• Yukarıda yer alan hiçbir bilgi kesinlik içermez. Esigara kullanımını düşünüyorsanız doktorunuzla görüşünüz.

Nedir? | Nasıl Yapılır? | E-Likit Yerli Likitte Standartlar Ne Olmalı?

Koba 

Admin
Nation
Ne olmalı fikri üzerinden gideceğiz. Eleştiri, hakaret vb. olmayacak. Paylaşımlarımızdan bir sonuç bildirgesi çıkaracağız.

Herkes hakkiyla cok guzel maddelerden bahsetmis.
Benim icin tek onemli olan sey piyasadaki en bilindik mixlerin adini degistirip sanki aradiginiz kahveli, muzlu, tutunlu vs likit bu tarzinda aciklama yapmamalari.
kendi tarifimizle fistigi ve muzu birlestirdik diyor essiz krema diyor bir cikiyor twisted calipter cow:)

Diy kit’lerde oranı eşitlemek için PG ile seyreltip genellikle %20’ye getiriyorlar ancak içindeki gerçek aroma miktarı ne kadar söylemiyorlar..
Bilmek istiyorum kardeşim.. % 1 mi, %20 mi kaçsa bilmek istiyorum..

Özellikle yeni bir firma çıktı ismi lazım değil. Bütün diy kitleri %20 aroma oranında. İçeriğinde pg+aroma şeklinde. Ne kadarı aroma diye sorunca insanı salak yerine koyar gibi aroma pg ile sonsuz çözünür siz zeytinyağı-su gibi düşünüyosunuz aroma-pg yi diyor. Aroma pg ile üretildiğini biliyorum sonsuz çözünür ama siz belki çözmüyor seyreltiyorsunuz ? Ben nerden bilcem bunu ? Ne kadarı aroma ne kadarı pg diyince hep cevap firmamızın sırrı diyolar yav hadi allah aşkına :D Kullandığımız çoğu aroma zaten pg ile seyreltilerek kullanılcak hale geliyor. İşte cdd-fe gibi konsantre aromalar dışında mesela. Zaten likit yaparken aromayı pg sayıyoruz eyvallah say işte pgden boş konuşma diyenler olacaktır illaki ama benim demek istediğim kolaylık sunayım derken içine istemediğim pgyi koyup miktarını bilmediğim şekilde seyreltiyorsun demek istediğim. Fiyatları da piyasaya girişte ucuz olduğundan insanlar sevdi. Biz aromayı pg ile seyreltiyoruz demiyor ama şaibeli durumlara giriliyor sonuçta seyreltiyor mu yoksa gerçekten hepsi düz %20 orannda kolaylık mı sağlıyor, işte bu şaibeli. Bana bu tarz satış politikası itici geliyor. Ben belki 90/10 vg/pg içiyorum. Benim neden oranlarıma karışıp en iyi ihtimalle 80/20ye zorluyorsun ki. Zaten likit yapacak adam ona göre nbase ini alıyor. İnsanlara aromayı pgde sonsuz çözündüğünü söyleyip diy kitin mantığını üstüne nbase ekleneceğini söylüyor. Ben bunları sormadım ama :D O zaman pg niye ekliyosun arkadaş bırak ben aromaya vg pg nic ekliyim. Pg alerjisi olanlar nolcak diyorsun gidip aroma ve vg alıp karıştırsın diyor. İşte bende onu diyorum. Diy kitlerimizde merck pg kullanıyoruz diyorlar. Ee ben merck pg kullanmak istemiyorum belki basf/chem/ineos dan birini kullanıyorum neden merck ile karıştırayım. Önemsiz belki ama neden yani ? Kolaylık deniliyor. Hepsi düz hesap %20 ya ne alırsan al hepsine ekleyeceğin nbase miktarı aynı al sana kolaylık deniliyor. Bana gelmiyor bu mantık. Benim normalde %10 kullandığım bir aromayı bana pg ile seyreltip diy kit şeklinde veriyor ama ben %10 mu kullanıyorum yoksa %15 yada % 5 mi bilmiyorum. Aldım diy kiti diyelim benim yaptığım gibi tadı tuzu olmadı. Hadi ben hep demlediğimden aroması az mı çok mu anlarım. Ona göre likiti aroma ekleyerek yada nbase ekleyerek toparlarım. Peki ilk defa deneyip beğenmeyip ürünü bir daha almayacaklar olacak. Hepsini geçtim diy kit yapıyorsun içine neden merck pg ekliyorsunuz zaten en pahalı pg, kendi kendinize ekstra maliyet çıkartıyorsunuz haliyle buda fiyatlarınıza yansıyor diyince cevap yok. Diy kitin amacı şişe içinde aroma bulunur. Biz istediğimiz oranlarda istediğimiz bileşenlere sahip nbase imizi alır karıştırır demlenmesini bekleriz olay bu kadar esasında ama işte derdini anlatınca ya salak yerine koyarlar yada cahil. Neyse.

Bu likit işi ülkemizde güvenden öteye gitmez benim görüşüm budur. Sevgiler :)

Merck 137028
Sigma w252506
diğerlerinde
CAS No: 56-81-5
EC No: 200-289-5
Kosher Sertifikası
aranması gerekiyor diye not almışım zamanında. Üretici arkadaşlar detaylı bilgi vereceklerdir sanırım.

Lütfen, Giriş Yap veya Kayıt Ol Alıntı içeriğini görüntülemek için!

Aslında DIY kit kavramı dünyanın genelinde böyle. DIY kitlere biz Evyap gibi bakıyoruz ama öyle değil aslında. X markasının A isminde bir likiti olsun, siz içerisindeki vg/pg ve nikotin markasını normalde bilmiyorsunuz, aroma oranını da bilmiyorsunuz çünkü hazır bitmiş bir ürün alıyorsunuz. Sadece VG/PG, nikotin oranlarını biliyorsunuz, alıp kullanıyorsunuz. DIY kit kavramı ise likit ile aynı şey, tek fark sizin belirlediğiniz vg/pg ve nikotin markalarında ve sizin belirlediğiniz oranda oluyor. Aroma oranı da dahil, kendi istediğiniz gibi özel bir A likiti yapmak istediğinizde ise DIY kit değil, A'nın mix aromasını almanız gerekiyor.

Kit içeriklerinin tek tipi getirilme sebebi ise, aslında yukarıda bahsettiğim konuyla alakalı. A firmasının da X likiti var, B firmasının da. İkisi de farklı oranda aroma kullanıyor. Biri aynı lezzeti sadece TFA aromalar ile yapıyor ve %20 kullanıyor, diğeri CDD gibi konsantre aroma ile yapıyor ve %8 kullanıyor. DIY Kit'ler kullanımı kolay olması için tek tipe bu yüzden getiriliyor. X likiti için %10 aroma, Y likiti için %13 aroma, Z likiti için %19 aroma doldurulmuş şekilde bize ulaştığında, hepsi için ayrı ayrı hesaplama yapmamız, istediğimiz oranda VG/PG-nikotin değerinde olması için ayrı ayrı bir çok farklı nbase/base(ya da ayrı ayrı VG - PG ve nkotin) sahip olmamız gerekiyor.

Siz A firmasının X likitini seviyorsanız onun likitini alıyorsunuz ama yine örneğin X likiti normalde 80/20 PG/VG ve maks. 12mg olarak satılıyor. Siz ise 60/40 PG/VG ve 18mg olarak istiyorsunuz ve bu seçeneklerde yok. İşte bu durumda DIY Kit'e başvuruyorsunuz. Eğer direk olarak, kendiniz X likitini üretmek istiyorsanız, kendinizi C firması gibi düşünün. Aroma içeriğini de, oranını da siz belirliyorsunuz ve hepsini alıp kendiniz yapıyorsunuz. Biz bu noktada DIY Kit ile klon mix aromaları birbirine karıştırıyoruz aslında, sıkıntı bundan kaynaklanıyor.

Son düzenleme:
Üstadım zaman ayırıp yazdığınız için teşekkür ederim. Çok güzel bilgiler paylaşmışsınız. Söylediğiniz bilgilerin hepsini biliyorum. Boşuna yazmışsınız demek istemedim yanlış anlamayın beni :) Hatta çok hoşuma gitti. Benim sıkıntım tedarikçinin tavrı. Keşke sizin gibi açıklasaydı. Keşke sizin gibi tane tane güzelce anlatsaydı da forum üyeleri de bilgilenseydi. Bana gelip zeytinyağı-su muhabbeti yapana kadar şu verdiğiniz örneklemeleri yazsaydı ağzımı açmazdım :) Ben kendimi DIY kit ile klon mix aromaların mantığının farklı olduğunu da belirttim fakat inatla aroma aslında pg dir, aroma pg içinde sonsuz çözünür, zeytinyağ-su konularında diretmeleri bana tuhaf geldi. Dünya genelinde bu böyledir farkları bunlardı denilse herşey tamamdı. İnatla verilen cevaplar benim algımda şaibeli kalıyor bunu belirtmek istedim esasında. Ben pg nedir aroma nedir diye sormadım bile :) Dediğim gibi benim tutulduğum tavır. Misal Flavour Smoke firmasının DIY kitlerini denedim. Şişe üzerinde içeriği yazıyor. VG-PG-Aroma diye. Bileşenleri ne marka kullanıyolar bilmiyorum. Hepsi sabit mlde karışım geliyor ve hatta ne kadar nic shot eklenirse ne kadar nic oranına sahip likitimiz olur yazıyor. Ama VG-PG-Nic markalarını bilmiyorum. Firmaya sormakla da uğraşmadım açıkçası. Güven çerçevesinde ilerliyoruz yolumuza. Sevgiler :)

Pardon, ben yanlış anlamışım demek istediğinizi. Tavır konusunu bilmiyorum açıkçası, okumadım yazılanları ama sizin pozitif ve yapıcı tavrınızı seviyorum, buna rağmen imalatçıdan tatmin edici bir cevap alamadıysanız haklınız.

Edit: Açıklama gereği hissettim. Bazı yorumlar ve sorular gerçekten irite edici olabiliyor satıcı/tedarikçi/imalatçı için ama sizin böyle bir tavır sergilemeyeceğinizi biliyorum, pozitif yaklaşımınıza rağmen makul bir cevap vermedilerse demek istedim.

1,928Konular
128,709Mesajlar
9,870Kullanıcılar
drragonSon Üye
Geri
Üst Alt