• Yukarıda yer alan hiçbir bilgi kesinlik içermez. Esigara kullanımını düşünüyorsanız doktorunuzla görüşünüz.

Blog E-Sigaralar 'ani Ölüm Riskinizi Artırabilir' Diye Acil Uyarı.

Ekran Alıntısı.JPG

burası çok çokomelli
"buharların (ve özellikle mentol aromalı cihazlarda bulunan tehlikeli kimyasalların) ventriküler aritmilere neden olabileceği "

Haber

Lütfen, Giriş Yap veya Kayıt Ol URL içeriğini görüntülemek için!

Orjinal makale

Lütfen, Giriş Yap veya Kayıt Ol URL içeriğini görüntülemek için!

Son düzenleme:
Bilgilendirme için tşk ler.
Bendede ritim bozukluğu yaptı e.sigara ,8 ay kadar belok 25mg ilaç kullandım nikotini 2,3 mg düşürdüm şuan bi sıkıntı yok ilacıda bıraktım dr.tavsiyesiyle.

bilinmeyen denizinde yüzüyoruz şu an için.
böyle araştırmalar önemli.
denk geldikçe paylaşmamız lazım.
tamam ateşliye göre % 95 daha az riskli ama yok ta değil.

özellikle yüksek nik tüketen veya mentol kullanan arkadaşlarımızın buna çok dikkat etmesi gerekiyor.

durumum yoktu okuyamadım
ama mice ile yapılan deney yol gösterici olsa bile insanda etkisi çok daha hafif olabilir
male/female arasındaki farkın bu kadar büyük olmasının zerre mantığını kavrayamadım, aortsa aort kapakçıksa kapakçık nedir yani
taze tansiyon hastasıyım, içtikten hemen sonra/5dk sonra/10dk sonra arasında heart rate dahil fark olmadı diyebilirim ama 6mg mtl
ha 50mg salt veya 18mg freebase ile denemedim
bu akşam deney yapam yine

Lütfen, Giriş Yap veya Kayıt Ol Alıntı içeriğini görüntülemek için!

genelden bahseder bütün araştırmalar.
belki sen istisnasın. ;)
ben iyiyim, hiçbişey olmuyor diyerek milleti gaza getirmeyesin ????

şakası bi yana bilmekte fayda olacak hususlar bunlar.
uzun bir zaman aralığında yapılmış geniş bir araştırma.
makaleyi okuduğunda göreceksin zaten.
hiç değilse yarın öbürgün birşey olursa, böyle birşeyde olabilir diye hazırlıklı bilgili olmak lazım

araştırmayı bulamadım ancak bir kaç sene önce kalp krizi ve inme yapabileceğine dair makale yeni bulgular veya makaledeki sıkıntı nedeniyle geri çekilmek,kaldırılmak zorunda kalınmıştı.

Birde bu makale özelinde değil, ancak şunu da mutlaka göz ardı etmeyelim, artık esigara deyince akla gelen bizim geleneksel esigara'larımız değil,içinde ne olduğu belirsiz tek kullanımlık podlar ve iqos geliyor.

üstat ben zaten istisnayım, 140-170 tansiyon mu olurmuş
daha 80-120 göremedim kendimi parçaladım tuz yemedim çok su içtim az su içtim sigara içmedim aç kaldım çok yedim kahve içtim kafeini ağzıma sürmedim potasyumu bastım magnezyumu bastım (bu arada 10kilo verdim bide diyetteyim) dört döndüm olmadı... dişçi bile uyutacak neredeyse korkuyo da millet:)
benim testlerdeki durumu şöyle özetleyeyim de yanlış olmasın; mtl düşük watt ve 6mg nbase ile %10 aromalı likitler (ahh flavour boss ah)
freebase zaten öyle cayır cayır kana hızla karışan yüksek emilime sahip bişey değil haliyle çektiğim 5-10 nefesin kan basıncına veya kalp atış hızına ciddi etkisi yok... mice ile bizim dolaşım sistemimizi karşılaştırmaya çabalıyorum kafamda eski anatomi atlaslarından kalan bilgilerle, bu testin insan üzerinde ciddi bir şekilde yapılmasını, özellikle non-smoker deneklerle yapılmasını isterdim
ancak makalelere de güvenemem, olumlu makalelere de maalesef iyi gözle bakmıyorum, bu meret masum değil ama katil de değil kafasındayım biraz... kısa dönem sigara bırakmalık içilip terk edilmeliyken biz hobiye dönüştürdük maalesef...
umarım bas parayı al sonucu değildir, bu makale baz alınarak araştırmalar derinleştirilir
adamlarda imkan var araştırıyor, bende bulamadığım kitabı kırk kişiye sordum rampalıdan aldıydı babam peheeey

araştırmayı yapan louisville university amerika.
araştırma tamamen doğru tezinden ziyade böyle bir çalışmada yapmışlar dağarcığımıza ekleyelim kafasındayım ben.
çok kapsamlı ateşli içen, hiç ateşli içmemiş, sadece buhar içen ve ateşliden buhara dönen deneklerle uzun süreli ve mukayeseli bir araştırma ancak tam bir sonuç verir bana göre. onuda yapabilecek babayiğit çıkarmı bilemem. yoksa mice ile yapılmış bu incelemeler ancak yardımcı bilgi kategorisinde düşünebiilinir.

okuduğumda ilk aklıma takılan nikotin ve menthol etkisi oldu. menthollü likit içenlerle yüksek nikotin kullananların dikkatli olması lazım hissine kapıldım.

bu arada bu tür araştırmaların kimler için yapıldığını destekçilerini sponsorlarını da bilmiyoruz. o da ayrı bir konu.
yazılanlara ne çok güveniyorum ne de göz ardı ediyorum.
benim düşüncelerimde bu.

ekleme : bu yazıdan benim çıkardığım tek şey, mentollü likit içme ve nikotin oranını düşük tut.

Ustat 197-135 ile doktora gitmeye karar vermistim. Holter takildi uyurken 163-115 falandi tansiyon. Gun icinde 18-19 larda. Bas agrilari bitmezdi. İlac baslayinca duzeldi. 14-10 gibi. sonra sabah ilacimi iki katina cikarinca 12-8 duzenine oturdum. 3-4 yildir sabah ayri aksam ayri iki ilacim var. Doktora gitmeden dusmuyor o meret.

Bu arada o zamanlar ecige baslamamistim

geçmiş olsun üstat
ben ilaçla iyileşen hastalıkları çok sallamayan biriyim ama aort önemli, yılda bir felan eko girin üstüne tomografi ile de bakılsın
elimde heisenberg kalmadı ama arkadaşlara 36mg salt ile yapacaktım bi 10ml ayırayım ben ondan (zengin işi 3m yapıcam %10 demlicem, 30ml 36 şişe 2.400e gelicek bence uygun oldu)
içmeden, içtikten hemen sonra, 5dk sonra ve 10dk sonra olarak ölçüm yapayım
minnak deneyimin sonucunu paylaşırım????

aman hocam yılda bir bt ne demek. eko tamam ama yılda bir defa tomografi çok radyasyon maruziyeti demek. ekoda zaten kalsifikasyonlar ya da damar duvarı kalınlaşması görülüyor. belki siz benden daha iyi bilirsiniz ancak gerekmedikçe bt çekilmek çok zararlı.

dipnot: hocam mesleğinizi bilmeden bu yorumu yazıyorum. belki uzman doktorsunuzdur. yanlışım varsa kusura bakmayın.

hocam kalp/kasık arasını görmek için çektiriyo dr napsın
tansiyon hastasına mecbur
bt tabii ki zararlı ancak tıp her zaman fayda zarar denklemine bakar... e-sigara da öyle desteklendi, tütünü bıraktırma faydası diğer zararları göz ardı etmemizi gerektirdi...

1,930Konular
128,743Mesajlar
9,875Kullanıcılar
davuttt37Son Üye
Geri
Üst Alt