• Yukarıda yer alan hiçbir bilgi kesinlik içermez. Esigara kullanımını düşünüyorsanız doktorunuzla görüşünüz.

Nedir? | Nasıl Yapılır? | E-Sigara Sarım İçin Watt Nasıl Hesaplanır?

url 

Doğrulanmış
Herkese selamlar.

Bu yazımda "Bu tele kaç watt basmalıyım?" sorusunu cevaplamaya çalışacağım.
Bütün olayı önce regüle mod kullanan buhardaşlar için yazdıktan sonra mekanik mod için bu hesapları nasıl regüle ederiz onu anlatmaya çalışacağım.
Faydalı olacağını ümit ediyorum.

Malumunuz bir tel sarıp ısıtmaya çalışıyoruz. Bir telin ısınması demek bünyesinde kalori depolaması demektir. Kaloriyi de depolatmak için tele güç uygulamalıyız ki bu güce Watt diyoruz.
Telimize güç (watt) uygulayarak ısıtıyoruz ancak bir yandan pamuk üzerindeki likit ve diğer yandan hava sirkülasyonu ile soğutmaya çalışıyoruz. Bunların hepsi likitin optimum sıcaklıkta buharlaşması için. Bıraksan tel epey ısınır çünkü...
Bu noktada devreye ısı akışı giriyor (mW/mm^2). Kendisi telin yüzey alanındaki her bir milimetrekare alan için bastığımız wattı MiliWatt cinsinden söylüyor. Biz de yaptığımız sarıma basacağımız gücü bu arkadaş ile belirleyebiliyoruz. Hatta çoğu uygulama sweetspotu bu kardeş sağ olsun söyleyebiliyor.

Şimdi bunları neden yazıyorum onu da kısaca açıklayayım;
O ohma o watt basılmaz, şu ohma bu watt basılır gibi söylemlerin önüne geçmek için. Ohm ile watt arasında ne ters orantılı ne de doğru orantılı bir ilişki yok. Ohm arttıkça watt düşer diye kesin bir yargı yok. Her ohm artışı wattı düşürmez, yükseltebilir de...
Kullanıcı 28ga tel ile 1 ohm sarım yapıp 12 watt basmış. 2 tur daha atıp ohm 1,3'e çıktı diye kendisine watt düşürtmemek lazım. Tam tersi, watt artmalı çünkü telin yüzey alanı arttı. Daha fazla güce ihtiyacı var. Ne kadar ekmek o kadar köfte. ;)
Şu 3,7V meselesini de rica ediyorum kafanızdan silin artık. Öyle bir şey yok. İki gözüm önüme aksın yok. Vallaha da yok, billaha da yok. Yahu iki kutup arasındaki potansiyel farkın formaldehid oluşumuna nasıl bir katkısı olabilir? Allah aşkına bunu iki dakika düşünün. Lütfen.

Konuyu daha fazla dağıtmadan gelelim hesap kitap bölümüne:
Şimdi öncelikle bir tel saralım. 26ga 3mm kılavuza 7 tur.
26ga telin çapı: 0,405 mm
3mm kılavuza sararsam, sardığım telin merkez çizgisi çapı = kılavuz çapı + tel kalınlığı olur. Yani 3,405mm.
Bu çemberin çevresi: 3,405 x pi = 10,701mm Bu 1 tur telin uzunluğu.
7 tur dedik: x7 = 74,91mm
2 x 5mm de bacak boyu olsun: 84,91mm
Telimizin uzunluğunu yaklaşık olarak bulduk. Şimdi yüzey alanını hesaplayalım. Bunun için tel kesitinin çevre uzunluğu ile tel uzunluğunu çarpmamız lazım: 84,91 x 0,405 x pi = 108,08 mm^2
Isı akışını 160 ile 260 arasında tutmak lazım. (Neden?)(Çünkü öyle.) Biz bugün ortalamasını alalım (sweetspot dedikleri): 210 mW/mm^2
Isı akışını da yüzey alanımızla çarpalım:
108,08 x 210 = 22696,8mW = yaklaşık 23W
Yani biz 26ga tel ile 3mm kılavuza 7 tur sarım yaparsak 23W basmamız gerekiyormuş. Bahsettiğim tel 1 ohm verir bu arada. O da 4,8 V yapar. 4,8!!!
Şimdi hep birlikte 3,7'yi geçmeyelim.
Bunun için bu tele 14 Watt basmam gerekiyor.
Bu wattı miliwatt a çevirip yüzey alanımıza bölelim: 14000/108,08 = 129,5 mW/mm^2
Bu kadarcık kaloriyle likit doğru düzgün buharlaşmaz ki... Çiğ likit kötüdür. İçmeyin!
Neyse...
Şimdi diyelim ki biz bu tele 2 tur daha attık. Ne oldu? Tel uzadı. Yani yüzey alanı arttı. Yani basmamız gereken Watt arttı. Ohm da arttı farkettiyseniz.
Bu sarımı DL içim şekli için dual olarak yapmak istersek her şeyi 2 ile çarpmak gerekiyor. Yani sonuç olarak ona da 46W basmak lazım.
Bu değerler illa ki bu şekilde içeceksiniz demek değil. Yaptın sarımını, bas 46W gücü bir çek bak bakalım. 3 aşağı 5 yukarı oyna kafana göre. Regüle mod niye var ki zaten?

Şimdi gelelim mekanik bölümüne. Mekanikte sardığınız ohm önemli çünkü watt ona göre belirleniyor voltaj düzenlenemediği için.
Burada ohm kanununun katkısını beklememiz lazım. Kaç ohm sarım kaç Watt güç çekecek onu hesaplayıp, yaptığınız sarımın yüzey alanı o güç ile doyacak mı doymayacak mı onu kontrol etmeniz lazım. Tek tek hesaplamayalım uzun sürer. Anladınız siz onu.

Son olarak bunların tamamıyla deli gibi uğraşmayayım derseniz de müthiş bir site buldum. Bunların hepsini yapıveriyor:
Lütfen, Giriş Yap veya Kayıt Ol URL içeriğini görüntülemek için!

Aklınıza takılan her türlü soruyu başlık altında sorabilirsiniz. Vakit buldukça yanıtlamaktan büyük memnuniyet duyarım. Tabii biliyorsam. Bilmiyorsam sallarım. :D

Teşekkürler.

Bir mtl ci olarak doğal ayarları kullanıyorum,.kantal 26ga tel, 0.72-0.75 ohm aralığında 3.6 - 3.7 voltlarda (cihaza hatta atoya göre ufak değişiklikler oluyor)..ilk bir iki kısa çekip dışarı üfledikten sonra 2-2.5 saniyelik çekim yaparak..doğal ayarlardan kastım, boğaz doygunluğu (yada vurum), az yada çok olmayınca, buhar çok soğuk yada çok sıcak olmayınca, o iki saniyelik çekimden memnun kalınca..my sweet spot :D

Son düzenleme:
Lütfen, Giriş Yap veya Kayıt Ol Alıntı içeriğini görüntülemek için!

Değerler normal hocam ancak 3,7V diye değil. Isı akışı 220-230mW/mm^2 diye. :) 3,7V takıntınız olduğunu başka bir konuda söylemişsiniz, buna istinaden söylüyorum. Yaptığınız farklı sarımları da hesaplayarak için ki ne çiğ buhar, ne de sıcak buhar çekmeyin. Her ikisi de gerçekten zararlı ve elektronik sigaranın masumluğuna gölge düşüren durumlar. :)

Valla bi sürü tel sarım denedim, atosuna göre 26ga 2mm ye 7 tur yada 2.5mm ye 6 tur ideal, 27 ga ilede yine 0.7 ohm olabiliyor, benim için tabi bu..hani aynı doku ve tat 2.5 - 3voltlarda olsada pil daha fazla gitse ama olamıyo yok takıntı bende 3.6 - 3.7 volt ????????????

Son düzenleme:

Doğru olmadığını bilin de hocam, neye ne kadar takıldığınız kimseyi ilgilendirmez sonuçta. :)
Zaten benim derdim insanlar sarım tercihlerini değiştirsin, aman tabularını yıksın da illa böyle yapsın değil. Kim ne içerse içsin, ister ciğerleri dolana kadar cayır cayır çiğ buhar çeksin, ister dişleri dökülene kadar sıcak buhar. Neyin yanlış olduğu, neyin doğru olduğu bilinsin yeter.
Mesela benim içim şeklim 28 ga 2,5mm kılavuza 6 tur 17 watt. Hesapladığımızda 260mW/mm^2. Yani sıcak buhar.
Benim bundan zevk alıyor olmam yanlış olduğu gerçeğini değiştirmiyor. İnsanlara doğru gibi anlatmamı gerektirmiyor. Ben doğrusunu anlatayım, kim nasıl içerse içsin.
Diyebilirsiniz ki arkadaş madem yanlış, sen niye yapıyorsun? Bu benim ”tercihim”. hangimiz sigarayı zararlarından habersiz içtik? O da tercihti. :)
Gerçi ben 17 watt basıyorum da, aslında 17 watt değil o. Pico sağ olsun biraz arttırmak zorunda kalıyorum. DNA çipte 16 watt. Pico ohmu da hatalı okuyor biraz. Bunlar hep etken. Ama nihayetinde sıcak buhar. :)

Doğru olmadığını bilme kısmını anlamadım, şekerim düştü heral ????????
ciddi anlamadım..????
benim tel sarım demek 220w/mm^2,
bu değer hangi telle olursa olsun gider o zaman :) fakat tel değişincede bir şeyler eksik gibi geliyor..alışkanlık heral..
Biri deseki, şu telle şu sarımı yap muazzam, hemen denerim..ama oda atosuna göre çok fark ediyor..????
Bu arada çalışmanız güzel olmuş, elinize sağlık ????

Son düzenleme:

Şunu anlatmaya çalıştım hocam; 3,7 Volt bir kıstas değil. Bu konuda yanılıyorsunuz. Birkaç mesaj önce bana söylediğiniz sarımda (26ga ile olan) bir yanlış yok. Isı akışı da dediğim gibi 220mW/mm^2. Onu 3,7 V‘a ayarlayıp içmenizde bir sıkıntı yok. Ancak tüm sarımlarda bu geçerli değil, onu bilin istiyorum. :)
260 olan benimki. O, buharın gereğinden biraz daha sıcak olduğunu anlatıyor bize. Zaten bunca hesap kitap biraz da bunun için. Teli henüz sarmadan önce nasıl bir his uyandıracağını da 3 aşağı 5 yukarı tahmin edebiliyor olmak güzel. :)

Sevgili @url hocam şimdi nife30 26 ga 2.5 mm 7-8 tur sarım ve 0.13 ohm ile, kaç wat ve derecede içilmeli bu sevdiğim e-sigarası.???? Saygılar

TCR 320. 230-250 derece santigrada ayarlayıp 25 watt basın hocam.
Sıcak gelirse 200-210’a kadar düşürebilirsiniz.
Ancak nikel ve krom malzemeleri, her ne kadar elektronik sigarada amaca müthiş hizmet etseler de tavsiye edemiyorum hocam. Aklınızda bulunsun.

Çok teşekür ederim. İlgi ve alakan için. Demek doğru kullanıyormuşum. 20 wat 225 derece. Zararlı konusunu da dikkate alıyorum. Bi fantazi olsun diye aldık nife30 tel'i ama her seferinde kanthan tel'e dönüyorum. Alışkanlık:)

TC işini ben de çok denedim ama MTL içimde pek bir yarar/fark göremedim. Bunda Watt modunda ince tel kullanmamın da etkisi büyük tabi. Düz Watt modu direkt ateşli simülasyonu. :) DL kullanımda(uzun ateşleme süresi) çok daha fazla iş görecektir diye düşünüyorum.

1,894Konular
128,278Mesajlar
9,834Kullanıcılar
YankeSon Üye
Geri
Üst Alt