• Yukarıda yer alan hiçbir bilgi kesinlik içermez. Esigara kullanımını düşünüyorsanız doktorunuzla görüşünüz.

Nedir? | Nasıl Yapılır? | E-Sigara Sarım İçin Watt Nasıl Hesaplanır?

url 

Doğrulanmış
Herkese selamlar.

Bu yazımda "Bu tele kaç watt basmalıyım?" sorusunu cevaplamaya çalışacağım.
Bütün olayı önce regüle mod kullanan buhardaşlar için yazdıktan sonra mekanik mod için bu hesapları nasıl regüle ederiz onu anlatmaya çalışacağım.
Faydalı olacağını ümit ediyorum.

Malumunuz bir tel sarıp ısıtmaya çalışıyoruz. Bir telin ısınması demek bünyesinde kalori depolaması demektir. Kaloriyi de depolatmak için tele güç uygulamalıyız ki bu güce Watt diyoruz.
Telimize güç (watt) uygulayarak ısıtıyoruz ancak bir yandan pamuk üzerindeki likit ve diğer yandan hava sirkülasyonu ile soğutmaya çalışıyoruz. Bunların hepsi likitin optimum sıcaklıkta buharlaşması için. Bıraksan tel epey ısınır çünkü...
Bu noktada devreye ısı akışı giriyor (mW/mm^2). Kendisi telin yüzey alanındaki her bir milimetrekare alan için bastığımız wattı MiliWatt cinsinden söylüyor. Biz de yaptığımız sarıma basacağımız gücü bu arkadaş ile belirleyebiliyoruz. Hatta çoğu uygulama sweetspotu bu kardeş sağ olsun söyleyebiliyor.

Şimdi bunları neden yazıyorum onu da kısaca açıklayayım;
O ohma o watt basılmaz, şu ohma bu watt basılır gibi söylemlerin önüne geçmek için. Ohm ile watt arasında ne ters orantılı ne de doğru orantılı bir ilişki yok. Ohm arttıkça watt düşer diye kesin bir yargı yok. Her ohm artışı wattı düşürmez, yükseltebilir de...
Kullanıcı 28ga tel ile 1 ohm sarım yapıp 12 watt basmış. 2 tur daha atıp ohm 1,3'e çıktı diye kendisine watt düşürtmemek lazım. Tam tersi, watt artmalı çünkü telin yüzey alanı arttı. Daha fazla güce ihtiyacı var. Ne kadar ekmek o kadar köfte. ;)
Şu 3,7V meselesini de rica ediyorum kafanızdan silin artık. Öyle bir şey yok. İki gözüm önüme aksın yok. Vallaha da yok, billaha da yok. Yahu iki kutup arasındaki potansiyel farkın formaldehid oluşumuna nasıl bir katkısı olabilir? Allah aşkına bunu iki dakika düşünün. Lütfen.

Konuyu daha fazla dağıtmadan gelelim hesap kitap bölümüne:
Şimdi öncelikle bir tel saralım. 26ga 3mm kılavuza 7 tur.
26ga telin çapı: 0,405 mm
3mm kılavuza sararsam, sardığım telin merkez çizgisi çapı = kılavuz çapı + tel kalınlığı olur. Yani 3,405mm.
Bu çemberin çevresi: 3,405 x pi = 10,701mm Bu 1 tur telin uzunluğu.
7 tur dedik: x7 = 74,91mm
2 x 5mm de bacak boyu olsun: 84,91mm
Telimizin uzunluğunu yaklaşık olarak bulduk. Şimdi yüzey alanını hesaplayalım. Bunun için tel kesitinin çevre uzunluğu ile tel uzunluğunu çarpmamız lazım: 84,91 x 0,405 x pi = 108,08 mm^2
Isı akışını 160 ile 260 arasında tutmak lazım. (Neden?)(Çünkü öyle.) Biz bugün ortalamasını alalım (sweetspot dedikleri): 210 mW/mm^2
Isı akışını da yüzey alanımızla çarpalım:
108,08 x 210 = 22696,8mW = yaklaşık 23W
Yani biz 26ga tel ile 3mm kılavuza 7 tur sarım yaparsak 23W basmamız gerekiyormuş. Bahsettiğim tel 1 ohm verir bu arada. O da 4,8 V yapar. 4,8!!!
Şimdi hep birlikte 3,7'yi geçmeyelim.
Bunun için bu tele 14 Watt basmam gerekiyor.
Bu wattı miliwatt a çevirip yüzey alanımıza bölelim: 14000/108,08 = 129,5 mW/mm^2
Bu kadarcık kaloriyle likit doğru düzgün buharlaşmaz ki... Çiğ likit kötüdür. İçmeyin!
Neyse...
Şimdi diyelim ki biz bu tele 2 tur daha attık. Ne oldu? Tel uzadı. Yani yüzey alanı arttı. Yani basmamız gereken Watt arttı. Ohm da arttı farkettiyseniz.
Bu sarımı DL içim şekli için dual olarak yapmak istersek her şeyi 2 ile çarpmak gerekiyor. Yani sonuç olarak ona da 46W basmak lazım.
Bu değerler illa ki bu şekilde içeceksiniz demek değil. Yaptın sarımını, bas 46W gücü bir çek bak bakalım. 3 aşağı 5 yukarı oyna kafana göre. Regüle mod niye var ki zaten?

Şimdi gelelim mekanik bölümüne. Mekanikte sardığınız ohm önemli çünkü watt ona göre belirleniyor voltaj düzenlenemediği için.
Burada ohm kanununun katkısını beklememiz lazım. Kaç ohm sarım kaç Watt güç çekecek onu hesaplayıp, yaptığınız sarımın yüzey alanı o güç ile doyacak mı doymayacak mı onu kontrol etmeniz lazım. Tek tek hesaplamayalım uzun sürer. Anladınız siz onu.

Son olarak bunların tamamıyla deli gibi uğraşmayayım derseniz de müthiş bir site buldum. Bunların hepsini yapıveriyor:
Lütfen, Giriş Yap veya Kayıt Ol URL içeriğini görüntülemek için!

Aklınıza takılan her türlü soruyu başlık altında sorabilirsiniz. Vakit buldukça yanıtlamaktan büyük memnuniyet duyarım. Tabii biliyorsam. Bilmiyorsam sallarım. :D

Teşekkürler.

Rahat sayabilmeniz için esnettim. 26awg 2.5mm 7 tur. 0.8 ohm veriyor. Ama steam e göre bu sarım 0.93ohm. Bu arada leg length i 10 alıyorum.

Lütfen, Giriş Yap veya Kayıt Ol Alıntı içeriğini görüntülemek için!

Teşekkür ederim.
Bacak boyu turun tamamlandığı en üst noktadan, telin posta değdiği ilk nokta arasındaki mesafenin 2 katı (daha doğrusu iki postun toplamı, eş kabul ettiğimiz için 2 katını alıyoruz.) olarak alınır. Gönderdiğiniz görselde tahmini 4-5 mm falan almanız gerekir o mesafeyi. O şekilde hesabı güncellediğimde 0,877 ohm veriyor.
0,077 ohmluk farkın bir kısmı modunuzun okuma hatası, bir kısmı tellerimizin kalınlıklarının, haliyle özdirençlerinin her milimetresinde homojen olmaması, bir kısmı kılavuzdaki yüzdelik çap farkları olarak özetlenebilir. Hatta belki postlardan çıkan ilk turlardan biri posta geri değiyordur ve farkında değilsinizdir. Bu bile olabilir. Ohm konusunda modunuza her zaman +/- 0,1 ohm tolerans verin.

Teorik olarak evet. Neticede aynı miktar likiti buharlaştıracaklar ancak pratikte her durum için öyle olmayabiliyor. En basitinden eş yüzey alanlı iki sarımda teli kalın olan sarım daha az tur ile biterken, teli ince olan sarım daha fazla tur atıyor. Bu da aslında telin pamukla temas eden, likiti birinci elden gören yüzey alanını arttırıyor. Haliyle ince tel ile yapılan sarım bir miktar daha fazla likit buharlaştırabiliyor. Bu da hem aromayı, hem de boğaz vurumunu etkiliyor. Yaptığım testlerde fark hissettim elbette ama buna dikkat ettiğim için mi hissettim, yoksa gerçekten fark var mıydı bilmiyorum. Ama çok az fark olduğunu söyleyebilirim.
Özellikle DL içim şeklinde kalın tel ile yapılan sarımları ince tel ile yüzey alanı eşitleyerek taklit ettiğimde, ince tel ile yaptığım sarımın çok az daha hızlı ısındığını, haliyle modun daha az yorulduğunu ve serin kaldığını gözlemledim.
Hatta bu test sırasında paylaştığım yazıyı buraya kopyalayayım;

Burada dikkat çekmek istediğim asıl mesele; seri bağlı çift pil ortalama 7,2V gerilim uygular, ben bunu alıp moduma 7V'ta tutmasını söylüyorum. Fark kapalı olduğu için de modumu, çipimi yormuyorum. :)

Çok önemli dip not: Bu sarımları oğlum doğduktan sonra denedim. :D :D :D

Clapton tellerde işler çok karışık hocam. Hesaplanır ama inanın ufak çaplı olmaz. :)
Ama buharın serin olmasının imkansız olduğu bir sarım şeklidir. O yüzden wattın yüksek tutulması gerekir. Eğer serin buhar alıyorsanız, emin olun bir şeyler ters demektir.

Son düzenleme:
Valla hocam mutlaka denemişsinizdir ama tekrar bir şans verin derim :)
Yaşadığım şehirde bir büyüğüm tavsiye etmişti mtl de aroma alamıyorum dediğim zaman.
O zamandan itibaren clapton vazgeçilmezim oldu açıkçası :)

O biraz da likitinize bağlı hocam biliyorsunuz. :)

Hocam tatmin ediyor olması doğru olduğu anlamına gelmiyor. :)
Mesela ben diyet ve spor yaparak kilo vermeye çalışıyorum. Duble iskenderin, iki yarım bol kimyonlu kokorecin ya da az pişmiş beef strogonofun beni nasıl tatmin edeceğini tahmin bile edemezsiniz ama bana zararı var. Yememem gerekiyor. :D
Yanında da barilla tagliatelle. O strogonof ne gider var ya üff. :cry:

1,894Konular
128,278Mesajlar
9,834Kullanıcılar
YankeSon Üye
Geri
Üst Alt