• Yukarıda yer alan hiçbir bilgi kesinlik içermez. Esigara kullanımını düşünüyorsanız doktorunuzla görüşünüz.

Soru? | Esigara Esigara Kullanım Süresi

emreonal

Community
Merhaba arkadaşlar ateşliyi bırakalı birkaç hafta oluyor ve elektroniğe başlar başlamaz bıraktım ve canım hiç istemiyor. Psikolojik olarak zor zamanlarda insanın bi yakası geliyor ama dayanıyorum. Normalde ateşliyi canım çektiğinde alıp içerdim ve 3 dakika falan sürerdi. Fakat şuan kullandığım elektronik sigara bir oturuşta en az 15 dakika buharlıyorum. 9 mg tütünlü likit kullanıyorum. Nikotin oranını arttırmak istemiyorum aksine 0 mg inme planım var. Sizden ricam bana günlük nikotinim, bir oturuşta ortalama kaç puf yapmam gerektiğini sormak istiyorum. Nikotinin bana zararı olduğunu düşünüyorum çok uykum geliyor ve çok fazla uyuyorum bunun nedeni nikotinden kaynaklandığını düşünüyorum. Birde sürekli bir halsizlik ve bişey düşünememe sorunu yaşıyorum. Bir keresinde içtikten sonra titreme yaşadım sanki titreme demeyelim ama böyle çok hiperaktif oldum ve duş almadan rahatlayamadım. Sizin kullanımınız nasıl biçimde bunu sormak istedim. Herkese çok teşekkür ederim.

İncelediğim dokümanların hiçbirinde MTL nin DL den daha az zararlı olduğuna dair bir sonuç bulamadım, sonucun böyle olmasını bekliyor herkes ama yok böyle bir bilgi. Bu zannediyorum ki kullanıcıların DL'nin mantık olarak daha fazla aroma (likit) tüketimine yol açması/daha fazla buhar açığa çıkması nedeniyle meydana getirebileceği zarar daha fazla olur anlayışından kaynaklanıyor. Benim kaçırdığım birşey varsa aydınlatırsanız sevinirim, ben bu bilgiye ulaşmak için çabaladım ama ne yazık ki bulamadım, içgüdülerimin ne dediğinden çok bilimsel bir sonucu takip ederek bilgi paylaşmayı tercih ederim.
Sadece şu kadarına katılabilirim, DL içim MTL içime göre daha yorucudur, MTL'ye göre daha az süreli bir içim gerektirir ve öyle de gerçekleşir. Eğer DL'de nikotin miktarı yüksek olursa bazı insanlarda mide bulantısı, baş dönmesi gibi etkileri olabilir, bundan kaçınmak gerekiyor. Bu limiti belirleyecek olan yine kullanıcıdır, bir DL kullanıcısı hiç nikotin kullanmazken diğeri 12mg kullanabilir eğer rahatsız etmiyorsa ki bu kullanıcı kısa sürede doyuma ulaşır ve devam edemez mazoşist değilse.
Nasıl ki tel inceldiğinde doyum için nikotini artırmak gerekiyorsa, kullanıcı da hangi mg onu doyumu ulaştırıyorsa ona göre seçim yapacak. Yeni başlayanlar için yine aynı durum söz konusu, üst limitle başlayıp azaltmak, ortadan yada alttan değil. Amaç sigaradan uzak durmak ise bu şekilde olmalı, eğer bu yol seçilmiyorsa zaten elektronik sigara normal sigarayı bırakmak için bir araç olmaktan çıkar ve daha çok kullanıcının iradesiyle bir bırakma söz konusu olur.

Lütfen, Giriş Yap veya Kayıt Ol Alıntı içeriğini görüntülemek için!
Bu söylediğiniz tek değişken olamaz, böyle olsaydı bu konu hala konuşuluyor olmaz, bizde bu bilgiyle içim şeklimizi şekillendirirdik.
Şu ana kadar tek bir bilgi var o da her iki içim şeklininde sigaradan daha az zararlı olduğu. Bunun dışındaki hiçbir kategorizasyon bilimsel bir geçerliliğe sahip değildir, sadece sizin doğru olduğuna inandığınız ve tercih ettiğiniz içim şekli olabilir.

Saglik acisindan kar-zarar durumunu bilmiyorum ama DL beni cok yoruyordu. Hatta bazen sanki ust duzey efor sarfetmis gibi cigerlerimin sistigini ve dinlenmesi gerektigini hissediyordum. Ayrica 3 ay'a yakin kullandim ama sigarayi da birakamamistim (azaltabilmistim) Doyum meselesinde de tatmin etmiyordu, 3 mg kullaninca doymuyor, 6 mg kullaninca da gogsumu acitiyordu. 9mg 50/50 bile denedim (yanlis secim+bilgisizlik) fakat iskence gibi gelmis ve israr ettigimde de bas donmesi yasamistim. Tuketimim de o donemler gunluk 15ml civariydi. Yani bu acidan bakinca zarar goruyorum kendi acimdan.

DL yi daha çok içtiğimiz için zararlı diyoruz. Yani misal mtl ile DL nin bir çekişte vücudumuza giren buharı farklı.
Oysa ben misal az ml içerim DL yi, akşamdan akşama. şimdi gene zararlı mı?
Yada mtl yi 12 mg ile,ama dl yi 1/2/3 mg yada nikotinsiz içiyorum ,hangisi zararlı ?

DL zararlı ise mtl de zararlı o zaman ,az içilmesi onu nispeten daha az zararlı kılmıyor .
Sonuçta çok abartılmaz ise , vücud ama dl ama mtl bunu absorbe (daha küçük bir grubu kendi içine katarak eritme) ediyor .buna inanıyoruz tersi bir araştırma yok ise.
Ki daha bunun aroması , vg si pg si pamuğu teli var denklemi değiştiren .

Bu noktada kaç ml içilmesi ile alakalı kanıtlanmış bir birim ölçüsü olmadığı için ,birini birinden zararlı görmek düz bir mantık oluyor.

Tamam sıcak buhar ,diş etleri filan ama bununda ayrıntıları var..

Sıcaklık konusunda da birkaç kelam etmek isterim. DL de yüksek, MTL de düşük sıcaklık diye dolaşan bir bilgi var. Eğer böyle birşey varsa sadece hatalı kullanım ile olabilir. Havanın hangi oranda karıştığına bakmak gerekmez mi? Sıcaklık konusu kullanıcının hangi ayarları seçtiğiyle ilgili değilmidir? Bu ayarları doğru yapabilmek için kaynaklar var.
Evet birinde ince tele düşük güç, diğerinde kalın tele yüksek güç uygulanıyor çünkü daha büyük bir alanı ısıtmanız gerekli.
Ölçülebilen sıcaklıklar sadece bobin sıcaklıkları yani tel. Buhar sıcaklığının daha fazla olduğunu söylemek ne kadar doğru, bu ölçülemiyor bildiğim kadarıyla, acaba hissedilen vurum dolayısıyla ısının daha yüksek olduğu algısı mı var?
Siz ince teli ısıtıyorsunuz ve çekim yapabilmek için hava ile karıştırıyorsunuz, havanın diğer bir görevide soğutma ajanı olması. Tabi işin içine tasarım da giriyor.
Şöyle birşey duydunuz mu; DL içenlerde sıcaklık nedenli problemler var, MTL de bunlara hiç rastlanmıyor?

Hava&Watt dengesi, kalibrasyonu, ayarı, vs., artık nasıl bir ifade tercih ediliyorsa... Kısa keserek gözlemimi aktarayım: Watt kısmına fazladan-vurgu var, ve neredeyse tek değişkenmiş gibi yerleşmiş. Soru işaretlerinin merkez noktasında, bence, bu nokta yatıyor.

Son düzenleme:
İşte DL çok yakıyor diye daha zararlı demek ,göreceli geliyor bana.

@hammersmith iyi noktalara değinmiş .

Çok fazla değişken var , görece var.

Bu yüzden direk/net olarak DL daha zararlı demeyi pek doğru bulmuyorum.

Misal bir görece/değişken ,

Mtl ile DL aromaları farklı farklı oluyor(olanlar var) Bu aromaları oluşturan kimyasalları ,bu kimyasalların vücuda nasıl tepki verdiğini henüz bilmiyoruz.

Bu ve bunun benzeri sebeplerden, net bir kanıya varmanın zor olduğunu düşünüyorum.

Bir değişken/görece/misal daha vermek istiyorum.

Misal elma aroması ...

Elma aromasını oluşturan kimyasal moleküllerin , mtl yada DL ısısında nasıl tepki verdiğini ,bu tepkinin vücutdaki karşılığın ne olduğunu bilmiyoruz , sanırım böyle bir araştırma yok.

Elma aromasını oluşturan kimyasallar,belki mtl de tam ısınmadığı için buhar içinde çiğ kalıyor, tam reaksiyona girmiyor .
Ama,
DL de tam reaksiyona girip görevini yerine getiriyor .

Yada elma aroması ve onu oluşturan kimyasallar tam olarak homojen oluyor mu? Başka aromalarla bu tepkimeye giriyor mu ?
Bu ve bu tür soruları çoğaltmak mümkün, cevapları araştırmaya gebe.

Bu tür araştırmalar yapılmadığı,bilimsel veriler olmadığı için kızmıyormuyuz biz, e sigara da zararlı yada daha zararlı diyenlere.

DL daha zararlı demeyide aynı mantık çerçevesinde değerlendirirsek .... En azından DL mi daha zararlı yoksa mtl mi sorusuna tarafsız kalmak ,verileri beklemek daha doğru gibi.

Lütfen, Giriş Yap veya Kayıt Ol URL içeriğini görüntülemek için!

2c135a628b3edb1375367d01a51085a8.jpg

MI 5s cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Bu araştırmanın atıfta bulunduğu araştırmayıda paylaşmak daha iyi fikir edinmemize olanak sağlar .

Ki burada sizin paylaştığınız resimdeki gibi ,günde 12 ml içmenin neden normal sigaradan daha fazla formaldehit üretemeyeceği daha doğrusu bunun ya çokkk fazla ısılarda yada dry hit yani kuru buharda olacağı ifade edilmiş.

en düşük miktarda yan ürünle nikotin ihtiyacınızı giderin.
9mg likitten 3.5ml içiyorsanız ve 18mg ile bu miktar yarıya düşecekse düşünmeden geçin.
zararını düşünüyorsanız dlden uzak durun. bolca aroma bolca likit bolca nbase tüketiyorsunuz zira. ha ben dl ile gün boyu mtlden az tüketirim diyorsanız dl tüketin.

mtlde 1.5 1.8ohm gibi 5/6 tur sarımlarla 18mg likit tüketebilirsiniz. 5/6 tur tel genelde her coilin sweet spotudur. kolay ısınır kolay soğur. 30-32ga tel kullanırsanız günlük 2ml üzerinde likit tüketmek için 300 400 puff içmeniz gerekir.

ilk cümleyi hedef edinin. onun etrafında kafanızda kendinize uyan bir yol çizebilirsiniz.

@gertan72

Güncel çalışma aşağıdaki linkte bulunabilir.

Çalışma başlığı:
Carbonyl Emissions in E-cigarette Aerosol: A Systematic Review and Methodological Considerations

@KadirTurhan 'ın paylaşmış olduğu çalışmanın yıldan yıla düzenli olarak tekrarlanarak aldığı son hal.

Bu çalışmaya göre yanlış kullanım sonucu önemsenecek oranda ortaya çıkan zararlı karbonlu bileşikler yani formaldehit, asetaldehit ve akrolein sadece ve sadece kuru çekme (dry-puff) koşulunda gerçekleşir. Bunun DL veya MTL ile ilişkilendirilmediğini göreceksiniz çalışmanın son halinde. Hatta kuru çekme hiç olmadığı durumlarda günlük yaşantımızda soluduğumuz aerosol miktarına normal bir kullanımın ekleyeceği miktar %9 seviyelerinde, bunun neredeyse hiç derecesinde önemli olduğunu söyleyebiliriz.

Bunları yazdım ama bunların hiçbiri burada tartışılan hangisi daha zararlı konusuna tek bir katkı sağlamıyor ne yazık ki. Şu ana kadar okuduğum, izlediğim ve duyduğum kaynaklardan anladığım kadarıyla fazla likit tüketimi eğer daha fazla aroma (ve içerikle gelenler) tüketimini beraberinde getiriyorsa, bunun olası etkisi içgüdüsel bir öngörüden öteye gitmiyor. Şimdi tek başına bunu alıp, yani elektronik sigaranın olası (kesin değil) zararlarından sadece 1 tanesini seçmek ve onun üzerinden tüm zararı tanımlamaya çalışmak hiçbir uzmanın izleyeceği bir yol olmayacaktır.

@emreonal Sayın Hocam sanırım (ki benzer durumu uzun süre yaşadım) problem,sigara ile elektronik sigara arasındaki içim şeklinin farklılığına uyum sağlayamamış olmamızdan kaynaklanıyor..? Söylediniz gibi uzun süre buharlayıp doyuma ulaşamama , buna rağmen fazla nikotin alımından ötürü rahatsızlık hissetme durumu inanın ki tamamen geçici bir durum... Direnin...!!!

Sizdeki 9mg, 9mg olmayabilir..?
Coil ömrünü tamamlamış fakat siz bunun farkına varmayıp içmeye devam ediyor olabilirsiniz...?
İçim şekli değişimine alışmak için birazcık daha zamana ihtiyacınız olabilir...?
Elektronik sigaradaki nikotin, ateşlideki gibi hızlı ve vurucu bir etki göstermiyor olabilir...?

Bu duruma karşı kendi uyguladığım yöntemi yazayım belki faydası olur... Aromalı likit tükettimini azalttım (böbreklerimde ağrı oluşumu yüzünden), örneğin tank 4ml kapasiteye sahip ise 3ml'sini nbase ile 1 ml aromalı likit ile doldurmaya başladım. Kendime uygun başlığı ve içim türünü buldum. (mtl, mtdl, dl )
En önemlisi de içerken acele etmeyi bıraktım..
Nikotin oranını azaltma fikrini kafamdan çıkardım. Bunun yerine zamanla tüketim miktarımın azaldığını gördüm.
İsterseniz özelden de telefonla görüşebiliriz ,ne olursa olsun arada sigara içseniz dahi yılıp da elektronik sigarayı bırakmayın...

Ben çalışmayı yapan kişinin DL ve mtl ile ilgili fikirlerini paylaştım.ayni kişi dry burn yapilmasi ile ilgili de benzer düşünceye sahip.uzun vadeli çalışma sonucu olmadığı için bu fikirlere katılıp katılmamak kullanıcıya kalmış bir şey.

Vücudun normal şartlarda gereksinim duymadığı kimyasalları tüketmek zararlı, daha fazla oranda tüketmek daha zararlı. MTL ya da DL farketmez diye düşünüyorum ama genel kanı, DL'de daha düşük nikotin kullanımına bağlı olarak daha fazla tüketim olacağı yönünde olduğu için böyle bir karışıklık oluyor. DL ya da MTL, örneğin 4ml tüketiliyorsa her ikiside, aynı oranda zararlıdır, hatta DL'de nikotin miktarı düşükse daha az zararlıdır diye düşünüyorum. 6mg DL ve 6ml tüketim ile 18mg MTL ve 2ml tüketim söz konusu olduğunda ise toplam nikotin miktarı aynı olsa bile toplam VG/PG ve aroma fazla ve DL tüketimde MTL'e oranla daha az ziyan olduğu için (ağız içerisinde beklememe) MTL daha az zararlıdır diye düşünüyorum.

Özetle tüketilen ml değişkeni ve likit/nbase içeriği her iki tüketim içinde aynı alınırsa fark olacağını düşünmüyorum.

Buhar ısısı her iki tüketim için de ayarlanabilir.

Nasıl olsa daha zararsız diye düşünülerek tüketilen ml oranı da kesinlikle göz ardı edilmemeli. En az tüketim nasıl yapılıyorsa öyle kullanılmalı diye düşünüyorum. 18mg MTL 2ml tüketimi kesinlikle 6mg DL 6ml tüketime tercih ederim.

1,930Konular
128,741Mesajlar
9,874Kullanıcılar
kadirer01Son Üye
Geri
Üst Alt