• Yukarıda yer alan hiçbir bilgi kesinlik içermez. Esigara kullanımını düşünüyorsanız doktorunuzla görüşünüz.

Yardım | E-Likit Tat Alamıyorum: Yardım!

Kanthal 

Council
Doğrulanmış
965C3FF3-AA3E-4E1B-A866-A9ED92648AC1.jpeg

Acaba????? Farklı bir ihtimal de eklenebilir mi?????
—0—

DIYORDIE YouTube kanalına yakın bir zaman önce bir video yüklendi,

Videoda da kısaca değinildiği gibi, bu yeni bir konu değil. Çilek tadını alamayanların, yabancı kaynakları “can’t taste strawberry!” şeklinde arama yapmaları yeterli. Böyle bir durum var maalesef. Sadece Kendin-Yap ile uğraşanların başına gelen bir durum olmadığının belirtilmesi de belki önemli olabilir, zira çoğu likit üreticisinin ana akım aroma markalarını kullandığını düşünülebiliriz.

Konudan fazla uzaklaşmadan, zengin ve derin bir aroma karakterine sahip krema& muhallebi (Custard) türevlerinden de bahsedilebilir, ve belki vanilya grubundan. Kişisel bir örnek vermem gerekirse, likit alırken şu aşağıdakini görünce uzak duranlardanım mesela,

A21A2809-353B-428E-A57D-D62CFDD8386D.jpeg

Benim için bu aroma ya da bu aromayı içeren bir likit, kartonumsu garip bir tattan, bozulmuş süt kokusuna giden çileli ve nahoş bir yol bileti! ???? ????

Videoda geçen konuya dönersek eğer, Wayne’nin bu olayın ‘niye?’ kısmına net bir cevap verdiğini söyleyebilmek zor. Aroma kimyageri olmadığını zaten kendisi de belirtiyor. Elimizde ihtimaller, şüpheler, tahminlerden başka bir şey kalmıyor.

Ne yapılabilir? Sürekli hazır likit kullanan biri için, sanırım, likit alıp deneme-yanılma sürecinden geçiliyor: bu konuda benim bir fikrim yok.

Kendin-Yap ile uğraşanlar için, videoda önerilen farklı aromalar, FLV Alpine Strawberry ve INW Shisha Strawberry gibi, denenebilir belki. Yine videoda, farklı düzenleyici/geliştirici aroma kategorisindekilerinin arasında, CAP Super Sweet’in bahsi geçiyor. Sitrik asit bağlantısına kısaca değinilse de, Wayne içerik bilgisini vermeyi tercih etmemiş. Bu fırsatla, yeri gelmişken ekleyeyim,

FLV Sweetener: PG, (~%5) Sucralose, Water

TPA Sweetener: PG, Maltol, (~%5) Sucralose, Water

FW Sweetener: PG, (%30-%40) Sucralose, Flavoring

CAP Super Sweet: Water, (~%10) Sucralose, Citric Acid, Sodium Citrate, Potassium Sorbate, Sodium Benzoate

(Bunları birisi paylaşmıştı, elimin altında dursun diye not etmiştim. İnternetten yapılacak bir aramayla da ulaşılabilecek şeyler.)

Videoda çok çok kısaca değinilen, fakat denk gelebileceğiniz farklı bir yol ise “stone” denilen bir metot. Esigara ekseninde, Türkçe olarak nasıl çevirebiliriz bilmiyorum. “Küp” diyorum kendim????????: çilek küpü, vanilya küpü, üzüm küpü, vs. TFA Strawberry Ripe, CAP Sweet Strawberry, FA Strawberry, vs., vs., gibi aromaların, belirli oranlarda katmanlanması, ve daha gerçekçi bir çilek tadı almak gibi düşünülebilir belki. Aroma sayısından ziyade, esas vurgunun kullanıcının kişiselleştirme süreci üzerinde olduğu bir metot denilebilir belki. “Strawberry stone,” “Blueberry stone,” vs., şeklinde internetten arama yapılabilir. Benzer şekilde, “trinity” diye adlandırılan karışımlar da değerlendirilebilir.

Çok uzattım. Ankete katılanlara önceden teşekkür ediyorum???? Düşüncelerinizi merak ettiğimi de eklemek isterim.

Önceki anketlere katılmak için,

Lütfen, Giriş Yap veya Kayıt Ol URL içeriğini görüntülemek için!

Lütfen, Giriş Yap veya Kayıt Ol URL içeriğini görüntülemek için!

strawberry ripe ile cap sweet strawberry karışımı yapın kendi oranınızla. ben 1e2 oranıyla yapıyorum ve çilek tadından, kokusundan, kalıcılığından (%0.5-%1 arası vape wizard etkisi ile) memnunum.
aromalar eskiden diacetyl/acetoin muhabbeti pek su yüzüne çıkmadan önce daha yoğun daha hissedilirdi. bence bu temizleme, düzenlemelerden en çok etkilenen aromalar pastane ve çilek aromaları oldu.

Sanırım çilek aromalarından ben de keyif alamıyorum zira denediğim tüm çilekli likitlere "bu mu çilek" dedim. Sonrasında damak tadıma uygun olmadığına karar verip vazgeçtim. Dondurma yada yoğurtlardaki çilek tadını arıyor damak sanırım. Fakat onlar bile parfüm gibi koktuğu için yine de bana hitap etmiyor.

Lütfen, Giriş Yap veya Kayıt Ol Alıntı içeriğini görüntülemek için!
şekerli çilek tadını arıyor insanlar, bu da sweet strawberry ile ripe mixlenince ortaya çıkıyor. daha doğal strawberry tadı fa strawberryde var. o da çok yavan, tufanda çilek yemek gibi, yeşil yapraklarını da yer gibi bir tat bırakıyor :) ben mtl için o tadı sevsem de dlde beğenmiyorum.

Doğrudur, aroma olarak hiç denemedim ama likit olarak hem mix hem de tekil damağıma uygununu denk getiremedim. Tabii ki kokulu güzel dağ çileği tadı aramıyorum ama en azından pudra şekerine batırıp yediğimiz dandik çilek tadı alsaydım iyiydi ????

Onlarca premium çilek aromalı likit denedim, kendimde yaptım ama bir tanesinde bile o yediğimiz çilek tadını alamadım, hep suni bir tat ilaç gibi mesela kavın limon vb likitlerde aromayı alırken şu çilek vermiyor işte

SNE-LX1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Bende çilek değil de efkar tiryaki parliement blue ancholy tarzı tütün aromalarına karşı kendimi bildim bileli bir tat sağırlığı var. Diğer tütün aromalarında ve karışımlarında yada diğer tarz likitlerde bunu yaşamadım.

Bu çilekli likitlerin çileğinden sadece ben hazzetmiyom sanıyordum ama burayı görünce sorunun bende olmadığını anlayıp sevindim. Eski çilek tadını bir türlü alamıyorum artık. Sanki hepsi sentetik tat.

İsviçre’deyim. Üç yüz küsür demişlerdi bana buradaki test barındaki likit sayısı için, genelde popüler likitleri koyuyorlar. Yeni çıkan likitleri sanırım zamanla ekliyorlar: Dinner Lady Tobacco serisi henüz eklenmemişti. Arada, yeni çıkan atomizerleri de, kısa süreli olsa da, orada kullanma fırsatım oluyor.

Ingilteredeyim bende fakat buradakiler o kadar bonkor degil :) Vardir belki buyuk olcekli mekanlarda ama genelde orta ve alt seviye markalarin likitlerini test alanina koyuyorlar. Dinner Lady yerli marka olmasina ragmen koymuyorlar :))

evet cennet oldugu dogru, bakkalda bile bolca likit satiliyor ama denemekten vazgectim artik, kendime uygun tatlar buldum ve onlarla devam ediyorum bu ara.
Bir de hazir likitlerin aroma oranlari benim yaptiklarimdan hayli fazla oldugu icin dengem bozuluyor :) Bir sure hazir icersem kendi likitlerim yavan geliyor yada kendi likitlerimi kullanirken hazirlar yogun gelip, icimi bayiyor :)

Tütünlü likitlerde çok kötü bir tad gelmeye başladı bana da nedendir bilmiyorum ama başkasının öve öve bitiremediği halo tribecalardır ya da efkarın likitleridir çok değişik gelmeye başladı, belki de benim dilim bozulmuştur bilmiyorum ama kendim de yapsam hazır da alsam tütün tadı benim için iğrenç oldu bir süredir

Tat alamama sorunu
Benim reseptörler hiç gelişmemiş sanırım ben net olarak neredeyse hiç bir likitin evyap/premium alamıyorum. Bazen ilk bir iki buharda bir tat alıyorum seçer gibi oluyorum sonrası yok. Likit yorumlayanlara hastayım ne kadar şanslılar farkında diiller ne kadar güzel her tadı almak ????????

1,930Konular
128,741Mesajlar
9,874Kullanıcılar
kadirer01Son Üye
Geri
Üst Alt