• Yukarıda yer alan hiçbir bilgi kesinlik içermez. Esigara kullanımını düşünüyorsanız doktorunuzla görüşünüz.

Nedir? | Nasıl Yapılır? | E-Sigara Sıcaklık Kontrolü (TC) ve Kirlenme Korelasyonu

Joe Doe

Community
Web Sitesi
www.fasttech.com
Selamlar,

Bu işin son aşaması şu an için ısı kontrol.

Pek çoklarımız için efektif bir durum değil ama chain vape ya da düzenli tank tüketimi yapan birçoklarımız bu işten bir haz alıyoruz, hakikat bu.

Hazzın dürtüsü, uzun süreler buhar solumak oluyor.

Dolayısıyla saklanmış bir fizik gerçeği kanatlanıyor power tuşuna bastığımız an; yüksek derecelere çıkan coil sıcaklığının pamuk-fitil-coil ezcümle likitimizle haşır neşir olduğu o an.

Bunun elbette sağlık yönü var. Kontrolsüz güç ve standardize edilmeyen ısı önce tele, sonra pamuğa buradan ağzımıza, dişlerimize, gırtlağımıza ve diğer solunum organlarını dolaylı ya da endirekt bir şekilde etki ediyor.

Sağlık yönünün vurgusu her halde coil imarelerinden yansıma yapıyor. Yani eğer coil’iniz uzun süreler temizse, vücudunuz iç alemi de bir o ölçüde sağlıklı oluyor.

Son paragrafta özet bilgi manasında metni sıkıştırayım, “sizce iki farklı cihazda aynı coil ile tüketilen likit miktarının ısı kontrollü ya da ısı kontrolsüz cihazdaki kirlenmeye etkisi nedir?

Lütfen, Giriş Yap veya Kayıt Ol Alıntı içeriğini görüntülemek için!

@url üstad ta cevaplayacaktır ama onun yokuluğunda cevaplıyayım dedim ( edit: kendi cevaplamış bile :D ). Mekanik modların mantığı telin ohmajına göre watt vermek olduğu için, zirkonyum ve titanyum teller de ısı odaklı olduğu için bu iş bu tellerde olmaz üstadım. Özellikle titanyum watt ı gördüğünde hamur gibi oluyor. Bildiğiniz parçalanıp direk salınım yapıyor.

Sıcaklığı telin karakterine göre ayarlamamız gerektiği için, mekanik olarak bu işi ohm a göre hesaplayıp sıcaklık verebilecek bir mod da sanırım olmaz. Bu sebeple mekanik modlarda bu iş maalesef hayal üstadım.

Anladım sevgili hocalarım. Mechden mtl ciddi manada keyif veriyor. Hani dedim Bi umut olur bu acaba diye :) tahtamız yok ki adını söylemesi zor telleri kullanalım

Joyetech çipi olup Arctic Fox yükleyebilceğiniz bir mod, Dna çipli ya da Yihi çipli bir mod alabiliyorsanız özellikle Titanyum teli bir deneyimleyin derim. Ben 1 yılı geçkin süredir sadece titanyum tel kullanıyorum. Aroma yorumu Kanthal tele oranla oldukça farklı ve lezzetli geliyor bana. Watt verip teli ısıtmak ile dereceyle ısıtmak arasında lezzet farkı oluyor (bence).

aynı koşullarda test etme imkanı olmadığı için cevabı zor bir soru
ss, ti, nife, zirconium ... vs dryburn yapmadığım için 1 tank sonunda tele baktığımda temiz duruyor ama kararma tabiki oluyor,
kanthal da aynı şekilde kararıyor ama dryburn sonrası tertemiz oluyor,
yani sonuç olarak hayat garip vapurlar falan

Biliyorum hocam :) 1 ss claptonu ortalama 2 haftadan fazla kullanıyorum. Günlük kullanımım pod cihazlar üzerine, akşamları pc başında dl de kullanıyorum o nikeli hızlı ısınıp soğuduğu için. Konuyu kirletmeyim artık, teşekkürler :)

Yaklaşık 3 yıldır elektronik sigara kullanıyorum. Başlangıçtan beri MTL tercih ediyorum bu süreçte hep Watt modu kullandım. Son zamanlarda TC mod için hevesim var ama daha kullanacağım tele bile karar veremedim. Konu bana çok karışık geliyor. Deneyeceğiz ama dur bakalım be zaman.

Yeni başlayacak arkadaşlara tavsiyem tcr değeri yüksek olan tellerle başlamaları,
Nife (520) , ti (320) gibi ,
Kalibre etmesi çok daha kolay olacaktır, bir de kısa devre olmamasına ( ayrık sarım yapılmalı, coil bacaya değmemeli, coil bacakları bir yere dokunmamali) dikkat edilmeli
Birkaç dikkat edilecek sey var, bunun dışında kullanımda bir zorluğu yok
Millet foton carpistiriyor, elinizi korkak alistirmayin

Son düzenleme:
2 aylık kullanıcıyım. 1 ay sonunda Tc moda geçtim. sstel ile başladım sonrasında titanyum aldım aroma bakımından bir tık daha yüksek daha keyifli.
Atomizer ohm atlamamasi lazım. Elimde klon kayfun, penodat, expro, dwarw var. Genelde sstel 0, 52 ohm sararım kayfun bazen 0.60 çıkıyor bazen 0.68 keyf vermiyor normal watt moduna geçerim .
diğer atolar stabil ne sararsam onu veriyor.Dna da profil ayarlarını çok çözdüğümu sanmıyorum djlsb nin dna profilini cihaza attım. YİHİ de kalibrasyon sıcaklığı farkediyor (compansate temperature). DNA oda sıcaklığını gösteriyor oradan hemen yihi içinde o değeri giriyorum.
Temco tel kullanırım satıcılar zaten Tcr değerini söylüyor bir defa ateşliyorum sonra kenarda 10dk bekletiyorum tekrar ohm okutup kilitliyorum yanlışım varsa düzeltin lütfen

Son düzenleme:
Valla şahsen bende ss öneririm. Hem tcr hem watt modda kullanılabilir olması, watt ve tcr mod arasındaki farkı daha net gösterir ve olası tcr moda uyum sağlayamama konusunda tel ziyanından yani israftan kurtarır :) naçizane düz mantık, biz çok para gömdük vari başkaları ziyan etmesin paralarını.

SS tellerin alaşımında da Nikel bulunur...;)

İlave olarak kavram karmaşasını önlemek adına naçizane birkaç düzeltme yapmak isterim. Sizin mesajınızı alıntılayarak yazmış oldum ama aslında genele hitaben yazıyorum, üstünüze alınmayın lütfen...;)

Sıcaklık, verilen bir şey değildir. Kullandığımız modlar güç (ya da watt) verir. Hem standart güç (watt ya da power) modunda hem de TC (sıcaklık kontrol) modunda. Aralarındaki fark, bildiğiniz üzere, TC modunda kullanırken coil’in ulaşmasını istediğiniz en yüksek sıcaklığı ayarlarsınız, modunuzdaki çip de bu sıcaklığı coil’in direncini sürekli ölçerek hesaplar ve vereceği gücü ona göre ayarlar. Güç modunda sıcaklığı ayarlama şansınız yok. Mekanik modlarda ise hiçbir ayar yapma şansınız yok.

Ayrıca “Isı kontrol modu” değil “sıcaklık kontrol modu”, direncin “ısı katsayısı” değil “sıcaklık katsayısı”...;)

Selametle...:)

Şimdi konu sahibi 1 kere söylemiş, tekrar tekrar da söylemez, ben onun yerine dile getiriyim. Konunun açılma gerekçesi adında ve ilk mesajda görüldüğü gibi TC kullanım tellerdeki kirlilik durumunun güç moduna göre karşılaştırılmasıdır. Bu yüzden genel TC muhabbetlerini, yihi dna dicodes karşılaştırmalarını, tel materyali çeşitleri karşılaştırmalarını vs ilgili konularda yapalım lütfen. Konunun başından beri anca 4 5 mesaj konuyla ilgili atılmış.

Bu küçük hatırlatmamın ardından nacizane bende konuyla ilgili 1 2 bişey söyliyim. Tellerin TC veya güç modu kullanımından öte kirlenmenin en büyük sebebinin likitin içeriği olduğunu düşünüyorum. Genel olarak efektörü bol olan, N. E. T. içeriği olan likitler coili ve pamuğu daha çok kirletiyorlar. En temiz kullandığım likitler genelde efektör olmayan meyveli karışımlar.

Genel olarak gördüğüm TC kullanım esnasında pamuk daha az yanıyor, hatta herşeyi doğru yaptığınızda hiç yanmıyor, ancak kararma güç kullanımına göre daha fazla oluyor. Bu da tat değişimine sebep oluyor. Aynı pamuk ile 2 3 tank içmek neredeyse imkansız. Ancak telin üzerinde biriken tortumsu yapı güç kullanımına göre çok daha az. Bu sayede pamuğu yenileyip tekrar sarmadan 3 4 tank içilebiliyor. Ben kanthal sardığımda kullanım sonrası hiç dry burn yapmam, telide pamuğu da olduğu gibi atıp atomizeri yıkayıp yeni sararım. Ama TC sarımlarında yeniden pamuklayıp en az 3 tank içiyorum. Genel olarak titanyum ve ss316 kullanıyorum,arada Nife30. İlginçtir nife30 sarımlarımda çok daha çabuk tortu birikimi oluyor. Ama bunun muhtemelen sebebi benim nife30 ile aromasının biraz daha net olmasından dolayı genelde pastane tarzı likit tüketmem. Bu likitlerin çoğunda da bir şekilde efektör oluyor.
Bi ara nbase geçme denemelerim esnasında yaptığım rekor 11 tank. Major rta, 28ga 2.5mm 7 tur temco titanyum sarımı, dna 250 ile. Tat değişimi olmadan içtim ve pamuğun yalnızca tel ile temas eden yerinde hafif sararmalar vardı. Daha sonra artık sıkılıp çıkardım sarımı, aslında daha içilirdi.

Deadalus u MTL e geçince etkin bir şekilde kullanmaya başladım. Normal sarımlarda telin tcr değeri ve chipin doğru okuması çok önemli. Öğrendim biraz saatler harcayarak ama şu anda elimde

38 ve 40 gauge 300 feet ss316l
28 ve 30 gauge 100 feet ss316l
30 gauge 100 feet ti tel var. Hemen söyleyim hepsi çin malı:giggle:

Claptonlar yaptım envayi çeşit.

Mesela;
30g ti üzerine 38g ss316
30g ti üzerine 40g ss316
2x30g ti üzerine 38g ss316
2x30g ti üzerine 40g ss316
2x28g ss316 üzerine 38g ss316
2x30g ss316 üzerine 40g ss316

Bunların hepsinde replay modda dna da çalıştı. Düz MTL tellere göre aroma en az %25 arttı. Aromada zayıf sayılan siren bile ben oldum gibi dedi.

Şahsi görüşüm tc kullanımda düşen ohm yükselen akım değeri ile kararma daha çabuk oluyor , tc de gelen fazla aromada bunu destekliyor ne kadar aroma o kadar kararma ...

Atomizerin başlığı ile kaynak yapmak istiyorsanız mekanik modla kullanabilirsiniz, yazdığınız tellirin dirençleri mili saniyeler içinde 3 5 katına artarak çıkar. Oldu ki piliniz bunun gücünü kaldırdı, saniyeler içinde siz olayı anlamadan pamuk yanar. Titanyum gibi yüksek tcr li tellerde dry burn bile yapamazsınız. Siz ateşleme yaptığınızı anlamadan tel kor OLUR. TCR 100 VE ALTI telleri mekanik modda kullanabilirsiniz...

1,928Konular
128,697Mesajlar
9,870Kullanıcılar
drragonSon Üye
Geri
Üst Alt