• Yukarıda yer alan hiçbir bilgi kesinlik içermez. Esigara kullanımını düşünüyorsanız doktorunuzla görüşünüz.

Soru? | Esigara O Küçük Şirin Sinsi Baloncuklar

CevizAğacı 

Doğrulanmış
Aklıma ne zamandır takılan fakat üzerinde kafa yormama rağmen içinden çıkamadığım bir sorum var.

Evet başlıkta da gördüğünüz üzere besleme kanalından tanka doğru tırmanan baloncuklardan bahsediyorum. Hepimiz o şirin baloncukların beslemenin yolunda olduğunu gösterdiğini biliyoruz. Hatta itiraf edelim baloncukları izlemeyi seviyoruz, insanı mutlu ediyor, herşeyin yolunda gittiğini gösteriyor bize ( en azından bana:) )

Fakat benim takıldığım nokta şu: Çok fazla atomizer kullandım, beslemesi kolay olanlardan zor olanlara, DL olanlardan MTL olanlara farketmiyor, Baloncuklar hep besleme kanallarının bir tanesinden çıkarken ötekinden çıkmıyor, pamukları istediğiniz kadar iki besleme deliğine eşit koyun durum değişmiyor, hep bir taraftan baloncuklar çıkarken ötekinden çıkmıyor. ( şimdiye kadar dikkat etmeyen arkadaşlar, atomizer farketmez, bir dikkat ederse ne dediğimi anlayacaktır. ) Bunun nedeni nedir acaba?

Biliyorum şimdi adamın takıldığı olaya bakın diyeceksiniz ama uzun zamandır bu olayı bir nedene oturtmaya çalışıyorum fakat nafile ????

Varmıdır bunun nedenini şöyle fizik kurallarıyla açıklayabilecek ?

( bu sorum sokağa çıkma yasağında bir beyin jimnastiği olarak düşünülebilir. ???? )

Bir dönem benimde dikkatimi çeken bir deneyim paylaşımı olmuş hocam. Elinize sağlık.
Yanlış hatırlamıyorsam spica pro da dikkatimi çekmişti benimde. Bahsettiğiniz gibi besleme kanallarının birinden çıkıyor diğerinden çıkmıyordu. Ondan sonrasında diğer taraftan çıkarabilmek için atomizeri sağa sola yatırsam da sallasam da o taraftan baloncuk çıkartamadım. Sonra umursamadım ne halin varsa gör dedim bıraktım. :ROFLMAO:

Lütfen, Giriş Yap veya Kayıt Ol Alıntı içeriğini görüntülemek için!
Siz ne halin varsa gör diyebilmişsiniz, ben takıldım çıkamıyorum.. pamuklama stilini değiştirdim, sarımı küçülttüm büyüttüm, likitin viskozitesini değiştirdim, pamuklarının iki ucunu cetvelle ölçtüm nafile.... hep tek delik ve o minik baloncuk .....

Acaba bilmediğimiz bir fizik kuralımı bu, yani pamuklar içindeki havayı boşaltırken sadece tek bir yönden almaya meyillimi, yok mu koca forumda fizik öğretmeni ???????

@CevizAğacı güzel başlık için teşekkürler cânım üstadım, hep merak ettiğim, akışkanlar dinamiği, basınç vb. bilimsel bir açıklaması olduğunu kabaca tahmin ettiğim bir hadise. Bir de bana hep "yav şimdi kabarcık gelmeyen taraftan kesin kararır bu pamuk" dedirten fakat öyle olmayan bir durum. :)

@Ecuaraci Kayfun V5 ile Spica Pro'yu 30dk önce tazecik sarmış bir forumdaşınız olarak hemen bir deneme yaptım nasıl manipüle edebilirim diye. Tankı sök tak yaparak birkaç sefer (malum Spica Pro dolu tankı dökmeden söküp takabildiğimiz nadir atomizerlerden) ve bingo! Baloncukların çıktığı deliği değiştirebildim. Fakat elbette çift taraftan çıkmıyor yine. Mod ekranı bana bakarken sağdakinden çıkıyorşardı şimdi soldakinden çıkıyorlar artık. :)

20210109_142348.jpg

Sağolasın üstad... Aynı deneyi bende spica pro ile yaptım şimdi evet değiştirilebiliyor fakat hala tek delik:cry: Fizikçi arkadaşlarımı arayıp konuyu anlatıcam pazartesi günü bakalım ne diyecekler.. bu arada aynı korku bende de var acaba beslenmeyen taraftan pamuk kararacakmı diye ama aslında eşit besleniyor.İşte anlamadığım aslında bu; nasıl baloncuk çıkan taraftan beslenebiliyor.?

Peki besleneceği tarafı nasıl seçiyor pamuk veya başka bir deyişle likit besleneceği tarafı nasıl neye göre seçiyor seçiyor ?? ????

Muhtemelen basınç kaynaklı. Nasıl ki üstten dolum atolarda likit dolum delikleri iki tane ve birinden dolum yaparken diğerinden sıkışan hava tahliye ediliyor, sanırım besleme konusunda da mantık aynı.

Özellikle GTA deck atolarda ve hatta kısa pamuk kullanılan çoğu atoda yaşanıyor bu durum. Sadece Fev-era gibi üstten damlama sitemli atolarda çift taraflı baloncuk görünüyor.

Baloncuklar güzel yaw, hele ki içinde buhar olunca ???? yukarı çıkıp patlayınca hoş görünüyor ????

IMG_20201230_013146__01.jpg

O baloncuklar yok mu, insanı hipnotize ediyor adeta ????

Kesin farketmişsindir @murcix hocam, fakat bilmeyen arkadaşlar için söylemiş olalım, baloncukların içindeki buhar eğer patlarken görünüyorsa bu yanma odasındaki buharı tam çekmediğinizi gösteriyor. Çözümü ise ateşlemeyi bıraktıktan sonra bir saniye daha çekim yapmaya devam etmek. Böylece kusursuz saflıkta Baloncuklar elde edebiliriz....:LOL:????

Buharlı seviyorum ben, bunun için elimi tetikten çekmeden 1sn önce çekimi bitirebilirim ????

Aslında dediğin düzenin bobinin soğumasına, yoğuşma bertarafına, drip-tip altında Likit birikmesi sorununa direkt katkısı var.

Tamamen basınçla ilgili bir durum, likit beslemesinin yapıldığı alanların hangisinde direnç daha az ise, diğer bir deyişle hava, hangisinden daha kolay kaçabiliyor ise oradan baloncuk oluşuyor... İki taraftan da baloncuk oluşması ise likit yoğunluğunun az olduğu durumlarda nadiren görülebilir... İllâ ki bir taraftaki pamuklama diğerinden çok çok az dahi olsa farklı olacaktır.... Arz ederim..!

Sağolasın hacam, o zaman kusursuz bir pamuklama ve akışkanlığı az bir likit ile çift taraftan baloncukların çıkmasını izleyebiliriz, verdiğiniz bilgiye göre ....

Aslında cetvelle ölçerek pamuğu kesmeyi ve iki tarafı da aynı şekilde yerleştirmeyi denemiştim fakat sonuş tek taraftan çıkan minik baloncuklar oldu ????

Aslında bölümüm sosyal bilgiler fakat 15 senedir tarih kitapları kadar fizik, astronomi, genetik kitaplarıda okumaya çalışıyorum. Meraklıyım aslında dediğiniz doğru üstad. Mesela yeni bir şey aldığımda ilk önce kullanma klavuzunu detaylıca okurum ki anlayayım nasıl çalıştığını veya ilaç kullanmadan bile prospektüsünü hatim ediyorum hatta e sigaraya başlamadan önce öteki mahalledeki bütün yazıları makaleleri hatim etmişliğim var ( 1 ay falan sadece okudum ). sırf ohm kanunu anlamak için fizikçi arkadaşlarımın derslerine girdim.... kısaca birşey nasıl işliyor bilmek istiyorum işte????????

Cok sıkı olmasa da ben de okumayı birseyleri araştırmayı seven biriyim sizinle aynı şekilde bir cok konuyu okumusumdur yan mahallede
Konuya sadık kalarak bu meseleyle ilgili hicbir basliga denk gelmedim ama itiraf edeyim bir konuda konu icinde ikili diyalog olarak bunun üzerine çeşitli yorumlar okudum ama hatirlamiyorum tabii ki icerigi su anda ????????????
Hasili aciklamasi zor bi mesele bakalim neler çıkacak ????

Sosyal bilimler kitapları okumakta ustalaşmış biri eğer isteyerek zahmete girerse temel bilimlerin kralını anlar gibi acayip düzeysiz bir kelam edeceğim ama ne kadar akademik yahut sokak ağzı ile yazsam da sonuç aynı olacaktır diye düşünüyorum açıkçası. Bugün fizik okumaya başlasam 4 sene sonra fizikçi olurum. Bugün sosyoloji okumaya başlasam kaç senede sosyolog olurum o belli değil ama :D

Fizik evrenin her yerinde fizik, psikoloji, sosyoloji, siyaset, tarih falan... herkesin aklında farklı sanki, kiraplar da öyle, yazarlarından kaynaklı sanırım :D Konuyu saptırmıyorum bu arada üstadım, konunuz yüzünden baloncukları inceleyip denemeler yapmaya başladım, bu da beynimin felsefe yapan yerlerini hareketlendirdi, konu baloncuklar ben ordayım hala, sıkıntı yok ????☺:LOL:(y)

İlk mezun olduğumda hep Tarih ve siyaset okuyordum, bir gün sahafta gezerken bu kitaba denk geldim ( belki tanıyanlar vardır veya okumak isteyenler olur diye paylaşıyorum fotoğrafını ) ( bu arada önceden söyleyeyim ayda 3, 4 kitap okuyan bana bile fizik okumak biraz ağır gelmişti ilk başladığımda, 642 sayfa ve sadece fizik değil kuantum fiziğinden bahsediyor, evrenin ortaya çıkmasını, uzay zaman gerçeklik kavramlarının ilişkisini ve son olarak sicim teorisini açıklıyor. 15 sayfa okuyordum yarım saat ne okuduğumu değerlendiriyordum kafamda ???? )

İşte bu kitapla başladı merakım aslında sonra yazarın diğer kitaplarınıda okudum tabiki.

Fakat o kadar kuantum öekaniği falan merak edip okumama rağmen şu Baloncuklara çare bulamadım ????????????20210109_162014.jpg

"Saygıyla önünüzde eğiliyorum" emojisi olmadığı için "beğen" altında, üşenmeyip cevap yazıyorum üstadım, siz de haklı çıkardınız üstte yazdığım düşüncemi. Ama ben bu gözlemi zaten zaman içinde yapar oldum. İlk değilsiniz, argümanımın kanıt listesinde değerli bir katkı olacaksınız mutlaka. :)

Maalesef bize mi özgü tüm dünyada mı böyle bilmiyorum ama hatrı sayılır bir anadolu lisesinden mezun olmama rağmen, pozitif bilimlerle hiç alakası olmayan dalımda üniversiteyi bitirdikten yıllar sonra esigaraya başlayınca keşfettim bazı şeyleri. Misal azıcık matematik ve kimya bilgisi ile reçete tasarlarken yüzde bulmak aslında çok kolay. Yahut azıcık fizik ve elektrik bilgisi ile sarım-watt-amper-direnç çözümlemesi yapmak, pil-mod tercihlerinde dikkat etmek gerekenleri kavramak çok basit.

Maalesef aslında basit ve öğrenmesi keyifli pek çok konuyu kendi çabasıyla kavramak yerine hap gibi hazır bilgi isteyen insanlarla karşılaşıyorum sıkça. "Spica Pro kaç watt'ta kullanılır?" gibi sorularla. Oysa esigarada da evren konusunda da aslında bir kerecik yaşayıp gidiyoruz, insan öğrenmeli, araştırmalı bence, hepsi bir canlının tarihi, hepsi bir tek gezegenin coğrafyası, bir tek evrenin kanunları, bir tek buharın atomizeri, sarımı, modu diye düşünüyorum :)

Neyse ben kaçtım, yazmaktan baloncuklar kesildi. Azcık höpürdeteyim de beslesin ufaklık :D

1,903Konular
128,395Mesajlar
9,847Kullanıcılar
AngaraMeSiSon Üye
Geri
Üst Alt