• Yukarıda yer alan hiçbir bilgi kesinlik içermez. Esigara kullanımını düşünüyorsanız doktorunuzla görüşünüz.

Blog E-Sigaralar 'ani Ölüm Riskinizi Artırabilir' Diye Acil Uyarı.

Ekran Alıntısı.JPG

burası çok çokomelli
"buharların (ve özellikle mentol aromalı cihazlarda bulunan tehlikeli kimyasalların) ventriküler aritmilere neden olabileceği "

Haber

Lütfen, Giriş Yap veya Kayıt Ol URL içeriğini görüntülemek için!

Orjinal makale

Lütfen, Giriş Yap veya Kayıt Ol URL içeriğini görüntülemek için!

Son düzenleme:
Lütfen, Giriş Yap veya Kayıt Ol Alıntı içeriğini görüntülemek için!
hocam tabii ki kardiyolog uygun görürse çektirmek lazım ancak kontrol amaçlı bt çektirmek, eğer bunu gerektiren bir hastalık yoksa, doğru bir hareket olmaz. eğer yanlış hatırlamıyorsam zaten aort anevrizması vb genelde ya aort kökünde ya da abdominal(infrarenal) aortta olur. düzenli doktor kontrolü ve check up ise tavsiyemdir.

zaten rüptürü genrlde hastaneye ulaşamadan ölümle sonuçlanır. anevrizması da ciddi sonuçları vardır.

Bu çalışmayı nasıl yayınlamışlar aklım almıyor. Nature dergisinde yayınlanmış bir de :) Çalışmayı görünce merak ettiğim iki bölüm vardı, denek sayısı ve kullanılan likit/nikotin oranı. Fakat beni tatmin eden bir açıklamayı göremedim makalede.
Zaten denek sayısı çok az, suplementary dökümana baktığınız bazı dişi fareler için tek örnek var. Diğerleri de sayı olarak az. Kabul edilebilir belki ama daha büyük örneklemli çalışmaya ihtiyaç var.
Çalışmada çok kritik bir açıklamayı yapamışlar. Çalışmayı yapanların yada makaleyi değerlendiren hakemlerin hiç akıllarına gelmedi mi acaba bilmiyorum. Çalışmada kullanılan nikotin oranı %2.4 (24mg/ml) olan blu kartuşları. 20-30 gr vücut ağırlığı olan, akciğer kapasitesi insanın yanında çok komik bir seviyede olan bir hayvan için aynı oranda nikotin kullanılması makalenin en büyük açığıdır.

Belki öngörü açısından, kurulan deney düzeneği ve eksiksiz yöntemiyle önemli bir çalışma olabilir. Fakat bu bulgularla direkt olarak insana etkileri için bir şey söylemek doğru olmaz. Şuan için endişe etmemize neden olacak bir durum göremiyorum.
Umarım bu çalışmaların devamı gelir.

Dikkatimi çekmeli mi bu kısım?

[…]menthol-flavored and PG aerosols also increase ventricular arrhythmias and augment early ventricular repolarization (J amplitude), while menthol uniquely alters atrial and atrioventricular conduction.”

Ardından, “exposure to e-cigarette aerosols from vegetable glycerin and its byproduct, acrolein, diminish heart rate and early repolarization.”

Hocam gerçekten tam olarak ne kullanmışlar, e-menthol dan kasıtları nedir bulamadım makale ve suplement dokümanda. Çok muğlak nokta var.
Acrolein'e maruz bıraktık demişler fakat herhangi bir miktar vermemişler. Bu konuda dünya sağlık örgütünün ve ABD çevre koruma koruma ajansının koydukları limitler varmış, az biraz bakınca denk geldim. Bir kaç farklı çalışma daha var acroleine maruz kalma ile ilgili. Fakat bu çalışmalar hayvan deneyleri ve doku/hücre kültürü deneyleri ile sınırlı.
Deneklerin hangi miktarda maruz kaldığını ve denekler için tehlike oluşturacak sınırı bilmiyorum. Fareler için bu sınırı ölçmüşler midir ondan da emin değilim. Ama eksik veriler ile doğrudan bir çıkarım yapmanın yanlış olduğunu düşünüyorum.

Bu kadar ayrıntılı bir çalışma yapılmaya çalışılmış, yöntem olarak gerçekten iyi kurgulanmış. Fakat bazı kilit noktalar havada kalmış, önem taşıyan veriler verilmemiş.
Bu sonuçlar insanlar için de geçerli olabilir, tabi olmayabilir de. İnsan çalışmalarını beklemek lazım.

Acrolein nedir, gliserinden nasıl oluşur hiç bilgi sahibi değilim. wikide gliserin 280 C dereceye ısıtılınca acrolein oluşur yazmışlar. Fakat kullandığımız likitler atomizerde buharlaşırken ne olur ne kadar oluşur hiç bir fikrim yok. Kimyager arkadaşlar var ise ve bu konuda bilgileri var ise dinlemek isterim. Çünkü acrolein in direkt olarak insan sağlığına etkileri araştırılmış ve kanıtlanmış durumda.

Hayvan deneylerine yakın olarak bulunmuş (içinde, kıyısında köşesinde ve etrafında :) ), tıp ve mühendislik alanında bilimsel çalışma yapan birisi olarak konu hakkındaki görüşlerim bu şekilde. Kaçırdığım veya yetersiz bilgiden dolayı yanlış yorumladığım yerler olabilir. Bu konuda bizi aydınlatacak insanlara ihtiyaç var, ve aramızdan böyle kişiler çıkarsa çok sevinirim. Son olarak tekrardan belirtmek isterim, çalışma deney hayvanları üzerinde yapılmış. İnsan üzerinde etkilere ışık tutabilir fakat kesin bir şey söyleyemez. Onun için insan çalışmalarını beklememiz gerekli.

Çok teşekkürler @holofcuk ???? Sizin gibi alanda çalışanlardan değerlendirmeleri okumak çok faydalı oluyor. Tekrar teşekkürler.

Acrolein konusunda bir iki çalışma okumuştum. Pratik bir çözüm önerisi olarak da, ne kadar bilimsel bilemiyorum, az miktarda su kullanımını öneren forum paylaşımlarına rastlamıştım. Ne, ne kadar doğru veya bilimsel en ufak bir fikrim yok yine de. ????‍♂️

Bende çok teşekkür ederim @holofcuk
Gerçekten verdiğiniz bilgiler bizim gibi konuya çok uzak insanlar için değerli.
Bizler okuduklarımızla sadece akıl yürütebiliyoruz. Tıbbi dayanaklarını bilmemiz mümkün değil.
Sizler gibi arkadaşlarımız sayesinde öğrendiklerimiz de gelişiyor

Bugüne kadar okuduklarım ve ateşliyi bıraktığım yaklaşık 4 yıldan beri kendimde gözlemlediğim değişim bende şu kanaati yarattı; az nik, az aroma ve az ısı ile içmek gerekiyor. Tamamen masum değil buhar.

Umarım herkes kendi limitlerinde en düşük seviyelere ulaşır.

Okumaya öğrenmeye devam :)

üstat acrolein konusuna ben değineyim kısaca ama akşam istenirse sorulara cevap veririm kusura bakmayın (hani sizi değil de geneli bilgilendirmeye yönelik yazıcam, sizin seviyenizin çok altında bir anlatım olacak kusura bakmayın)
pek sevimli bir minnoşun doğum günü, arkadaşlara gidicez yoksa yazardım az daha...
acrolein minik ufak en ufak doymamış aldehittir
bu arkadaşın kaynama noktası baya düşük 60derece civarıydı yani ısıdan kaynaklı oluşturduysak o kaynama noktasının çook üstünde oluyoruz, gliserinde acrolein oluşması için gereken sıcaklık 300dereceye yakındı yani biz vape yaparken acrolein üretiyoruz ve buhara dönüşüyor ve içimize çekiyoruz kıvırmaya gerek yok
burada acreloin arkadaşı tanıyalım önce
kendisi ciddi bir tahriş edicidir, kokladığınızda farkına varacağınız bir keskinlikte kokusu vardır, ölümcüldür, pestisit olarak felan kullanırlar bunu çevreciler de balıklara zararlı derler ara ara deney yaparlar balıkların kalp duvarı kalınlaştı derler ne bileyim kalp atımı hızlandı derler, kalbe etkisinin veya ölümcüllüğünün şakası yoktur
sadede gelelim; sizin 4-5ml (%50vg desek 2-2.5ml gliserin) içtiğiniz likitten ortaya çıkan zararlı madde miktarı vücut kütlenize bakıldığında tamamını acroleine dönüştürmediysek (bozsanız anlarsınız zaten) çok endişe verecek seviyeye gelemez
yemeklik yağı, tereyağını/margarini yakarsanız (duman çıkıyorsa) sizin çektiğinizden daha fazla oluşur bu meret
itfaiyeciyseniz mesela daha çok maruz kalırsınız, istanbulda yoğun trafikte camı açarsanız bu merete maruz kalırsınız
tabii ki önlem almalıyız ve araştırmaları okumalıyız ancak 4-6ml mtl içen arkadaşlar için ciddi risk görünmemekle birlikte kimse için zararsızdır denilemez, vape taze bir alan ve yapılması gereken çok insan deneyi var, hayvan deneyi illa yapılacaksa orangutan/ayı gibi denekler lazım, mice ile olmaz bu iş...

1,930Konular
128,744Mesajlar
9,875Kullanıcılar
davuttt37Son Üye
Geri
Üst Alt