• Yukarıda yer alan hiçbir bilgi kesinlik içermez. Esigara kullanımını düşünüyorsanız doktorunuzla görüşünüz.

Nedir? | Nasıl Yapılır? | E-Sigara Sıcaklık Kontrolü (TC) ve Kirlenme Korelasyonu

Joe Doe

Community
Web Sitesi
www.fasttech.com
Selamlar,

Bu işin son aşaması şu an için ısı kontrol.

Pek çoklarımız için efektif bir durum değil ama chain vape ya da düzenli tank tüketimi yapan birçoklarımız bu işten bir haz alıyoruz, hakikat bu.

Hazzın dürtüsü, uzun süreler buhar solumak oluyor.

Dolayısıyla saklanmış bir fizik gerçeği kanatlanıyor power tuşuna bastığımız an; yüksek derecelere çıkan coil sıcaklığının pamuk-fitil-coil ezcümle likitimizle haşır neşir olduğu o an.

Bunun elbette sağlık yönü var. Kontrolsüz güç ve standardize edilmeyen ısı önce tele, sonra pamuğa buradan ağzımıza, dişlerimize, gırtlağımıza ve diğer solunum organlarını dolaylı ya da endirekt bir şekilde etki ediyor.

Sağlık yönünün vurgusu her halde coil imarelerinden yansıma yapıyor. Yani eğer coil’iniz uzun süreler temizse, vücudunuz iç alemi de bir o ölçüde sağlıklı oluyor.

Son paragrafta özet bilgi manasında metni sıkıştırayım, “sizce iki farklı cihazda aynı coil ile tüketilen likit miktarının ısı kontrollü ya da ısı kontrolsüz cihazdaki kirlenmeye etkisi nedir?

Isı kontrolsüz olarak bildiğim en sağlıklı tel kanthal a1. Bunun sebebi dryburn sonrası tel üzerinde oluşan korozyon önleyici katman. Haliyle metal salınımı da minimuma iniyor. Gel gelelim likitin buharlaşırken ulaştığı sıcaklığı kesin olarak ayarlamak imkansız. Düğmeye basmamızla buharı çekmeye başlamamız arasında geçen sürede, özellikle MTL içim şeklinde likit hızlıca 200 derece ve üzeri sıcaklığa ulaşabiliyor. Serin buhar için watt düşürme çabaları da zincir çekimlerde ilk ve son sıcaklık farkını düşürdüğü için, yine gücün basıldığı süre aynı kaldıkça soru işaretleri doğuruyor. Sıcaklık kontrolü konusunda kafalar bir miktar daha rahat. O kısımda da bildiğim en sağlıklı tel titanyum. Fakat bir o kadar da riskli. Doğru sıcaklıklarda kullanılmalı. Sıcaklık arttıkça değişen ohm sayesinde telin kaç derece olduğu anlık olarak ölçülse de, devrenin bir anlık tepkisizliği bize titanyum oksit olarak dönebiliyor.
Uzun lafın kısası; ben de tam bilemiyorum hocam. :)

Lütfen, Giriş Yap veya Kayıt Ol Alıntı içeriğini görüntülemek için!

Ben dna cihaz kullanıyorum hocam ama mantık aynıdır. Her telin bir tcr değeri vardır. Bu değer o telin sıcaklığı arttıkça direncinin ne kadar yükseldiğini belirtir. Bunu çipe tanıttığın zaman çip önce teli ilk sardığında ortam sıcaklığını ve telin ortam sıcaklığına eş haldeki ohmunu ölçüp, senin ulaşmak istediğin sıcaklığın verdiğin tcr değerine göre kaç ohm a tekabül edeceğini hesaplar. Sen modun çıkabileceği maksimum wattı girersin ki bu değer 1000 bile olabilir. Düğmeğe bastığında mod an ve an telin direncini ölçüp, hesaplattığın ohma ulaşmasını bekler. Ulaştığında wattı otomatik olarak düşürüp ohmu sabit tutmaya çalışır. Haliyle de sıcaklığı kontrol etmiş olur.
Tfr (adını yanlış hatırlıyor olabilirim) da tcr değerinin doğrusal olmayan versiyonudur. Tcr değeri her bir fahrenayt derece için ohm değişimini söyler ancak bu ohm değişimi doğrusal değildir. Örnekle; 10 derece ile 20 derece arasında ohm 0,5 yükselirken 20 ile 30 derece arasında 0,6 yükselir. (Rakamlar uçuk sallamasyondur.) bu doğrusal olmayan değişikliği de cihaza anlatmak için tfr kullanılır. Bahsettiğim değişiklikler çok ama çok küçük olduğu için çoğu kullanıcı önemsemez ve tcr kullanır (benim gibi).
Ben anlattığım için kesin kafan karıştı ama olsun. Zamanla taşlar yerine oturur. :D

Replay dedikleri olay da şudur. Sen teli sararsın. Sonra aynı tel ve aynı sarımın kanthal karşılığına bastığın wattı basarsın. Mod o wattın altında değerlerden başlayarak ateşleme yapar. Beğendiğine tepkini koyarsın. Mod senin beğendiğin ateşlemede ulaştığı ohmu aklında tutar. Sonraki her basışında tcr mcr dinlemez o ohma ulaşmaya çalışır.
Yani bütün hikaye önceden hesaplanmış olan ohm değerine ulaşmaktır.

15m kadar toplamda NiFe48, SS316L, SS304 tel harcadım ısı kontrolüne. Sonrasında bıraktım, geri dönmedim. SS tellerde daha temiz sonuçlar alıyordum watt moduna göre ama genelde de bu telleri birkaç tanktan fazla kullanmak mümkün olmuyordu. Doğrudan tat değişimi hissettim.

Pamuğun yanmayacağından emin olmak, daima sabit bir sıcaklıkta sabitleneceğinden emin olmak hoş bir his. Sağlıklı olduğunu da düşünüyorum ama bir yandan atla deve farkı ortaya koyduğunu da düşünmüyorum.

Kişisel düşüncem yukarıdaki paragrafta yazdığım tutarlılığı istiyorsanız sıcaklık kontrolü öğrenir ve denersiniz. Ama yaygın ve yanlış olduğunu düşündüğüm "bu likiti tisi'de içiyorum bambaşka muhteşem oluyör" algısı dolanıyor ki ortalıkta asıl karşı çıkılması gereken bu.

Bir süredir sarım yapan, ohm konularını kurcalayan biri TC'ye bulaşmadan da istediği özelliklerde içebilir.

Ben DNA 75 ile bir süre sıcaklık kontrolü denemiş, bırakmış birisiyim tabii. Denemeden sözüme bakarak es geçmeyin. Belki sweet spot'unuz sıcaklık kontrolündedir :).

hocam ben daha önceden ss316, zirconyum, titanyum tellerini aldım esfden hasan çiçek ağabeyle bir ramazan ayında bütün gün oruç tuttuktan sonra gece sahura kadar uyuyamadığım için esf üzerinden mesajlaşarak yapmaya çalıştık ancak inanın ben 3. gecenin sonunda ateşliye dönmeye kadar varacak sinir krizi geçirdim senin teline de moduna da deyip fırlatıp attım :D zaten akşama kadar oruçluyum nikotin almamışım üstüne bide iftardan sahura kadar onla uğraş dur aman allahım mahfetti beni öyle olmasın diye bu sefer geniş zamanda tekrardan telleri temin edip deniyeceğim :) inşallah bu sefer sizede danışırım.
sıkıntılarıma gelince o belirlenen ohm u bir türlü kitleyemedim. olmadı dna chip mevcut moduma evolv dü sanırım programı attım bişiler ama ne attığımı tam bile hatırlamıyorum. bu konu hakkında aslında basit ve kolay olacak şekilde anlatım videosu olsa çok daha yararlı olur diye düşünüyorum. ilginiz ve alakanız için çok teşekkür ederim :)

replay denen zımbırtı ilede uğraştım oda olmadı üstadım yaaa ben biraz kalın kafalıyım herhalde bir türlü istediğim şeye ulaşamadım anasını satarımmm haaa dedim sardım tekrardan kanthal 27 ga yı 5 tur aralıklıı yapıştırrrrrrrr :D

takibe aldım seni @Bahtsız Bedevi :D teller elime ulaşır ulaşmaz elbet seninde başının etini yerim :D

etme eyleme taaa karadenize trobzona mı gelem :D ama bir gün elbet gelip gezeceğim memleketimin o güzel topraklarını :) hayalini kurduğum turlardan biridir karadeniz belki bir gün nasip olur belkide ısı kontrolünü öğrenip gelmiş olurum :D:D:D ama dersen ki ben sana uzaktan da eğitim sağlarım o zaman varım hemen takibe alıyorum senide :D

Isı kontrolünde acemiyim ama şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki atomizerler likit seçtiği gibi tel de seçiyor. Mesela zirconium kullanıyorum bir atoya takıyorum hiç keyif vermiyor ne aroma ne boğaz vurumu ama teli başka bir ato da deniyorum müthiş bir boğaz vurumu oluyor. Daha çok fazla denemem olmadı ama tel ve atoları çeşitlendirince daha keyif vereceği kesin bence.

Picoya sar kanthalı al yedekte dursun ani sinirlenmelefe karşı önlem olarak :)

Önce pcye evolv yükle tcr dosyalarını evolv yükle aslanhan hocamda mevcut sonrasında gerekir ise tel ile canlı baglantı saglarız :) bide en önemli husususa dikkar çekmek isterim bacaklar coile degmeyece buna özellikle dikkat edin.

• Beğendim
Tepkiler: HMA
@url hocam merak ettiğim bir husus var. Tc kullanılması gereken telleri, mekanik modda kullansak nasıl bir sonuç alırız.
Varsayıyorum titanyum yada zirkonyum teli sardık sarmaladık, koyduk mekaniğe. ( düşük ohm vereceklerini hesaba katmadan soruyorum)

1,928Konular
128,709Mesajlar
9,870Kullanıcılar
drragonSon Üye
Geri
Üst Alt