• Yukarıda yer alan hiçbir bilgi kesinlik içermez. Esigara kullanımını düşünüyorsanız doktorunuzla görüşünüz.

Nedir? | Nasıl Yapılır? | E-Sigara Sarım İçin Watt Nasıl Hesaplanır?

url 

Doğrulanmış
Herkese selamlar.

Bu yazımda "Bu tele kaç watt basmalıyım?" sorusunu cevaplamaya çalışacağım.
Bütün olayı önce regüle mod kullanan buhardaşlar için yazdıktan sonra mekanik mod için bu hesapları nasıl regüle ederiz onu anlatmaya çalışacağım.
Faydalı olacağını ümit ediyorum.

Malumunuz bir tel sarıp ısıtmaya çalışıyoruz. Bir telin ısınması demek bünyesinde kalori depolaması demektir. Kaloriyi de depolatmak için tele güç uygulamalıyız ki bu güce Watt diyoruz.
Telimize güç (watt) uygulayarak ısıtıyoruz ancak bir yandan pamuk üzerindeki likit ve diğer yandan hava sirkülasyonu ile soğutmaya çalışıyoruz. Bunların hepsi likitin optimum sıcaklıkta buharlaşması için. Bıraksan tel epey ısınır çünkü...
Bu noktada devreye ısı akışı giriyor (mW/mm^2). Kendisi telin yüzey alanındaki her bir milimetrekare alan için bastığımız wattı MiliWatt cinsinden söylüyor. Biz de yaptığımız sarıma basacağımız gücü bu arkadaş ile belirleyebiliyoruz. Hatta çoğu uygulama sweetspotu bu kardeş sağ olsun söyleyebiliyor.

Şimdi bunları neden yazıyorum onu da kısaca açıklayayım;
O ohma o watt basılmaz, şu ohma bu watt basılır gibi söylemlerin önüne geçmek için. Ohm ile watt arasında ne ters orantılı ne de doğru orantılı bir ilişki yok. Ohm arttıkça watt düşer diye kesin bir yargı yok. Her ohm artışı wattı düşürmez, yükseltebilir de...
Kullanıcı 28ga tel ile 1 ohm sarım yapıp 12 watt basmış. 2 tur daha atıp ohm 1,3'e çıktı diye kendisine watt düşürtmemek lazım. Tam tersi, watt artmalı çünkü telin yüzey alanı arttı. Daha fazla güce ihtiyacı var. Ne kadar ekmek o kadar köfte. ;)
Şu 3,7V meselesini de rica ediyorum kafanızdan silin artık. Öyle bir şey yok. İki gözüm önüme aksın yok. Vallaha da yok, billaha da yok. Yahu iki kutup arasındaki potansiyel farkın formaldehid oluşumuna nasıl bir katkısı olabilir? Allah aşkına bunu iki dakika düşünün. Lütfen.

Konuyu daha fazla dağıtmadan gelelim hesap kitap bölümüne:
Şimdi öncelikle bir tel saralım. 26ga 3mm kılavuza 7 tur.
26ga telin çapı: 0,405 mm
3mm kılavuza sararsam, sardığım telin merkez çizgisi çapı = kılavuz çapı + tel kalınlığı olur. Yani 3,405mm.
Bu çemberin çevresi: 3,405 x pi = 10,701mm Bu 1 tur telin uzunluğu.
7 tur dedik: x7 = 74,91mm
2 x 5mm de bacak boyu olsun: 84,91mm
Telimizin uzunluğunu yaklaşık olarak bulduk. Şimdi yüzey alanını hesaplayalım. Bunun için tel kesitinin çevre uzunluğu ile tel uzunluğunu çarpmamız lazım: 84,91 x 0,405 x pi = 108,08 mm^2
Isı akışını 160 ile 260 arasında tutmak lazım. (Neden?)(Çünkü öyle.) Biz bugün ortalamasını alalım (sweetspot dedikleri): 210 mW/mm^2
Isı akışını da yüzey alanımızla çarpalım:
108,08 x 210 = 22696,8mW = yaklaşık 23W
Yani biz 26ga tel ile 3mm kılavuza 7 tur sarım yaparsak 23W basmamız gerekiyormuş. Bahsettiğim tel 1 ohm verir bu arada. O da 4,8 V yapar. 4,8!!!
Şimdi hep birlikte 3,7'yi geçmeyelim.
Bunun için bu tele 14 Watt basmam gerekiyor.
Bu wattı miliwatt a çevirip yüzey alanımıza bölelim: 14000/108,08 = 129,5 mW/mm^2
Bu kadarcık kaloriyle likit doğru düzgün buharlaşmaz ki... Çiğ likit kötüdür. İçmeyin!
Neyse...
Şimdi diyelim ki biz bu tele 2 tur daha attık. Ne oldu? Tel uzadı. Yani yüzey alanı arttı. Yani basmamız gereken Watt arttı. Ohm da arttı farkettiyseniz.
Bu sarımı DL içim şekli için dual olarak yapmak istersek her şeyi 2 ile çarpmak gerekiyor. Yani sonuç olarak ona da 46W basmak lazım.
Bu değerler illa ki bu şekilde içeceksiniz demek değil. Yaptın sarımını, bas 46W gücü bir çek bak bakalım. 3 aşağı 5 yukarı oyna kafana göre. Regüle mod niye var ki zaten?

Şimdi gelelim mekanik bölümüne. Mekanikte sardığınız ohm önemli çünkü watt ona göre belirleniyor voltaj düzenlenemediği için.
Burada ohm kanununun katkısını beklememiz lazım. Kaç ohm sarım kaç Watt güç çekecek onu hesaplayıp, yaptığınız sarımın yüzey alanı o güç ile doyacak mı doymayacak mı onu kontrol etmeniz lazım. Tek tek hesaplamayalım uzun sürer. Anladınız siz onu.

Son olarak bunların tamamıyla deli gibi uğraşmayayım derseniz de müthiş bir site buldum. Bunların hepsini yapıveriyor:
Lütfen, Giriş Yap veya Kayıt Ol URL içeriğini görüntülemek için!

Aklınıza takılan her türlü soruyu başlık altında sorabilirsiniz. Vakit buldukça yanıtlamaktan büyük memnuniyet duyarım. Tabii biliyorsam. Bilmiyorsam sallarım. :D

Teşekkürler.

Lütfen, Giriş Yap veya Kayıt Ol Alıntı içeriğini görüntülemek için!
Aromadan tat alma miktarının yüksek oranda eşik ile alakalı olduğunu savunuyorum. Ağız sağlığı vb. durumlar da etkili tabiki. Yüksek yüzey alanı sayesinde yüksek aroma elde etmenizi sağlayan garip gurip geometrili teller başlangıçta güzel gelse de tat alma duyunuz bir süre sonra ona da alışacağı için aldığınız tadın önceden kullandığınız düz bir telden pek de farklı olmadığını düşünmekteyim. Benzer bir durumu 26ga ile 28-29ga arasında da kuruyorum. Tabi burada 32ga ve daha ince telleri istisna olarak kabul edebiliriz belki, yüzey alanı aşırı düşük olacağı için özellikle ağız temizliğine / sağlığına dikkat etmeyen arkadaşlarda tat alma seviyesi çok düşükte kalabilir.

Ek olarak, her tank bitimi değişim yapanlar için pek de önemli olmasa da ince tellerde pamuğun daha çabuk karardığını gözlemliyorum. Muhtemelen bunun sebebi telin ince olması sebebi ile pamuğa daha çok gömülmesi.

Evet damak tadı ve lezzet eşiği ile ilgili. İlk zamanlar sıcaklık ne kadar yüksekse o kadar lezzetli olur diye düşünüyordum. Belki bir noktaya kadar doğru ama sonrasında tecrübe kazandıkça aslında likitin istediğinden daha fazla sıcaklıkta kullanıp dilime, dış etlerime zarar veriyormuşum. Aslında ilk aldığım teller 28ga kanthal ve Ni80, 30ga ss316 olmasına rağmen bunu yaşadım.

Bu sıcaklık olayı da eşik ile ilgili zira bazı arkadaşlar küçücük tanklarda bile 26-27ga teller önerebiliyor.
Değişik teller denemek, aynı telde farklı sarımlar denemek bile çok hoş tecrübeler.
Bu arada sizin İngiltere'den tedarik yaptığınızı bildiğimden haber vermiş olayım crazy wire e-sigara sektöründen çekiliyor ve su an tellerde %30 indirim var.

Kesinlikle katılıyorum ilave olarak evyap yapanlar içinde fark edenler çıkmıştır önerilenden biraz daha düşük yüzdeyle yapılan likitler bir süre zorlanarak içildiğinde tat alma eşik düzeyi de düşüyor. Sek nbase içenlerin arada sırada tanka 3-4 damla aromalı likit damlatıp tadını alması gibi.

katiliyorum zira tavsiye edilen oranla demledigim likitleri bile daha sonra base ile sevreltmek zorunda kaldigim cok oluyor. Hazir likitler de cok kisa surede icimi bayiyor bu nedenle. Zaten evyap olarak dusuk yuzdeyle demlemek cogu agir aromali likitlerin bile ADV olarak kullanilmasi icin iyi bir cozum.

1,894Konular
128,278Mesajlar
9,834Kullanıcılar
YankeSon Üye
Geri
Üst Alt