• Yukarıda yer alan hiçbir bilgi kesinlik içermez. Esigara kullanımını düşünüyorsanız doktorunuzla görüşünüz.

Nedir? | Nasıl Yapılır? | E-Sigara MTL Coil Sarımı

iceberg

Community
Herkese tekrar merhaba. Forum tekrarlı aynı sorularla bilgi kalabalığına bürünmeden bu başlığı açmak istedim. "En iyi mtl atomizer" temalı milyon tane açılan başlıkla yarışabilecek diğer bir konu da " mtl sarım tavsiyesi" ya da " x atomizere y pamuğu z teli aldım nasıl sarmalıyım?". Yeni başlayanların bilgiye kolay ulaşma merakı işin temelini oluşturan bir noktayı unutmalarını sağlıyor. Şudur ki işin içine keyif ve zevk giriyorsa bu kişiden kişiye değişiklik gösterir. Birinin tavsiyesi diğerinin kabusuna dönüşebilir. O sebepten şimdiden bu tarz soruları tekrarlı şekilde okumadan yeni başlayan ya da başlayacak olan buharcı dostlarımıza bu başlık altında, kendimizce hoşumuza giden coil sarımlarını (pamuk, tel, tur ve dileyen kullandığı atomizeri) paylşırsak en azından kendi zevkimizce birkaç deneme yanılma süzgecimizden geçmiş ve beğenimizi kazanmış bilgileri sunabiliriz. Cevap yazacak olanlara ricam sadece kendi coilinizi tanımlayan mesajınızı yazmanız. Tavsiye arayanları mesajlar arasında kaybetmemek adınadır bu ricam.
Ben atomizer ve o atomizerdeki en sevdiğim sarım olarak başlayacağım. Yazmak isteyenlere kolaylık olsun diyerek şöyle bir liste yazayım. Bu arada hangi kameradayız... heh bu. evet. @KadirTurhan hocama buradan selamlarımı gönderiyorum :D

Atomizer:
Tel:
Pamuk:
Çap:
Tur:
W:
Yorum:

Atomizer: Spica pro
Tel: TEMCo kanthal a1 29 ga
Pamuk: CB prime, CB v2 (coil içerisinde sıkışmayacak yuğunlukta miktar yeterli. Karasız kalanlar oxelight sp pro tanııtm videosundaki pamuk miktarı ve kesimine bakabilir.
Çap: 2.5 mm
Tur: 6 tur aralıklı
W: 12.5

Yorum: Boğaz vurumu 9mg likitte gayet yüksek, aroma gayet yerinde ve soğuk buhara yakın bir buhar. Besleme sorunu hiç yaşamadım. 3 tankta bir pamuk 7 günde bir tel değiştiriyorum.

Atomizer: Penodat
Tel: TEMCo kanthal a1 26ga
Pamuk: Muji (tam sıkı da değil çok seyrekte değil. Pamuk kanallarını tam dolduracak kadar tiftiklenmiş olarak tabana değmeden uçlarını keserek)
Çap: 2.5
Tur: 8 aralıklı
W: 16.5
Yorum: Boğaz vurumu ortalama diye bilinen bu atomizerin gayette boğaza vuruyor dediğim sarım şekli. Buhar ılık ve yoğun, aroma gayet yüksek.

Atomizer: YFTK flash 4.5
Tel: TEMCo kanthal A1 26ga
Pamuk: Rayon, CB Prime, CB v2
Çap: 2mm, 2.5mm
Tur: 8 aralıklı tur
W: 17
Yorum: Soğuk ve yoğun buhar ve yüksek boğaz vurumu, aroma tatmin edecek kadar daha fazla değil.

Atomizer: Troy!Xv3
Tel: TEMCo kanthal a1 27ga
Pamuk: Muji, CB V2
Çap: 2.5mm
Tur: 7 tur aralıklı
W: 16 w
Yorum: Boğaz vurumu ve aroma dengeli, tatmin eder. Buhar ılık ve ılık-sıcak arası (puff sayısı bu atomizerde herşeyi değiştiriyor:))

Atomizer: ida
Tel: TEMCo kanthal a1 26 ga
Pamuk: Muji
Tur: 6-7 tur aralıklı
W: 18-21 w
Yorum: sıcak buhar, tatmin eder boğaz vurumu ve iyi aroma.

Atomizer: Siren V2 24mm
Tel: 28 ga Temco Kanthal A1
Pamuk: Cotton Bacon Prime
Çap: 2,5
Tur: 5, aralıklı
W: 16
Yorum: Bana ılık geliyor ama muhtemelen buharı sıcak bulacaksınız. 5mg Chem, BASF, Chem evyap likitimle boğaz vurumu yormayan güzellikte, aroma ise %8 önerilmesine rağmen %5 ile gayet iyi. Tüm gün hiçbir şey değiştirmeden bununla buharlıyorum.
Pamuk 1 hafta kadar rahat dayanıyor. Tel normalde 2 hafta gider ama haftada bir hem tel hem pamuk değiştiririm.
Pamuk boyunu da şöyle anlatayım. Bir boğum CB Prime'ı 3'e bölüyorum. Atomizerde tele geçirdikten sonra uçlarını hiç kesmiyorum. Pamuğu likitleyip yuvalara yatırdıktan sonra da sağa sola ayırıp diğer pamuk ile alttan birleştiriyorum. Sıkı içim sevdiğim için, diğer türlüsünde pamuklar yukarıya kaçıyor. Bu şekilde Dry-Hit de yaşamadım. Besleme gayet yerinde.

Atomizer: kayfun v4
Tel: TEMCo kanthal a1 27 ga
Pamuk: fiber freaks orjinal no. 2
Tur: 6 bitişik
W: 14, 16 w
Yorum: orta sıcaklıkta buhar, üst seviye aroma, orta seviye boğaz vurumu

Atomizer: kayfun five pawns
Tel: TEMCo kanthal a1 27 ga
Pamuk: cotton bacon prime
Tur: 7 bitişik
W: 12, 14 w
Yorum: üst seviye aroma, orta seviye sıcaklık, orta seviye boğaz vurumu

Atomizer: Spica Pro
Tel: 28 GA ud A1 Kanthal
Pamuk: Cotton Bacon v2
Çap: 2,5 mm
Tur: 6 tur bitişik
W: 9 W
Yorum: soğuk denebilecek serinlikte, yeterli aroma, boğaz vurumu iyi, kararında buhar.

Bu sarımı liteplus v2'de de kullanıyorum, bi tık altı aroma, bi tık üstü boğaz vurumu ile gül gibi geçinip gidiyorum..

Atomizer: Berserker Mini
Tel: Temco 26 ga ss
Tur: 6 tur hafid aralıklı
W: 14.4 w
Likit: Mom&Pop Tb Blaze

Yorum: Evet sıcak buhar sevdiğin doğrudur. Berserker mininin aroması bu sarımla bana göre tavan yapıyor boğaz vurumu likit 9mg olduğu için yeterli düzeyde..

Sevgiler ve saygılar ile...

Atomizer: Tüm MTL Atomizer'lerim de (Phenemenon, Spica, Spica Pro, Expromizer 1.1, Taifun GT, Troya L, Troy X Mini)
Tel: TEMCo Kanthal A1 28 GA
Tur: 6 Boğum Aralıklı
W: 12.5W - 14W
MG: 18

jgDoOD.jpg

mMb2n0.jpg

Uzunca bir süredir Watt modunda düz tel kullanmıyorum. Clapton ve Fused Clapton tercih ediyorum. Tel olarak da Temco, Zivipf ve Crazywire’dan Kanthal ve Ni80. Bazen aşağıdaki gibi fantezi sarımlarla da uğraşmıyor değilim..::)

Atomizer: SQuape Nduro (YFTK klon)
Tel: TEMCo 2x32GA + 36GA Staggered Fused Clapton
Pamuk: Fiber Freaks Cotton Blend No:2
Tur: 6 (1.2 ohm)
W: 12-17 W
Yorum: MTL kullanıma gayet uygun. Kullanılan güce göre ılık-sıcak buhar. Benim ideal noktam 14-15 W

3C467AB2-4BC3-4959-887C-A257D6710BE6.jpeg321D5EF8-925A-4875-9F66-78ECF8E48D86.jpeg

Lütfen, Giriş Yap veya Kayıt Ol Alıntı içeriğini görüntülemek için!
öncelikle eline koluna sağlık güzel bir konu olmuş
benim ilave olarak rayon +micro coil + 3 mm moddan moda farklılık olabilir 8,7 -10 w aralığı genelde aralıklı sardığımda nedense bir farklılık oluşuyor bende aroma kaybı sorunu oluşturuyor ama tabi ki kişisel

Atomizer: Tilemahos Armed
Tel: 27 ga Temco Kanthal A1
Tur: 5,5 - Bitişik
Watt: 15
Yorum: Soğuk buhar, aroma tadında boğaz vurumu tam olması gerektiği gibi boğazda tam doyum hissiyatı, 1 senedir ne sarımdan ne de atomizerden vazgeçebildim :)

Atomizer : ida rda (sürekli hava ayarı yapmamak için deldirilmiş...!)
Tel : 26ga Kanthal Temco
Pamuk : Puff
Çap : 2,5 mm
Tur : 10 tur yanaşık
Watt : 11
Yorum : Islak, yoğun ve üst üste çekimlerde bile ılık üstü ısınmayan buhar, genelde nbase üzerine birkaç damla aroma damlatarak kullandığım için öldürmez, güldürmez, tebessüm ettirir ama...
20190318_010655.jpg20190318_010717.jpg

Ekli dosyalar

• 20190318_010717.jpg
    20190318_010717.jpg
    23.8 KB · Görüldü: 44
  • 20190318_010717.jpg
    20190318_010717.jpg
    23.8 KB · Görüldü: 41
Atomizer: Majör - Troy 1xV3
Tel: 28 ga Temco Kanthal A1
Pamuk: Jellyfish Cotton
Çap: 2,5 / 3
Tur: 6 - Aralıklı
Ohm : 1,1 - 1,3 aralığında
Watt: 9 - 11 aralığında
Yorum: likit cinsi ve mg. oranına bağlı değişmekle birlikte vurum ve aroma hissiyatı gayet güzel. Soğuk- ılık buhar veriyor. Üst üste zincir çekim yapıyorum genelde ve bir sorun yaşamıyorum. (y)

Tel: 28 ga Kanthal A1
Tur: 6 - Bitişik
Watt: 12
Yorum: ılık buhar, aroma tadı ve boğaz vurumu gayet başarılı doyurucu çünkü zaten az aroma seven biriyim :)

Atomizer: Troya-M
Tel: 28 ga Kanthal A1
Tur: 6-7 - Bitişik
Watt: 10-12
Yorum: Penodata oranla biraz daha soğuk ma tam soğuk olmayan buhar, aroma tadı ve boğaz vurumu gayet başarılı doyurucu çünkü zaten az aroma seven biriyim :)

Tel: 26ga
Pamuk: CB v2
Çap: 3mm
Tur: Aralıklı 6 tur
W: 17
Yorum: 0,87ohm, ılık buhar, yumuşak içim ve başarılı aroma

Atomizer: Drop Dead RDA
Tel: N80 Framed Staple Clapton
Pamuk: Cloud Kicker
Çap: 3mm
Tur: 5