• Yukarıda yer alan hiçbir bilgi kesinlik içermez. Esigara kullanımını düşünüyorsanız doktorunuzla görüşünüz.

Kullanıcı Kulübü Dicodes Chip Kullanıcıları Kulübü

Denklem2a 

Council
Doğrulanmış
Sanirim konu icin en uygun yer burasi olacak, degilse de yonetim tasisin arkadas!
Forumun ilk gunlerinde bir konu acilmisti ama ne kadar aradiysam da bulamadim (konu basligi "dicodes-ve-tc" olmali), sanirim o konu arada silindi, eger o konu silinmemis ise bu konuyu silebilirsiniz @Koba BH

B79_6760n.jpg

Kullanici sayisi cok ama menu gecislerini ve kullanimini anlatan adam akilli bir tek videonun olmadigi dicodes konusuna hos geldiniz!

Assagidaki konuda sicaklik kontrolu (temperature coefficient / tc) ayarlarinin hizlica anlatildigi bir video bulacaksiniz
Lütfen, Giriş Yap veya Kayıt Ol URL içeriğini görüntülemek için!

Fazla daginik olmamasi acisindan konu altinda rezistansin sicaklik katsayisindan (temperature coefficient of resistance / tcr) da bahsetmek istiyorum.
Tcr degerlerinin mod ile ilgili olmadigini, direk olarak kullanilan tel ile ilgili oldugunu belirtelim, yani Nife30 gibi bir teli yihi chipli bir modda da kullansaniz, dicodes chipli bir modda da kullansaniz tcr degeri aynidir, degisecek olan tek sey bu degerin yani rakamin nasil yazildigidir.

Yihi ve dna cihplerde tcr degerleri su sekilde yazilir "0.00520" ama dicodes cihplerde ise bu "520" seklinde degisir, onunde "0" (sifir) ya da "." (nokta) olmaz.
Diger bir fark ise, yihi ve dna chiplerde istediginiz rakami kolaylikla tcr degeri olarak kullanabilmenizdir cunku dicodes chiplerde tcr degeri 5 erli rakamlar halinde ilerliyor, yani yihi ve dna da tcr degeri olarak "521" girmek gayet mumkun ama dicodeslerde du deger ya "520" ya da "525" olmak zorunda, kusuratli rakamlar dicodese uygun degil. Aralarda kalan tcr degerini mumkun olan en yakina dogru yuvarlayarak yazmak gerekiyor.

Teller ureticiden, ureticiye tcr degerinde farklilik gosterir
Teller ve tcr degerleri sunlar;
  • GG Zirconium: 100
  • SS304: 105
  • SS430: 140
  • Zivipf Zirconium: 280
  • Dicodes NiFe30: 320
  • Titanium 1: 365
  • NiFe52: 405
  • Tungsten: 440
  • Stealthvape NiFe30: 500
  • Zivipf NiFe30: 520
  • Crazy Wire NiFe70: 520
  • Ni200: 620

Konuyu acmamdaki amac dicodes mod sahibi olmak isteyenlerin ve / ve ya dicodes modu ile sorun yasayanlarin sorularina cevap vermek ve yeni modlar hakkindaki bilgileri paylasabilmektir.

Hocam bilgiler için teşekkürler... Bilginize sonsuz güvenerek size bırsey danısmak istiyorum...
Genellıkle Kanthal ıle watt modundan buharlayıp,elınde DNA ve YİHİ bulunanlar için bu modun elinde olması artı birsey kazandırır mı?

İlk açılan konu, kanatlandı uçtu. Bir daha da gören olmadı...;)

Tellere bir ilave de benden gelsin.

SS316L (TEMCo): 92
SS316L (Zivipf): 100

Bir de isim konusunda "eşanlamlı" olarak tanımlayabileceklerimiz var. Cihazdan cihaza, üreticiden üreticiye ya da ülkeden ülkeye değişebiliyor.

SS304 -> Inox
Dicodes NiFe30 -> Resistherm
Tungsten -> Wolfram

Edit: Etiketlemeyi unutmuşuz; @cs875 , @XanaX

Son düzenleme:
Dicodesun boru tipi olan modellerindeki chipleri box modlarındaki chipleri ile bir fark gösteriyor mu stabillik ve çalışma anlamında ?

Lütfen, Giriş Yap veya Kayıt Ol Alıntı içeriğini görüntülemek için!

Ayni jenarasyonlarda fark yok, ornek olarak extreme v3 ile dani box arasinda fak yok ama ayri donemlerde cikmis olan modlar arasinda farklar var, extreme v3 ve dani 21700 chipleri farkli, bu fark stabiliteden ziyade atesleme hizinda daha belirgin oluyor yoksa kullandigim butun dicodesler yeterince stabil calisiyor

Kalibrasyonun doğru mu yanlış mı olduğu konusundakini soruyorsanız ikinci fotoğraftaki ekran sizin için önemli olan ekran. Bu ekrandaki T değerine zaman zaman ateşleme yapmadan önce bir göz atabilirsiniz. 20 oC civarında olduğu sürece bir sıkıntı yok demektir. İlk zamanlar buna daha çok ihtiyaç duyacaksınız. Zamanla kullandıkça bir defa kalibrasyondaan hemen sonra bakacaksınız, sonra ilk kullanmaya başladıktan bir 5-10 dakika sonra tekrar bakacaksınız, bir daha da bakmaya ihtiyaç duymayacaksınız muhtemelen. Ta ki buharlama sırasında herhangi bir problem yaşayana ya da yeni bir sarım yapana kadar...;)

İlk gönderdiğiniz fotodaki ekran ateşleme sırasındaki veya ateşleme tuşuna bas-çek yaptığınızda gördüğünüz ekran. Kalibrasyon açısından doğrudan bir önemi yok aslında, bilgi ekranı diyelim...:)

(Siyah Les Paul güzelmiş...(y) )

Aslında sorum hangisini referans almalıyımdi gayet net olarak aciklamissiniz teşekkür ederim, ben de ikinci değeri kullanıyorum fakat ekran üzerinde bekleyip beyaza döndüğünde ve + / - tuşlarına her basisimda değer değişiyor onun mantığını cozemedim
( Siyah les Paul gibson olaydı iyiydi,
Modifiyeli Lp 100 egzersiz gitarı:))

Ekrandaki değerin beyaza dönmesi demek, en basit anlamda "değer geçerli" ya da "değiştirebilirsiniz" demek. Bu R/T ekranı aslında sadece bilgi ekranı, dolayısıyla değiştirilecek herhangi bir veri yok. Bahsettiğiniz şekilde değerler değişiyor ama 1-2 derecelik artışlar oluyor, sonra tekrar normal değere dönüyor. O yüzden bu kısma çok da takılmaya gerek yok. Dediğim gibi, zamanla bu ekrana bile sadece zorunda olduğunuzda bakacaksınız, aklınıza bile gelmeyecek...;)

Daha bugun kullanmaya başladım atoda kanthal takılı idi kullandıkca ohm yükseliyor ateşleme ekranında teli ilk taktıgımda 1.3 idi şuan 1.4 dna ve yihi ohm sabitleye biliyor idim bunda varmı ohm sabitleme likit bitsin kutudan çıkan teli sarıcam nife30 sarım tavsiyeside almak isterim

Edit: 1.3 ohm sabit kalıyor ateşleme yaptıgımda 1.4 oluyor bas çek yaptıgımda tekrar 1.3 ohm geri dönüyor

Son düzenleme:

O konu nereye gitti hangi ara silindi anlamadim

Dicodes "1.35" degerindeki ohmu "1.3" diye gosterir ama "1.36" olunca "1.4" olarak gosterir, muhtemelen senin coil 1.35 civarinda olmali ceryani verince biraz yukselip 1.35 i az geciyor ve 1.4 olarak okuyor, bunda sorun edecek birsey yok kullanmaya devam edebilirsin.

Bir diger olasilik ; vidalardan biri hafif gevsek olabilir

Muhtemelen dediğiniz gibi üstad Mümkünse ilk kez nife30 kullanıcam bir sarım tavsiyesi alabilir miyim. Beni aromaya doyursun
Bir kaç yerde nife30 un en iyi aroma alınan tel oldugunu okumuş idim. Memnun kalırsam tedarik etmeye çalışıcam.

Ara ara kafanızı şişirebilirim şimdiden kusura bakmayın

Ne zaman istersen buradayiz cok saglam kalifiye uyelerimiz var, biri olmazsa digeri yardim eder.

Nife30 icin benim kullandigim tel 28awg 2,5mm ustune 6/7 tur, 18 watt, 220 derece sicaklik
Ama 27awg ile de ayni sarim oldukca tatminkar. Hangisini bulursan atla ustune, 6/7 tur sar, kalibre et, yapistir ceryani :D

• Komik
Tepkiler: CmZ
Bendeki sanırım 28 awg dicodes kutu içerisinden çıktı. 5,50hm = 28awg sanırım

Beni mazur görün 6 aydır bu camiadayım ama öğreneceğim o kadar çok şey var ki sormazsam kafamda soru işareti oluşuyor

1,896Konular
128,301Mesajlar
9,840Kullanıcılar
alperennSon Üye
Geri
Üst Alt