• Yukarıda yer alan hiçbir bilgi kesinlik içermez. Esigara kullanımını düşünüyorsanız doktorunuzla görüşünüz.

Kendin Yap | E-Likit Likit Demleme Günlüğü

orcunesf

Yeni Üye
Selam dostlar,
Setup konusunda her ne kadar rezil olsam da, mutfak konusunda iyi olduğum sôylenebilir. Mixolojiyi severim biraz. Burada, Kendin Yap v1 Demleme Günlüklerimi paylaşmak istiyorum. İsteyen dahil olabilir ama lütfen yalnızca likit üstünde ve işin mutfağını konuşalım bu arada.
-Sek nBase içen MTL'cilere sevgiler, saygılar-

Ekli dosyalar

• IMG_20240117_234157.jpg
    IMG_20240117_234157.jpg
    105.5 KB · Görüldü: 55
İlk güncellemi atayım dostlar, ilk başta aldığım aromaları, kokularını ve istediği yüzdeleri not alıyorum. Kokusu sıkıntılı varsa kenara ayırıyorum. SKTlerini kontrol edip not alıyorum. Kullandığım aroma markaları: Vampire, TFA, Capella. Bir tane de gelen deneme sürümü var onu bilmiyorum markasını. Bunların hepsi sek aroma (doğrudan tüketilemez, yeni kullanıcılar için) dıy kit değiller. Önemli olan bir ana base seçmek (aroma baglamında), kullandığım nBase: Merck - 80e 20.

Ekli dosyalar

• IMG_20240118_000229.jpg
    IMG_20240118_000229.jpg
    66.9 KB · Görüldü: 54
Bı ilave yapayım, her 4 aromada bir ara verin, biraz koklamayın burun reseptörleriniz 5. Kokuyu algılamaz. Bunu kırmak için türk kahvesi koklayabilirsiniz.

İlk likitimi hazırladım;
Tarif:
27,3ML / 31.4g %80-20 nBase (0Nikotin)
2.7ML / 2.81g Vampire Heisenberg Aroması
Bu aroma: yaban mersini, orman karışık gibi geldi. Deneme sürümü şimdilik tatları anlayalım demlenince buna bir mix atabiliriz.
Tarif 30ML içindir.

Ekli dosyalar

• IMG_20240118_004421.jpg
    IMG_20240118_004421.jpg
    38.9 KB · Görüldü: 36
Gün 2

Dostlar 2. günden herkese selamlar,
Dün, ''Cream Choco'' ve '' Enerciiii'' adını verdiğim iki likit daha hazırladım. (Bu ikili deneme sürümüdür, denemek için lütfen demleme sonundaki fikirlerimi bekleyiniz)

Cream Choco Tarifi,

• 1.7g TFA Swwet Cream aroma
  • 3.0g TFA Double Chocolatte
  • 8 Damla (pıt pıt en kısık uç) TFA Sweet swirl
  • 4 Damla ekstra TFA Double Chocolatte
  • 30ML şişe için geri kalanı base (%80 e %20)
Dostlar tarif şu şekilde: Önce ilk 2 aromamızı ekliyoruz üstüne base ekliyoruz biraz bekliyoruz son kapanışı 8 damla + 4 damla olarak tamamlayıp kapatıyoruz.
-----------------------------------------------------------
Enerciiii Tarifi,

• TFA Energy Drink 2ML
  • 1.6g TFA Peach Juice
  • 1.1g TFA Green Apple
  • 0.1g (ort 5 damla kadar) Koolada (Eflektördür buz hissiyatı vardır çok abanmayın tat kaçırır).
  • Geri kalanı base (%80 e %20)
Tarif şu şekilde dostlar, eflektör hariç aromaları şişemize ekliyoruz, aromaları ufak sallayarak karıştırıyoruz 2dk bekliyoruz ardından geri kalanına base çekiyoruz (%80'e 20), biraz da böyle karıştırıp 45sn bekliyoruz ardından şişenin kapağını kapatıp kilitlemeden önce ortalama 5 damla kadar 0,1g Koolado buz eflektörünü ekliyoruz. Biraz karıştırıp kapatıyoruz kapağını.
-----------------------------------------------------
Tarifler hazırlandıktan sonra, 3 dk shake yapıyoruz (çalkalıyoruz) bekliyoruz biraz. Sonra tekrar kısa bir shake ve karanlık, oda sıcaklığının altında soğuk güneş görmeyen bir yerde üstü kapalı muhafazaya alıyoruz. Fotoğraflara gelirsek görselleri;

Ekli dosyalar

• genel.jpg
    genel.jpg
    67.5 KB · Görüldü: 30
  • choco.jpg
    choco.jpg
    58.8 KB · Görüldü: 26
  • enerciii.jpg
    enerciii.jpg
    59 KB · Görüldü: 24
  • heisenberg.jpg
    heisenberg.jpg
    54.5 KB · Görüldü: 29
Aroma mixleme konusunda ben pek başarılı olamadım, pes ettim.
Diy-Kitlere alıştım. Uygulaması hem daha kolay ve kıvamında lezzet alıyorum.

Güncelleme v3

Selam dostlar, bugün yeni bir likit daha yapacağız fakat ufak bir güncelleme yapmak istiyorum:
Likitleri yapıldığı günden bu yana her gün günde 2 ya da 3 kez çalkaladım. Kapakları demleme bitene kadar hiç açılmayacak. Şimdilik görüntüler bu şekilde; sırasıyla enercii, chococream, heisenberg. liq.jpg
Bunlar yeni çalkalandığı için içinde nokta nokta baloncuk oluşması normal. Bekleyince orijinal formatına geri dönüyor. İlerleyen saatlerde yeni bir tarif daha yapıp konumuzu güncelleyeceğim.

Aşağıdaki video da adam matkapla karıştırıyor
Fena fikir de değil yani. :)
her gün çalkalamaktansa. haftada bir bunu yapsak bile belki daha yararlı olabilir.

Masaj aletine yaptığım özel aparatla pestilini çıkaracak kadar karıştırabiliyorum ama gerek yok, zaten de kim uğraşacak, 2-3 günde bir aklıma geldikçe elle çalkalayıp geçiyorum. Üstelik sıvı teması olmadan dolayısı ile işlem sonrası temizlik yapmaya gerek kalmamasına rağmen uğraşmıyorum o derece.

Güncelleme v4 - 22.01.2024
Selam dostlar dün gece ufak bir deneme yaptım yeni bir varyasyon likit. İlginç olacak bence.
TFA Seftali suyu + ananas suyu + vampire toes + ekşi limon + yeşil elma takribi 30ML şişenin 3te1i kadar mixledim. Üstüne base (%70 %30).
Önerim şimdilik bu mixi deneyecek dost varsa denemesin geri dönütlerimi beklesin bi cingan tat cikabilir???? Muazzam da olabilir???
Beklemekte fayda var. Bunu günde 5 kez ortalama 3 saatte bir çalkalıyorum.
Aroma artarsa tat kaçar aroma azalırsa tat artar tezini çürütmeye yönelik bir deneme yapıyorum. Normalde tüm meyvalar uyumlu olması gerekirken bu mixte uyumsuz olabilir. Tabii lezzet şahsi ama en azından normalize olması kanaatindeyim.
Tahmini sweet & sour bir mix prem liq olacağını düşünüyorum. MTL için belki eksik kalabilir ama bakacagazzzzzzz???
Sevgilerle, ... 🥸

eski delilerden olarak damla usulü kullanılınca konuya daldım
mix öğrenmenin iki gerekli parçası vardır
1-
ya hassas terazi
ya da pastör pipet veya 5ml şırınga
2- olmayan likitleri dökecek irade

damla ile ölçülecek kadar az oranlı aroma kullanacaksanız
10-20-30-40-50 damla aromayı hassas terazide ölçün ve not alın
sonra ortalamasına bakın
vg pg ve aromanın özgül ağırlığı birbirine çok yakın olsa bile ml cinsinden kullanın demicem😁 tabii %0.5 oranlı aroma yoksa reçetede o zaman ml şart
100ml demlenen likitte 6ml ile 6.3ml strawberry ripe aroması arasındaki farkı anlayan adam vedat milor'ü tahtından eder yani gram da kullansanız olur
ve son not
haftada 1 çalkalanan 30gün demlenen likitle günde bir çalkalanan 30gün demlenen likitle ve günde 5kez çalkalanan 30gün demlenen likit arasında fark yok canlar, yormayın kendinizi
misal five pawns üretim videosu var, tek seferde mixleyip şişeliyo adamlar sonra çalkalama vs yok

halen mix ile uğraşan birilerini görmek mutlu etti beni🥰

Sağ olunuz hocam katkılarınız için. Pastör pipeti de hassas terazi de şırınga da mevcut fakat söz konusu eflektör olunca sakata gelmemek lazım 🥸😁 Fazlası tat kaçırıyor malum. Normalde kokteyller yaptığım için kendime ve yakın çevreme lezzetli olabilir diye düşündüm. Bir de artık sıkılmadık mı gorilladan, zıkkımdan,.. (inş linclenmem). Dedim ki kendi damak zevkime uygun yapayım. Çunkü basit krema, kraker ve bisküvi aromalı likitlerde bı yudum dahi fazla kacarsa hem kokusu hem tadı midemi bulandırıyor. Ama böyle olunca ulan yaptık da neyi yanlış yaptık deme fırsatı harika...
İnş ilerleyen projelerde evvyapın kapağı açılır mı? Demleme de calkalanir mi? Bu tezlere de bakıp teori sunacağım. Sevgiyle...
Lütfen, Giriş Yap veya Kayıt Ol Alıntı içeriğini görüntülemek için!

eflektör olarak benim kafama tek yatan Sweetener oldu damlatarak şeker oranını artdırıyorsun ama her aromada uygun olmuyor örnek kahve içine atınca içimi bozuyor ama kurabiye içine atınca birazdaha tatlılık veriyor coil düşmanı olur ama kullanılabilir. Etil Maltol ben sevmedim cidden pamuk şeker tadı geliyor hafifden buda aromayı bozabiliyor .örnek zıkkım içine koy alıştığın sevdiğin zıkkıma pamuk şeker tadı ekleniyor ama tam değil hafif . tabi sevebilirsinde ama bütün aromalara uymaz sonuçta .dikkat etmek gerek.

efektör kullanıyorsanız ml cinsinden ölçmek en doğru tercih olur
aslında sıvı karışımların hepsi ml cinsinden hesaplanmalıdır ancak katı da varsa grama çevrilir
evde alkollü kokteyl yapıyorsam ml cinsinden ölçerim tatlı kek için gram ölçerim (sebebi aşağıda yazılacak)
ufaklığa kek vs. yaparken bile tatlı kaşığı su bardağı vb. ölçü kullanmam çünkü saçma bir ölçü, ev hanımlarının kolayına gitsin diye konulup kalmış yıllarca en bilindik şef bile öyle tarif veriyor...
örneğin
sütlü irmik tatlısı yapıcam
x birim süt
sütün ml cinsinden karşılığının %20'si şeker %15'i irmik şeklinde not alır ve yaparım (sütün özgül ağırlığı 1.03 olunca hesaplamada grama çevirip hassas terazi ile ölçmek saçma geliyor)
tarifi deneyecekseniz %3 yağlı süt için %3 %1 yağlı süt için %5 tereyağı ve 1litre süt için bi paket vanilya ekleyin🥰
bu arada hazır mixlerin hepsinden bende sıkılıdım, tütüncüyüm ama belki de bu yüzden yıllardır cidden orjinal bir tarif göremedik...

kek hiç yapmadım ama yapsam yutube açar alırım kaşık bardağı öyle yaparım ev hanımlarından dahamı iyi bileceğiz yani :D

Hocam o kadar yüzdeli şeyler yazmışsınız ki sözel zeka biri olarak okurken dahi yoruldum 😁😁 bu sebeple anlasılır tarifler deniyorum ya da kendim oluşturuyorum. Emin olmamakla birlikte biz tütünü değil de tütünün hissiyatını seviyoruz gibime geldi. Aromasız sek oluşunu. Puro bağlamında dahi toscanello classic içiyorum hep mesela. Ama iş buharlıda olunca sanki çok yapaylaşıyor is tadı kayboluyor gibi. O sebeple çok daha hafif aromalardan hoşlanıyorum. Ama 0mg nikotinli likitlerimle o ateşli arayışımı henüz törpüleyemedim. Bir sonraki mod alışımda 12mg 70-30 ya da 60-40 nBase alacağım için eser miktarda aroma ekleyip deneyeceğim. Sonra zamanla düşürürüz nikotini.

Tuncay abi valla sen bana nazaran daha uzun süredir buharlıdasın daha iyi biliyorsundur benden ama bence olabildigince uzak dur eflektörlereden ya. Ya da eser miktarlarda kullan. tehlikeli olduğuna dair çok fazla soylenti duydum. Özellikle sweetener'in çok sagliksiz oldugunu söylüyorlar.

1,898Konular
128,339Mesajlar
9,844Kullanıcılar
hernannuSon Üye
Geri
Üst Alt