• Yukarıda yer alan hiçbir bilgi kesinlik içermez. Esigara kullanımını düşünüyorsanız doktorunuzla görüşünüz.

Soru? | Esigara O Küçük Şirin Sinsi Baloncuklar

CevizAğacı 

Doğrulanmış
Aklıma ne zamandır takılan fakat üzerinde kafa yormama rağmen içinden çıkamadığım bir sorum var.

Evet başlıkta da gördüğünüz üzere besleme kanalından tanka doğru tırmanan baloncuklardan bahsediyorum. Hepimiz o şirin baloncukların beslemenin yolunda olduğunu gösterdiğini biliyoruz. Hatta itiraf edelim baloncukları izlemeyi seviyoruz, insanı mutlu ediyor, herşeyin yolunda gittiğini gösteriyor bize ( en azından bana:) )

Fakat benim takıldığım nokta şu: Çok fazla atomizer kullandım, beslemesi kolay olanlardan zor olanlara, DL olanlardan MTL olanlara farketmiyor, Baloncuklar hep besleme kanallarının bir tanesinden çıkarken ötekinden çıkmıyor, pamukları istediğiniz kadar iki besleme deliğine eşit koyun durum değişmiyor, hep bir taraftan baloncuklar çıkarken ötekinden çıkmıyor. ( şimdiye kadar dikkat etmeyen arkadaşlar, atomizer farketmez, bir dikkat ederse ne dediğimi anlayacaktır. ) Bunun nedeni nedir acaba?

Biliyorum şimdi adamın takıldığı olaya bakın diyeceksiniz ama uzun zamandır bu olayı bir nedene oturtmaya çalışıyorum fakat nafile ????

Varmıdır bunun nedenini şöyle fizik kurallarıyla açıklayabilecek ?

( bu sorum sokağa çıkma yasağında bir beyin jimnastiği olarak düşünülebilir. ???? )

Lütfen, Giriş Yap veya Kayıt Ol Alıntı içeriğini görüntülemek için!

Meselenin tamamen pamuklama ilgili olduğunu düşünüyorum. Her ne kadar pamuğu eşit ayarlıyorum deseniz de aslında eşit ayarlayamıyorsunuz. Bence mevzu pamuğu bobine geçirme öncesinde başlıyor. Pamuğu bobinden geçirdikten sonra yapacağınız hiçbir düzenleme eşitliği sağlamaya yetmeyecektir. Daha açık söyleyeyim: Bobinden pamuğu geçirebilmek için ne yapıyorsunuz bunu bir düşünün. Pamuğun bir tarafını sıkıştırarak yuvarlayarak buruyorsunuz değil mi? O zaman ne oldu? Daha en başta pamuğun bir tarafı sık, diğer tarafı daha gevşek oldu. Pamuğun yuvarlanmamış -veya şöyle diyelim- bobine geçirilmeyen tarafı daha kolay likit emebilir halde oldu. Bu saatten sonra istediğiniz kadar pamuğu kesin biçin tiftikleyin en baştan zaten eşitsizlik oluşturmuş oldunuz. Arnavut kaldırım veya geçmeli taşlar misali en başta yapılan 1 milimetrelik hata ileride size metrelerce açıklık oluşturdu.

Bu anlattığımın sağlaması şu şekilde yapılabilir: Atomizeri sararken bobin yönüne ve pamuk yönüne dikkat edin, bu şekilde atomizeri kurup bitirdiğinizde sıkı pamuğun ne tarafta, gevşek pamuğun ne tarafta kalacağını hafızanıza kazıyın. Atomizeri kurup bitirdikten sonra söylediğimi daha iyi anlayacağınızı düşünüyorum. Gevşek kısımdan baloncuk çıkacak diğer taraftan çıkmayacaktır.

Peki çözüm ne derseniz ben de bilmiyorum, belki bobin çapı ile pamuk çapı aynı olacak şekilde bobinden geçirmek olabilir, ama o zaman da başka eşitsizlikleri çözmek gerekir. Pamuğu koparırken acaba ne tarafından tutup koparıyoruz? Tutup kopardığımız tarafı daha sıkı olmayacak mı? Hazır dürülmüş burulmuş ve bobinle aynı çapta bir pamuk veya pamuğun dışına yapılan bir bobin sarımı belki bu işi çözer ne dersiniz?

Saygılar.

Lütfen, Giriş Yap veya Kayıt Ol Alıntı içeriğini görüntülemek için!

Genelde pamuğu bir defa komple geçirip çıkarıyorum. Sonra ikinci kez pamuğu geçirip, kesip, ayarlıyorum ama yine de tek taraftan baloncuk çıkıyor ????????

Huy herhalde bende. İki taraf aynı acıyı yaşayacak. Bir taraf sıkı bir taraf gevşek olmaz, yok öyle bir dünya ????

Şimdi şöyle bir durum var tankın içerisinde bulunan buhar sıvısının (<-gereksiz sansür) üzerinde kalan hava, siz çekim yapmak için atomizere eğim verdiğinizde eğim verdiğiniz tarafın karşısında bulunan besleme kanalından içeri girer. Sonra o hava diğer tarafın besleme kanalından süzülerek baloncuklar halinde dışarı çıkar.

1,902Konular
128,390Mesajlar
9,847Kullanıcılar
AngaraMeSiSon Üye
Geri
Üst Alt