezsen o senin bilecegin is. Her gorusune katilirsin katilmazsin senin bilecegin is. Diyanetide siyasi goruslerinizi alet edip olaylara o sekilde bakmayin.

Numara mevzusunda sikinti yok. Gizlim saklim yok. Canim skilimaz isleteden olmaz. Problem yok yani. İsteyen arayabilir. Sorunu olanla sorunlarida cozeriz. İnsanlarin iyi mi degil mi
Bilmem. Ama sonucta arayacak olanlar benide tanimiyor
Dimi ?

Vadeli satis faiz degildir. İslam Hukukuna gore aciklamalari mevcut . Hem bilgim yok diyip
Hem yorum yapiyorsun. Arastir kardesim ozaman bak istedigin yere. Sonra konus. Bilmedigi konuya niye giriyorsun. fikir sahibi olmadan once bilgi sahibi ol.

Diyanet Fetvasini. Donemin baskanlari vermiyor. Suan simdi ya da olaya gore fetva cikarmiyor. Zamaninda ve İslam Hukukunda cogu konu belirlenmis. Kur’an sunnet hadis icmaa kiyas yapilarak bir Hukuk kulturu olusturulmus. En son ornek Ahmed Cevdet Pasa Mecellesinde de vardir. Girip bu tarz konulara oralardan bakilabilir. Okuyarak arastirarak ogrenebilirisiniz.

burdaki tehlikeli
Koni caiz olan birsey haram demek . Tehlike burada. Allah Kur’anda faiz yiyenler icin “Allah’a ve peygamberine savas acanlar” olarak bahsediyor. Bakin zinada ve ickiden daha tehlikeli bir konu. Zinaya yaklamasyin diyor. Ama faize Kendine ve peygamberine savas acmaktan bahsediyor. Simdi bu kadar tehlikeli bir konuda da caiz olmasa vadeli satisi niye savuniyim ? Akliniz aliyor mu ? ... peki siz bilmediginiz icin caiz olana harsm deyip Allah yerine Yanlis hukum koyuyorsunuz. Siz nasil bu kadar rahatsiziniz ? İslam inancina sahip olanlardan bahsediyorum.

"kim bir satım içerisinde iki satım yaparsa, ya daha ucuz olanını tercih eder yada faizi"
Semmâk " peygamber bir akidde iki akid yapılmasını yasaklamıştır" hadisini rivayet ettikten sonra bu durumu " satış yapan kişinin peşin alırsan şu fiyat vadeli alırsan şu fiyat diyerek satış yapması" olarak açıklamıştır.
Kaynak :
Lütfen, Giriş Yap veya Kayıt Ol URL içeriğini görüntülemek için!

Okadar on yargilisiniz ki . Suan ki diyanete ya da hukumetin isine yarayan birsey savuldugunda hemen altinda siyasi bir rant ariyorsunuz. Arkadas akpli degilim. Oy da vermedim vermem de vermeyi de dusunmuyorum. Ben sadece dogruyu soylemeye calisiyorum. Lutfen hassa konularda bilgi sahibi olmadan konusmayalim ithamda bulunmayalim. Bana ne tokiden bana ne akp den ? Tokiden ev almadim almam da . Akpye oy vermedim vermem de .. bilmem aciklayici oldumu ? Sadece yanlis bilgi paylasimini gordum. Duzelttim konu konuyu acti. Sacma sapan yerlere gitti ...

Hadis ve yorumlasi da mevcut. Bir satista 2 fiyat olmaz. Aciklamasi da su sekilde. Onceden konusulup
Anlasilmis vadeli satista , odeyememe yada herhangi bi durumdan konusulan fiyatin degismesi artmasi faizdir. Bu haramdir. Caiz degildir. Lakin akit belirlenmis ise. Caizdir. Miktar degismiyor ise caizdir. Mal alinip
Mal satiliyor. İsteyen vade farki koymadan da verebilir. Ruhsati vardir. Lakin vade farkida caizdir. Olay bu kadar basit

Elim boştu, takip ediyorum konuyu. Hiç bir mesajı atlamadan okudum. Bu ikinci mesajım.

Diğer forumda da senelerim geçti. Geyik yaptık, güldük eğlendik, tartıştık, bilgi paylaştık, din, ekonomi, siyaset, futbol konuştuk ama yeminle bu kadar zamanıma acıdığım bir ikinci konu yok.

Elhamdülillah müslümanım. Gereklerini biriktirdiklerimle kişiliğime yediririm, öğrenmekle de devam ettiririm. Kendisinden öğrenebileceğim kayda değer iğne ucu olamayacağı hususunda yanılmadım yazık ki.

Bu arkadaşın okumaya, öğrenmeye ihtiyacı var.

Yanlış konuşuyor. (Bu ithamı tekrarlarıyla buraya kendisi yerleştirdi)

Boş konuşuyor. (Saymadım ama yukarıdakiyle yarışır)

Acı olan kısmı farkında değil.

Daha da acı olabilecek kısmı, bilinçli ve art niyetli ve ben bunun farkında değilim.

Söylediklerinin karşılığını dilimde tam koyamam. Neredeyse tamamı “ad hominem” dedikleri tesbite yakışır örnekler.

Şu aşağıdakiler, daha önceki mesajına hitaben yazıp da şevkini kırmamak adına göndermediğim metindi. Göndermeli ve çıkmalıymışım konudan. Alıntılayıp cevap olarak bırakayım, son sözüm olsun.
İfadeye dikkat çekmek, vurgu yapmak adına metnin bir bölümüne “makul” ölçülerde dokunuşlarda bulunmak doğal.

_ Aralıklı harfler kullanabilirsin
_ İtalik karakter kullanabilirsin
_ Bold karakter de mümkün
_ Renklendirme ile de olabilir
_ Büyük harf de mevcut
_ Bir boy büyük punto da kabul
_ Hadi iki büyük punto da eyvallah

Fakat bu nedir Allah aşkına. Bu mecrada sevgi saygı çerçevesinde yazışarak iletişim kurmanın yolu yukarıdakilerdir. “Pankart açmak” değildir.

Ben çok rahatım sende bundan emin ol rahat da ol .Kafana göre dediğim gibi sonra arayan yazan olursa başın ağrır diye dedim sen bilirsin. Benim derdim senle anlaşmak yada anlaşmamakta değil çünkü senle gram derdim yok :) Evet diyanetin peşinden giderim gitmem benim bileceğim iş doğru dedin. Siyasi görüşümü paylaşmadım zaten ki sen nerden bileceksin benim siyasi görüşümü ? Bana diyorsun boş yapma diye sen boş yapıyorsun şuan. Üstten konuşma diyorsun ama arayacaklar beni de tanımıyor dimi demekle sen de güzel üstten konuşuyorsun helal :) Vadeli satış faiz değildir ama islam hukukuna göre değil mi ? İktisatta biz buna faiz diyoruz diyorum sana bunu anlaman yeterli bence. Vadeli satışta ana paranın üstüne konulan ek para faizdir bunu anlatmaya çalışıyorum. Diyanetin her söylediği doğru mudur mesela ? Nakil ederken hiç mantık süzgeçinden geçiriyor musun ? Düşünsene 100 liralık ürün 150 oluyor be arkadaş. Bu artış neden ? Bu artış caiz midir helal midir bunu merak ediyorum bende. İslam hukukuna göre böyle diyorsan zaten konu kapanmıştır benim için. Allah yerine hüküm de koymuyorum arkadaşım bana kızıyorsun yapma etme diye sen aynısını yapıyorsun dikkat et.

Kimseye burda birsey ogretmeye calismiyorum. Yanlis gorus bildirilen bi konuda nakil yaparak cevapladim. Ben hoca alim degilim. Benden birsey ogrenmene gerek yok. Kaynaklar orada acip
Okur bilmediklerini ogrenebilirsin bende oyle yapiyorum. Ad hominem diyorsun da neymis celiskiler soyle bakalim ? Gorelim . Sanki ben burda oturdum dini yeniden kendim yorumlayip pazarliyorum. İs oraya gidicek heralde yakinda

Vallahide cok rahatim billahi de cok rahatim . Rahat olmak iyidir sende olabilirsin. Benimde seninle bi problemim yok
Ne olabilir ki ? Birseyler konusup tartisiyoruz ama olay ayni yerde donup duruyor. ???? ne diyim ki ? Fetva belli
İslam Hukuku belli. Sen hala mantik suzgecinden gecir bana uymuyor faiz oluyor diyorsun.... sen kendi dusuncene gore yorum yapiyorsun bunu anlamiyorsun.

Tamam birbirimize rahat ol rahat ol diyerek konuşmaya devam edelim :D Kendi düşünceme göre değil yıllardır aldığım eğitimden öğrendiğimi söylüyorum bu kadar. Tamamdır benim için konuşma tartışma herneyse adı bitmiştir. Ben inandığıma devam sen inandığına devam et bence :) Selametle.

Dunden beri tek basima birseler ifade etmeye calisiyorum. Artik her yazilan mesaj alehte oldugu icin okuma ve anlama kabiliyetimde biraz seviye dusmesi oldu. Benim dediklerime katilman beni yuceltmez, benim dediklerime katilmaman benim dusurmez. Fikirler benim degil benim yorumun degil. Yani aa bana katiliyor tamam sagol , aa bana katilmiyor dur ozaman sanada ikinsey soyliyim yapmiyorum yani ????.
Elbetteki dunyadan haberimiz
Yok. Vallahi olsa burada bi saniye zaman kaybe

tamam rahat ol kardes ???? aldigin egitim iktisad uzerine. Bende sana İslam hukunun fetvasini soyledim . Daha ne diyim da . Darlandim ????.Konu sadece bu olsa tamam . Neler neler konusuldu. Kafa kalmadi artik. EyvAllah . Hakkini helal et. Allah’a emanet ol...

Aramicaksan kaldiriyorum noyu ????????????

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
1,903Konular
128,401Mesajlar
9,847Kullanıcılar
AngaraMeSiSon Üye
Geri
Üst Alt