• Yukarıda yer alan hiçbir bilgi kesinlik içermez. Esigara kullanımını düşünüyorsanız doktorunuzla görüşünüz.

Soru? | Esigara Ateşliden Esigara’ya Geçişteki Sorularım

tunc.tcl

Yeni Üye
Merhaba üstadlar . Ben 5 yıldır ateşli sigara kullanıyorum . Günde 30 adet kadar. (Günde40-45mg nikotin) Geçmişte esigara deneyimim oldu lakin tekrar geri döndüm.
Suan da kafam da iki tane model var caliburng3 ve smok novo5 sizce hangisini tercih etmeliyim?
Nikotin 24 veya 18 den başlayacağım. Lakin hesaplı ve kaliteli bir salt likit sitesi bulamadım . Siz nerden temin ediyorsunuz.
Ateşli bırakma döneminde tütün aromalı likit daha uygun olur mu sizcede
Smok novo Pro da güzel gözüküyor ne zaman nerden temin edeceğimi bilmiyorum ama bilginiz varsa söyleyebilir misiniz.
Şimdiden cevaplarınız için teşekkürler

@tunc.tcl Hocam merhabalar, bu deneyime yeni başlayan biri olarak görüşlerimi paylaşayım. Ardımdan zaten işin duayenleri detayları ve önemli kısımlarını aktaracaktır. Öncelikle, likit vb. tedariği için forum tedarikçileri var. @Likit Merkezi @AromaBurada vb. gibi.
Şahsi fikrim şu yönde, eğer tütün aromalı bir likitle ve yüksek nikotinle başlarsanız -kişiye göre değişmekle birlikte- muhtemelen mide bulantısı yaşayacağınızı düşünüyorum. Tavsiyem pod-mod cihazlardan ziyade, MTL olacaktır. Kullanımı zordur ama ekonomiktir. Bununla birlikte, tütün aromalı yüksek nikotinli likitten ziyade, meyve ya da sevdiğiniz bir aromadan oluşan nikotinli bir (all day wape) likiti önermem yerinde olacaktır. Nikotin hesabı konusunda, nikotinli sek MTL'ciler ya da nikotinli aromalı buhardaş kullanıcılar size destek olacaktır. Ateşliden buharlıya bir hesap yapılarak nikotin seviyesi seçiliyor diye biliyorum. Tekrar söylüyorum hazır bir setuptan ziyade forumdan öneriler alarak bir setup dizmeniz hem içim keyfiniz hem de ekonomiklik bakımından yararlı olacaktır.

Bu işte ilk etap da yanlış seçimler yapıp gereksiz masraf ve hayal kırıklığı adettendir. Çünkü neye ihtiyacınız olduğunu denemeden bilmek imkansız sayılır.
Ben laf olsun diye aldığım Caliburn G3 ve ne olduğu belirsiz 36 mg Salt likit ile 25 yıllık ateşli kullanımından sonra tek seferde bıraktım. Sigaradan öleceğime neredeyse emindim çünkü bırakmayı değil denemeyi bile düşünmedim hiç. Birgün içmemeyi başarınca bunu ziyan etmemek için inat edip likite abandım, her canım çektiğinde asıldım likite az mı içiyorum çok mu içiyorumu hiç önemsemedim hala da önemsemiyorum. Bırak sigarayı aramayı içtiğim günleri neredeyse hatırlamıyorum, yıllar önce sigarayı bırakacaksın deselerdi gülüp geçerdim.
Her ne kadar sigaraya kıyasla maliyeti uyguna geliyor olsa da alacağınız cihazın coil mantığını, tedarik edilebilirliğini hatta yeniden sarılabilirliğini mutlaka gözden geçirin. Çünkü daha iyi bir alternatif elde edince o alternatifin size mal oluşu, eskisine nazaran daha uygun bile olsa sürekliliği olduğu için rahatsız etmeye başlayacaktır, çünkü insan oğlu doyumsuzdur.
Caliburn G3 coillerini ben bir süre sonra kendim sarmaya başlasam da cihazın kartuş mantığı o kadar kötüydü ki coilden çok kartuş masrafı yapıyordum ki onun telafisi yok. Tavsiye etmiyorum kesinlikle. Diğer cihazı denemediğim için yorum yapamayacağım. Her ne cihaz alırsanız alın, hazır coil mantığında ki hiçbir cihazı zincir çekim yani kısa sürede peşpeşe çekimler yaparak yormayın çünkü pamuk yeterince hızlı ıslanmadığı için çok çabuk yanar deneyimle sabittir.
Yine hazır coilli Pod Mod cihazlar da ben 70/30 oranda memnun kalmadım 60/40 veya 50/50 den şaşmayın derim. Birçok söylediğimi anlamıyorsunuzdur zamanla oturacak herşey.

Düzeltiyorum benim kullandığım Caliburn G2 idi. G3 ile kartuşu değiştirme nezaketini göstermişler sanırım ama ben eski kartuşu satışa çıkarma cesaretini göstermiş bir markaya da tekrar güvenmem.

@Zgrrs hocam dediyse ''birçok söylediğimi anlamıyorsunuzdur zamanla oturacak her şey'' kısmı çok doğru hocam. Daha yeni bu işte bulaşmış biri olarak lütfen acele etmeyin. Cihaz alma konusunda da likitte de. Elbette likit konusu çok kişisel fakat buradaki pek çok üstat bu işin tokadını maddi manada zamanında yemiş keza ben yiyeli 2 hafta oluyor. Zgrrs hocamın da bahsettiği gibi sürdürülebilir ekosistem kurmak en başta geliyor.
Kısa bir kâr / zarar hesabı yapayım size:
Hazır coil kullanımı kolaydır +
Hazır coil sürdürülebilirliği maddi ve erişebilirlik, tedarik olarak zordur -
Hazır coil akıtma, sızıtma, cızıtma -genellikle- yapmaz.
Pod-Mod kullan at furyasının bir ürünüdür, sürdürülebilirliği tartışılır. -
RTA / RDL Vb. yani MTL (Sigara içimi) ya da DL (Nargile içimi) sürdürülebilirdir fakat el becerisi gerektirir.
MTL, RDL'ye kıyasla daha sağlıklı olduğu söyleniyor??? (tartışmaya açık) aktif kullanımda RDL yorucu MTL candır.
Mod kit hazır setuplar ekonomik gözükür ama genele bakıldığında coiliydi osuydu busuydu pahalıya patlar. Tavsiyem, bir mod + rta / rdl tercihe bağlı bir piyasada duyulmuş, üstatların tavsiyesi neticesinde bir ato (atomizer), tel, sarım seti, pamuk. Önerim olacaktır.
Ama ısrarla üstünde duruyorum muhakkak dizeceğiniz seti iyi araştırın, acele etmeyin pişmanlık yaşamayın.

Lütfen, Giriş Yap veya Kayıt Ol Alıntı içeriğini görüntülemek için!
En başta bu terimler çok korkutucu, yorucu, karışık gelecek. Ama eğer iyi bir araştırma yaparsanız, nasıl bir içim istiyorsunuz? Ne kadar süre içeceksiniz? Ne kadar likit harcarsınız? Beklentiniz ne? Cihaz nasıl? Atonun teknik kronik sorunları var mı? gibi sorulara cevap ararsanız. Pişman olmazsınız.

benim şahsi düşüncem enazından rba coil veya smart coil seçenekli bir cıhaz almak ekonomik ve çeşitlilik olacaktır.
kartuş fiyatları dikkate alınmalıdır . en iyi ihtimal 1 ay gider kartuş ama genelde 15.gün ömrü vardır.
yani alacağınız kartuş paketi size 2 ay gidecek. en kötü ihtimal aroma ve likit birde sizin kullanımınıza göre değişken elbetde.
burası araştırma yapabiliceğiniz bir yer sorun ve cevapları filitreleyin. bizler uzman değiliz deneyimlerimizi acizane paylaşmaya çalışıyoruz.
ben 50 yaşında yakın gözlüğümle sarım yapıyorum :D sen genç adamsın içinden geçersin buharın.

Merhabalar öncelikle aramızda hoş geldiniz. Baksettiğiniz 2 model cihazıdan kendisi zor bulnacağı gibi ilerde coil kartuş gibi aksamlarını da bulmakta zorlanabilirsiniz. Caliburn X modeli daha yaygın bir model olup coil kartuş aksamlarında çok nadir sorun yaşarsınız. Bu sebeple şahsi önerim calirburn x ten yana. MG ve aroma seçimi ise sizin damak tadı ve bedeninizin n*cotin eşiğinize bağlı olarak değişmektedir. Bu sebeple karışık bir sepet yapıp ilk adımda tespit etmesi zor olan mg ve damak tadı problemini de çözebilirsiniz.
Hazır coille başlamanız sizin e sigaraya olan bakışınızı güçlendirecektir. El beceriniz ve sabrınız yoksa sakın rba ve ya rta mtl bir modelle(Kendi coilinizi kendiniz saracağınız modelle) BAŞLAMAYIN: HAZIR COİLLE BAŞLAYIN. :)

Merhabalar aranıza yeni katıldım, İzmir'de yaşıyorum, 2 paket sigara içiyorum ve artık nikotin ihtiyacımı pod mod kitle gidermek istiyorum. Harici pilli, (tek veya çift pilli sizin önerinize göre karar vereceğim) likiti üsten dolum olan, akıtmayan, aksa da su geçirmez özelliği sayesinde zarar görmeyecek olan uzun yıllar kullanabileceğim bir kit de olabilir veya yine sizin yönlendirmenizle mod + atomizer de olabilir. Tel sarımını da kendim yapabileceğim şekilde olsun ki çok masrafa girmeyeyim. Yani uzun lafın kısası deneyimli kullanıcı kardeşlerim bugün sıfırdan bu işe başlayacak olsalardı ne alırlardı? Şimdiden yorumlarınız için teşekkür ederim.

MTL yani sigara içimde tek pilli hemen hemen her cihaz uygundur çift pil gereksizdir. Tabi ki tavsiye edilen bir markanın modeli olması makbuldür. Her ne kadar eskiden Pico Plus bunun için çok uygun olsa da şimdiki fiyatları sebebi ile beni biraz rahatsız ediyor, aynı fiyatlara daha dolu dolu hissettiren birşeye yönelmek mümkün, şart değil elbet de aynı fiyata başka birşey bulunamıyorsa Pico Plus iş görür. Atomizer kısmında üstten dolum kolaylık olacaktır mutlaka ama zorunluluk olarak bakmanıza gerek yok el alıştıktan sonra her türlüsünü kolaylıkla halledersiniz.
Çevremde bir kısım insan çok hoşlanmıyor Esigara içiminden ilk başta yapacağınız masraf boşa da gidebilir eğer daha önce deneyimlemediyseniz. Fakat adapte olup götürebilirseniz de ilk başta yapacağınız masrafa fazlasıyla değecektir.

Bir dönem, ipv u710 baya tavsiye ediliyordu, Thelema Solo iyidir fakat taşıma anlamında rahatsız hissettirebilir, yine Target 100 bir dönem tavsiye ediliyordu. Siz forumu kurcalayıp Esigarayı tam anlamıyla anlamlandırana kadar tavsiyelerle bir şablon çıkacaktır ortaya.

Axon chipli vaporessolardan gozunuze guzel gelen herhangi biri olur bence. Gen80s uzun olmasina karsin cok hafif ve cok guzel ateslemeye sahip. Bulabilirseniz kacirmayin derim.

Atomizer icin butceniz nedir?

Troy 1xv3 rda
Penodat v2
Minor
Ion v2 4ml

Onerebilecegim yerli atomizerler

Klon flash e vapor piyasada rahatca bulunabilecek uygun fiyatli bir atomizer

Onun disinda ilanlardaki tedarikcilerde de guzel urunler var. Onlari da mutlaka inceleyin

Son düzenleme:
Tekrar merhaba, internet üzerinden atomizer ve mod alabileceğim sizin daha önce deneyimlediğiniz site linklerini yazabilir misiniz?

internetten almak yerine tedarikçilerin sıfır ürün ilanlarına göz atabilirsiniz.

yerli ürünler için
Lütfen, Giriş Yap veya Kayıt Ol URL içeriğini görüntülemek için!

1,930Konular
128,743Mesajlar
9,875Kullanıcılar
davuttt37Son Üye
Geri
Üst Alt