• Yukarıda yer alan hiçbir bilgi kesinlik içermez. Esigara kullanımını düşünüyorsanız doktorunuzla görüşünüz.

Yardım | E-Likit Tat Alamıyorum: Yardım!

Kanthal 

Council
Doğrulanmış
965C3FF3-AA3E-4E1B-A866-A9ED92648AC1.jpeg

Acaba????? Farklı bir ihtimal de eklenebilir mi?????
—0—

DIYORDIE YouTube kanalına yakın bir zaman önce bir video yüklendi,

Videoda da kısaca değinildiği gibi, bu yeni bir konu değil. Çilek tadını alamayanların, yabancı kaynakları “can’t taste strawberry!” şeklinde arama yapmaları yeterli. Böyle bir durum var maalesef. Sadece Kendin-Yap ile uğraşanların başına gelen bir durum olmadığının belirtilmesi de belki önemli olabilir, zira çoğu likit üreticisinin ana akım aroma markalarını kullandığını düşünülebiliriz.

Konudan fazla uzaklaşmadan, zengin ve derin bir aroma karakterine sahip krema& muhallebi (Custard) türevlerinden de bahsedilebilir, ve belki vanilya grubundan. Kişisel bir örnek vermem gerekirse, likit alırken şu aşağıdakini görünce uzak duranlardanım mesela,

A21A2809-353B-428E-A57D-D62CFDD8386D.jpeg

Benim için bu aroma ya da bu aromayı içeren bir likit, kartonumsu garip bir tattan, bozulmuş süt kokusuna giden çileli ve nahoş bir yol bileti! ???? ????

Videoda geçen konuya dönersek eğer, Wayne’nin bu olayın ‘niye?’ kısmına net bir cevap verdiğini söyleyebilmek zor. Aroma kimyageri olmadığını zaten kendisi de belirtiyor. Elimizde ihtimaller, şüpheler, tahminlerden başka bir şey kalmıyor.

Ne yapılabilir? Sürekli hazır likit kullanan biri için, sanırım, likit alıp deneme-yanılma sürecinden geçiliyor: bu konuda benim bir fikrim yok.

Kendin-Yap ile uğraşanlar için, videoda önerilen farklı aromalar, FLV Alpine Strawberry ve INW Shisha Strawberry gibi, denenebilir belki. Yine videoda, farklı düzenleyici/geliştirici aroma kategorisindekilerinin arasında, CAP Super Sweet’in bahsi geçiyor. Sitrik asit bağlantısına kısaca değinilse de, Wayne içerik bilgisini vermeyi tercih etmemiş. Bu fırsatla, yeri gelmişken ekleyeyim,

FLV Sweetener: PG, (~%5) Sucralose, Water

TPA Sweetener: PG, Maltol, (~%5) Sucralose, Water

FW Sweetener: PG, (%30-%40) Sucralose, Flavoring

CAP Super Sweet: Water, (~%10) Sucralose, Citric Acid, Sodium Citrate, Potassium Sorbate, Sodium Benzoate

(Bunları birisi paylaşmıştı, elimin altında dursun diye not etmiştim. İnternetten yapılacak bir aramayla da ulaşılabilecek şeyler.)

Videoda çok çok kısaca değinilen, fakat denk gelebileceğiniz farklı bir yol ise “stone” denilen bir metot. Esigara ekseninde, Türkçe olarak nasıl çevirebiliriz bilmiyorum. “Küp” diyorum kendim????????: çilek küpü, vanilya küpü, üzüm küpü, vs. TFA Strawberry Ripe, CAP Sweet Strawberry, FA Strawberry, vs., vs., gibi aromaların, belirli oranlarda katmanlanması, ve daha gerçekçi bir çilek tadı almak gibi düşünülebilir belki. Aroma sayısından ziyade, esas vurgunun kullanıcının kişiselleştirme süreci üzerinde olduğu bir metot denilebilir belki. “Strawberry stone,” “Blueberry stone,” vs., şeklinde internetten arama yapılabilir. Benzer şekilde, “trinity” diye adlandırılan karışımlar da değerlendirilebilir.

Çok uzattım. Ankete katılanlara önceden teşekkür ediyorum???? Düşüncelerinizi merak ettiğimi de eklemek isterim.

Önceki anketlere katılmak için,

Lütfen, Giriş Yap veya Kayıt Ol URL içeriğini görüntülemek için!

Lütfen, Giriş Yap veya Kayıt Ol URL içeriğini görüntülemek için!

Nasıl bir şey bu tat alamama olayı hiç bilmiyorum ben günde 4 farkli likit tüketiyorum ve hiçbir zaman bu durumu yaşamadım
Tıpkı burundaki sarı noktanın sürekli aynı kokuya maruz kaldığında o etkene duyarsızlığı gibi dildeki tat tomurcukları(papilla) da aynı şekilde aynı aromaya karşı duyarsızlaşır.

Bu durumda yapılabilecek en güzel şey dişleri ve dili düzenli olarak fırçalamaktır

Ve bir efsaneye göre de bir tatlı kaşığı bal öneriyorlar (captain one diyordu )

1,930Konular
128,741Mesajlar
9,874Kullanıcılar
kadirer01Son Üye
Geri
Üst Alt