Sihirli Grup Sihirli Sarımlar

Soğuk buhar kullanıcılar kulübü de açalım bence. ????‍♂️

@Epek Bakma Hazar’a. Özünde DL sever o. ???? Geçenlerde DL RDA, seri kurulum, 0.0000001 ohm, 80-90 Watt gibi bize yabancı şeylerden bahsediyordu. ????

Lütfen, Giriş Yap veya Kayıt Ol Alıntı içeriğini görüntülemek için!
Gereksiz bilgiler :
heat capacity(HC) özellikle zincir çekimler için önemli bir terim, rehberde de bir miktar değinmiştim. Çok detaya girince okunmaz oluyor metinler.
Özgül ısı denen terim malzemenin birim kütlesinin sıcaklığını bir derece değiştirmek için gereken ısıyı tanımlarken Isı sığası (heat cap) ise bunun malzemenin kütlesi ile çarpımı oluyor. Yani bilmemne kadar kütledeki telin sıcaklığını bir derece değiştirmek için bilmemne kadar ısıya ihtiyacımız var.
Kanthal için Özgül Isı değeri 0.46 mJ/mg.K
Açın mesela herhangi bir steam engine sarımı ka1 için, heat capacity değerini mass değerine bölerseniz hep 0.46 elde edeceksiniz.

Ne saçmalıyoruz burada. Isı sığası yüksek cisim zaten geç soğuyup ve geç ısınıyor(ramp-up time), e tam soğuyamadan tekrar aynı gücü verirsek daha da yüksek bir sıcaklığa erişmiş oluyorsunuz. Bu bahsi geçen durumu zincir çekimlerde sürekli yapıyoruz, HC değeri yüksek telde ikinci üçüncü çekimde ağzınız yanar. O yüzden ince tellerde zincir çekimler daha rahat yapılır; veya düzgün sıcaklık kontrolü yapan bir çipe sahip mod ve tel ile yola devam edilir.

Son düzenleme:
Lütfen, Giriş Yap veya Kayıt Ol Alıntı içeriğini görüntülemek için!
hocam çok güzel bilgiler. ben de zincir çekim genelde yapıyorum. teli inceltmenin soğumaya olan etkisi(28-30 arası fark) beni şaşırttı.
yanlış hatırlamıyorsam siz de soğuk buhar sevdalısınız. rehberde yassı(doğru tabirdir umarım) tel kullandığınızı görüyorum ancak siz ka1 kullandığınızda ne kullanıyorsunuz? ya da ne kullardınız? 30 ga mı 32 ga mı?

1,893Konular
128,237Mesajlar
9,832Kullanıcılar
ebakalimSon Üye
Geri
Üst Alt