Genel Sohbet Uzay! Neden Olmasın...

Arkadaşlar merhaba. Yeri burası mı bilmiyorum ama sorayım dedim. Benim arkadaşın oğlu var adı da çınar. Çınar bey henüz 3,5 yaşında. Uzaya, yıldızlara, meteorlara falan çok meraklı. Geçenlerde oturuyoruz arkadaş ile yanıma geldi ve bana "Fuzuli amca dünyaya düşen en büyük meteoru nerede biliyor musun? " diye sordu. Ben daha cevap veremeden "Namibya" diye kendi cevapladı.
Sizden yardım istediğim konu ise şu; istanbul içinde veya yakın, teleskop ile ay, yıldız, gezegen falan izleyebileceğimiz bir yer var mı? Netten araştırdım ama pek tatmin edici cevap bulamadım. Bildiğiniz bir yer varsa ve o yaşta bir çocuk ile girmemizin sıkıntı yaratmayacağı bir mekansa özelikle, bana iletmenizi rica ediyorum. Ağaç yaşken eğilir mottosundan yola çıkarak, çınar beye bir nebze yardımcı olmak istiyorum.

Lütfen, Giriş Yap veya Kayıt Ol Alıntı içeriğini görüntülemek için!
İstanbul için arama yapınca insan onlarca sonuç bekliyor ya da, en azından, derli toplu hazırlanmış bir şeyler ????‍♂️ Umarım güzel bir şeyler çıkar karşınıza. İlgili, meraklı olması çok güzel bir şey: Çınar Bey’e uzay macerasında bol şans!:)

Istanbul'da carpik yapilar, yuksek binalar ve haliyle yeryuzu sekli nedeniyle ile gokyuzunu gormek hemen herkes icin mumkun olmuyor. ve tabi sehir isiklarini da unutmamak lazim. hal boyle olunca cogumuz bu guzelliklerin farkinda olmuyoruz. Minik adam bir sekilde heves ettiyse desteklemek sart, tebrikler.
arastirmadim ama sehir icinde pek bu tarz yerlerin bulunmayacagini dusunuyorum zira astrofotograf meraklilari hep sehir isiklarindan kacip mutlak karanlik ariyorlar gozlem yapabilmek ve fotograflayabilmek icin.
en kotu kucuk bey'e destek olmak ve ilgisini canli tutabilmek icin kullanacagi tarzda teleskop hediye etmeyi dusunebilirsiniz. (tabi 3.5 yasinda oldugunu unutmadan) :)

Bu sanırım tahmin edilen su kütlesinin yeryüzünde gözüken deniz/ırmak/göl olarak görselleştirilmesi. Yoksa her zaman demir tozuyla kaplı olduğu, yüzeyinde su varken ve güçlü bir atmosfere sahipken üzerinde gözle görülür kraterler olduğu pek düşünülmüyor diye biliyorum.

Bizdeki gibi kraterler çeşitli toprak katmanları tarafından örtülüyordu zamanla büyük ihtimalle. Demirin de yüzeyde bulunması pek ihtimal dahilinde değildi. Kaybedilmiş/çokça azalmış manyetik kuvvet nedeniyle ne atmosferdeki gazın büyük kısmını ne de merkeze çekili halde içerde bulunması gereken demiri tutamamış. Atmosferi uzaya dağılmış, yüzeye çıkan demir tozu da ufak ufak uzaya sızıyor hali hazırda.

Kim bilir demire varana kadar ne madde katmanları da tutunamayıp uzaya saçıldı. Demir gibi hayli manyetik elementler en en son yitiriliyor diye biliyorum. O manyetik güçle tutulan ve müthiş sürtünme yaratarak meteorların ısınıp parçalanmasını salayan atmosfer olmayınca sanırım ay yüzey gibi meteor kraterleri ile kaplı, sonradan bu hale gelmiş yani benim anladığım. Yüzey suyu ise atmosferdeki gazların kaybından hemen sonra gitmiş olmalı, gaz-sıvı-katı sırası ile.

Ben de uzaylıların (Zeki,ap-tal, tek hücreli hiç fark etmez) olduğuna inanıyorum.

Ama kesinlik kazanmadan uzaylılar yardım etti demek bana komplo teorisi geliyor ki, insanlık bu tip düşünceye yatkındır. Açıklaması için
Lütfen, Giriş Yap veya Kayıt Ol URL içeriğini görüntülemek için!
.

İnsanlık öğrendikçe zor meselelere cevap bulmaya, cevap buldukça daha da zor meseleleri merak etmeye devam ediyor. Bilimde bilgiler toplana toplana gidiyor, lineer bir ilerleme beklemek pek doğru değil.

Bir gün dedikleriniz doğru da çıkabilir, lakin elde bu kadar kayıt olanağı olan cihaz varken (cep telefonları gibi) artık bu çağda bunu saklamak kanımca imkansızdır. Bu nedenledir ki, kesin olarak "Evet uzaylılar var" denmedikçe bu tip düşüncelerin peşinden gitmemeyi tercih ediyorum.

Bakın yakın zamanda
. Umarım araç yollayıp bulguları doğrularlar. O zaman büyük ihtimal uzaylı var diyebiliriz. (Tabi dünyadan, yada başka bir yerden bir şekilde taşınmadılar ise. Canlılık başlangıcı için teorilerden biri budur. Fakat bana "
" daha yakın geliyor.)

1,895Konular
128,294Mesajlar
9,839Kullanıcılar
Vanli44Son Üye
Geri
Üst Alt