• Yukarıda yer alan hiçbir bilgi kesinlik içermez. Esigara kullanımını düşünüyorsanız doktorunuzla görüşünüz.

Nedir? | Nasıl Yapılır? | E-Sigara Stabwood Mod Bakımı Nasıl Yapılır?

CnrDnz 

Doğrulanmış
Merhaba arkadaşlar. Şuanda yeni edindiğim ikinci el illusia V2 mini modun ağacı epey kurumuş matlaşmış. Bakımını nasıl yapmalıyım hangi yağı kullanmalıyım bazıları gomalak cilasından bahsederken bazıları da Hindistan cevizi yağı kullan diyor. Stabwood kullanan bakımını yapan arkadaşlar deneyimlerini yazarlarsa sevinirim.

Lütfen, Giriş Yap veya Kayıt Ol Alıntı içeriğini görüntülemek için!
Gomalak cila aslen reçine bazlı olup alkol içerisinde çözülür. Ülkemizde gomalak cila çeşidi her ne kada az olsada çok farklı renklerde gomalaklar mevcut. Gomalak cila mobilyalarda en az 7 kat uygulanırken pipo tarzı objelerde 4-5 kat uygulaması yapılır. Atılan her kat ahşap rengini bir kat koyultacaktır. Yapmaya karar vermeden önce bunu göz önünde bulundurun lütfen. Artı olarak pul gomalak internetten de bulabilir ve kendiniz cilanızı hazırlayabilirsiniz. Ve hatta hazır cilalar bulup sadece uygulamayı kendiniz yapabilirsiniz. Açık renkli ağaçlarda pek efektif olacağını düşünmüyorum ama ceviz, maun, kral ve gül ağacı gibi ağaçlarda düzgün uygunlama son derece güzel oluyor. Reçine bazlı olduğundan ilk başlarda elinize hafif yapışkanlı bir his bırakabilir korkulacak bir şey yok.

Balmumu yapısı itibari ile çok yapışkandır. Isı kullanılarak işlenmesi gerekir ancak kusma yapar. Gomalak daha iyi bir çözüm sunar. Aktar ya da başka yerlerden alacağınız balmumlarını alkol ve adını hatırlayamadığım (peroksit gibi bir şeydi sanırım) çözeltilerle inceltmek ve hatta pul ya da kalıp carnauba ile karıştırmak gerek.

Hocam ortada bence bir yanlış anlaşılma var. Her ağaç, ahşap mod stabwood diye anılıyor. Eğer konu stabwood ise ağacın
Lütfen, Giriş Yap veya Kayıt Ol URL içeriğini görüntülemek için!
konusunda yazdığım gibi (ki bence konular birleştirilmeli gidişat aynı yönde) epoksi ya da başka solventler ile tüm gözeneklerinin doldurularak stabilize edilmesi demek. Ağaç tüm gözenekleri dolacak şekilde stabilize edildikten sonra zaten emici özelliği kalmaz. Dolayısı ile dediğiniz gibi yarı katı bir yağ veya cila ile polisaj mantığında parlatılması gerekir. Mesela benim yukarıda yazdığım gomalak cila bence içerdiği alkol ile epoksili bir stabwood'un yapısını bozarken, illusia tarzında ki ahşap modlarda çok efektif sonuç verecektir.

Konunun özeti şudur ki her ahşap mod stabwood değildir. Ürüne göre cila uygulanmalıdır. :)
Merak eden olursa ben nerden biliyorum ben aslında pipo ustasıyım o nedenle cila, ağaç vs. konularında az buçuk fikrim vardır.

Üstadım teşekkür ederim. Güzel bilgilerin için. Benim kullanmış olduğum modlara ben hindistan cevizi yağı uyguluyorum. Çünkü yaptırmış olduğum modların bakımını hindistan cevizi yağıyla yapmadan sıkıntı olmayacağı konusunda bilgi verildi. Gönül ister renaissance wax kullanmak ama ülkemizde bulunması zor olan bir üründür kendileri. Yanlış bilgi vermek istemem arkadaşlara. Benden daha bilgili olan arkadaşlara Saygılarımla... ? IMG_20190305_225636-01.jpeg

Tamamdır teşekkürler hocam bayağı yardımcı oldunuz Hindistan cevizi yağı alıp uygulama yapacağım artık bu hafta.
Hocam zahmet edip güzel açıklamışsınız. Facebook'ta ki vape gruplarından birinde bir usta illusia lara hem gomalak cilası hemde metal kısmına polisaj yapıyordu para karşılığında. Gomalak fikri bana oradan geldi fakat Hindistan cevizi yağı ile aynı sonucu alacaksam boşuna masrafa girmeyim.

Metal kısımları yanlış bilmiyorsam krom kaplama. Kromaj işlemi düzgün yapıldıysa kararma yapmaz. Gomalakta, yağ da ilk bir hafta pırıl pırıl parlayacaktır. Elinizin ürettiği yağ aslında asidik bir yağ. O nedenle maksimum 1 hafta sonra matlaşmaya başlayacak. O nedenle karar da, cüzdan da sizin. Sizin yerinizde olsam merakımı yenmek için bir defalığına her iki uygulamayı da yaptırırdım. Bir müsibet bin nasihattan iyidir mantığı. ;)

Ben size daha farklı bir çözüm ile geleyim. Evde, eşte, dostta illaki bir matkap vardır. Ya da dremel varsa o bile iş görür. Alın bir yün polisaj keçesi birde mavi renkli polisaj macunu orta-düşük devirde uzun zamanlı polisaja girin. Ayna gibi yanmazsa o mod bende bir şey bilmiyorum demektir. Hele ki illusia gibi full ahşap olacak. Peheheyyy (İstanbul'da iseniz Karaköy perşembe pazarında tüm malzemeyi bulursunuz. Keçe kısmı önemli burada altta ki gibi içi yün olmalı. Diğerleri zımpara gibi çizer.)

1111

Hocam cila konusunda ilk önce kendim bir denemek istiyorum. Sonuca göre artık bakacağım olmadı yollarım yaptırırım. Polisaj olayı da aslında basitmiş bir denemek lazım aslında. Cihazı sevdim fakat ikinci el olduğundan dolayı metal kısmında çizikler var bende almışken temizleyim iyice dedim. Yoksa okadar da polisaja ihtiyacı yok aslında. Harika çözümler koydunuz ortaya teşekkür ediyorum.?

Bendeki illusia kozalak ve reçine bakım istemiyor desem yeridir. Bu arada dm atarsan (unutmamak adına) yurtdışından gelecek bir ürünüm var bir miktar yollayabilirim hediye :)
işi fırsata çevirenlere de fikir vermemek lazım evet ?

Bağlantıya ürün linkini paylaşmıtım bu dediğim gibi krem wax şeklinde bir ürün toblolarda restarasyon işleminde kullanılıyor 40 gr 50 lira gibi bir rakama satılıyor. Yine ham ahşap için ikeanın uygun bir ürünü var ama modda denemedim 12 saat dokunmamak gerekiyor, Sabırsız adamım ben ?

Biraz ağır ama evladiyelik bir mod. Güle güle kullanın. Metal kısımları kendim yapamam dersen herhangi bir takı tadilatı yapan yere ayak üstü patlattırabilirsin. uygun fiyata yaparlar ama çiziliyor ne kadar dikkat etsen de ben güzel bir deri kılıf diktim pasaklı zamanlarda takıyorum sevmesemde ?2019-03-14-11-02-24-1.jpg

Açıkçası üç türlü yöntem var şu ana kadar başlıkta, ama hem kolay erişilebilir az zahmetli ve Hindistan Cevizi kokusuna özel bir merakım olduğundan ben Hindistan Cevizi yağı ile parlatmayı tercih edeceğim, belki en iyi yöntem olmayabilir bilmiyorum önemli değil neticede bir sıfırdan büyüktür illa ki faydası olacaktır tamamen solmuş bir modu baz alarak konuşursak.

Şimdi üstat danışmak istediğim konu şudur ki, su zımparası ile zımpara yapmaya gerek var mı haftalık parlatma yapacağımızı düşünürsek yoksa direk al yağı Microfiber bez ile oval oval yedir mi diyorsun? Zımparaya ne zaman ihtiyaç duyar mıyız ne zamanlarda duyarız?

1,894Konular
128,278Mesajlar
9,834Kullanıcılar
YankeSon Üye
Geri
Üst Alt