• Yukarıda yer alan hiçbir bilgi kesinlik içermez. Esigara kullanımını düşünüyorsanız doktorunuzla görüşünüz.

Nedir? | Nasıl Yapılır? | E-Sigara MTL Coil Sarımı

iceberg

Community
Herkese tekrar merhaba. Forum tekrarlı aynı sorularla bilgi kalabalığına bürünmeden bu başlığı açmak istedim. "En iyi mtl atomizer" temalı milyon tane açılan başlıkla yarışabilecek diğer bir konu da " mtl sarım tavsiyesi" ya da " x atomizere y pamuğu z teli aldım nasıl sarmalıyım?". Yeni başlayanların bilgiye kolay ulaşma merakı işin temelini oluşturan bir noktayı unutmalarını sağlıyor. Şudur ki işin içine keyif ve zevk giriyorsa bu kişiden kişiye değişiklik gösterir. Birinin tavsiyesi diğerinin kabusuna dönüşebilir. O sebepten şimdiden bu tarz soruları tekrarlı şekilde okumadan yeni başlayan ya da başlayacak olan buharcı dostlarımıza bu başlık altında, kendimizce hoşumuza giden coil sarımlarını (pamuk, tel, tur ve dileyen kullandığı atomizeri) paylşırsak en azından kendi zevkimizce birkaç deneme yanılma süzgecimizden geçmiş ve beğenimizi kazanmış bilgileri sunabiliriz. Cevap yazacak olanlara ricam sadece kendi coilinizi tanımlayan mesajınızı yazmanız. Tavsiye arayanları mesajlar arasında kaybetmemek adınadır bu ricam.
Ben atomizer ve o atomizerdeki en sevdiğim sarım olarak başlayacağım. Yazmak isteyenlere kolaylık olsun diyerek şöyle bir liste yazayım. Bu arada hangi kameradayız... heh bu. evet. @KadirTurhan hocama buradan selamlarımı gönderiyorum :D

Atomizer:
Tel:
Pamuk:
Çap:
Tur:
W:
Yorum:

Atomizer: Spica pro
Tel: TEMCo kanthal a1 29 ga
Pamuk: CB prime, CB v2 (coil içerisinde sıkışmayacak yuğunlukta miktar yeterli. Karasız kalanlar oxelight sp pro tanııtm videosundaki pamuk miktarı ve kesimine bakabilir.
Çap: 2.5 mm
Tur: 6 tur aralıklı
W: 12.5

Yorum: Boğaz vurumu 9mg likitte gayet yüksek, aroma gayet yerinde ve soğuk buhara yakın bir buhar. Besleme sorunu hiç yaşamadım. 3 tankta bir pamuk 7 günde bir tel değiştiriyorum.

Atomizer: Penodat
Tel: TEMCo kanthal a1 26ga
Pamuk: Muji (tam sıkı da değil çok seyrekte değil. Pamuk kanallarını tam dolduracak kadar tiftiklenmiş olarak tabana değmeden uçlarını keserek)
Çap: 2.5
Tur: 8 aralıklı
W: 16.5
Yorum: Boğaz vurumu ortalama diye bilinen bu atomizerin gayette boğaza vuruyor dediğim sarım şekli. Buhar ılık ve yoğun, aroma gayet yüksek.

Atomizer: YFTK flash 4.5
Tel: TEMCo kanthal A1 26ga
Pamuk: Rayon, CB Prime, CB v2
Çap: 2mm, 2.5mm
Tur: 8 aralıklı tur
W: 17
Yorum: Soğuk ve yoğun buhar ve yüksek boğaz vurumu, aroma tatmin edecek kadar daha fazla değil.

Atomizer: Troy!Xv3
Tel: TEMCo kanthal a1 27ga
Pamuk: Muji, CB V2
Çap: 2.5mm
Tur: 7 tur aralıklı
W: 16 w
Yorum: Boğaz vurumu ve aroma dengeli, tatmin eder. Buhar ılık ve ılık-sıcak arası (puff sayısı bu atomizerde herşeyi değiştiriyor:))

Atomizer: ida
Tel: TEMCo kanthal a1 26 ga
Pamuk: Muji
Çap: 2.5mm
Tur: 6-7 tur aralıklı
W: 18-21 w
Yorum: sıcak buhar, tatmin eder boğaz vurumu ve iyi aroma.

Gus Aiolos v2.1
Not: Sanırım emin değilim versiyon hatalı olabilir

Kanthal A-1
2 mm
6 Tur Aralıklı

LlWM2a.jpg

r5o4jV.jpg

7arJYP.jpg

P1Zdp6.jpg

GUS lar ve bazı deck i küçük atolar için;
2mm çap
28ga A1 tel
6 tur değmeyecek kadar aralıklıklı
0,85-0,9 ohm
11-14w soğuk-ılık buhar.

Decki yeteri kadar büyük, pamuklamada sıkıntı çıkarmayacak atolarda;
2,5 mm çap
28ga A1 tel
5 tur hafif aralıklı
0,95-1 ohm
9-12w soğuk buhar.

Genel olarak
2mm 6 tur değmeyecek kadar aralıklı
2,5mm 5 tur aralıklı
GT3 için (sadece gt3 te) 3mm değmeyecek kadar aralıklı 5 tur.
Pamuk çok (oldukça) çeşitli ama muji ve puff ta nedense yumurta tadı alıyorum :) bir türlü çözemedim sebebini. 10-12 çekim hep aynı yumurta tadı geliyor, o yüzden elimde kaldı 50-60 tane kadar. Ara ara deniyorum ama yine aynı tat geliyor.

SS coillerin en büyük sıkıntısı bakım ile ilgili. Bitişik sarmışsınız birde hocam. Dry burn yapınca da garip tadlar geliyor... Hot sposts sorununu nasıl çözdünüz merak ettim :)

Lütfen, Giriş Yap veya Kayıt Ol Alıntı içeriğini görüntülemek için!
Hot spotu Türkçe yazarsanız cevaplayım hocam :) hazır sarılı tel, ben sarmadı.
Dry burn = kızdırma/kor hale getirme yaparken de bir sorun yaşamadım ki ss telleri ilk etapta çok kızdırmıyorum. Aslında sizden biraz mtl clapton alayım ben :)

Hot spots: kısaca telin belli bir noktasının ani kızarması olayı. Yani normalde dry burn yaparken, ısının coilin orta noktasından bacaklara doğru yayılmasını bekleriz. Bunu sağlamak için de seramik uçlu bir cımbız yardımıyla coili sıkıştırmak en pratik yoldur.

Genel bir kanı olarak "SS tellere dry burn yapılmaz" derler. Ben de bizzat tecrübe ettiğim kadarıyla tad değişikliği hissediyorum. Çok kızartmadan düşük watta ısıtılabilir elbette.

SS telleri akkor haline getirmemek lazım tabi ki, Bi ufak duman çıkana kadar (1sn sürmez) yapıyorum ateşlemeyi, akabinde pamuklama. Sonra devam :)
Aromatik açıdan çok tatları algılayan biri değilim, o yüzden aroma artmış azalmış çokta önemli değil :) bir tat var mı var, devam.

Telin içinden geçerken oraya değmesi mümkün mü? Bir de 2mm sarım yapınca mecburen ince pamuk kullanılıyor. O pamuk besleme kanalını doldurmaya ne kadar yetiyor muamma.

Ayrıca bir soru daha; kürdanla pamuğu kaldırma mtl kitten uzaklaştırmak için mi yoksa pamuğun coilden çıkışı tabana paralel olsun diye mi?

Son düzenleme:
Pamuğu hava deliğinden uzaklaştırmak için 90 derecelik açıyla deliklere gönderiyoruz.

50/50 oranında likit fazla akışkan ve 2 mm kılavuzdan geçen pamuk miktarı az olduğundan akıtma yapıyor olabilir. Çok az likit koyarak deneyin bakalım, yine akıtma yapacak mı...

1,894Konular
128,278Mesajlar
9,834Kullanıcılar
YankeSon Üye
Geri
Üst Alt