• Yukarıda yer alan hiçbir bilgi kesinlik içermez. Esigara kullanımını düşünüyorsanız doktorunuzla görüşünüz.

Soru? | Esigara Sıcaklık (Isı) Kontrolü Hakkında

tuncays44 

Doğrulanmış
Merhaba. Mirage a titanyum sardım. 5 tur. 2.5mm.majör de kullandım.replay modunda kullanıldı Beslemeyi kapalı unutmuşum hafiften bir yanık tadı geldi hatırladım.

Normalde ben hatalı ayarladıpım için mi böyle oluyor? Pamuk kuruyunca ateşlemenin kesilmesi gerekmez mi?

Lütfen, Giriş Yap veya Kayıt Ol Alıntı içeriğini görüntülemek için!

Evet haklısınız, sadece yazmışım ama eksik yazmışım özür dilerim :) Sadece hem TC hem de Watt modunda kullanılabilen tellerde efektif çalışıyor. @tuncays44 'ün yaşadığı gibi sıkıntılar sık yaşanıyor TCR'ı yüksek tellerde. Evolv'un kendisi de ilk tanıtımından beri bunu dile getiriyor zaten.

Replay tum tel çeşitlerinde çalışır escribe dan ayaralayin oldu bitti replay amacı senin sevdiğin pufftaki içim şeklini kayda alıp taklid etmesi

Çeşitli ısı kontrollü telleri (ss,zirkonyum,titanyum) yihi(ml ve mx class) , dna75c ve asmodus colossal da kullanan biri olarak tespitim, temco titanyum Tcr değeriyle ilgili bir sıkıntı var. Sizin de belirttiğiniz gibi mod un uyarı vermesi gerekirken hiçbir uyarı almadan her çekimde yavaş yavaş pamuk yanıyor.Yarım tanka ulaşmadan da pamuk tamamen yanmış oluyor.

Yazdım ama iyice açıklayayım neyin ne olduğunu. Replay mod ohmdaki anlık oynamayı takip ederek, sizin pufflama esnasındaki verilerinizi kaydeder. Siz beğendiğiniz puffu seçersiniz ve çip o puffdaki değerleri yakalamaya çalışır. Bunu watt ile oynarak yapar sadece. Buraya kadar her şey tamam. Başka bir konuda da bahsetmiştim hatta.

TCR değeri yüksek tel demek basitçe ohmu çok fazla oynayan tel demektir.

TC modda ise verileri en başta girersiniz. Ohmu kilitlersiniz, kullanım değerlerini girersiniz, ısıyı sabitlersiniz ve çip hep bu değeri yakalamaya çalışır. Bunu iyi yapabilen, yani hep aynı değeri yakalayan çip iyi olarak sınıflandırılır.

TCR değeri yüksek tellerde, Replay modda her puffun değeri birbirinden çok fazla farklıdır. 0.4ohm olan bir titanyum tel örneğin 3. puff sonucunda 0.55ohma çıkabilir. 0.4 ohmdaki 10W ile 0.55ohmdaki 10W arasında da haliyle fazlasıyla fark oluyor. Bu kadar geniş kapsamlı değişkenler içerisinde ek olarak, telin salınım sağlığı için gerekli olan C değerinin sizin kullanımınız esnasında ne olduğunu bilemezseniz. TCR değeri yüksek tellerde sadece ohm da oynamaz, telin yapısında değişim de olur. Bu yüzden TCR değeri yüksek bazı tellerde ...C'nin üstüne çıkmayın ya da şu telde şu kadar süreden daha uzun ateşleme yapmayın gibi uyarılar olur.

TCR'ı yüksek tellerde ohm oynamasından bahsetmiştim. Bu pamuktaki likit miktarı, besleme, likit içeriği, puff suresi, pamuk tipi v.b. bir çok etkene göre farklılık gösterir. Başta verdiğim 0.4-0.55ohm örneğini ele alalım.

0.4ohmda 10W başladınız, 3. puffda 0.55ohma çıktı, sizin 10W'ınız, 0.40ohmdaki veriye oranla 13.75W demek oluyor. Aradaki oynama miktarı %30'dan fazla.

İş böyle olunca haliyle olması gereken, yani telin pamuğa zarar vermeyeceği, stabilitesini devam ettireceği değeri yakalamak fazlasıyla zor oluyor. Kaldıki ohmun oynamasında dış etkenlerde fazlasıyla rol sahibi. Atonun kendi ısısı, dış ısı v.b. gibi.

TCR değeri düşük tellerde ise ohm oynaması daha azdır. SS'de titanyumun 3 de 1 ine yakın oluyordu hatta sanırım ama yanlış bilgi vermek istemem. Daha az ohm oynayan telde de haliyle sağlıklı kullanım aralığını yakalamak daha kolaydır.

Replay Mod bu sebeple TC modun yerine geçebilecek bir sistem değil çünkü çok fazla değişken ve işlenmesi gereken veri var ki Evolv'un da böyle bir iddiası yok. Replay Mod, TC mod karmaşık gelen, basitçe TC kullanmak isteyenlere hitap eden, Watt ve TC moda alternatif oluşturan bir sistem.

Teoride tüm TC telleri Replay modda kullanabilirsiniz, evet. Lakin ne kadar efektif, doğru ve kendi sağlığınızla oynamadan kullanabilirsiniz yüksek TCR değerli tellerle?

Bu yüzden genel olarak, TCR değeri yüksek tellerin Replay modda kullanılması önerilmiyor. Yapabiliyor, yönetebiliyor ama bunu tam anlamıyla yerine getiremiyor yukarıda bahsettiğim sebeplerle alakalı olarak ve haliyle yaşanan örnekteki gibi sıkıntılar çıkıyor. Bu demek değil ki sağlıklı kullanım sağlayamazsınız, tabii ki sağlayabilirsiniz ama bu geniş aralıkta, referans-sağlıklı değeri yakalamak oldukça güç olacaktır.

TCR değeri düşük, fantazi teller ve performans coillerinde ise çok güzel bir özellik Replay. Hatta özellikle tcr değeri düşük performans coilleri ile muhteşem işler yapıyor ki çok fazla çeşit mod/çip kullanan biri olarak DNA75C favori çipsetimdir :) SS tellerde hiç TC ile uğraşmıyorum bende. Direk Replay. Hatta sırf Replay modda kullanmak için cins cins tomarla performans coil aldım :)

Özetlemek gerekirse, sağlıklı bir performans için, kendi sağlığınız için TCR değeri yüksek telleri TC modda kullanmanızı tavsiye ederim. Kaldı ki Replay özelliği olan DNA çipler çok da başarılı TC moda sahipler.

Evet aynen, dahası örneğin SS clapton'u DNA250C ya da DNA75C çipli olmayan modlarda Watt ya da TC modda kullanmanız gerekiyor ama Watt modda zincir çekimde fazla ısınma yapıyor, TC modda da tatsız kalıyor. Replay'de ise çok keyifli oluyor. Düşük TCR'lı farklı tellerle oluşturulmuş fantazi telleri ise en stabil ve tatminkar şekilde Replay modda kullanabiliyosunuz. Misal Ni80 core üzerine SS clapton gibi.

Valla bende hem titanyum hem nife30 tel var. Bir gün stabil sarım oluyo istediğim derecelere geliyor içim güzel, bir gün yok olmuyor yani ben 230c diyorum 200–205 oluyor. Profilleri telleri aldığım yerden indirip escribe ile yükledim, kendimde tcr değeri girerek yaptım. Bazen oluyo bazen olmuyo. Keyfim kaçtı sıcaklık kontrolden dolayı. Bıktım artık sök tak pamukla falan. Kanthal-ni80 takılıyorum. Mis.

Son düzenleme:
"L" Low Carbon demek. SS316'da max %0.08 karbon içeriği varken SS316L'de bu değer %0.03. Ben açıkçası kullanımda bir fark anlamadım ama sanayideki kullanımında dayanıma bağlı olarak 316L bir kaç adım öne çıkıyordu. Hatta birde 316Ti var mesela, o da titanyum ilaveli SS. Nikel ve molibden miktarı artınca 317 oluyor, onun L'si de yine Low Carbon oluyor.

Son düzenleme:
1,930Konular
128,743Mesajlar
9,874Kullanıcılar
kadirer01Son Üye
Geri
Üst Alt